Aktualności

Komunijne prezenty. Co podarować oprócz Biblii?

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Czas pierwszych Komunii Świętych. Dzień ważny i uroczysty od zawsze. Zanim jednak ten wyjątkowy moment nadejdzie musi zadziać się sporo innych, mniej uroczystych rzeczy. Sprzątanie, krzątanie się, załatwienie, organizowanie, kupowanie, wynajmowanie… i jedna z ważniejszych spraw szukanie prezentów. Bo jak wiadomo przyjęte jest obdarowywanie dziecka w dzień Pierwszej Komunii. Zakup prezentu komunijnego to prawdziwe wyzwanie. Wyzwanie dla rodziców, rodziców chrzestnych, babć, dziadków… Wszyscy do siebie dzwonią, przekopują internet, pytają znajomych, podpytują dziecko. Prezentowa burza mózgów odbywa się w wielu domach. Powstają listy podarunków, żeby przypadkiem nie było dwóch tabletów, czy smartfonów.

A jak było kiedyś? Wydaje mi się, że nie co łatwiej. Świat tak nie pędził, więc ten rower na komunię długo był w top 10 komunijnych prezentów. A o zegarku, mówiło się: „Nie masz zegarka, to chyba u komunii nie byłeś”. Wiele osób z sentymentem wspomina te czasy i te prezenty.

Czasy „analogowych” podarunków chyba bezpowrotnie minęły. Teraz jest cyfrowo, elektronicznie, nowocześnie. Królują nowoczesne technologie. Laptopy, tablety, smartwatche, konsole do gier… 2018 rok należy do popularnych dronów, kamer. W sportowym duchu są monocykle, elektryczne deskorolki, longboardy, czy gokarty. Oczywiście wybierając prezent bierze się pod uwagę płeć dziecka, jego zainteresowania, warunki domowe i oczywiście zasobność własnego portfela. Podarunek powinien sprawić dziecku radość i nie powinien przysporzyć kłopotu rodzicom. Ilu kupujących prezenty, tyle teorii co podarować. Jedni wolą to co tradycyjne, inni chcą iść z duchem czasu. Jedni „na bogato”, inni z umiarem. Wspomniane zegarki i rowery, czy ponadczasowa biżuteria nadal cieszą dzieci – pod warunkiem, że są na czasie 🙂

Warto też dodać, że coraz większą popularnością cieszą się prezenty komunijne związane z hobby, a także takie w postaci vaucherów i te nieco zwariowane… związane nawet ze sportami ekstremalnymi.

Jednak prezent na komunię powinien być przede wszystkim ponadczasową pamiątką. Patrząc na „topkę” komunijnych prezentów raczej trudno to sobie wyobrazić. Co zatem robić, żeby spełnić oczekiwania dziecka, podarować coś zgodnego z panującymi trendami i jednocześnie coś, co w przyszłości przywoła wspomnienia? Rozwiązanie jest proste. Trzeba dodatkowo podarować książkę religijną. Może to być Biblia lub Pismo Święte, albo też inna książka związana z tematem.

Biblia – prezent na Pierwszą Komunię

Wydań Biblii  jest bez liku. Można wybrać w prezencie komunijnym Biblię domową wyglądająca klasycznie i elegancko lub Biblię z pełnym Tekstem Pisma Świętego w małym poręcznym formacie. Dobrym rozwiązaniem jest też jedna z dostępnych Biblii dla dzieci. Takie wydanie może zaciekawić i zachęcić do naturalnego poznawania religii.

    

A jeśli chcecie podarować coś mniej uniwersalnego i bardziej odkrywczego, to proponuję Biblię. Wielkie opowieści Starego Testamentu  autorstwa Fredérica Boyera. To wydanie jest wzbogacone grafiką i ma ciekawą formę literacką. Ta Biblia nie przemawia tylko słowem, ale też obrazem, a to dzieci lubią.

Pismo Święte – prezent na Pierwszą Komunię

Ilustrowane Pismo Święte. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej

To wydanie Pisma Świętego napisane jest w przystępny sposób, tak by przekaz trafił nawet do najmłodszych Czytelników. Blisko 300 pięknych ilustracji z całą pewnością zachwyci dzieci.

Pismo Święte. Stary i Nowy Testament

Jednotomowa edycja Pisma Świętego, tzw. Biblia Poznańska, przyjęta z powszechnym uznaniem dla pracy autorów przekładu oraz wstępów i komentarzy.

Pismo Święte dla młodych, Biblia Tysiąclecia 

To świetny prezent na Pierwszą Komunię Świętą. Niepowtarzalna edycja Biblii Tysiąclecia została opracowana specjalnie z myślą o młodych Czytelnikach. Wydanie jest bardzo bogate. Liczne grafiki, komentarze, objaśnienia, ciekawostki, kolorowe mapy… sprawiają, że dzieci z entuzjazmem sięgają po to Pismo Święte potocznie nazywane „Biblią z papugą”.

Książki na Pierwszą Komunię

Książka na komunijny prezent to nie tylko Biblia i Pismo Święte. Trzecioklasiście można podarować naprawdę ciekawą lekturę w duchu religijnym. Oto kilka propozycji książek na komunię, które wpisują się w konwencję i pokazują religię w codziennym życiu, co trafia do wyobraźni dzieci.

Marcelino Chleb i Wino. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej + DVD  –  Jose Maria Sanchez-Silva

To wydanie zostało przygotowane specjalnie na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Pakiet zawiera ilustrowaną książkę „Marcelino Chleb i Wino” i film DVD pod tym samym tytułem w reżyserii Luigiego Comenciniego. Ta historia to przykład tego, że piękne i dobre czyny sprawiają, iż stajemy się szlachetnymi ludźmi. Tak jak mały chłopiec znalezionego w klasztornym ogrodzie. Marcelino dorastał w otoczeniu dwunastu braci, którzy byli dla niego rodziną. Pewnego dnia jeden z nich postanowił pokazać pięcioletniemu chłopcu trochę świata i zabrał go miasteczka…

Święci wokół nas  – Anna Paczuska, Grzegorz Sobczak 

Dzięki tej książce dziecko pozna wyjątkowe postaci. „Święci wokół nas” to opowieści o niezwykłych ludziach. Jedni żyli dawno dawno temu, a inni współcześnie. Kobiety i mężczyźni, młodzi i starzy, biedni i bogaci, z różnych miejsc świata. Każdy z nich inny, każdy święty…

Kto powstrzyma olbrzyma. O Dawidzie i Goliacie, choć inaczej 

Kolejna książka na komunię to historia biblijna o Dawidzie i Goliacie. Ta opowieść aktualna jest zawsze i skłania do refleksji. Odwaga chłopca, który staje przeciw Goliatowi siejącemu postrach poruszy każde dziecko.

Skarbiec biblijnych opowieści  – Vic Parker 

To zbiór wielu ksiąg ze Starego i Nowego Testamentu. Niektóre są z nich są często spotykanie, inne mniej popularne w dziecięcych wydaniach Pisma Świętego. Żeby łatwiej było poruszać się młodemu Czytelnikowi autor pogrupował fragmenty biblijne w sześciu tematycznych działach: cuda i tajemnice, grzechy i zbawienie, głosy i wizje, rodziny i przyjaźnie, ścieżki Pana Boga, dobrzy i źli bohaterowie.

O Chrześcijańskiej Europie Dzieciom  – Ewa Skarżyńska 

Książka Ewy Skarżyńskiej w przystępny i ciekawy sposób opowiada o chrześcijańskich korzeniach Europy. To wydanie nie ma charakteru podręcznika, a pełni rolę edukacyjną i jest atrakcyjne dla młodego Czytelnika.

Z Jezusem przez Biblię – Sally Lloyd – Jones

Niesamowita opowieść! Książka obsypana nagrodami. Jej fenomenem jest połączenie licznych historii biblijnych z całego Pisma Świętego. Głównym bohaterem jest wyjątkowe Dziecko. W jego rękach leżą losy całego świata… Kiedy mały Czytelni wsłucha się w te opowieści, usłyszy jego imię…

Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej

Książka na komunię to świetny dodatek do prezenty. Warto też podarować dziecku specjalnie dedykowany na tę okazję zestaw komunijny. Takie zestawy zawierają to co najistotniejsze. Oto kilka przykładów pamiątek komunijnych:

Pakiet: Pamiątka I Komunii Świętej: pamiątka, Biblia, torba prezentowa 

Pakiet: Pamiątka I Komunii Świętej: modlitewnik dziecka Bożego. Kocham Ciebie, Jezu; różaniec,torba prezentowa

Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej z ramką

Wydawnictwo z cytatami z Ewangelii i miejscem, aby wpisać życzenia komunijne. Do książki dołączona jest ozdobna ramka na zdjęcie.

Można podarować też pamiątkowy album, który dziecko z rodzicami może uzupełnić o zdjęcia i zapisać wspomnienia.

  

Choć czasy zmieniają się, a z nimi prezenty komunijne i oprawa uroczystości, to pewne zwyczaje i tradycje pozostają niezmienne. Pierwsza Komunia Święta to uroczystość religijna dlatego część, która celebrowana jest w kościele zależy od władz duchownych. Dotyczy to między innymi strojów dzieci. Komunijny ubiór jest coraz częściej jednakowy. Po oficjalnej części komunii rodzina ma całkowitą dowolność. Może zaprosić gości do domu lub do lokalu i świętować zgodnie ze swoimi upodobaniami. Jednak są pewne niezmienne zasady, które na stałe wpisują się w komunijny savoir vivre. Na przyjęciu nie powinno być alkoholu, goście powinni ubrać się odświętnie. Wszystko powinno odbyć się tak, by podkreślić powagę chwili i jej wyjątkowy duchowy charakter ponieważ dla dziecka to pierwsze przyjęcie Eucharystii. Obowiązkowy element uroczystości komunijnej to także prezenty. Warto jednak pamiętać, by nie przysłoniły idei wydarzenia.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...