Seria Książek Kajko i Kokosz | Księgarnia Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Kajko i Kokosz

Kajko i Kokosz to cykl komiksów autorstwa Janusza Christy, który zagwarantował mu rozpoznawalność i uznanie. Seria zadebiutowała w formie gazetowych pasków w Wieczorze Wybrzeża w 1972 roku. Później komiks ukazywał się w Świecie Młodych, a następnie w czasopiśmie Relax. Wszystkie komiksy Kajko i Kokosz były też zbierane w albumy. Od 1990 historie słowiańskich wojów publikowane były już przede wszystkim w formie zeszytów. Niestety, Janusz Christa szybko zaczął podupadać na zdrowiu i zrezygnował z kontynuowania serii. W 2003 wydawnictwo Egmont Polska podjęło decyzję o dokonaniu reedycji znanej serii. Od 2016 roku kupować można kontynuacje przygód Kajko i Kokosza. Ukazująca się pod tytułem Kajko i Kokosz – Nowe Przygody seria tworzona jest już jednak przez innych autorów.

Kim był Janusz Christa?

Ten polski autor komiksów, rysownik i scenarzysta urodził się 19 lipca 1934 w Wilnie, zmarł zaś 15 listopada 2008 w Sopocie. Jego debiut przypadł na 1957 roku, kiedy to pokazał się historyjkami pod tytułem Kuku Ryku oraz Opowieścią o Armstrongu. W kolejnym roku na dłużej związał się z Wieczorem Wybrzeża. To tam ukazała się jego najbardziej znana seria Janusza Christy – Kajko i Kokosz (1972) – ale też (wcześniej) Kajtek-Majtek oraz Kajtek i Kok (w ramach tego cyklu ukazała się najdłuższa polska epopeja komiksowa W Kosmosie). Christa podpisywał niektóre ze swoich projektów nazwiskiem Adama Kołodziejczyka.

O czym jest Kajko i Kokosz?

Seria komiksów Kajko i Kokosz opowiada o dwóch słowiańskich wojach. Tytułowi bohaterowie mieszkają w grodzie kasztelana Mirmiła. Jak na wojów przystało, protagoniści muszą mierzyć się z różnymi zagrożeniami – zwłaszcza ze Zbójcerzami pod komendą Hegemona oraz Kaprala. Bohaterowie, chociaż bardzo się przyjaźnią, stanowią swoje przeciwieństwa. Kajko jest chudy i niewysoki, ale rekompensuje to inteligencją, sprytem oraz odwagą. Jego słabą stroną jest jednak odporność na pokusy, którym często ulega. Kokosz to z kolei woj wysoki i solidnej wagi. Pomimo swojej postury nie grzeszy odwagą. Chyba, że chodzi o obronę posiłków – wtedy gotowy jest na ryzykowne posunięcia.

Komiksy o Kajko i Kokoszu

W oryginalnej serii Kajko i Kokosz Janusza Christy ukazało się 14 zeszytów komiksowych: Złoty puchar, Szranki i konkury, Woje Mirmiła, Szkoła latania, Wielki turniej, Na wczasach, Zamach na Milusia, Skarby Mirmiła, Cudowny lek, Festiwal czarownic, Dzień Śmiechały, W krainie borostworów, Mirmił w opałach, Urodziny Milusia. W ramach cyklu Kajko i Kokosz – Nowe Przygody, stanowiącego kontynuację przygód pociesznych wojów, którą opracowało wydawnictwo Egmont, ukazały się jak dotąd tylko 3 albumy: Obłęd Hegemona, Łamignat Straszliwy oraz Królewska Konna.

Kajko i Kokosz w innych mediach

Słynna seria Janusza Christy Kajko i Kokosz doczekała się przeniesienia do wielu innych mediów. Niestety, nie wszystkie okazały się sukcesem. W 2001 roku na podstawie Dnia Śmiechały zaczęto realizować film fabularny. Projekt jednak szybko zarzucono. W 2006 roku swoją premierę miał za to krótkometrażowy film animowany oparty na zeszycie Zamach na Milusia. Fani nie zostawili na produkcji suchej nitki i projekt nie rozwijał się dalej pomimo zaangażowania znanych postaci, jak Maciej Stuhr oraz Cezary Żak. Klęską zakończyły się również próby z przełomu lat 80. i 90., kiedy w Bielsko-Białej dążono do stworzenia serialu animowanego o Kajko i Kokoszu. Podobno od 2018 roku studio Ego film reanimuje ten koncept. Kajko i Kokosz wielokrotnie trafiali do gier komputerowych (pierwszy tytuł z ich udziałem przeznaczony na Amigi ukazał się w 1994 roku, ostatni na PC w 2012 roku) i planszowych. Z Kajkiem i Kokoszem można było też spotkać się w teatrze (w 1986 roku i 2010 roku). Polska firma TissoToys wyprodukowała również figurki komiksowych bohaterów. Władze Sopotu planują z kolei utworzyć gród Kajka i Kokosza.


z2