SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Cyberpunk – książki

Dystopijny świat rządzony przez korporacje, gdzie niezwykle popularne są wszczepy cybernetyczne i niesamowicie rozwinięta cyborgizacja. Społeczeństwo zepsute do cna, dawne wartości wyblakły lub całkowicie zanikły. Morderstwa i inne przestępstwa nie są już tak szokującym widokiem, jak kiedyś. Fascynują Was takie klimaty? Zapraszamy do świata cyberpunk na Gandalf.com.pl.

Czym jest literatura cyberpunk?

Cyberpunk – podgatunek fantastyki naukowej – został spopularyzowany w latach osiemdziesiątych XX w. przez trylogię powieści Trylogia Ciągu i liczne opowiadania autorstwa Wiliama Gibsona. Książki cyberpunk opowiadają historię zdemoralizowanego świata zdominowanego przez megakorporacje. Niezwykle popularnymi zjawiskami są cyborgizacja i cybernetyka, czyli zastępowanie naturalnych części ciała sztucznymi, niezwykle zaawansowanymi protezami, które poszerzają możliwości ludzkiego organizmu.

Cechy literatury cyberpunk

Co sprawia, że utwory utrzymane w tej konwencji wyróżniają się na tle innych książek fantastycznonaukowych? Przede wszystkim jest to dystopijne przedstawienie historii. Nasza przyszłość jest mroczna i niewesoła, choć – paradoksalnie – paleta barw cyberpunkowego świata często jest niezwykle zróżnicowana. Mimo to mamy do czynienia z ciężkim klimatem i brudnym naturalizmem.

Inną cechą literatury cyberpunk jest istnienie sieci informacyjnej łączącej cały realny świat, a jednocześnie stanowiącej oddzielną rzeczywistość (tzw. cyberprzestrzeń). Zazwyczaj dzieje się w niej spora część fabuły. Dobrym przykładem jest Metawersum ze Śnieżycy Neala Stephensona. 

Dodatkowo książki i opowiadania cyberpunk cechują się przedstawianiem rozwoju techniki, w szczególności cyborgizacji. Społeczeństwo nienaturalnie poszerza ludzkie możliwości za pomocą licznych wszczepów, np. ulepszonych części oczu, sztucznych mięśni itp. Warto również zwrócić uwagę na wątki megakorporacji, które dzięki obrotowi ogromnymi fortunami i szerokimi wpływami często konkurują, a nawet zastępują najsilniejsze systemy państwowe.    

Od jakich książek cyberpunk zacząć?

Przygodę ze światem cyberpunku warto zacząć od początku, a więc od wspomnianej wyżej Trylogii Ciągu, która była pierwszym przedstawicielem gatunku. Książki z tej trylogii dokładnie spełniają każde z założeń literatury cyberpunk.

Warto również zainteresować się książkami autorstwa Neala Stephensona. Autor pisał utwory z gatunku nazywanym postcyberpunkiem. Jego powieść Śnieżyca rozwija i modyfikuje nieco założenia gatunku znane z książek Gibsona.

Dla fanów polskich powieściopisarzy również coś się znajdzie. Jedną z ciekawszych pozycji jest Cyberpunk. Odrodzenie autorstwa Andrzeja Ziemiańskiego, która to powieść przedstawia cyberpunk w sposób melancholijny, refleksyjny. Polecamy również cykl Sybirpunk, który fascynuje swoim brudnym klimatem, antyutopijnym światem, w którym umieszczenie wszczepu jest prostsze i tańsze niż wyleczenie rany, a życie można stracić za butelkę wody.  

Oczywiście innych ciekawych tytułów z literatury cyberpunk jest znacznie więcej. Znajdziecie je na Naszej stronie. Pamiętajcie, aby czytać przy odpowiednim świetle. Modyfikacje wzroku nie należą do najtańszych.


... ...
Zobacz więcej produktów