Matura z polskiego: jak się przygotować, jak wygląda egzamin i…jak go zdać?

aktualności matura z polskiego Avatar
Napisane przez Justyna
Brak komentarzy
Udostępnij:

Matura z języka polskiego należy do wielkiej maturalnej trójki egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Oznacza to, że stawić jej czoła muszą nie tylko uczniowie profili humanistycznych, którzy lektury z gwiazdką (i nie tylko) mają w małym paluszku, ale i pozostali, którzy lubują się w przedmiotach ścisłych. Ale nie martwcie się! Może jeszcze w tej chwili nie wiecie, czemu Wesele jest tak ważną lekturą i dlaczego wszyscy modlą się o Lalkę w rozprawce 🤔 Ale dzięki materiałom naukowym i repetytoriom od Gandalf.com.pl dowiecie się tego oraz o wiele, wiele więcej.

Jak przygotować się do matury z polskiego?

  1. Czytaj lektury obowiązkowe! Jeśli nie w całości, to chociaż bardzo szczegółowe streszczenia. Pamiętaj, że w rozprawce dotyczącej ogwiazdkowanej lektury musisz odwołać się nie tylko do podanego fragmentu, ale i do jej całości! Brakuje Ci na półce któregoś z obowiązkowych tytułów? → zajrzyj do działu lektur!
  2. I nie tylko! Pamiętaj także o nawiązaniu do innych tekstów kultury. Mogą to być zarówno książki (i to nie tylko z kanonu lektur szkolnych), ale i filmy, seriale czy cokolwiek innego – to od Ciebie zależy, jak to obronisz!
  3. Poznaj kolejność epok i tego, jakie dzieła były w nich tworzone, a także to jakie obowiązywały w nich motywy! Pomoże Ci to znaleźć szerszy zakres interpretacyjny, szczególnie przy lekturach obowiązkowych. Przy egzaminie ustnym każda dodatkowa informacja, którą dostarczysz, jest na wagę punktu! (Oczywiście, jeśli jest prawdziwa 😅)
  4. Opanuj reguły gramatyczne, ortograficzne i interpunkcyjne! Bo właśnie za to można stracić mnóstwo punktów w pracy pisemnej, a przy brakach w wiedzy, każdy punkt jest na wagę złota.
  5. Zapoznaj się z budową pracy i krótszych form wypowiedzi jak np. streszczenie. Za to, czy w pracy znajdują się wszystkie niezbędne elementy, także można zgarnąć kilka punktów!

❕❗️Matura rozszerzona wymaga znacznie szerszej znajomości tekstów kultury i to nie tylko z kanonu lektur szkolnych❕❗️

Jak wygląda matura z polskiego – podstawa?

Poza tym, że jest egzaminem obowiązkowym w części podstawowej, matura z polskiego składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Jak wyglądają te egzaminy i ile musisz uzyskać punktów, żeby je zaliczyć?

Egzamin pisemny ✍️

Otwiera cały maturalny maraton, ponieważ co roku jest to pierwszy z majowych egzaminów. Pierwsze co zrobisz, po otrzymaniu arkusza to zapewne przewrócisz kartki na sam koniec, żeby zobaczyć, jaki jest temat pracy pisemnej 📝 Nic dziwnego, to właśnie za niego można zgarnąć znaczną część punktów, bo aż 50! Do wyboru masz (od 2021 roku) 3 tematy, z czego dwa to rozprawki problemowa (jedna dot. lektury z gwiazdką, druga lektury nieobowiązkowej) oraz interpretacja wiersza. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie tematy pojawiały się w ostatnich latach, jakie lektury występują najczęściej oraz jakie tytuły musisz znać, zajrzyj do tekstu o lekturach na maturę! Jednak to, co znajduje się na stronach poprzedzających rozprawkę, jest równie ważne. A co tam znajdziecie? W dużej mierze teksty oraz zadania zamknięte sprawdzające czytanie ze zrozumieniem, ale również kilka zadań otwartych, dotyczących znajomości lektur obowiązkowych i krótkie streszczenie do napisania.

Egzamin ustny 🗣

Egzaminy ustne (bo poza językiem polskim, wszystkich maturzystów obowiązuje jeszcze język angielski) spędzają sen z powiek nawet tym najbardziej pewnym swojej wiedzy. Jak wygląda egzamin? Każdy maturzysta odbywa go indywidualnie. Twoim zadaniem jest wylosowanie jednego z tematów oraz wygłoszenie monologu na około 10 minut. Na szczęście masz wcześniej czas na przygotowanie, nie musisz odpowiadać z marszu. Pro tip: sporządź notatki, ale nie za szczegółowe, żebyś w trakcie odpowiedzi nie czytał z kartki! Zapisz sobie plan swojego monologu, tytuły, do których chcesz nawiązać. Nieprzerwane, logiczne mówienie przez taki czas jest wręcz niemożliwe, dlatego wymieniaj nawet te oczywiste spostrzeżenia. Pamiętaj, że Panie z komisji już to wszystko wiedzą i teraz to Ty musisz wykazać się znajomością dzieła!

Uwaga: w roku szkolnym 2021/22 egzaminy ustne nie są obowiązkowe dla wszystkich, a jedynie dla tych, którym wynik jest potrzebny w dalszym toku nauczania❕❗️

Matura z polskiego – poziom rozszerzony

Matura z polskiego w wersji hard obowiązuje już tylko tych, którzy sami ją sobie wybiorą. I na szczęście występuje już tylko w wersji pisemnej. Dotychczas składała się jedynie z pracy pisemnej, jednak od 2023 roku mają zostać dołożone także zadania testowe, podobne do tych, co na podstawie 😕 Różni się także formuła samej pracy: W wypracowaniu uczeń musi sam postawić tezę i ją właściwie obronić lub może podjąć się analizy porównawczej dwóch tekstów.

Matura z polskiego – pomoce naukowe

Jeśli jesteś tegorocznym lub przyszłym maturzystą, to warto już zaopatrzyć się w odpowiednie repetytorium lub chociaż tytuł zawierający streszczenia lektur 😉 Repetytoria to nie tylko źródło usystematyzowanej wiedzy na temat wszystkich epok, lektur czy reguł. To także pomoc na ostatnią chwilę! Jeśli zostało Ci naprawdę niewiele czasu, sięgnij po kompendium maturalnej wiedzy i zdaj maturę z polskiego śpiewająco!

Po więcej repetytoriów i ćwiczeń zajrzyj do działu z pomocami naukowymi do matury!

Niech moc będzie z Tobą! ✒️ 📚

Udostępnij:
8 lutego 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.