Polecamy

Charles Bukowski – najlepsze książki kontrowersyjnego pisarza

charles bukowski
Avatar
Napisane przez Gandalf

Są pisarze, którzy określani są mianem kultowych. Do tego nobliwego grona można na pewno zaliczyć Charlesa Bukowskiego (1920-1994). Pisarz-outsider ma na swoim koncie miliony książek sprzedanych na całym świecie. Autor zasłynął i został zapamiętany dzięki swojej oryginalności – był nieprzejednanie uczciwym cynikiem o specyficznej wrażliwości, który poszukiwał sensu życia. Głoszone przez niego „prawdy” wielokrotnie ocierały się o wulgarność. Cechowały go też charakterystyczny dowcip i stale sącząca się ironia, które były odbiciem nie tylko jego osobowości, ale też życiowych zawirowań. Charles Bukowski to postać kontrowersyjna – przez jednych jest uwielbiany, przez innych nienawidzony. Przedstawiamy subiektywną listę najlepszych książek Charlesa Bukowskiego!

Charles Bukowski, piewca brzydoty

Urodził się w Niemczech, a zmarł w Stanach Zjednoczonych. Większość życia spędził w USA, gdzie wraz z rodziną wyemigrował jako trzylatek. Skończył dziennikarstwo, ale prace podejmował głównie fizyczne i kiepsko płatne. Mieszkał w robotniczych dzielnicach, w których bieda wyglądała z kątów, a brzydoty nikt nawet nie próbował ukryć. Właśnie z brzydoty świata Bukowski czerpał inspiracje. Brud, narkotyki i seks spajały jego twórczość. Wszelkie „nieczystości życia” dawały mu wenę, dookoła nich snuł historie – zarówno prozę, jak i poezję. Jako poeta debiutował w 1946 roku na łamach magazynu literackiego „Matrix”. Pisał dużo, z natchnieniem nie miał problemu.

Pod jego adresem padają różne, nierzadko przykre, stwierdzenia. Określany jest najrozmaitszymi epitetami. Jakby jednak o nim nie mówić, jest prawdopodobnie jednym z największych amerykańskich pisarzy w historii.
Jest we mnie coś, co nie do końca odpowiada ogólnie przyjętym normom, zasadzie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Pociągają mnie nie te rzeczy, co trzeba: lubię pić, jestem leniwy, nie mam boga, polityki, idei ani zasad. Jestem mocno osadzony w nicości, w swego rodzaju niebycie, i akceptuję to w pełni. Nie czyni to ze mnie osoby zbyt interesującej. Nie chcę być interesujący, to zbyt trudne. Pragnę jedynie miękkiej, mglistej przestrzeni, w której mogę żyć, i jeszcze żeby zostawiono mnie w spokoju. Z drugiej strony, kiedy się upijam, krzyczę, wariuję, tracę panowanie nad sobą”.

Charles Bukowski – wiersze

Charles Bukowski wiersze pisał z taką samą pasją jak prozę. Wszystko, co niosło jego życie, przelewał na papier. Poezja Bukowskiego pojawiała się w kolumnach prasowych i była wydawana w tomikach. Chociaż był uważany za awanturnika i skandalistę, a ponadto był człowiekiem uzależnionym, nieprzyzwoitym i obscenicznym, nie pisał wyłącznie o obdartym z przyzwoitości świecie. To prawda – wiele jego wierszy było pełnych goryczy, sceptycyzmu i brutalności. Potrafił jednak przekazywać inne emocje – pisał także o uczuciach, miłości czy relacjach.

Poezja Bukowskiego nikogo nie pozostawi obojętnym. Budzi skrajne emocje, tak jak i sam autor: od odrazy po zachwyt, od fascynacji po oburzenie. Tomiki wierszy Charlesa Bukowskiego „O kotach”, „O miłości” oraz „O pisaniu” to trzy tomy wierszy tego wybitnego amerykańskiego pisarza. Ostatni to refleksje, przemyślenia i rozważania o sztuce tworzenia. Bukowski wyraża szczerze swoje opinie, które bywają wręcz brutalne. Z kolei w tomiku „O kotach” widać spojrzenie autora na jego ulubione zwierzęta. Ten zbiór wierszy pokazuje nieco inne oblicze obrazoburczego twórcy. W „O miłości” Bukowski pisał w osobisty sposób, dotykając różnych aspektów i rodzajów tego uczucia.

Charles Bukowski – książki

To pisarz o wyjątkowej wytrwałości i uporze. Dlaczego? Ponieważ Charles Bukowski książki pisał, ale nikt nie chciał ich wydawać. W młodości udało mu się wydać zaledwie dwie. Przyszedł czas, że zraził się i rzucił pisanie na dziesięć lat. Zanim ktokolwiek potraktował go serio, próby wydania czegokolwiek trwały latami – na sukces czekał ponad 25 lat!

