Aktualności Archiwum

Nagroda Bookera 2017. Zwycięzcą pisarz George Saunders!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Już drugi raz z rzędu jury Man Booker Prize uhonorowało amerykańskiego pisarza. Nagrodzona powieść to „Lincoln in the Bardo” George’a Saundersa. To wyróżnienie jest przysłowiową wisienką na torcie, ponieważ książka Saundera od momentu ukazania się zbiera same pozytywne recenzje.

AP Photo/Kirsty Wigglesworth

O książce George’a Saundersa powiedziano, że „(…) bardzo wyróżnia się innowacją, oryginalną stylistyką, niemalże paradoksalnym sposobem, w jaki ożywiła te dusze poległych. Osobista tragedia Abrahama Lincolna, związana ze śmiercią jego bardzo młodego syna, zostaje skonfrontowana z jego życiem publicznym, jako osoby, która w wielkim stopniu przyczyniła się do wybuchu Wojny Secesyjnej. Jest tu śmierć jednostki, bardzo osobista i nam bliska. Jest też znacznie szersza perspektywa polityczna i śmierć setki tysięcy młodych mężczyzn. I jest też ten dziwny świat cmentarny, z duszami, które próbują zrozumieć to, co nękało ich za życia. One nie są jeszcze gotowe na to, żeby odejść”.

Do Man Booker Prize 2017 nominowano 13 najlepszych książek anglojęzycznych. Pod koniec lipca ogłoszona została długa lista powieści nominowanych do tej najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii – Nagrody Bookera.

W tym roku Nagroda Bookera została przyznana już po raz 49. (pierwszą wręczono w 1969 roku). Autor najlepszej powieści anglojęzycznej George Saunders otrzymał 50 000 funtów. Jednak już znalezienie się w grupie finalistów jest uważane za wielkie wyróżnienie. Nominowani z listy skróconej poza oczywistym prestiżem i popularnością otrzymali też po 2500 funtów.

>> O Nagrodzie Bookera

Do 2013 The Man Booker Prize for Fiction przyznawano autorom, którzy byli obywatelami Wspólnoty Narodów, Zimbabwe lub Irlandii. Od 2014 r. została otwarta dla wszystkich pisarzy piszących w języku angielskim, którzy publikowali w Wielkiej Brytanii. Nagrodę Man Booker sponsoruje firma Man Group.

W jury Nagrody Bookera 2017 zasiada: przewodnicząca Lola Young – od 2004 r. członek Izby Lordów, Lila Azam Zanganeh – pisarka i krytyk literacki, Sarah Hall – pisarka nominowana w 2009 roku do nagrody Man Booker Prize, Tom Phillips – artysta oraz Colin Thubron – pisarz i podróżnik.

W tym roku jury wybierało najlepsze powieści spośród 144 tytułów. Na listę nominowanych książek trafiło 13 pozycji. To z nich wybrano sześć, które poznaliśmy 13 września. Zwycięzcę ogłoszono i nagrodzono 17 października. Ceremonię wręczenia nagród w Guildhall w Londynie transmituje na żywo BBC.

W 2016 roku Nagrodę Bookera otrzymał pierwszy Amerykanin – Paul Beatty za powieść „The Sellout”. Tuż po ogłoszeniu wyników sprzedaż jego książki wzrosła o 658 proc. Nagroda na ogromny wpływ na popularność autora.
Na tegorocznej liście nominowanych była między innymi Zadie Smith (nominowana wcześniej za On Beauty, 2005), której powieść „Swing time” ukazała się niedawno w Polsce. To opowieść o dwóch dziewczynkach dorastających w Londynie lat 80. Poznają się na lekcjach tańca i choć obie marzą o karierze tancerki, tylko jedna z nich jest naprawdę utalentowana. Na liście znalazła się też indyjska pisarka i działaczka społeczna Arundhati Roy, która za debiutancką powieść „Bóg rzeczy małych” – uwielbiam tę książkę!!! – (1997 r.) otrzymała nagrodę Man Booker Prize. W Polsce ukazały się jej „Algebra bezgranicznej sprawiedliwości” oraz „Indie rozdarte” Arundhati Roy. Na końcu wpisu znajdziecie listę pisarzy nominowanych do Nagrody Bookera 2017 z zaznaczeniem tych, którzy trafili na krótką listę.
Man Booker Prize – ciekawostki

>> Czy wiecie że:

 • Nagroda Bookera (Man Booker Prize for Fiction) za najlepszą powieść anglojęzyczną przyznana została po raz pierwszy w 1969 roku.
 • W 2005 roku ustanowiono osobną nagrodę Man Booker International dostępną dla pisarzy z całego świata. Kwalifikują się do niej również powieści napisane w innych językach, lecz tłumaczone na język angielski (w 2005 r. nominowano Stanisława Lema). Pierwszym laureatem był pisarz albański Ismail Kadar.
 • Od 2016 r. organizatorzy tej nagrody połączyli siły z organizatorami Independent Foreign Fiction Prize i nagrodę przyznaje się każdego roku. 50 tysięcy funtów dzieli się równo między autora i tłumacza, który przełożył uhonorowany tytuł na język angielski.
 • Oto do kogo trafiły Nagrody Bookera w ciągu ostatnich dziesięciu lat:

