Książka o mnie i o Tobie, o każdej z nas – wywiad z Gabrielą Gargaś, autorką „Wpadki roku”

Wpadka roku Avatar
Napisane przez Justyna
Brak komentarzy
Udostępnij:

Wpadki zdarzają się każdej i każdemu z nas. Jedne szybko puszczamy w niepamięć, a inne mają wpływ na całe nasze życie. Tak, jak w przypadku Tatiany, bohaterki książki Wpadka roku. O tym, co czeka główną bohaterkę i tym, jak radzić sobie, gdy zaliczysz wpadkę, rozmawiamy z Gabrielą Gargaś – autorką książki.

Wpadka roku – książka o mnie i o Tobie

Po sukcesie Matki roku nadszedł czas na kontynuację perypetii Tatiany, jej rodziny i przyjaciółki – Darii. Czego czytelnicy mogą się spodziewać po Wpadce roku?

Przede wszystkim dużo śmiechu. Pojawiają się pierwsze recenzje Czytelniczek, a w nich słowa: płakałam ze śmiechu, to książka o mnie i o Tobie, o każdej z nas. Opisuję w niej historię dojrzałej kobiety, która zachodzi w ciążę i musi na nowo zorganizować sobie życie, a także jej szalonej przyjaciółki, która non – stop wpada w jakieś kłopoty. Daria dodatkowo zmieniła pracę, a tam trafiła na szefa dziwaka, w dodatku bardzo pociągającego. W życiu obu bohaterek dochodzi do licznych zawirowań i przedziwnych sytuacji, które wywołują uśmiech na twarzy czytelnika.

Przed bohaterką nowa rola – w wieku 42 lat ponownie zostanie mamą. Jak odnajdzie się w tym Tatiana? 

Początkowo się nie odnajdzie. Tatiana ma już odchowane dzieci, a tutaj nagle dowiaduje się, że jest w ciąży 🤰 Wszystkiego by się spodziewała, ale nie tego. Jej świat wywróci się o sto osiemdziesiąt stopni. Dodatkowo pojawią się w jej życiu inne zawirowania, którym będzie musiała stawić czoło. Ale jak wiadomo, w nas kobietach drzemie niesamowita siła i determinacja, która sprawia, że wychodzimy z opresji obronną ręką.

Czy w Pani otoczeniu również znajduje się taka Daria – szalona przyjaciółka od serca, która w trudnych momentach rozbawi, wysłucha marudzenia i wesprze?

Mam dwie wspaniałe przyjaciółki, takie do tańca i różańca, i na wódkę i do przytulenia. Obie szalone, ale chyba ja z tego trio jestem najbardziej zwariowana i mam odjechane pomysły.

Bohaterka Pani książki zalicza jedną z możliwych wpadek. Jaka spektakularna wpadka zdarzyła się Pani?

(śmiech) Połowa wpadek opisanych w książce przydarzyła się właśnie mi. Zaliczam wpadki średnio raz dziennie, a te spektakularne raz na tydzień, jakoś tak mi się przydarzają. Na przykład dzisiaj odklejałam gumę do żucia z mojego laptopa przez cały poranek. Weszła sobie do tych szparek, gdzie wiatraczek jest i musiałam nieźle się nagimnastykować, żeby ją wyjąć 💻

Wpadki są nieodłącznym elementem naszego życia

Biec przez pola lub przez ulice, głośno krzyczeć ‘Nie dam rady’! – takie myśli zdarzają się każdej i każdemu z nas. Czy ma Pani jakieś rady na takie zwątpienia?

Nie znoszę dawać nikomu tak zwanych złotych rad. Niech każdy robi tak, jak czuje. W zgodzie ze sobą. Jak każdy z nas i ja miewam chwile zwątpienia i wtedy porządnie sobie beczę. Jak nie pomaga, beczę dalej. Czasem sobie porządnie zaklnę. Potem idę na rower 🚴‍♀️ Nawet kiedy jest zimno i pada. Przejażdżka na rowerze działa cuda. A kiedy wracam, jem coś słodkiego, mimo że obiecałam sobie skończyć ze słodyczami 🍫 Mam to szczęście, że mam cudnych ludzi wokół, bez których trudno by mi było iść przez życie pełne wybojów. Mam do kogo zadzwonić w środku nocy i pochlipać mu do słuchawki.

Przemyślenia głównej bohaterki skłaniają do refleksji i podnoszą na duchu. Utożsamia się Pani z nimi?

Część tych przemyśleń jest moja, część moich przyjaciółek, a jeszcze inne przemyślenia to anegdoty, które gdzieś, kiedyś usłyszałam. To są takie ciepłolubne przemyślenia, które zrodziły się w głowie niejednej z nas. O smutku, tęsknocie, o tym, jak radzić sobie z życiem i też o tym, że czasami poradzić sobie trudno, ale jakoś trzeba żyć. To też przemyślenia o tym, że należy dać sobie spokój z rzeczami, wydarzeniami, które na nas źle wpływają. Należy odpuścić sobie niektóre znajomości. Należy iść do przodu, nieważne w jakim tempie, ale do przodu.

Jaka według Pani są kobiety ‘idealnie nieidealne’? Ile takich cech znajduje Pani w sobie? 

Kobiety idealnie nieidealnie to kobiety, które spotykamy na swojej drodze, które ja spotkałam. Znajome, nieznajome, dziewczyny z sąsiedztwa, kobiety sukcesu, które wiedzą, czego od życia chcą i te pogubione na swoich życiowych ścieżkach. Zapracowane matki, kochanki ze złamanymi sercami, samotne żony. Te, które mocno kochają i te, które nienawidzą. Popełniają błędy, mają gorsze chwile, śmieją się do łez. Wierzę w nie, ich kobiecą siłę, która rodzi się ze słabości i upadków. A jaka ja jestem? Pozytywnie zakręcona. Silna. Cechuje mnie też irracjonalność (śmiech). Podejmuję w życiu naprawdę irracjonalne decyzje. Nie raz postawiłam wszystko na jedną kartę, wbrew całemu światu i dobrym radom ciotki klotki i na dobre mi to wyszło. Ale nie raz, ani nawet nie dwa zdarłam do krwi kolana, bo nie zwolniłam na zakręcie. Cóż, życie. Bywa…

Bohaterkami i odbiorcami Pani książek, w tym Wpadki roku, są w ogromnej większości kobiety. A czy również i mężczyźni znajdą w niej coś dla siebie?

Chciałabym, bardzo bym chciała, żeby i mężczyźni przeczytali tę książkę, może trochę by nas, kobiety zrozumieli. Może przymknęliby oko na nasze wybryki i uśmiechnęliby się pod nosem, czytając książkę, mrucząc pod nosem : Ja też tak mam z moją kobitą. Nie jestem sam.

Jak sobie radzić, jeśli zdarzy nam się wpadka?

Powiem tak : nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, co innego, kiedy rozleje się wino 🍷 Wtedy jest się nad czym zastanawiać. Wpadki są nieodłącznym elementem naszego życia. Bierzemy je na klatę, traktujemy z przymrużeniem oka i żyjemy dalej.

Na koniec najważniejsze: czy możemy spodziewać się kolejnej części przygód Tatiany?

Czas pokaże. Nie mówię, że to koniec. Wszystko jeszcze przed nami 😜

Gabriela Gargaś – autorka książki Wpadka roku

Autorka bestsellerowych powieści o kobietach i dla kobiet. W swoich książkach porusza problemy znane dobrze znane wszystkim czytelniczkom, przez co przemawia wprost do ich serc. Swoimi historiami nie raz bawi do łez, ale i zmusza do refleksji nad własnymi wyborami. Gabriela Gargaś na swoim koncie ma takie powieści, jak Dzień kobiet, Matka roku czy Nigdy Cię nie zapomnę. Więcej wyjątkowych książek autorki znajdziesz na Gandalf.com.pl.

Udostępnij:
26 kwietnia 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.