Polecamy

Horrory o demonach, które mrożą krew w żyłach. Ranking najstraszniejszych filmów

horrory o demonach
Avatar
Napisane przez Gandalf

Uwielbiamy horrory o demonach, zwłaszcza oparte na faktach, bo to właśnie podczas ich seansu można odczuć dodatkowy dreszczyk emocji. Duchy, nadprzyrodzone zjawiska, paranormalne istoty, mimo że są przerażające, w kinematografii robią furorę. Lubimy się bać, o ile tylko kontrolujemy nasz strach – a właśnie na to pozwalają nam horrory. Podobno najlepsze są te, o których nie da się zapomnieć nocą. Jeśli dodatkowo ich scenariusz został oparty na prawdziwej historii, już całkowicie mrożą nam krew w żyłach. Przedstawiamy najstraszniejsze horrory o duchach i demonach – strach się bać!

Opętana trójca

Nowość z 2017 roku z Martinem Freemanem w obsadzie – czyli „Przebudzenie dusz” w reżyserii Jeremy’ego Dysona i Andy’ego Nymana. Ten film jest jednym z najstraszniejszych horrorów o duchach i demonach, zawiera aż trzy historie opowiedziane przez osoby, które widziały podobne istoty. Główny bohater, profesor Goodman, nie wierzy w zjawiska nadprzyrodzone, jednak po otrzymaniu pewnego przerażającego listu będzie musiał zmienić swój stosunek do rzeczywistości. Czekają go rozmowy z osobami, które nawiedzają istoty z zaświatów, a to, co usłyszy profesor, niejednego może wystraszyć na śmierć. Dwa duchy i jeden demon, a wraz z nimi przerażające tajemnice – skusisz się?

Szalona wdowa czy powrót zmarłych zza grobu?

Winchester. Dom duchów” w reżyserii Michaela i Petera Spierigów opowiada historię kobiety, Sarah, która tragicznie straciła męża i syna. Od tego momentu popada w paranoję, a przynajmniej tak twierdzi jej rodzina – wdowa uważa bowiem, że nawiedzają ją duchy zabitych przez karabin jej zmarłego męża. Krewni pukają się w głowę, natomiast Sarah chce zbudować specjalną twierdzę, która ma chronić ją przed duchami. Wygląda na to, że kobiecie pomoże już tylko psychiatra, jednak kiedy ten zostaje wezwany, okazuje się… że istoty zza światów niekoniecznie są wymysłem jej psychiki. Co jeśli faktycznie istnieją? „Winchester. Dom duchów” to jeden z najgłośniejszych tegorocznych horrorów o demonach. W roli głównej laureatka Oscara, Helen Mirren.

Aktywność po raz piąty

Oto ostatnia część jednej z najsłynniejszych serii horrorów o demonach – „Paranormal Activity. Inny wymiar” w reżyserii Gregory’ego Plotkina. Poprzednie cztery ekranizacje sprowadziły do kin tłumy ludzi, a plotka głosi, że sam Steven Spielberg przeraził się pierwszej części tak bardzo, że dysk DVD zapakował w czarną, nieprześwitującą torbę i wywiózł do studia, aby pozbyć się filmu. „Paranormal Activity” to tak zwane found footage, czyli film, który ma symulować amatorskie nagrania przez zwykłe, domowe kamery. Nie inaczej jest w piątej części: małżeństwo z małą córką przeprowadza się do nowego domu, gdzie odkrywa kasety z nagraniami, na których widać obecność demonów. Okazuje się jednak, że zło wcale nie odeszło z poprzednimi mieszkańcami. W największym niebezpieczeństwie znajduje się dusza ich dziecka – tylko czy uda się ją ochronić? Ci, którzy znają poprzednie części, wiedzą, że to nie jest seria, która lubuje się w szczęśliwych zakończeniach…

Powrót małżeństwa Warrenów

Pierwsza część „Obecności” odbiła się głośnym echem i szybko stała ulubionym horrorem ostatnich lat. Teraz małżeństwo Warrenów powraca w drugiej części, „Obecności 2” (reżyserem ponownie niezastąpiony James Wan), aby znowu wypędzić złe duchy. To jeden z horrorów o demonach opartych na faktach, w którym Wan postanowił zainspirować się nawiedzeniem z Enfield, głośną historią z lat 80. XX wieku. Ed i Lorraine udają się do Londynu, aby pomóc matce wychowującej czwórkę dzieci przegnać demony. Widz ponownie będzie mógł delektować się klimatem grozy, świetnie dobraną muzyką i zdjęciami, które przyprawiają o gęsią skórkę. To zdecydowanie kino dla widzów lubiących się bać, spragnionych mocnych wrażeń, ale jednocześnie doceniających majstersztyk filmowy, jakim są produkcje Wana – obie części „Obecności” to pozycje obowiązkowe dla fanów strasznych horrorów o demonach.

Klasyka wiecznie żywa

Na koniec film, który z pewnością kojarzy każdy miłośnik najlepszych horrorów, warto jednak do niego powracać co jakiś czas i na nowo drżeć ze strachu przed opętaną Regan. Prezentujemy niezapomnianego „Egzorcystę”, tym razem w wersji reżyserskiej z dodatkowym materiałem prosto od Williama Friedkina. To film, który przeraża za każdym razem i który był wzorem do naśladowania dla kolejnych produkcji z tego gatunku. Opowieść o demonie w ciele niewinnej dziewczynki, jej matce oraz dwóch księżach została wzbogacona o materiał, który nie został wyświetlony na ekranach w 1973 roku, podczas premiery „Egzorcysty”. Dodatkowe minuty utrzymują widza w jeszcze większym napięciu i wywołują jeszcze więcej emocji. Smaczku dodaje fakt, że produkcja to horror o demonach oparty na faktach. To również pierwszy horror w historii kina nominowany do Oscara!

Horrory o demonach są dla wielu straszne, niektórych bawią, a jeszcze inni oglądają je ze spokojem na twarzy. Bez względu jednak na to, jakie emocje wywołują, i tak je uwielbiamy – zarówno te stare, sprzed lat, należące już do klasyki, ale ciągle z zapałem oglądane, jak i te nowsze, zaskakujące nas coraz to ciekawszymi i bardziej przerażającymi zagadkami. Każdy z wymienionych w powyższym rankingu tytułów nada się na nocny seans z przyjaciółmi lub halloweenowy wieczór – o ile tylko jesteśmy wystarczająco odważni. Pamiętaj, że wszystkie wymienione najstraszniejsze horrory o demonach możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf