Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Dzieci Północy (twarda)

książka

Wydawnictwo REBIS
Oprawa twarda w obwolucie
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

"Dzieci północy" to obszerna epicka opowieść o powojennej historii
Indii. Jak zwykle u Rushdiego prawdzie historycznej towarzyszy tu fikcja, a postacie autentyczne spotykają się z wytworami imaginacji pisarza.
Jak zwykle też książka wywołała skandal oraz ostre protesty niepochlebnie sportretowanej w niej Indiry Gandhi. W ramach znanych z historii najnowszej wydarzeń Rushdie osadził opowiedzianą przez Salima Sinaiego sagę rodzinną o dzieciach północy urodzonych w chwili uzyskania niepodległości przez Indie.
Książka zdobyła wiele nagród: Booker Prize, James Tait Black Prize, English Speaking Uninon Literary Award, i natychmiast wyniosła autora na literacki Parnas. W 1993 roku uznano ją za najlepszą powieść wyróżnioną Booker Prize w mijającym ćwierćwieczu i przyznano tym samym Booker of Bookers - Bookera Bookerów.


Salman Rushdie - urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge. Zadebiutował w 1974 roku powieścią "Grimus". Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku "Dzieci północy". W 1988 roku ukazały się "Szatańskie wersety" - jego najsłynniejsza powieść. Rushdie jest laureatem wielu nagród literackich. W 2006 roku odwiedził Polskę. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.

Tłumaczenie: Anna Kołyszko
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: REBIS
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wprowadzono: 21.11.2012

RECENZJE - książki - Dzieci Północy

4.4/5 ( 7 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 10-03-2016 13:37

Baśniowa, odrealniona, a przecież tak bardzo prawdziwa... Taka właśnie jest powieść Salmana Rushdiego "Dzieci północy". To historia niezwykła: magiczna, rzeczywista, nieco sarkastyczna i mocno przejmująca. Główny bohater, Salim Sinai, jednocześnie narrator utworu, rodzi się w niezwykłym czasie: oto bowiem 15 sierpnia 1947 roku, dokładnie o północy, kiedy z jego płuc wydobywa się pierwszy krzyk, rodzi się też państwo niepodległe - Indie odcinają pępowinę łączącą je z Wielką Brytanią i stają na własnych nogach. Bohater odkrywa, iż "dzieci północy" urodzonych w pierwszej godzinie nowej,politycznej rzeczywistości jest więcej, a każde obdarzone zostaje nadzwyczajną mocą. Salim, sam potrafiący czytać w myślach, podejmuje próbę zjednoczenia "odszczepieńców" i wykorzystać ich umiejętności do wyższych celów. Szybko jednak przekonuje się, że szanse na wspólne działanie są nikłe, dzieciom bowiem nie w głowie dobro narodu, a własne korzyści. Losy Salima, jego problemy życiowe, spory w Konferencji Dzieci Północy to w zasadzie historia samych "nowych" Indii: tu także dochodzi do bezpardonowej walki o władzę i posiadanie. Indie właśnie, te rodzące się w bólu i cierpieniu, są drugim, wcale nie mniej ważnym, żeby nie powiedzieć - najważniejszym bohaterem powieści. Poznajemy kraj ogromnych kontrastów i wielu różnorodności: miejsce,gdzie bogactwo styka się z potworną nędzą, orientalizm Wschodu z cywilizacją zachodnią, hinduizm z islamem i chrześcijaństwem, a ilość języków, którymi posługują się tubylcy (415 języków, 1600 dialektów, 2 języki urzędowe i 21 regionalnych urzędowych!!!), zaskoczy niejednego poliglotę. Czy z tego społeczno-etniczno-politycznego koktajlu da się w ogóle coś stworzyć? "Dzieci północy" to fascynująca, miejscami brutalna, klimatyczna podroż przez historię "nowych" Indii, których droga do wolności naznaczona jest krwią, bezkompromisowymi sporami, brutalnie tłumionymi protestami, zamachami i kolejnymi powstaniami i planami pięcioletnimi. Tę powieść Rushdiego z pewnością warto przeczytać!