Które książki o emocjach dla dzieci są najlepsze?

aktualności Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Temat emocji staje się coraz bardziej istotny w kontekście współczesnego społeczeństwa, dlatego interesuje się nim również niejedno wydawnictwo edukacyjne. Bez wątpienia emocje odgrywają fundamentalną rolę w życiu dziecka i wpływają nie tylko na jego codzienne doświadczenia, lecz także kształtują podstawy zdrowego rozwoju społecznego i emocjonalnego. Z tego względu książki o emocjach są wskazane nie tylko dla dorastających nastolatków, ale także dla dzieci.

Książki o emocjach – dla kogo?

Emocje mają znaczący wpływ na kształtowanie zarówno indywidualnych cech charakteru, jak i nawiązywanie relacji międzyludzkich. W szczególności w wieku przedszkolnym, kiedy dzieci próbują nowych wyzwań, często muszą mierzyć się z trudnymi emocjami. Zrozumienie tych uczuć i opanowanie metod radzenia sobie z nimi stanowi kluczowy element adaptacji do codziennego życia. Poniżej znajdziesz przykłady książek o emocjach, które doskonale zaprezentują Twojemu dziecku, jak może radzić sobie z własnymi emocjami.

Gucio wierzy w siebie. Uczucia Gucia – Aurelie Chien Chow Chine

Wydawać by się mogło, że Gucio to po prostu jednorożec, taki jak wszystkie inne, które poznajemy w bajkach. Jest jednak coś, co go wyróżnia. Ma coś szczególnego – tęczową grzywę, której kolory zmieniają się w zależności od jego uczuć. W chwili, gdy zaczynamy śledzić losy Gucia, dowiadujemy się, że nie jest on w doskonałej formie, a z jego tęczowej grzywy zniknęły wszystkie kolory. To symboliczne odniesienie do tego, że mały jednorożec stracił wiarę w siebie.

Gucio, podobnie jak każde dziecko, doświadcza momentów, gdy emocje biorą górę i trudno uwierzyć we własne możliwości. To piękna opowieść, która pomoże dzieciom nazywać i rozumieć swoje uczucia. W tej książce autorka opowiedziała też o sposobach radzenia sobie z napięciem emocjonalnym za pomocą ćwiczeń oddechowych.

Kurzol. Gdzie się podział sen? – Boguś Janiszewski

Ta książka o emocjach dla dzieci, to połączenie komiksu i tradycyjnej opowieści, dlatego chętnie sięgnie po nią każdy mały czytelnik. Bohaterem książki jest Antek, który ma problem z zasypianiem. Jego niezwykła przygoda rozpoczyna się od przypadkowego odkrycia. Pod łóżkiem znalazł stworzenie z kurzu o imieniu Kurzol. Okazało się, że Kurzol jest całkiem sympatycznym towarzyszem i wraz z Antkiem przeniósł się do organizmu chłopca.

Ta historia nie tylko dostarcza rozrywki, lecz także edukuje, pomaga zrozumieć jak działa ludzki organizm i jaki jest związek między emocjami a zachowaniem. Pozwala to dzieciom podejmować świadome wybory, mające korzystny wpływ na ich samopoczucie.

Uczuciometr inspektora Krokodyla. Poznaj, zmierz i kontroluj swoje uczucia – Susanna Isern

Inspektor Krokodyl zabiera czytelnika w interaktywną podróż przez świat emocji. Jest to idealna propozycja zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Ta książka zawiera strategie radzenia sobie w przypadku wystąpienia trudnych emocji w życiu codziennym. Wskazuje dziesięć podstawowych uczuć człowieka, którymi są m.in. radość, złość, strach, miłość czy przejawy smutku lub zazdrości. Inspektor stara się pomóc dzieciom poznać zagadnienia związane z tym tematem. Dodatkowo, wspaniałe ilustracje i momentami zabawna historia pozwalają lepiej zrozumieć poruszaną problematykę.

Garść radości, szczypta złości – Wojciech Kołyszko, Jovanka Tomaszewska

Najlepsze książki to nie tylko te z zaskakującą fabułą. Ta propozycja nieco różni się od poprzednich, a mimo to jest dla małych dzieci równie interesująca. Znajdują się w niej zabawne i pouczające ćwiczenia rysunkowe, które skupiają uwagę dziecka i tworzą niepowtarzalną okazję do rozmów zarówno o przyjemnych, jak i trudnych emocjach. Jednocześnie rozwijają też wyobraźnię i kreatywność. Dzięki tej książce nawet najmłodsi zrozumieją, że uczucia, z którymi borykamy się przez całe życie, są naturalne i należy je po prostu zaakceptować. Trudne tematy emocji staną się fascynującą podróżą po świecie, który każde dziecko może z powodzeniem odkrywać z uśmiechem na twarzy.

Mindfulness dla dzieci w 10 minut – Maura Bradley

Jak zapewne udało Ci się zauważyć, najmłodszych czytelników można wprowadzić w świat emocji na wiele sposobów. Zatem nie tylko dla dorosłych, lecz także dla dzieci, książki tworzone są w formie poradnika. Tak jest właśnie w przypadku tej pozycji, która dedykowana jest osobom powyżej szóstego roku życia. Znajdziesz w niej aż 60 ćwiczeń, które prezentują konkretne przykłady radzenia sobie ze swoimi emocjami. Okazuje się, że jedynie 10 minut dziennie poświęcone praktyce mindfulness wystarczy, aby dziecko nauczyło się nazywać daną emocję i potrafiło sobie z nią radzić. Ta książka pozwoli Twojemu dziecku zbudować trwały spokój wewnętrzny.

Zdobądź najciekawsze książki o emocjach dla dzieci!

Odkryj z dziećmi niezwykły świat emocji, dzięki najciekawszym książkom dostępnym na rynku. Te barwnie ilustrowane publikacje nie tylko bawią, lecz także uczą najmłodszych o rozmaitych uczuciach, pomagając im zrozumieć siebie i innych. Książki o emocjach to nie tylko inwestycja w rozwój emocjonalny dziecka, lecz także doskonała okazja do budowania silnych więzi i prowadzenia inspirujących rozmów na temat życiowych doświadczeń.

Udostępnij:
22 lutego 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.