2017 – George Saunders (Stany Zjednoczone)
2016 – Paul Beatty (Stany Zjednoczone)
2015 – Marlon James (Jamajka)
2014 – Richard Flanagan (Australia)
2013 – Eleanor Catton (Nowa Zelandia)
2012 i 2009 – Hilary Mantel (Wielka Brytania)
2011 – Julian Barnes (Wielka Brytania)
2010 – Howard Jacobson (Wielka Brytania)
2008 – Aravind Adiga (Indie)
2007 – Anne Enright (Irlandia)

Czterech autorów opisano dwoma krajami: 1992 Michael Ondaatje Kanada/Sri Lanka; 1989 Kazuo Ishiguro Wielka Brytania/Japonia; 1975 Ruth Prawer Jhabvala Wielka Brytania/Niemcy; 1971 V.S. Naipaul Trynidad i Tobago/Wielka Brytania.

 • Trzech nagrodzonych autorów otrzymało też Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury: 1983 William Golding (Wielka Brytania); 1991 Nadine Gordimer (Południowa Afryka); 2003 John Maxwell Coetzee.
 • Pierwotnie nagrodę nazwano Booker-McConnell Prize od firm Booker, McConnell Ltd, które sponsorowały to wydarzenie od 1968 roku. Od 2002 roku sponsoruje Bookera firma Man Group.
 • Początkowo nagrodą było 21 000 funtów, teraz zwycięzca otrzymuje 50 000 funtów.
 • Pierwszą nagrodzoną kobietą była Bernice Rubens, walijska pisarka, która w 1970 roku otrzymała Bookera za powieść „Wybrany” (The Elected Member).
 • W 1992 roku Nagrodę Bookera otrzymało dwóch autorów: Michael Ondaatje (The English Patient – wyd. pol. Angielski pacjent) oraz Barry Unsworth (Sacred Hunger). „Angielski pacjent” został sfilmowany w 1996. Film zdobył 9 Oscarów.
 • Wcześniej podwójna nagroda przyznana została w 1974. Otrzymali ją: laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1991 – Nadine Gordimer (Południowa Afryka) za „Zachować swój świat” (The Conservationist) oraz Stanley Middleton (Wielka Brytania) za „Holiday” – Wakacje.
 • Na 25. rocznicę (1993 r.) postanowiono przyznać nagrodę Bookera Bookersa. Otrzymał ją „Midnight’s Children” (Dzieci Północy) Salmana Rushdiego (zwycięzca z 1981). Wybierali sędziowie.
 • W 2008 r. z okazji 40. rocznicy nagrody przyznano Best of the Booker. Wybrano szesnastu autorów, a decyzję o wygranej pozostawiono do głosowania publicznego. Zwycięzcą była ponownie Midnight’s Children i Salman Rushdie.
 • Do 2013 r. zwycięzca nagrody Man Booker musiał być obywatelem Wspólnoty Narodów Republiki Irlandii lub Zimbabwe. 18 września 2013 roku. ogłoszono, że przyszłe nagrody Man Booker mogą otrzymać autorzy z dowolnego miejsca na świecie, o ile ich książki będą w języku angielskim i opublikowane zostaną w Wielkiej Brytanii.
 • Eleanor Catton otrzymała nagrodę Man Booker Prize 2013 w wieku 28 lat. Była najmłodszą nominowaną autorką.
 • W tym roku nominowana została druga najmłodsza pisarka, 29-letnia Fiona Mozley.

>> Lista nominowanych do Man Booker Prize 2017 – zaznaczeni autorzy trafili na krótką listę.

„4 3 2 1”, Paul Auster  (Stany Zjednoczone) w Polsce, w planach na 2018 r. (Znak)

„History of Wolves”, Emily Fridlund (Stany Zjednoczone)

„Exit West”, Mohsin Hamid (Pakistan-Wielka Brytania) w Polsce, w planach (Sonia Draga)

„Elmet”, Fiona Mozley (Wielka Brytania)

„Lincoln in the Bardo”, George Saunders (Stany Zjednoczone) w Polsce w planach na 2018 r. (Znak)

„Autumn”, Ali Smith (Wielka Brytania)

„Days Without End”, Sebastian Barry (Irlandia)

„Solar Bones”, Mike McCormack (Irlandia)

„Reservoir 13”, Jon McGregor  (Wielka Brytania) w Polsce w planach (Czytelnik)

„The Ministry Of Utmost Happiness”, Arundhati Roy (Indie)

„Home Fire, Kamila Shamsie  (Wielka Brytania-Pakistan)

„Swing Time”, Zadie Smith (Wielka Brytania) w Polsce w planach na październik 2017 r. (Znak)

„The Underground Railroad”, Colson Whitehead (Stany Zjednoczone), wydana w Polsce – Kolej podziemna (Albatros)

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf