Aktualności Edukacja

300 plus – Dobry Start na wyprawkę szkolną. Jak otrzymać świadczenie?

Wyprawka 300 plus Dobry Start
Avatar
Napisane przez Gandalf

O zakupie niezbędnych uczniom podręczników i akcesoriów najczęściej przypominasz sobie w ostatniej chwili? Nie ma na co czekać – szczególnie, jeśli chciałbyś otrzymać wsparcie w formie 300 zł na wyprawkę szkolną. Świadczenia przyznawane są w ramach programu Dobry Start. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje wypłatę do końca września.

Na czym polega program 300 plus Dobry Start?

Program Dobry Start – 300 plus został uruchomiony w 2018 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Od tamtej pory rodzice uczniów mogą liczyć na finansowe wsparcie na zakup wyprawki szkolnej. 300 plus przyznawane jest bez względu na dochody – każdemu dziecku, które rozpoczyna nowy rok szkolny.

Komu przysługuje 300 na wyprawkę?

Świadczenie w formie 300 zł na wyprawkę szkolną trafia do osób uczących się, które nie ukończyły 20 lat lub 24 – w przypadku osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznym, wymagających kształcenia specjalnego lub uczestnictwa w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych. By otrzymać wsparcie, uczeń musi kształcić się w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, artystycznej lub jednym z ośrodków: socjoterapii, szkolno-wychowawczym, wychowawczym, rewalidacyjno-wychowawczym. Program nie obejmuje studentów i przedszkolaków.

Kiedy i jak złożyć wniosek o dofinansowanie 300 plus na wyprawkę szkolną?

Wnioski o przyznanie 300 zł na wyprawkę szkolną możesz składać do 30 listopada 2020 roku. Jednak im szybciej to zrobisz, tym szybciej pieniądze trafią do Twoich rąk. Osobom, które prześlą wymagane dokumenty do końca sierpnia, świadczenie zostanie wypłacone przed 30 września. Lepiej nie zwlekać, bo wówczas na środki poczekasz nawet do 2 miesięcy. Najłatwiej złożyć wniosek on-line – poprzez portal Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Możesz też zanieść go w formie papierowej do urzędu miasta lub gminy, ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania, albo innego wyznaczonego przez magistrat miejsca. Przy okazji składania wniosku zdecydujesz, w jakiej formie otrzymasz 300 na wyprawkę: przelewu, przekazu pocztowego, czy odbierzesz je osobiście. Dobra wiadomość! Od 2021 roku dokumenty będzie można dostarczać o wiele szybciej – elektronicznie już od 1 lutego, a tradycyjnie od 1 kwietnia.

Kto może wnioskować o 300 zł na wyprawkę szkolną?

O przyznaniu świadczenia decyduje nie tylko poprawnie wypełniony i złożony wniosek, ale także to, kto się o nie ubiega. Dokumenty składają rodzice, opiekunowie prawni oraz opiekunowie faktyczni (czyli osoby, które złożyły do sądu wniosek o adopcję). O 300 na wyprawkę wnioskować może też sam uczeń, jeżeli jest pełnoletni i nie pozostaje na utrzymaniu rodziców ze względu na ich śmierć, otrzymuje alimenty lub zupełnie się usamodzielnił. W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej, o świadczenie mogą ubiegać się rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka i dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wówczas wnioski należy składać w powiatowych centrach pomocy rodzinie. Jeżeli dziecko pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym tylko z jednym rodzicem/opiekunem, wówczas to ta osoba otrzymuje na wyprawkę szkolną 300 plus. Dobry Start przewiduje również, że w przypadku sprawowania opieki naprzemiennie, kwota zostaje podzielona na pół – po 150 zł dla każdego.

Tanie podręczniki na Gandalf.com.pl

Co kupić za 300 zł? Wyprawkowe inspiracje

Najważniejszym elementem szkolnej wyprawki są oczywiście podręczniki. Bez nich trudno byłoby uczniom przyswajać niezbędną wiedzę. Te jednak wybrać bardzo łatwo – wystarczy kierować się listą sporządzoną przez szkołę. Wyzwanie zaczyna się w momencie wyboru pozostałych niezbędnych rzeczy. Znalezienie produktów, które będą funkcjonalne, dobrej jakości, trafiające w gust, a przy tym nie rujnujące portfela jest nie lada wyzwaniem. Najwięcej spośród 300 zł na wyprawkę wydasz na szkolny plecak. Powinien mieć ergonomiczne plecy, odblaski i wzmocnione dno. Dobrym przykładem będzie tornister ergonomiczny MB DF 20, który pomoże zapobiegać wadom postawy. Na buty na zmianę, albo szkolną wycieczkę przyda się także lekki workoplecak. Kompletując szkolną wyprawkę, nie sposób zapomnieć także o piórniku. Możesz wybrać wariant z wyposażeniem lub bez, w zależności od potrzeb Twojego ucznia. Jedno- lub dwukomorowy, saszetkę, tubę, owalny czy kwadratowy. Gładki, w drobny wzór, albo z ulubionym bajkowym bohaterem. Na (nie)szczęście wybór jest ogromny! Nie zapomnij wypełnić go długopisami, ołówkami, kredkami czy markerami. A żeby mieć nimi po czym pisać, część 300 plus na wyprawkę szkolną trzeba przeznaczyć na zeszyty. Młodszym dzieciom wystarczą cienkie, 16-kartkowe. Starsze lepiej zaopatrzyć w te w twardej oprawie. Aby dzieci miały siłę do nauki, powinny zjadać w szkole drugie śniadanie. Nawet największych niejadków do jedzenia zachęcą kolorowe pudełka-śniadaniówki, do których warto dołączyć bidon z wodą.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf