Aktualności Książki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. To już ostatni dzwonek na zakup książek

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - hurtownia Gandalf.com.pl
Avatar
Napisane przez Gandalf

Na przestrzeni ostatnich lat stan czytelnictwa w Polsce utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Remedium na ten problem miał być uchwalony na lata 2016-2020 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Zakładał on wzmacnianie ról bibliotek – publicznych, szkolnych i pedagogicznych. Przekształcanie ich w lokalne ośrodki życia społecznego, ułatwiające dostęp do wiedzy i kultury. Instytucje te mogły ubiegać się m.in. o dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych. Twoja placówka otrzymała takie wsparcie? To już ostatni dzwonek, by uzupełnić księgozbiór!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – trzy priorytety

Rada Ministrów ustanowiła wieloletni Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w 2015 roku, przeznaczając na ten cel w sumie 435 mln złotych z budżetu państwa. Opiera się on na trzech priorytetach, realizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za pośrednictwem Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki w Krakowie oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej

Pierwszy priorytet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Priorytet ten dotyczy bibliotek publicznych, a jego operatorem jest Biblioteka Narodowa. Jego celem jest uzupełnienie zbiorów wspomnianych placówek o nowości wydawnicze: książki, multimedia, publikacje nutowe i kartograficzne, a także czasopisma. W 2020 roku przyznano im dotacje w wysokości łącznie 26,5 mln złotych. Biblioteka Narodowa na przestrzeni lat zachęcała m.in. do zakupu utworów, biografii czy opracowań twórczości wybitnych literatów patronujących kolejnym latom jubileuszowym. Przypomnijmy, że obecnie obchodzimy rok Leopolda Tyrmanda, Romana Ingardena oraz Jana Pawła II.

Drugi priorytet – infrastruktura

Kolejnym priorytetem Narodowego Programu Czytelnictwa na lata 2016-2020 jest infrastruktura bibliotek. Konkretnie takich, których założycielami są gminy. Instytucje te mogły wnioskować o przyznanie dotacji na remonty, przebudowy, rozbudowy, budowy oraz wyposażenie budynków. Operatorem tego priorytetu jest Instytut Książki w Krakowie, który w tym roku rozdysponował ponad 21,3 mln złotych.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – priorytet trzeci

Ostatni – ale nie najmniej ważny – priorytet to promowanie czytelnictwa i wspieranie jego rozwoju wśród dzieci i młodzieży. Za jego realizację odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa zakłada wsparcie dla organów prowadzących zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne oraz bibliotek pedagogicznych. Wszystkie te placówki mogły ubiegać się o dofinansowanie m.in. na zakup nowości wydawniczych – przede wszystkim lektur i książek „do poczytania”, nie zaś podręczników szkolnych. W 2020 roku na ten cel przeznaczono ok. 30 mln złotych.

Gdzie zrobić zakupy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa?

Jeżeli Twoja placówka otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych, to ostatni dzwonek, by poszukać księgarni czy hurtowni książek. Miejscem, w którym zrealizujesz dotację w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2020, jest na przykład sklep internetowy Gandalf.com.pl. Biblioteki i szkoły mogą zapisać się do panelu hurtowego i zyskać dostęp do hurtowych cen – niższych nawet o 50 proc. W przypadku zamówienia na kwotę wyższą niż 299 złotych dostawa kurierem realizowana jest za darmo. Wszystkie placówki mogą także liczyć na indywidualną opiekę eksperta nad realizacją zamówienia. Szeroka oferta z pewnością pozwoli uzupełnić księgozbiór o wiele interesujących nowości. 

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf