Polecamy

Filmy o egzorcyzmach. Ranking horrorów, po których nie zapomnisz o modlitwie przed snem

filmy o egzorcyzmach
Avatar
Napisane przez Gandalf

Filmy o egzorcyzmach pobudzają mroczną stronę wyobraźni nawet najodważniejszych widzów. Któż nie miewa czasami wrażenia, że ciemność to coś więcej niż jedynie brak światła? Kto obudzony niespodziewanie o diabelskiej trzeciej w nocy nie poczuł dreszczyku niepokoju? Kto nie nakrył głowy kołdrą, przerażony myślą, że w miejscu fotela czai się jakaś rogata bestia? Obawy przed nieznanymi, skorumpowanymi siłami czającymi się w ciemnościach sięgają początków ludzkości i są niezależne od kultury czy wyznawanej wiary, a wiele rytuałów odprawianych jest do dzisiaj. Nic dziwnego, że każdego roku w kinach pojawia się przynajmniej kilka filmów, które opowiadają o opętaniach. Oto najciekawsze tytuły z ostatnich lat.

Rodzinny biznes

Uniwersum Jamesa Wana, które zapoczątkowała „Obecność”, jest dzisiaj uważane za jedno z najstraszniejszych cykli horrorów ostatnich lat. O jego jakości i popularności świadczy stale rozwijająca się lista tytułów rozszerzająca tę historię, których akcja toczy się zarówno po wydarzeniach z pierwszego filmu („Obecność 2”), jak i przed nimi („Annabelle”, „Annabelle: Narodziny zła”, „Zakonnica”).

To idealna propozycja dla wielbicieli klasycznych filmów grozy oraz osób, którym zależy na odniesieniu historii do rzeczywistości. „Obecność” i jej kontynuacje to bowiem filmy o egzorcyzmach na faktach – Ed i Lorraine Warren, bohaterowie produkcji, byli słynnymi w Stanach Zjednoczonych badaczami zjawisk paranormalnych. Lorraine zmarła niedawno, bo w kwietniu 2019 roku w wieku 92 lat. Ed Warren – jako jedyny demonolog na świecie – został uznany przez Watykan. Para ma na swoim koncie kilka książek oraz telewizyjnych występów. Filmy z horrorowego cyklu opowiadają o kolejnych sprawach, z którymi spotkało się małżeństwo w swojej karierze. Powracającymi zagrożeniami i największymi dla nich wyzwaniami są: postać mrocznej zakonnicy oraz przeklęta lalka.

„Obecność 3” trafi do kin jesienią 2020 roku, jest więc jeszcze trochę czasu, by nadrobić dotychczasowe zaległości cyklu! O ile oczywiście macie wystarczająco dużo odwagi…

Duchowni mordują zakonnicę

Chociaż kolejny film w naszym zestawieniu nie wchodzi w skład uniwersum Jamesa Wana, to wciąż pozostaje z nim w pewnej zależności poprzez scenariusz. Duet Chad i Carey Hayes odpowiada bowiem za historię zarówno rodziny Warrenów, jak i kolejnego opartego na faktach horroru z tej listy – „Krucyfiksu”.

W 2015 roku pięciu duchownych zostało skazanych za zamordowanie zakonnicy, co stało się podstawą dla filmu w reżyserii Xaviera Gensa. Akcja horroru toczy się w Rumunii. Po nieudanym rytuale egzorcyzmu ojciec Anton trafia do więzienia oskarżony o morderstwo. Dziennikarka śledcza próbuje dociec, co zaszło podczas egzorcyzmu, który zakończył się śmiercią opętanej. Jak wszystkie dobre filmy o egzorcyzmach i ten kusi sugestywnym hasłem: „Niektóre egzorcyzmy przebiegają po myśli szatana”. Czy właśnie to stało się w 2015 roku?

Nadprzyrodzona autopsja

Mogłoby się wydawać, że praca ze zmarłymi nie nastręcza żadnych zagrożeń (poza niewątpliwym obciążeniem psychicznym). Okazuje się jednak, że demoniczne siły za nic mają śmierć, a w pogoni za duszami gotowe są nawet zawłaszczyć martwe ciało i cierpliwie czekać na właściwą ofiarę. Tak przynajmniej wynika z trzymającego w napięciu filmu „Autopsja Jane Doe”, który opowiada o przerażającym ataku demonów na niespodziewających się niczego, twardo stąpających po ziemi patologów.

Pewnego wieczora do kostnicy trafia ciało pięknej, niezidentyfikowanej dziewczyny. Co ją spotkało? Skąd ślady na jej ciele? Wkrótce rutynowa praca zmienia się w walkę o dusze i życia. To nie jest typowy film o egzorcyzmach, ale jeżeli już wcześniej kostnice napawały Was lękiem, to po tym filmie na samą myśl o szpitalnych podziemiach przejmie Was chłód.

Klasyczna Emily

Najlepsze filmy o egzorcyzmach? Ta lista nie mogłaby być pełna bez „Egzorcyzmów Emily Rose” – kolejnego tytułu na liście, który oparto na faktach. W tym przypadku za inspirację posłużyły wydarzenia z lat 70. w Niemczech, gdzie doszło do procesu po zakończonej śmiercią próbie wypędzenia demona z ciała opętanej. Mimo upływu lat historia młodziutkiej dziewczyny, która umiera podczas rytuału egzorcyzmów, wciąż jest uważana za must see miłośników podobnej tematyki. Produkcja nominowanych do Oscara Laury Linney i Toma Wilkinsona stała się wzorem dla kolejnych horrorów opowiadających o opętaniach i na nowo zapoczątkowała pewien trend, na którego fali powstały takie filmy, jak „Egzorcyzmy Dorothy Mills” czy „Ostatni egzorcyzm”. Oprawa wizualna historii Emily Rose i charakteryzacja bohaterki robią wrażenie nawet po prawie 15 latach. Uwaga, oglądacie na własne ryzyko!

Opętanie czy choroba psychiczna?

„Hereditary. Dziedzictwo” to zdecydowanie najmniej typowa propozycja na naszej liście najlepszych filmów o egzorcyzmach. Reżyser produkcji, Ari Aster, ma na swoim koncie zaledwie dwa pełnometrażowe filmy (niedawno w kinach można było zobaczyć „Midsommar. W biały dzień”), ale już mówi się o nim w kategoriach rewolucjonisty gatunku horroru.

„Hereditary” niepokoi od pierwszych minut, chociaż pozornie początkowo w filmie nie dzieje się nic upiornego. Twórca wie jednak, co robi. Bazując na największych ludzkich koszmarach, tworzy opowieść o potwornościach, które zostają z widzem jeszcze długo po seansie. Przeraża zarówno wymiar estetyczny, fabularny, jak i muzyczny – udźwiękowienie filmu ma bowiem na celu przyspieszenie rytmu ludzkiego serca, co głębokim, niemal pierwotnym dźwiękom wyjątkowo się udaje. Efekt jest tym intensywniejszy, że o tym, czy to film o opętaniu, czy o chorobie psychicznej muszą zadecydować sami oglądający. O ile oczywiście po seansie będą mieli na to siłę.

Egzorcyzmy istnieją naprawdę

Naszą listę odpowiadającą na pytanie jakie dobre filmy o egzorcyzmach warto zobaczyć zamyka „Rytuał”. Ten mogący się poszczycić wybitną obsadą film został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Opowiada o młodym duchownym, który przybywa do Watykanu, by dowiedzieć się czegoś o egzorcyzmach. Początkowo sceptycznie nastawiony ksiądz zmienia zdanie na temat opętań, gdy znajduje mentora w legendarnym Ojcu Lucasie (Anthony Hopkins), który dokonał już wielu rytualnych wypędzeń. Choć sam film na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo klasyczny w kreacji opowiadanej historii, to w rzeczywistości ma widzowi do zaoferowania kilka niespodziewanych elementów. Jakich? O tym musicie przekonać się samodzielnie!

 

Chociaż wydawać by się mogło, że lata eksploatacji tematu egzorcyzmów zdążyły już pozbawić go intrygującej mocy, współcześni twórcy udowadniają, że dotychczasowe opowieści o opętaniach to dopiero początek. Nowe pokolenia filmowców przekraczają kolejne granice, podnosząc poprzeczkę w kategorii wywoływania strachu i obrzydzenia. Zadają pytania o definicję demonicznego zawłaszczenia, moralne granice rytualnych działań oraz zestawiają duchowość z osiągnięciami psychologii i psychiatrii. Czy dzisiaj wciąż potrzebujemy egzorcystów? A może w dobie ludzkiej znieczulicy i okrucieństwa jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na działanie Złego? Czy coś takiego jak opętanie w ogóle istnieje? To właśnie aktualność tych pytań sprawia, że wciąż chcemy oglądać filmy o egzorcyzmach, a twórcy chcą je realizować. Dla wszystkich miłośników strachu to bardzo dobra wiadomość!

Wszystkie wymienione filmy o egzorcyzmach możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf