Polecamy

Seria książek z Chyłką Remigiusza Mroza. 5 powodów, dla których warto ją przeczytać

seria z chyłką
Avatar
Napisane przez Gandalf

Mistrzyni ciętej riposty, której łatwiej wygrać trudne batalie sądowe niż zwalczyć swoje nałogi i słabości. Wielbicielka mocnej kawy, szybkich aut i ciężkiej muzyki. Opryskliwa i mało tolerancyjna Joanna Chyłka nie owija w bawełnę. Niepokorna i ekscentryczna pani mecenas – jak nietrudno się domyślić – nie ma wielu przyjaciół, a jej relacje z mężczyznami do standardowych nie należą. Jej podopiecznym jest Kordian „Zordon” Oryński – zupełne przeciwieństwo Chyłki. Ten kontrast sprawia, że bohaterowie są bardzo wyraziści, a ich współpraca daje czytelnikowi pokaźną dawkę emocji. To jeden z powodów, dla których seria Mroza bije rekordy popularności. Co jeszcze takiego ma w sobie Chyłka? Dlaczego warto sięgnąć po książki z nieugiętą prawniczką w roli głównej? Oto pięć powodów!

1. Fabuła szyta na miarę mistrzów kryminału

Fabuła cyklu nie ustępuje najlepszym kryminałom i powieściom sensacyjnym. Remigiusz Mróz z niebywałą precyzją przeplata wątki i w wartkiej akcji osadza kolejne sprawy do rozwiązania. Bezkompromisowa i pewna siebie Joanna Chyłka nie tylko broni jak lwica swojej zawodowej pozycji i miejsca w firmie, ale z równym zacięciem wkracza do akcji, broniąc swoich klientów.

Chyłka już w pierwszym tomie pokazuje swoją drapieżność. Każda batalia sądowa musi być dla niej sukcesem. W „Kasacji” broni syna zamożnego biznesmana; Piotr Langer oskarżony jest o zabicie dwóch osób. Wszystko wskazuje na to, że jest winny, ale on nie przyznaje się do zbrodni. Jednak to, co zeznaje, jest niejednoznaczne i zdecydowanie utrudnia pracę jego obrońcom. Pojawia się też pytanie, dlaczego morderca aż przez 10 dni nie pozbył się ciał ofiar? Dlaczego ciała kobiety i mężczyzny były tak długo w jego mieszkaniu?

Pierwsza część serii z Chyłką pokazuje, że będzie się działo. Mróz w kolejnych tomach cyklu nie spuszcza z tonu i nawet przez chwilę nie pozwala czytelnikowi się nudzić. W „Kasacji” fabuła lawiruje do tego stopnia, że zaczyna być nieprawdopodobna. Nafaszerowana jest intrygami, manipulacjami i zawiłościami. Jednak w efekcie wszystko okazuje się logiczne. Mróz z niebywałą precyzją kończy „Kasację”, totalnie zaskakując. A jeszcze bardziej zaskakuje to, że autor podobno tę książkę napisał w miesiąc!

2. Zaginięcie na ekranach

Popularność książek Mroza jest tak ogromna, że o prawa do ekranizacji zabiegała telewizja. Pisarz nie odrzucił propozycji i na podstawie jego twórczości powstał serial „Chyłka – Zaginięcie”. Produkcja zadebiutowała w 2018 roku w serwisie Player.pl, a następnie emitowała ją stacja TVN. W Joannę Chyłkę wcieliła się Magdalena Cielecka, Zordona zagrał Filip Pławiak, a całość reżyserował Łukasz Palkowski.

Serial nosi tytuł drugiego tomu cyklu – „Zaginięcie” – i fabularnie znacznie różni się od serii książkowej. Przede wszystkim nie została zachowana kolejność tomów. Adaptacja zaczyna się, jak sugeruje tytuł, drugim tomem, w którym prawniczy duet zajmuje się zaginięciem trzyletniej Nikoli, która znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Producenci zdecydowali się na połączenie fabuły „Kasacji” z trzecią częścią cyklu („Rewizja”), gdzie Chyłka staje po stronie Roma, którego żona i córka zostają brutalnie zamordowane. Okazuje się, że miały one wysoką polisę, ale ubezpieczyciel nie chce mężczyźnie wypłacić pieniędzy. Chyłka, która poległa zawodowo, odradza się niemal jak feniks z popiołów.

3. Brawurowy duet prawniczy

Jeśli czytaliście książki Mroza, to wiecie, że Joanna Chyłka – choć to twarda sztuka mająca sporo „za uszami” – da się lubić. Autor zadbał, żeby pani prawnik była wyrazista. Z jednej strony jest zajmująca i atrakcyjna, z drugiej nieco odpychająca i budząca lęk. Jest jak połączenie dwóch żywiołów: wody i ognia. Często takie osoby określa się słowem „trudny”, albo mówi się, że „mają dobre serce, ale ciężki charakter”. Jej prywatne życie jest poplątane, za to zawodowe raczej profesjonalnie dograne z zawsze wyznaczonym celem. Niekonwencjonalne metody działań, balansowanie na granicy prawa, przenikliwość i intuicja sprawiają, że jest niezawodną prawniczką. Jednak fani serii wiedzą, że Joanna Chyłka czasem zdejmuje maskę…

Wersja prawniczki „hard” bez wątpienia imponuje Kordianowi Oryńskiemu. To podopieczny pani mecenas, która zwraca się do niego „Zordon”. To druga główna postać wprowadzona przez Remigiusza Mroza do kryminalnego cyklu. Oryński dopiero stawia pierwsze kroki w prawniczym świecie, ale potrafi sobie radzić z „odchyłami” Chyłki. I o ile na przestrzeni kolejnych tomów warszawska mecenas jest raczej stała, to „Zordon” ewoluuje. Niedoświadczony aplikant to typ idealisty, który jeszcze nie został zweryfikowany przez realia. Pracując ze swoją mentorką i badając kolejne sprawy, odkrywa jak wygląda wymiar sprawiedliwości, jak działają sądy i do czego jest w stanie posunąć się człowiek, by osiągnąć cel. Tak jak w książce „Immunitet” (czwarta część serii), gdzie bohaterowie mierzą się ze sprawą najmłodszego w historii sędziego Trybunału Konstytucyjnego oskarżonego o zabójstwo. Sędzia Sendal oczywiście nie przyznaje się do winy. Chroni go immunitet, jednak prokuratura stara się o jego uchylenie. Wszystko wskazuje, że mogą to być porachunki na

4. „Samoczytające się” książki

Seria o Chyłce to historie prawniczo-kryminalne, które czyta się błyskawicznie.  Mróz pisze szybko – na półkach księgarń co chwila ląduje kolejna książkowa premiera. Do tego doskonale wie jak pisać, żeby równie szybo się czytało. Jego powieści dosłownie się pochłania. Wystarczy przerzucić klika stron dowolnego tytułu, żeby wpaść w wir czytania. Choć autor wplata sporo prawniczych kwestii i zagadnień, nie jest to uciążliwe i nie działa jak „spowalniacz”. Do tego oczywiście akcja, której tempo każe czytelnikowi trzymać rytm.

Książki pisarza-prawnika niemal same się czytają także dlatego, że każdy moment jest nieodpowiedni na przerwanie lektury. Angażują już od pierwszych stron i choć jedne tomy są lepsze od innych, to wszystkie wciągają. A że mają po 400, 500 czy 600 stron są gwarancją bezsennej nocy. Jeśli macie wątpliwości, to sięgnijcie po piąty tom cyklu pod tytułem „Inwigilacja”. Ma prawie 600 stron, a jest chyba jednym z bardziej pochłaniających części.  To historia chłopaka, który znika bez śladu podczas rodzinnych wakacji w Egipcie. Po kilkunastu latach niespodziewanie odnajduje się, inaczej się jednak nazywając. Jego rodzice są przekonani, że to ich syn, z kolei on uparcie twierdzi, że ich nie zna. Co więcej, jest wyznawcą islamu i istnieje podejrzenie, że planuje samach terrorystyczny w stolicy.

Podobnie jest z każdą inną częścią serii. Szósty tom – „Oskarżenie” – to sprawa legendy Solidarności. Przed laty, bez żadnego cienia wątpliwości, mężczyzna został skazany. Niespodziewanie jego żona zwróciła się do Chyłki z prośbą pomoc. W rozmowie telefonicznej zapewniała prawniczkę, że ma nowe dowody. Ona jedna nie była zainteresowana sprawą do momentu, kiedy okazało się, że kobieta nie żyje. Chyba nikt z Was nie ma wątpliwości, że przy takim natężeniu akcji książki nie da się odłożyć, a strony przewracają się same.

5. Wybór należy do Ciebie

Zastanawiasz się od której książki zacząć? Wybór należy do Ciebie! Możesz zdecydować się na najnowszą lub na tę, która ma najlepsze opinie. Możesz też zacząć od samego początku i poznawać historię w kolejności jej napisania. Nieistotne jest, który tytuł będzie początkiem tej literackiej przygody, ponieważ każdy kolejny opowiada o innej sprawie. Oczywiście wszystkie prowadzi duet Chyłka – Oryński, wspólne są też postacie drugoplanowe.

A na koniec dla uporządkowania skrócona wersja serii z Chyłką:

  • tom 1: „Kasacja” i oskarżony syn biznesmena przebywający ze zwłokami przez 10 dni.
  • tom 2: zekranizowane „Zaginięcie” ze zniknięciem małej Nikoli.
  • tom 3: „Rewizja”, gdzie Rom oskarżony o morderstwo walczy o swoje prawa z Chyłką u boku.
  • tom 4: „Immunitet”, który może stracić młody sędzia oskarżony o zbrodnię.
  • tom 5: „Inwigilacja”, w której po latach odnajduje się zaginiony chłopak, ale ma nową tożsamość i jest wyznawcą islamu.
  • tom 6: „Oskarżenie” opowiadające o byłej sławie Solidarności odsiadującej wyrok.
  • tom 7: „Testament”, gdzie na losy bohaterów wpływają skutki barbarzyńskiej reprywatyzacji.
  • tom 8: „Kontratyp” z fabułą zbudowaną na medialnej krytyce Bieleckiego i tragedii na Broad Peak.
  • tom 9: „Umorzenie”, w którym główną sprawą jest makabryczna zbrodnia rodziny, o którą oskarżony jest mąż i ojciec.

Wszystkie wymienione książki Remigiusza Mroza dostępne są w sklepie internetowym Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf