SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Nowy wspaniały świat

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment odsłuchaj fragment

Opis produktu:

Arcydzieło Aldousa Huxleya Nowy wspaniały świat, `jedno z najistotniejszych proroczych dzieł dystopijnych XX wieku` (Wall Street Journal), ukazuje się po raz pierwszy jako powieść graficzna.

Opublikowany w 1932 roku Nowy wspaniały świat zaliczany jest do najbardziej cenionych i przenikliwych dzieł literatury XX wieku.

Głęboko poruszające tematy wszechobecnej kontroli czy wzajemnego oddziaływania człowieka i technologii sprawiły, że klasyk Aldousa Huxleya stał się idealnym odbiciem czasów, w których został stworzony i wciąż pozostaje przerażająco aktualny.

Nowy wspaniały świat doskonale wpasowuje się w formę powieści graficznej.

Niezwykły artystyczny talent Freda Fordhama oraz jego dbałość o szczegóły i kolory pozwalają przedstawić nowemu pokoleniu tę zmuszającą do refleksji powieść w świeży i przekonujący sposób.

O autorze

Fred Fordham - urodził się w 1985 roku, mieszka w północnym Londynie. Utrzymywał się z malowania portretów, studiując jednocześnie politykę i filozofię. Komiks jako dziedzinę swojej twórczości odkrył po przeczytaniu Persepolis Marjane Satrapi. Ilustrował różne publikacje oraz pracował nad kilkoma powieściami graficznymi. W 2018 roku zaadaptował i zilustrował Zabić drozda Harper Lee (Wydawnictwo Jaguar, 2020), ostatnio stworzył warstwę tekstową na podstawie powieści Francisa Scotta Fitzgeralda do Wielkiego Gatsby`ego z ilustracjami Ayi Morton (Wydawnictwo Jaguar, 2021).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: książki na ekranie,  lista bestsellerów wszech czasów
Kategoria: fantastyka,  Science-fiction,  sztuczna inteligencja,  światy alternatywne,  utopia i antyutopia,  książki na jesienne wieczory,  książki na podstawie filmów,  książki na podstawie filmów netflixa,  sensacja,  thriller,  psychologiczny
Wydawnictwo: Jaguar
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 160x240
Liczba stron: 240
ISBN: 9788382661521
Wprowadzono: 11.11.2022

Aldous Huxley - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Nowy wspaniały świat - Aldous Huxley

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 6 ocen )
 • 5
  6
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

alexx

ilość recenzji:230

19-01-2023 16:59

?[...] wstrzemięźliwość oznacza namiętność. A namiętność oznacza niestabilność. A niestabilność oznacza koniec cywilizacji?, czyli przerażająca wizja przyszłości.

Nowy wspaniały świat Aldousa Huxleya jest już klasykiem i wielu z was na pewno zna oryginał. Wydawnictwo Jaguar wydało kilka takich klasyków w formie powieści graficznych. Tym razem za adaptację i ilustracje odpowiadał Fred Fordham. Czy udało mu się oddać klimat oryginału?

Arcydzieło Aldousa Huxleya Nowy wspaniały świat, "jedno z najistotniejszych proroczych dzieł dystopijnych XX wieku? (Wall Street Journal), ukazuje się po raz pierwszy jako powieść graficzna.
Opublikowany w 1932 roku Nowy wspaniały świat zaliczany jest do najbardziej cenionych i przenikliwych dzieł literatury XX wieku.
Głęboko poruszające tematy wszechobecnej kontroli czy wzajemnego oddziaływania człowieka i technologii sprawiły, że klasyk Aldousa Huxleya stał się idealnym odbiciem czasów, w których został stworzony i wciąż pozostaje przerażająco aktualny.
Nowy wspaniały świat doskonale wpasowuje się w formę powieści graficznej.
Niezwykły artystyczny talent Freda Fordhama oraz jego dbałość o szczegóły i kolory pozwalają przedstawić nowemu pokoleniu tę zmuszającą do refleksji powieść w świeży i przekonujący sposób.

Bardzo lubię sięgać po klasyki jako powieści graficzne. Jak tylko widzę jakieś w zapowiedziach, to zaraz zaklepuję sobie na nie miejsce na mojej liście do przeczytania. Nowy wspaniały świat to 240 stron kolorowych ilustracji, które zabierają nas w przerażającą przyszłość, w której człowiek praktycznie od samego początku zostaje zaprogramowany. Nowoczesne technologie kontrolują życie ludzi. Mimo że powieść została wydana w 1932 roku, to nadal jest ona aktualna oraz zmusza czytelnika do refleksji. Tą utopią rządzi kilka praw m.in. każdy jest dla każdego, wszyscy podzielają takie same zainteresowania oraz mają podobny wygląd, a ich zachowania nie wybiera poza z góry określone normy.

Jest to dosyć ciężka opowieść i myślę, że dzięki temu komiksowi może więcej osób poznać klasyk literatury, jakim jest Nowy wspaniały świat. To o wiele przystępniejsza forma dla tego dzieła. Adaptacja Fordhama zawiera wszystkie najważniejsze elementy oryginału. Autorowi udało się odwzorować emocje, a barwne ilustracje i dobra kreska dopełniają całą historię. Całość jest bardzo emocjonalna i poruszająca. Rysunki pobudzają wyobraźnię czytelnika, ukazując przerażającą wizję świata, gdzie nie ma miejsca na indywidualność. Wszechobecna kontrola i podporządkowanie ukazane w tej utopii jest naprawdę przerażające. Obyśmy nie o taką przyszłość się starali.

Ostatnio miałam okazje przeczytać inne powieści graficzne i muszę przyznać, że coraz bardziej podoba mi się taki sposób opowiadania historii. Może to zachęcić osoby, które nie lubią dużo czytać do zapoznania się z kultowymi historiami. Nowy wspaniały świat w wykonaniu Freda Fordhama to dobrze skonstruowana powieść graficzna, która świetnie oddała klimat pierwowzoru.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

rozczytana_slowami

ilość recenzji:61

5-01-2023 16:07

Aldous Huxley to pisarski i jednocześnie proroczy brat Georga Orwella. Przenosi nas w przyszłość gdzie technologia znacząco się rozwinęła, dzieci powstają w wyniku sztucznego zapładniania, a każdy od pierwszych dni życia jest poddany psychologiczno-biologicznemu warunkowaniu aby objąć odgórnie narzuconą funkcję w społeczeństwie. Na każdym kroku można spotkać szyldy przypominające o przypisanych rolach i wzorcach zachowań. ?Tul mnie, potem zmul mnie?, ?Lepiej kupować niż reperować?, ?Społeczność, jedność, stabilność?. Relacje międzyludzkie zostały w każdym zaprogramowane, dzięki moralnej edukacji, niczym w maszynach. Ludzkość zapomniała o dawnych sposobach na radość. Od teraz źródłem szczęścia i spełnienia seksualnego jest narkotyk soma, który każdy z własnej woli regularnie przyjmuje.

A co jeśli taki sposób edukacji moralnej zawiedzie? Na świecie istnieje pewien rezerwat Malpais, który wygląda jakby był z innej epoki? Z wcześniejszej epoki, gdzie technologia nie była jeszcze aż tak rozwinięta, ludzie nie znają somy, rozmnażają się naturalnym sposobem i nie ma wszechobecnej inwigilacji. Świat w rezerwacie wygląda prawie jak ten, w którym teraz żyjemy. Tutaj istnieją choroby, bród, ubóstwo i śmierć. Dla mieszkańców pochodzących z ery Forda, taki rezerwat to forma rozrywki i pokazania, że ich wspaniały świat jest lepszy. Ale czy bohaterowie też tak myślą? A co jeśli jednostka zbuntuje się przeciwko władzy?

?Nowy Wspaniały Świat? to kolejny klasyk w formie graficznej, który zachwyca nie tylko świetnym tekstem i niespotykanym przekazem, ale też genialnym, jakże dopasowanym do książki wydaniem. Powiedziałabym, że jestem zachwycona. Prawda jest taka, że jestem wręcz oszołomiona! Te głęboko poruszające tematy wszechobecnej kontroli, sprawiły że na poważnie zaczęłam się zastanawiać czy to wszystko aby na pewno może nas czekać w 2541 roku. Człowiek i technologia są sobie bliscy niczym najlepsi przyjaciele. Od małego mają zaprogramowane konkretne działania i powstali po to aby pełnić określoną funkcję w społeczeństwie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

slowemwsercee

ilość recenzji:1

12-12-2022 13:06

?Arcydzieło Aldousa Huxleya ?Nowy wspaniały świat?, określane jako "jedno z najistotniejszych proroczych dzieł dystopijnych XX wieku? zostało wydane
w 1932 roku i niezmiennie zaliczane jest do najbardziej cenionych i przenikliwych dzieł literatury XX wieku.

?Obawiałam się przedstawienia graficznego tej historii, ponieważ nie byłam pewna, czy taki format ?udźwignie? ciężar tego klasyka. Na całe szczęście pomysł zakończył się pomyślnie. Historia nie straciła swojej głębi, odpowiednio wybrzmiewały tematy ścisłej kontroli oraz zależności człowieka i technologii.

?Za stronę wizualną odpowiada Fred Fordham, który świetnie zajął się przedstawieniem świata Huxleya. Dbałość o szczegóły oraz barwy podkreślały fabułę i zawartą w niej problematykę. Do tego ta kreska >>>>

?Moim zdaniem ta pozycja będzie świetna zarówno dla nowego odbiorcy, jak i czytelnika znającego to dzieło w formie książki. Dzięki takiej formie, historia nie została spłycona, a wręcz nabrała innego wymiaru oddziaływania - refleksje oraz emocje płyną z tej lektury strumieniami!

??Idee utopii, które przewodzą myśli Republiki są następujące:
? Wspólność - ?każdy jest dla każdego?.
? Identyczność ? zarówno poglądu, zainteresowań, upodobań, jak i wyglądu.
? Stabilność ? nie ma więc miejsca na zachowania, które odbiegają od narzuconych norm.

Warunkować to miały metody genetyczne i psychologiczne całego społeczeństwa, odwołując się do stwierdzenia, że ?Wszelkie warunkowanie zmierza do jednej rzeczy: do sprawienia, by ludzie polubili swe nieuniknione przeznaczenie społeczne?.

Czy recenzja była pomocna?

books.and.candles

ilość recenzji:294

5-12-2022 23:52

"Nowy wspaniały świat" to powieść Aldousa Huxleya, która została opublikowana w 1932 roku. ???? Jest to jedna z najbardziej cenionych lektur powstałych w XX wieku, uznawana za literaturę ponadczasową. ???? Ilustrator Fred Fordham postanowił pokazać to dzieło w zupełnie innym świetle, a zrobił to tworząc "Nowy wspaniały świat" w formie graficznej. I przyznam szczerze, wyszło mu to doskonale! ????

Rzecz dzieje się w roku 2541. Ludzie powstają w wyniku sztucznego zapłodnienia i od pierwszych chwil życia są kształtowani przez rząd pod kątem genetycznym i psychologicznym. ???? Nikt nie decyduje o swoich losach, bo wszystko jest już z góry zaplanowane dla każdego. ???? Ten wyraźny brak indywidualizmu i starania, aby społeczeństwo nie myślało zbyt dużo, to przecież idealny plan rządzących. ???? I chociaż ludzie powinni zacząć się buntować, to jednak są szczęśliwi...

Książka porusza temat wszechobecnej kontroli oraz wzajemnego oddziaływania człowieka i technologii. I choć to dzieło powstało w czasach, które idealnie odzwierciedla, to do dziś pozostało przerażająco aktualne. ????Jednym słowem, to ponadczasowy klasyk??

Jeśli zaś chodzi o kreskę, to Fred Fordham zrobił tu dobrą robotę. ?? Świetnie odwzorował emocje bohaterów i doskonale pokazał dynamikę akcji. Ilustracje są niezwykłe, kolorowe i naprawdę cieszą oko. ???? Przedstawienie tak słynnej literatury w postaci powieści graficznej to, moim zdaniem, idealny sposób na jej odświeżenie i możliwość poznania jej na nowo. ????

Ta powieść graficzna jest mega emocjonująca, zmuszająca do refleksji i przerażająco aktualna. ???? Polecam ją zarówno tym, którzy czytali ją w pierwotnej formie, jak i tym, którzy zapoznawać się z jej treścią będą po raz pierwszy. ????????

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Ewelina Nowak

ilość recenzji:186

1-12-2022 09:50

Aldous Huxley to angielski pisarz, autor wielu nagradzanych powieści. Największą sławę przyniosła mu opublikowana w 1932 roku antyutopia "Nowy, wspaniały świat", która w roku 2022 doczekała się adaptacji w postaci powieści graficznej. Fred Fordham stworzył komiks pełen zatrważających ilustracji, często rażących po oczach i idealnie obrazujących świat przedstawiony w powieści Huxleya.

Antyutopijna historia przenosi czytelników daleko w przyszłość, w której ludzkość wyznaje zasady takie jak np. lepiej kupować niż reperować. Dzieci rodzą się i wychowują w specjalistycznych ośrodkach warunkowania, gdzie podczas snu przedstawia się im aktualną filozofię panującą w społeczeństwie. Dorośli nie zakładają rodzin, nie wiążą się również z jedną, konkretną osobą; relacje międzyludzkie skupiają się głównie na przygodnym seksie. W nowym świecie istnieje pięć kast, gdzie każda odpowiada za inny aspekt działalności, a jeśli nadejdą złe, smutne myśli wszystko załatwia euforyczny narkotyk idealny - Soma.

Zawsze znajdzie się wyjątek potwierdzający regułę. Bernard to mężczyzna niepodobny do innych, wątpiący i szukający, pytający i pragnący być innym. Marzący, by czuć emocje, których aktualne społeczeństwo zostało pozbawione. Razem z nowo poznaną kobietą, Leniną, wyruszają na wycieczkę do Rezerwatu w Nowym Meksyku, gdzie nadal żyją dzicy ludzie.

Ani Bernard, ani Lenina nie spodziewają się, co tam odkryją i jak bardzo przerazi ich ta prawda. Poznają ludzi wyznających inne zasady, spotkają się z brudem, morderstwami i chaosem, który niczym kula armatnia wkradnie się do ich poukładanego życia. Co się stanie, kiedy jeden z dzikusów wróci razem z nimi?

"Nowy, wspaniały świat" to dająca do myślenia, wielopoziomowa opowieść poruszająca kontrowersyjne zagadnienia. Oddziaływanie technologii, zmiana ideologii społeczeństwa, wzajemne relacje międzyludzkie czy kontrola nad każdym aspektem życia człowieka to przejmująca, wręcz przerażająca wizja przyszłości, która dąży do spełnienia.

W książce autor nawiązuje do wielu dzieł Williama Szekspira, niejednokrotnie cytując, analizując i przekładając słowa na zachowania "wspaniałego" świata. Ogromnie podobało mi się zderzenie między nowoczesnym, technologicznie uzdolnionym społeczeństwem a dzikusami, nadal podążającymi za naukami ze starych czasów, gdzie wiara w Boga, potrzeba indywidualności czy wolność myśli była czymś normalnym.

Powieść Aldousa Huxleya celuje w rozumienie emocjonalne świata kłócące się z tym racjonalnym. "Nowy, wspaniały świat" to opowieść pełna sprzeczności, intrygujących bohaterów i ich nienaturalnego, zaprogramowanego podejścia do życia. Jednocześnie żałuję, że nie poznałam wcześniej tej książki, choć z drugiej strony cieszę się, że moim pierwszym kontaktem była wersja graficzna. Dzięki klimatycznym, szczegółowym ilustracjom bezbłędnie wsiąknęłam w idee rządzące nowym światem: poczułam wspólność, identyczność i stabilność.

"Nowy, wspaniały świat" w postaci powieści graficznej polecam każdemu. Osobom, które już wcześniej miały kontakt z pierwowzorem, a także tym, którzy dopiero planują poznać tę antyutopię. Fred Fordham doskonale wstrzelił się w kwintesencję historii, wyciągając z niej to, co najwspanialsze. Bez dwóch zdań polecam!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Inthefuturelondon

ilość recenzji:178

27-11-2022 12:46

Powieści graficzne tworzone na podstawie różnych popularnych, a czasem wręcz klasycznych powieści darzę szczególnym rodzajem uwielbienia. Dzięki tym pozycjom mogę poznawać kolejne klasyki w ciekawej formie, co dla mnie stanowi fenomenalną podstawę do przeczytania pełnych książkowych wersji. Nie potrafiłam więc przejść obojętnie obok Nowego wspaniałego świata w graficznej formie. Czy historia ta przypadła mi do gustu? O tym w tej recenzji.

Wyobraźmy sobie, że żyjemy w rzeczywistości, która znacząco odbiega od tego, co znaliśmy do tej pory. Ścisłą kontrolę nad nami sprawuje technologia, która od maleńkości wbija nam do głowy m.in. to, że konsumpcjonizm jest bardzo dobry, a naprawianie przedmiotów jest bezsensowne ? lepiej kupić nowe. Ludzie nie żyją w związkach monogamicznych, a wręcz jest to coś nielegalnego. Przygody na jedną noc ? to jest to, co powinniśmy robić. Wszelkie przejawy innego myślenia traktowane są jako niepokojące sygnały, a czasem i bunt. Czy tak wygląda prawdziwa wolność?

Zaczynając lekturę tej pozycji, czułam pewien lęk. Polegał on głównie na tym, że mogę nie zrozumieć tej historii tak, jak chciałby tego sam autor ? wiecie, czasem tak się dzieje, gdy czytacie jakąś powieść. Jednak już pierwsze strony dały mi odczuć, że historia ta jest nie tyle zrozumiała, ile okrutnie... rzeczywista. Przyznaję, ten aspekt wzbudził we mnie niepokój i pewnego rodzaju bunt.

Głównymi bohaterami są ludzie, którzy są kontrolowani przez wyższe służby i technologię. Każda z postaci należy do innej klasy społecznej, a pomiędzy tymi właśnie klasami panuje atmosfera niechęci. Lenina jest postacią, która wzbudziła moje największe zainteresowanie. Jest osobą, która całkowicie wierzy w słuszność panującego systemu, chociaż zdarza jej się postępować wbrew wprowadzonym zasadom. Przykładowo - spotyka się z jednym mężczyzną od dłuższego czasu, co jest raczej potępiane wśród społeczności. Została ona wykreowana bardzo dobrze i nie mogę doczekać się momentu lektury pierwowzoru, by poznać ją (być może) bardziej.

Ta powieść graficzna stanowi dość przerażającą wizję rzeczywistości, która chcąc nie chcąc już zaczyna się spełniać. Co ciekawe, sama historia powstała w 1932 roku, więc można powiedzieć, iż Aldous Huxley przewidział przyszłość. Co prawda, w naszym kraju nie mamy (podejrzewam, że jeszcze) aż takiej kontroli nad sobą, ale technologia zdecydowanie już rządzi naszym życiem. Dlatego też lektura tej pozycji była dla mnie dość trudna - coś, co człowiek zna i zdaje sobie z tego sprawę, zostało przedstawione w powieści, która powstała tak dawno temu, no przerażające.

Na uznanie zasługuje autor adaptacji tej powieści graficznej oraz ilustrator ? Fred Fordham. Skrócił on całą tę historię w sposób zrozumiały i taki, że czytając tę powieść, nie ma się poczucia zagubienia. Podejrzewam, że gdybym przeczytała zaraz po niej pierwowzór książkowy, cały sens okazałby się zachowany. Wspominam o tym, ponieważ część czytelników zwraca na takie rzeczy uwagę. Kreska, jaką została narysowana ta powieść, jest bardzo estetyczna i zdecydowanie trafia w moje gusta.

Nowy wspaniały świat. Powieść graficzny to pozycja, która została idealnie dopasowana do panujących realiów i odbiorców. Ponadczasowa historia przedstawiona w formie graficznej z pewnością pozyska wielu czytelników i być może miłośników. Jak dla mnie jest to idealny pomysł na prezent dla osoby, która nie tylko lubi powieści graficzne i komiksy, ale równie chętnie zaczytuje się w dystopiach. Zdecydowanie polecam Wam tę pozycję.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?