Pierwsza książka Bukowskiego to „Listonosz”. Została opublikowana w 1971 roku, kiedy pisarz miał 50 lat. „Listonosz” to historie z życia autora, które działy się mniej więcej w latach 1952-1969. Pomysł na tytuł wziął się od zawodu, który wykonywał – przez 12 lat pracował na poczcie. W powieści poznajemy Henry’ego Chinaskiego, który zmienia kobiety jak przysłowiowe rękawiczki i albo pracuje na poczcie, albo jest bezrobotny. Cokolwiek się nie dzieje, wszystko polewa alkoholem.

Jego pierwsze powieści miały mocne zabarwienie autobiograficzne. Poruszał w nich na przykład temat swojego dzieciństwa, którego nie wspomina z sentymentem, i lat młodzieńczych. Przykładem takiej książki może być rewelacyjna „Z szynką raz!”. Również w tej powieści głównym bohaterem jest alter ego pisarza – Henry Chinaski. Postać jest ambitnym, młodym człowiekiem, którego wychowywał despotyczny ojciec. Chinaski nie posiadał wiele – żył w biedzie. Jednak jest zdeterminowany i pragnie iść własną, wymarzoną drogą. Choć powieść pokazuje cierpienie i tragizm sytuacji w czasie Wielkiego Kryzysu, nie brakuje w niej też charakterystycznej dla Bukowskiego ironii i dowcipu. Przez wielu książka ta jest uważana za najlepszą w dorobku pisarza.

Ostatnia powieść Charlesa Bukowskiego to „Szmira”. Jest uznawana za najbardziej dowcipną, ale także błyskotliwą książkę autora. I chociaż humoru w niej nie brak, przedstawione w niej poglądy są również pesymistyczne. Czytając „Szmirę”, ma się wrażenie, że śmierć stoi obok Bukowskiego. Nic dziwnego, niedługo po jej ukończeniu autor zmarł na białaczkę.

Mogłoby się wydawać, że Charles Bukowski pisał książki jakby fotografował rzeczywistość, nie wykorzystując do tego żadnego filtra. Mówił o tym, czego nienawidził, o ludziach, którymi gardził, a także o tym, co inni uważali za nieprzyzwoite. Wytykał, obrażał i obnażał.

Charles Bukowski – kobiety

Nie będzie wyolbrzymieniem stwierdzenie, że pisarz nie miał szacunku do kobiet. Można nawet powiedzieć, że Charles Bukowski kobiety traktował przedmiotowo. Potrzebował ich do realizacji swoich wizji erotycznych i literackich. Bez ogródek rozwodził się nad swoimi doświadczeniami
z prostytutkami. Niektórzy twierdzą nawet, że cechował go mizoginizm.

„Miałem pięćdziesiątkę na karku i od czterech lat nie byłem w łóżku z kobietą. Nie miałem żadnych przyjaciółek. Kobiety widywałem jedynie na ulicy lub w innych miejscach publicznych, lecz patrzyłem na nie bez pożądania, z poczuciem, że nic z tego nie będzie. Onanizowałem się regularnie, ale myśl o jakimś związku z kobietą — nawet nie opartym na seksie — była mi obca. (…) Tylko raz w życiu byłem zakochany. Moja miłość zmarła z powodu przewlekłego alkoholizmu w wieku 48 lat. Ja miałem wtedy 38. Moja żona była ode mnie o 12 lat młodsza. Chyba też już nie żyje, chociaż nie mam pewności. Przez sześć lat po rozwodzie pisywała do mnie długie listy na Boże Narodzenie. Nigdy jej nie odpisałem”.

Cytat z książki „Kobiety”.

 Bukowski bywał też w związkach i miał dwie żony. W 1957 roku poślubił pisarkę Barbarę Frye. Małżeństwo przetrwało dwa lata. Kolejną istotną kobietą w życiu amerykańskiego pisarza była Frances Smith. Nigdy nie byli małżeństwem, ale w 1964 roku urodziła się ich córka, Marina Louise Bukowski. W 1976 roku poznał Lindę Lee Beighle, która prowadziła restaurację ze zdrowym jedzeniem. Pobrali się dopiero po dziewięciu latach znajomości. W twórczości pisarza Linda nosi imię Sara. Charles Bukowski pisze o kobietach na ponad 400 stronach. Nie szczędzi przy tym wulgarnego języka czy seksualnej obsceniczności.

Literackie inspiracje Bukowskiego

Charles Bukowski zainspirował wielu twórców: pisarzy i muzyków. Jego wiersze były natchnieniem między innymi dla piosenkarza Toma Waitsa. Bukowski też miał swoich literackich „ulubieńców”. Prawdopodobnie najbardziej zainspirowali go trzej pisarze: Louis-Ferdinand Céline, Knut Hamsunt i John Fante. Céline nazywany był „enfant terrible świata literackiego” i był prekursorem egzystencjalizmu w literaturze. Z kolei John Fante napisał „Pył”, o którym zapomniano do momentu, kiedy wydawca Bukowskiego nie opublikował go ponownie (podobnie zresztą jak też innych książek tego autora).

Wszystkie wymienione (i nie tylko) pozycje z dorobku Charlesa Bukowskiego możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf