Polecamy

Sprawdzone gry na wakacje. Na słońce i na deszcz!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Świetna zabawa to podstawa wakacyjnego odpoczynku. Co go gwarantuje? Ja bym na pierwszym miejscu postawiła towarzystwo, na drugim miejsce wyjazdu, a dopiero gdzieś dalej pogodę. Dlaczego? Ponieważ zdecydowanie podpisuję się pod stwierdzeniem, że nie ma złej pogody, a jest tylko nieodpowiedni ubiór. Mimo to wielu z moich znajomych uzależnia udany wypoczynek od pogody. Pada – źle, bo trzeba siedzieć pod dachem. Upał niedobrze, bo wycieńcza. Co robić?

Gra na wakacje to rozwiązanie pogodowych dylematów. Zatem jeśli będziecie się pakować na upragniony urlop, to nie zapomnijcie o planszówkach. I nieważne, czy wyjeżdżacie z plecakiem, czy walizką, na te gry znajdzie się miejsce nawet w damskiej torebce, dlatego nie ma się nad czym zastanawiać, oczywiście poza wyborem odpowiedniej gry na wakacje.

Oto propozycje gier na wakacyjną pogodę, niepogodę, przygodę i lenistwo! 

Gra na wakacje – Dobble

– Wygodne metalowe pudełko, które mieści się w małej damskiej torebce
– Ewentualne „zapodzianie się” jednaj lub nawet kilku kart nie wpływa na grę
– Szybkie rozgrywki

 Rebel Gra Dobble Plaża  Rebel Gra Dobble

 Rebel Gra Dobble Kids    Rebel Gra Dobble 123 

Dobble to bestseller od lat. Gra, która angażuje każdego. Pewnie dlatego, że to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych. Dobble ma mnóstwo zalet, a jedną z nich są proste zasady gry, które można wytłumaczyć w ciągu minuty. Zabawa polega na jak najszybszym znalezieniu jednego wspólnego elementu, który jest na okrągłych kartach. Kto pierwszy, ten lepszy! Żeby wygrać trzeba być spostrzegawczym i wykazać się świetnym refleksem. Nie jest to łatwe ponieważ rysunki są różnej wielkości, a ich rozmieszczenie zostało specjalnie opracowane. Wskazanie wspólnego symbolu często wymaga dłuższego wpatrywania się w kartoniki. Symbol trzeba też nazwać, a że nasza wyobraźnia i kreatywność nie mają granic, to słuchając wymyślonych określeń można nawet popłakać się ze śmiechu.

Jeśli znudzi Wam się najpopularniejszy wariant Dobble, nie przejmujcie się, bo w tę grę można grać na kilka sposobów. Wszystko znajdziecie w instrukcji. Dodatkowo gra ma różne wersje: z liczbami, zwierzętami (te świetnie sprawdzają się w zabawie z dziećmi). A teraz ukazała się najnowsza odsłona tej bestselerowej gry – Dobble Plaża. Czy może być bardziej wakacyjna gra? Tę można zabrać nawet nad wodę, ponieważ karty są wodoodporne. Na nich z kolei umieszczono różne wakacyjne symbole.

Gra na wakacje – Story Cubes

– Możliwość grania dosłownie wszędzie
– Mnóstwo wariantów gry i wiele sposobów grania
– Kości mieszczą się nawet w kieszeni

  Rebel Story Cubes Kości opowieści 

 Rebel Story Cubes Opowieści Podróże 

 Rebel Story Cubes Scooby Doo 

A historia opowiedziana… bez względu na to, gdzie się wybieracie to gra na wakacje Story Cubes sprawdzi się na każdym wyjeździe. Na plaży, pod namiotem, czy gdzieś na górskiej polanie. W kości opowieści można grać wszędzie, a otoczenie jeszcze bardziej zainspiruje do wymyślania niesamowitych historii.

Gra Story Cubes to nie tradycyjna gra w kości. Zamiast kropek są różne obrazki. Każda kość ma ich inną kombinację. Są między innymi księżyc, strzała, dłoń, drzewo, dom, żarówka, oko, hełm wojownika, maski, czy mamut…, ale to mały ułamek tego, co jest na kościach, ponieważ wariantów tradycyjnych Story Cubes jest sporo. Pomyślano zarówno o dzieciach, jak i o dorosłych. Są Strory Cubes zwierzęta, muminki, są potwory, odkrycia, średniowiecze, a nawet mity. Dorośli mogą wybrać na początek wersję, której klimat czują najbardziej.

Zasady Story Cubes są bardzo proste. Zadaniem graczy jest opowiadanie jak najdłuższych i najciekawszych historii. A tworzy się je na podstawie tego, co pokażą rzucone kości. Opowieść zaczyna zdanie: Dawno, dawno temu. Każdy z graczy może stworzyć kawałek historii w oparciu o jeden obrazek, tak aby kolejne tworzyły ze sobą logiczną całość. Tu wszystko zależy od wyobraźni, a jak wiadomo, ta nie ma granic…

W tej grze nie ma tradycyjnych punktów, czy zwycięzców. Wygranym jest każdy, kto opowie historię.

Gra na wakacje – Jungle Speed

– Gra spakowana w mały, poręczny woreczek
– Integruje bez względu na wiek, czy zainteresowania
– Proste zasady, szybkie rozgrywki i spora dawka szaleństwa

 Rebel Gra Jungle Speed 

 Rebel Gra Jungle Speed Plaża

Totem i karty – tyle wystarczy, żeby zagwarantować sobie i towarzystwu szaloną zabawę! O co chodzi w Jungle Speed?

Na środku stawiamy wspomniany totem. Gracze mają rozdane karty z symbolami i to właśnie kart muszą pozbyć się jak najszybciej. Wykładając je trzeba uważnie patrzeć na symbole. Kiedy pojawią się takie same trzeba chwycić drewniany totem. Tu liczy się szybkość. Kto pierwszy ten lepszy. Przegrany zgarnia karty przeciwnika. Pomyłka, czyli chwycenie totemu w złym momencie też sporo kosztuje, bo zabiera się wówczas karty pozostałych graczy.

Gra Jungle Speeda Plaża została zaprojektowana z myślą o wakacjach. Karty są mocniejsze i co ważne wodoodporne. I kto powie, że pogodna jest zła? Ta wersja Jungle Speed sprawdzi się nie tylko na plaży, bo odważni i szaleni mogą w nią grać na ciepłym, letnim deszczu 🙂

Gra na wakacje – Dixit

– Oryginalny sposób na integrację
– Możliwość grania w kilka osób
– Wciągające i poruszające wyobraźnię rozgrywki

 Rebel Gra Dixit
 Rebel Gra Dixit Odyseja
 Rebel Gra Dixit 2 Przygody

Dixit to świetna gra towarzyska i właśnie dzięki temu doskonale sprawdza się podczas wakacyjnych wyjazdów. Grać mogą mali i duzi. Żeby zacząć zabawę potrzeba trochę miejsca na niewielką planszę, na której znajdują się pola z punktami. Na starcie ustawia się pionki – króliczki. Dodatkowo są też kartoniki z liczbami i 84 karty, które są podstawą gry. Nie są to zwykłe karty. Każda ma w sobie „coś”. Ilustrację, którą można zinterpretować na kilka sposobów. Jedne mniej, inne bardziej dosłowne.

Jak grać w Dixit? Każdy otrzymuje po sześć kart. Nie są one jednoznaczne dlatego potrzeba chwili, żeby znaleźć skojarzenie. Ten, kto je ma kładzie zakrytą kartę i mówi co przyszło mu do głowy. Ten gracz jest narratorem. Inne osoby muszą do tego hasła przyporządkować jakąś swoją kartę. Narrator tasuje zebrane karty i je rozkłada. Gracze muszą teraz skupić się, uruchomić wyobraźnię i intuicję, żeby wskazać kartę narratora. Kartonikami z liczbami tajnie głosują na poszczególne obrazki. Dalej jest już przydzielanie punktów 🙂

Gra Dixit nie może się znudzić ponieważ ma kilka rozszerzeń. Poszukiwanie skojarzeń dzięki temu jest jeszcze ciekawsze. Trzeba też wspomnieć, że ilustracje są narysowane niesamowicie i poruszają bez problemu wyobraźnię graczy. Rożne edycje gry Dixit można łączyć.

Jako ciekawostkę dodam, że twórcą Dixit jest lekarz Jean Louis Roubira pracujący w szpitalu w Poitiers z młodymi osobami mającymi problemy w relacjach z otoczeniem. Po kilku rozgrywkach w Dixit okazało się, że łatwiej im formułować myśli i kontaktować si z innymi.

Gra na wakacje – Splendor

– Gra bardzo wciągająca i angażująca
– Świetna grafika
– Gra łatwa, niewymagająca wprawy i wprowadzająca do świata gier planszowych

 Rebel Gra Splendor

Gra Splendor przebojem wtargnęła na rynek. Gracze na całym świecie okrzyknęli ją bestsellerem. Do tego stopnia przypadła wszystkim do gustu, że zorganizowano mistrzostwa Polski w Splendor. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zagrać w Splendor to wakacje są świetną okazją. Idea gry nie jest skomplikowana, choć zasady nieco trudniejsze w porównaniu z grami proponowanymi powyżej. Wszystko jednak tłumaczy świetnie napisana instrukcja.

Splendor – świetność, bogactwo, wspaniałość. I o to chodzi w skrócie w tej karcianej grze. Gracze zbierają żetony dzięki czemu mogą się rozwijać, bogacić… zdobywać prestiż. Splendor to świetna podróż w czasie. Gracze zamieniają się w renesansowych kupców. Muszą działać prężnie i dynamicznie, żeby coś osiągnąć i wygrać. A możliwości mają spore. Kopalnie klejnotów, środki transportu, sklepy, mogą też ściągać do siebie arystokrację… liczy się prestiż.
Dodam jeszcze, że autorem Splendoru jest Francuz Marc Andre i jest to druga gra przez niego stworzona.

Jakie gry planszowe na wakacje Wy zabieracie? Pochwalcie się w komentarzach. Przy okazji życzę Wam udanych wakacji i urlopów. Niech to będzie świetnie rozegrany czas 🙂

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf