SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Książki fantastyczne o sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja (AI) szturmem podbiła świat. Niemal każda branża na całym świecie wykorzystuje ją do najróżniejszych rzeczy: automatyzacji procesów, analizy predykcyjnej, wykrywania oszustw, poprawy jakości obsługi klienta itp. Autorzy S-F od lat wykorzystują motyw sztucznej intelegencji do tworzenia fascynujących i często przerażających historii. Czy ich wizje mają szansę się urzeczywistnić?

Czym jest sztuczna inteligencja?

Termin sztuczna inteligencja (AI) utworzył w 1956 roku amerykański informatyk John McCarthy. Ma on dwa podstawowe znaczenia. Po pierwsze to inteligencja, którą wykazują urządzenia sztuczne (w procesie technicznym, a nie naturalnym). Sztuczna inteligencja to także nazwa technologii i dziedziny nadań naukowych w obszarze informatyki i kognitywistyki, z elementami matematyki, psychologii, neurologii i filozofii. Głównym zadaniem badaczy jest w tym znaczeniu konstruowanie maszyn i programów, które mogą realizować niektóre funkcje ludzkiego umysłu i zmysłów. Sztuczna inteligencja potrafi np. podejmować decyzje, gdy brakuje niektórych danych, rozumować logicznie, dowodzić twierdzeń. Wykorzystywana jest w inteligentnych robotach, systemach eksperckich i diagnostycznych. Postępy w uczeniu maszynowym i głębokim uczeniu powodują zmianę paradygmatu w praktycznie każdym sektorze branży technologicznej.

Czy to na pewno tylko książka? Sztuczna inteligencja fascynuje i przeraża

Książki o sztucznej inteligencji zwykle opowiadają o robotach i androidach. Często pokrywają się z innymi podgatunkami, takimi jak dystopia, space opera i cyberpunk. Podnoszą głębokie kwestie moralne i filozoficzne, które zmuszają nas do spojrzenia w głąb siebie i zastanowienia się, co dokładnie czyni nas ludźmi, skoro komputery i maszyny mogą się uczyć, kształcić siebie i innych, wykazywać moralność i etykę, a co najważniejsze, rozumieć i okazywać ludzkie emocje, takie jak miłość, złość i strach. Pokazują nam, jak może wyglądać przyszłość i że musimy być odpowiedzialni i rozliczani z tego, co tworzymy. Fikcyjne osobowości AI są lustrem, które trzymamy dla siebie, ale boimy się tego, co odbija. Na sztuczną inteligencję w powieściach często wpływają najgorsze impulsy ludzkości. Po zmieszaniu z niezwykłym intelektem i zimną logiką, która lekceważy ludzkie życie, postacie te kreowane są w sposób, który pokazuje, że mogą zastąpić człowieka jako naczelnego drapieżnika świata. Żeby nie być jednak zbyt poważnym, książka o sztucznej inteligencji to zwykle także zdrowa dawka krwawej masakry. W tej kategorii przedstawiamy najlepsze z najlepszych powieści science fiction o AI. Publikacje takich mistrzów, jak Philip K. Dick, Isaac Asimov, Marcin Przybyłek, Neal Stephenson. Książki, od których nie będziesz mógł się oderwać i które przez długi czas nie pozwolą o sobie zapomnieć.


... ...
Zobacz więcej produktów