SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Jeden niski, inteligentny i odważny. Drugi pulchny, tchórzliwy i przesądny. To Kajko i Kokosz – bohaterowie komiksów Janusza Christy. Po raz pierwszy pojawili się w Wieczorze Wybrzeża w 1972 roku. Zostali przedstawieni jako przodkowie Kajtka i Koka, którzy zadebiutowali w tym samym tytule 14 lat wcześniej. Początkowo komiks Kajko i Kokosz był tylko wąskim paskiem u dołu strony. Dopiero z czasem zaczęto wydawać historie tych dwojga w formie albumów. Rysowania przygód zabawnych bohaterów Janusz Christa zaprzestał w 1990 roku ze względu na zły stan zdrowia. W 2016 roku zdecydowano się wznowić serię i publikować komiksy Kajko i Kokosz – Nowe Przygody.

Kajko i Kokosz

Kajko i Kokosz to cykl komiksów autorstwa Janusza Christy, który zagwarantował mu rozpoznawalność i uznanie. Seria zadebiutowała w formie gazetowych pasków w Wieczorze Wybrzeża w 1972 roku. Później komiks ukazywał się w Świecie Młodych, a następnie w czasopiśmie Relax. Wszystkie komiksy Kajko i Kokosz były też zbierane w albumy. Od 1990 historie słowiańskich wojów publikowane były już przede wszystkim w formie zeszytów. Niestety, Janusz Christa szybko zaczął podupadać na zdrowiu i zrezygnował z kontynuowania serii. W 2003 wydawnictwo Egmont Polska podjęło decyzję o dokonaniu reedycji znanej serii. Od 2016 roku kupować można kontynuacje przygód Kajko i Kokosza. Ukazująca się pod tytułem Kajko i Kokosz – Nowe Przygody seria tworzona jest już jednak przez innych autorów.

Kim był Janusz Christa?

Ten polski autor komiksów, rysownik i scenarzysta urodził się 19 lipca 1934 w Wilnie, zmarł zaś 15 listopada 2008 w Sopocie. Jego debiut przypadł na 1957 roku, kiedy to pokazał się historyjkami pod tytułem Kuku Ryku oraz Opowieścią o Armstrongu. W kolejnym roku na dłużej związał się z Wieczorem Wybrzeża. To tam ukazała się jego najbardziej znana seria Janusza Christy – Kajko i Kokosz (1972) – ale też (wcześniej) Kajtek-Majtek oraz Kajtek i Kok (w ramach tego cyklu ukazała się najdłuższa polska epopeja komiksowa W Kosmosie). Christa podpisywał niektóre ze swoich projektów nazwiskiem Adama Kołodziejczyka.

O czym jest Kajko i Kokosz?

Seria komiksów Kajko i Kokosz opowiada o dwóch słowiańskich wojach. Tytułowi bohaterowie mieszkają w grodzie kasztelana Mirmiła. Jak na wojów przystało, protagoniści muszą mierzyć się z różnymi zagrożeniami – zwłaszcza ze Zbójcerzami pod komendą Hegemona oraz Kaprala. Przeżywają przy tym mnóstwo zabawnych przygód. Komiks Kajko i Kokosz to plejada barwnych postaci, które potrafią odnaleźć się niemal w każdej sytuacji.

Kim są bohaterowie serii Kajko i Kokosz?

Bohaterowie, chociaż bardzo się przyjaźnią, stanowią swoje przeciwieństwa. Kajko jest chudy i niewysoki, ale rekompensuje to inteligencją, sprytem oraz odwagą. Włada mieczem i celnie strzela z łuku. Gdy coś idzie nie tak, pierwszy zastanawia się, jak uratować sytuację. Jego słabą stroną jest jednak odporność na pokusy, którym często ulega. Jego najlepszy przyjaciel, Kokosz, jest wyższy, tęższy i łysy. Uwielbia jeść i nie znosi, gdy ktoś mu w tym przeszkadza. Jego łakomstwo często prowadzi do tego, że wypija magiczne eliksiry, które mają na niego niekorzystny wpływ. Pomimo swojej postury nie grzeszy odwagą. Chyba, że chodzi o obronę posiłków – wtedy gotowy jest na ryzykowne posunięcia.

Kasztelanem Mirmiłowa, w którym mieszkają bohaterowie komiksu Kajko i Kokosz, jest Mirmił. Ma długie, rude wąsy i jest łysy; przypomina nieco króla Łokietka. Mężczyzna jest bardzo uprzejmy, ale często wpada w depresję. Jego żoną jest Lubawa, kuzynka księcia Popiela, wysoka i potężna kobieta. W komiksach o Kajku i Kokoszu pojawia się też Łamignat, przyjaciel głównych bohaterów. Życzliwy, wrażliwy i przyjazny, nadużywający powiedzonka ‘lelum polelum’. Jest żonaty z czarownicą Jagą, ciotką Kokosza. Antagonistami są Zbójcerze, przypominający trochę Krzyżaków. Próbują oni zdobyć i okraść Mirmiłów, zawsze jednak przegrywają.

Komiksy o Kajko i Kokoszu

W oryginalnej serii Kajko i Kokosz Janusza Christy ukazało się 14 zeszytów komiksowych: Złoty puchar, Szranki i konkury, Woje Mirmiła, Szkoła latania, Wielki turniej, Na wczasach, Zamach na Milusia, Skarby Mirmiła, Cudowny lek, Festiwal czarownic, Dzień Śmiechały, W krainie borostworów, Mirmił w opałach, Urodziny Milusia. W ramach cyklu Kajko i Kokosz – Nowe Przygody, stanowiącego kontynuację przygód pociesznych wojów, którą opracowało wydawnictwo Egmont, ukazały się jak dotąd tylko 3 albumy: Obłęd Hegemona, Łamignat Straszliwy oraz Królewska Konna.

Ile jest komiksów w serii Kajko i Kokosz?

W latach 1985-2004 ukazało się 13 tomów komiksów Kajko i Kokosz. Autorem wszystkich był Janusz Christa. Jeszcze przed śmiercią autora, w 2008, wydawnictwo Egmont podjęło za jego zgodą starania, by wznowić cykl i zaangażować w jego tworzenie nowych autorów. Udało się to dopiero w 2016 roku. Powstała wówczas kontynuacja, zatytułowana Kajko i Kokosz – Nowe Przygody. To krótkie historie o drugoplanowych postaciach głównej serii Kajko i Kokosz. Komiksy nowych autorów nie są kopią Christy – każdy z rysowników stawia na swój oryginalny styl. Scenariusze wiernie oddają jednak charakter uniwersum i specyficzne poczucie humoru. W projekt zaangażowani są m.in. Maciej Kur, Tomasz Samojlik, Sławomir Kiełbus czy Piotr Bednarczyk.

Komiks Kajko i Kokosz – kopia Asterixa?

Seria komiksów Kajko i Kokosz wielu czytelnikom przywodzi na myśl słynnych Galów: Asteriksa i Obeliksa. Oba tytuły mają podobny styl artystyczny, projekty postaci i archetypy, a nawet rodzaj humoru. Fani obydwu serii często wysuwali wzajemne oskarżenia o plagiat. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pierwsze komiksy Christy – Kajtek i Koko, powstały na długo przed Asteriksem i Obeliksem. Sam autor przez lata utrzymywał, że wszelkie podobieństwa komiksów o Kajku i Kokoszu do tych o dwóch Galach były zbiegiem okoliczności. Alberto Uderzo nigdy nie odniósł się do tych zarzutów.

Kajko i Kokosz w innych mediach

Słynna seria Janusza Christy Kajko i Kokosz doczekała się przeniesienia do wielu innych mediów. Niestety, nie wszystkie okazały się sukcesem. W 2001 roku na podstawie Dnia Śmiechały zaczęto realizować film fabularny. Projekt jednak szybko zarzucono. W 2006 roku swoją premierę miał za to krótkometrażowy film animowany oparty na zeszycie Zamach na Milusia. Fani nie zostawili na produkcji suchej nitki i projekt nie rozwijał się dalej pomimo zaangażowania znanych postaci, jak Maciej Stuhr oraz Cezary Żak. Klęską zakończyły się również próby z przełomu lat 80. i 90., kiedy w Bielsko-Białej dążono do stworzenia serialu animowanego o Kajko i Kokoszu. Podobno od 2018 roku studio Ego film reanimuje ten koncept. Kajko i Kokosz wielokrotnie trafiali do gier komputerowych (pierwszy tytuł z ich udziałem przeznaczony na Amigi ukazał się w 1994 roku, ostatni na PC w 2012 roku) i planszowych. Z Kajkiem i Kokoszem można było też spotkać się w teatrze (w 1986 roku i 2010 roku). Polska firma TissoToys wyprodukowała również figurki komiksowych bohaterów. Władze Sopotu planują z kolei utworzyć gród Kajka i Kokosza.


... ...
Zobacz więcej produktów