Aktualności Edukacja

Jak wybrać podręcznik do nauki angielskiego?

Podręcznik do nauki angielskiego od Gandalf.com.pl
Avatar
Napisane przez Gandalf

Kiedyś znajomość języka obcego stanowiła wyjątkowy atut pracownika. Dzisiaj jednak jest to już absolutne minimum. Zarówno od młodych, jak i od dorosłych ludzi oczekuje się komunikatywnego posługiwania przynajmniej językiem angielskim. Edukację w tym zakresie zaczyna się już w przedszkolu, stopniowo pogłębia kwestie słownictwa i gramatyki w podstawówce, a w końcu w liceum systematyzuje dotychczasową wiedzę i utrwala, by śpiewająco zdać maturę z języka obcego. 19-latek – uczony w szkole i chłonący obcojęzyczne komunikaty z piosenek czy billboardów – powinien więc już bez problemu przeglądać zagraniczne wiadomości, potrafić wskazać drogę turyście z zagranicy oraz spełnić podstawowe wymagania stawiane w ofertach pracy. Nieco bardziej skomplikowana wydaje się sytuacja osób dorosłych, które nie uczyły się języka angielskiego w szkole.

Obowiązkowy podręcznik do nauki angielskiego dla uczniów

Jeżeli z przerażeniem zaciskacie palce na portfelach, myśląc o tym, ile kosztować Was będą podręczniki dla dzieci, możecie nieco się rozluźnić. Od 2015 roku za sprawą reformy edukacji część podręczników – zdecydowanie większą – musi zapewnić uczniom szkoła. Tak naprawdę wyjątek stanowią jedynie: religia/etyka, wychowanie do życia w rodzinie, ewentualny drugi język obcy oraz lekcje dydaktyczno-wyrównawcze. Książki przekazane wychowankom nie stają się ich własnością, lecz są niejako wypożyczone. Należy zwrócić je (w jak najlepszym stanie!) wraz z końcem roku, bo inaczej konieczne będzie pokrycie kosztu zakupu nowych książek dla kolejnego rocznika uczniów. W tej sytuacji nie musicie się nawet zastanawiać, jaki podręcznik do nauki angielskiego będzie dzieciakom potrzebny – o wszystko zadbają wychowawcy i nauczyciele.

A co z książkami do nauki drugiego języka?

Niestety, jeżeli Wasza pociecha aspiruje do miana poligloty lub poliglotki, konieczne będzie sięgnięcie po portfel. Jak już wspomnieliśmy – podręczniki do nauki drugiego języka nie są gwarantowane przez szkołę. Jakie jednak książki należy kupić? Każdy uczeń w odpowiednim czasie powinien otrzymać listę książek do zakupienia na kolejny rok szkolny. To nauczyciel danego przedmiotu decyduje, który z podręczników najbardziej pasuje do jego stylu prowadzenia zajęć. W wyborze nie ma jednak pełnej dowolności – musi zdecydować się na podręcznik z numerem dopuszczającym go do użycia. Wiele podręczników do nauki angielskiego ukazuje się już od wielu lat i na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie. Nie dajcie się jednak zwieść i poza samym tytułem porównujcie numery dopuszczenia.

Tanie podręczniki do nauki angielskiego na Gandalf.com.pl

Podręczniki do nauki języka angielskiego a repetytoria

O ile Wasze dziecko nie może pochwalić się wyjątkową pamięcią, to przed egzaminem dojrzałości z języka obcego (który jest obowiązkowy) będzie musiało odświeżyć sobie to i owo. Wszak tak samo, jak w języku polskim, również w np. angielskim istnieje szereg zwrotów i gramatycznych zasad, których używa się zbyt rzadko, by utrwaliły się na stałe. Repetytoria przed maturą (albo nawet przed większym sprawdzianem) z pewnością się więc przydadzą, choć nie są gwarantowane przez szkołę. Szczególnie cenione są podręczniki do nauki angielskiego od Express Publishing. Wydawnictwo stworzyło oddzielne pomoce dla uczniów zdających egzamin na poziomie podstawowym oraz dla tych, którzy zdecydują się na poziom rozszerzony. Oczywiście zawsze warto mieć również pod ręką jakiś zbiór dotyczący zasad gramatyki, jak np. Wielka gramatyka języka angielskiego.

A co z dorosłymi? Podręcznik do nauki angielskiego w domu

Uczniowie uczniami, ale co z dorosłymi, którzy nie mieli szczęścia wychować się w kosmopolitycznej rzeczywistości? Z jednej strony świetnym rozwiązaniem są oczywiście płatne kursy. Jeżeli takowy rozważacie, nie musicie przejmować się książkami – albo dostarczy Wam je firma organizująca spotkania, albo zatrudniony przez nią nauczyciel wskaże konkretny tytuł do nabycia. Na kursy trzeba jednak poświęcić minimum 2 godziny tygodniowo, jeżeli chodzi o same spotkania, a do tego należy jeszcze doliczyć ewentualne dojazdy oraz samodzielną pracę (nie mówiąc o samych finansach…). Dzisiejsza rzeczywistość jest ponadto zbyt niepewna, by podpisywać umowę ze szkołą językową. Kto wie, czy wkrótce znowu tymczasowo jej nie zamkną? Na taką ewentualność funkcjonują rzecz jasna zajęcia zdalne, ale umówmy się – nie każdy jest do nich stworzony (tak nauczyciel, jak i uczeń). No i jest jeszcze kwestia grafiku w pracy, który niekoniecznie chce się zgrywać z propozycjami szkół językowych…

Z czego więc uczyć się języka angielskiego?

Przy samodzielnej nauce języka obcego najlepiej jest korzystać z książek dedykowanych tego typu aktywnościom. Na rynku znajdziemy mnóstwo zbiorów zasad gramatycznych, powtórek przed egzaminami czy podręczników opisujących różnice między angielskim brytyjskim i angielskim amerykańskim (swoją drogą jest tych różnic więcej niż można by sądzić), ale początkującemu uczniowi mogą się one wydać zbyt chaotyczne. Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z językiem obcym, sięgnijcie np. po podręcznik do nauki angielskiego PONS. Angielski w sam raz dla Ciebie. Nauka języka dla początkujących. Ciekawym urozmaiceniem (w dodatku mobilnym!) będzie jedna z licznych darmowych, edukacyjnych aplikacji na smartfona.

Podręczniki do nauki angielskiego przed egzaminem certyfikującym

Wielu pracodawców wymaga nie tylko znajomości języka obcego, ale i formalnego tego potwierdzenia. Jasne, jeżeli wpiszecie w CV, że posługujecie się biegle np. angielskim, z pewnością ktoś wstępnie sprawdzi to na rozmowie kwalifikacyjnej, ale przy niektórych posadach to za mało. Chociaż oficjalne egzaminy są drogie, to otwierają wiele drzwi i warto w nie zainwestować. Koniecznie jednak należy przystępować do nich wtedy, gdy jest się porządnie przygotowanym. Inaczej możecie porządnie nadszarpnąć domowy budżet i nic w zamian nie zyskać. Podręczniki z serii Language Practice przygotowują do nowych wersji egzaminów Cambridge English: First (FCE) i Cambridge English: Advanced (CAE), zarówno w kwestiach gramatyki, jak i leksyki.

Nie tylko podręczniki, czyli ciekawe lektury edukacyjne

Podobno nieużywane organy zanikają – na pewno dzieje się tak z leżącym odłogiem językiem obcym. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na konwersacje po angielsku ze znajomym, regularne wyjazdy za granicę lub wyzwania językowe w pracy, warto zastanowić się nad zakupem obcojęzycznej książki. Brzmi przytłaczająco? A nie powinno! Na rynku znaleźć można teraz wiele książek, które są nie tylko wydawane w języku obcym, ale zawierają również dołączony na marginesach słowniczek, ułatwiający odszyfrowanie trudniejszych zwrotów i słów z treści. Bez problemu przeczytacie więc w oryginale: Przygody Sherlocka Holmesa, Dumę i uprzedzenie czy Anię z Zielonego Wzgórza.

Podręcznik do nauki angielskiego. Jak wybrać?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: rozważnie. Zanim zdecydujecie się na zakup kolorowego i drogiego podręcznika do nauki angielskiego, zastanówcie się, czy akurat tej książki potrzebujecie. Upewnijcie się, że poziom zaawansowania wykładanych treści adresowany jest do osób takich, jak Wy. Nie inwestujcie w tytuły, które stworzono dla profesjonalnych wykładowców – nie sprawią, że szybciej zrozumiecie meandry obcego języka; mogą Was wręcz doń zniechęcić. Sięgnijcie po pomoce stworzone dla samouków lub osób przygotowujących się do certyfikowanych egzaminów. Koniecznie pamiętajcie również, by nie ustawać w kontaktach z językiem po „zakończeniu” nauki – czytajcie, czytajcie i czytajcie. Poza tym, nie zapominajcie, że poznawanie świata (a więc także innych kultur i języków) to ogromna frajda, a nie tylko obowiązek.

Wszystkie podręczniki możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

 

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf