Dlaczego ebooki są lepsze od tradycyjnych książek? 10 powodów

książki czytniki ebook Specchio
Napisane przez Specchio 70 wyświetleń
Dodaj komentarz
Udostępnij:

Oczywiste jest to, że w dzisiejszych czasach coraz chętniej i coraz częściej korzystamy z elektroniki. Dzięki temu ebooki również zyskują na popularności – w formacie elektronicznym można znaleźć praktycznie każdą powieść, zbiór opowiadań, poezji i wiele innych.

Liczy się treść, więc nie oceniajmy książki po okładce (nawet, jeśli jej nie ma). Dlaczego ebooki coraz częściej są stawiane ponad książkami drukowanymi?

10 powodów, dla których ebooki są lepsze od tradycyjnych książek:

1.Wielkość

Wielkość ekranu standardowego czytnika wynosi sześć cali, czyli około 12×9 centymetrów, co z kolei przekłada się na optymalną wygodę czytania. Przeciętne urządzenie waży około dwustu gramów, podczas gdy 300-stronicowa książka już około pięciuset gramów. Sprawia to, że ebooka (na którym przecież mieści się dużo więcej niż tylko jedna pozycja) można wrzucić do kieszeni.

2. Ilość książek

W jednym czytniku mieści się co najmniej 1000 ebooków (albo więcej – zależy od m.in. od pojemności czytnika lub liczby ilustracji w książce). Warto również wspomnieć o technologii wykorzystywanej przez niektóre czytniki, zwanej chmurą – oznacza to, że do książek w chmurze mamy dostęp pod warunkiem połączenia z Internetem. Jeśli skończy nam się pamięć na czytniku, możemy usunąć kilka pozycji, a następnie pobrać je znowu, kiedy zwolni się miejsce. Brzmi to lepiej niż jedno spore tomiszcze, prawda?

3. Ekologia

Zwiększona emisja CO2 do atmosfery jest spowodowana między innymi wylesianiem naszej planety. Częściową winę ponosi za to produkcja papieru na nasze ukochane, pachnące drukiem woluminy. Ebooki są po prostu bardziej ekologiczne. Wystarczy sobie uświadomić, jak bardzo niewielki jest dla środowiska koszt wyprodukowania książki w formie elektronicznej w porównaniu do wersji papierowej.  

4. Zdrowie

Doświadczony czytelnik na pewno wie, że czasami trudne jest znalezienie odpowiedniego światła do czytania. Złe oświetlenie prowadzi do zmęczenia oczu – zamiast relaksu i przyjemności z lektury. Czytnik natomiast ma odpowiednie, niemęczące wzroku oświetlenie w każdym miejscu. Nie mówiąc już o Naszym kręgosłupie, który z pewnością lepiej zniesie wagę czytnika niż ciężkość trzech książek w plecaku…

5. Ekonomia

Cena czytnika waha się w przedziale 200–300 złotych, wyższej klasy czytniki kosztują od 600 do 900 złotych. W przypadku zapalonych czytelników wydatek zwróci się po jakimś czasie, ponieważ cena ebooków jest zazwyczaj niższa o kilka, a nawet kilkanaście złotych. Często również księgarnie internetowe organizują promocje, gdzie książki elektroniczne można kupić już za kilka złotych.

6. Audiobooki

A gdyby zamiast czytania słuchać książek? Niektóre modele zawierają syntezator mowy, przekładające mowę pisaną na mówioną. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie mają wiele czasu na spokojne pochylenie się nad lekturą. Możemy poznawać losy bohaterów w trakcie codziennych zajęć.

7. Zawsze pod ręką

Ebooki można czytać w zasadzie na każdym urządzeniu elektronicznym z odpowiednim ekranem. Wychodząc z domu, bierzemy zazwyczaj tylko telefon, dokumenty i portfel. W teczce najczęściej nie ma miejsca na dodatkową książkę. Do czytania ebooków wystarczy smartfon (choć czytnik jest nieporównywalnie lepszy – nie męczy wzroku). Czytać możemy w pociągu, autobusie, stojąc w kolejce w sklepie, na przystanku i tak dalej. I to bez dodatkowego ciężaru w postaci papierowej książki.

8. Tu i teraz

Do sprzedaży trafił właśnie wyczekiwany przez ciebie tytuł. Doskonale został zrecenzowany przez twojego ulubionego vlogera. Książkę trzeba więc przeczytać jak najszybciej – przecież nie wolno czekać. Składasz zamówienie na fizyczny egzemplarz. Następnie czekasz dwa, trzy dni, tydzień. Pachnący tom trafia pod twoje drzwi. Od razu bierzesz się za czytanie – a mogłeś zacząć tydzień temu i to bez opłat za wysyłkę… 

9. Zaoszczędzone miejsce

Bądźmy szczerzy – szpanowanie pokaźną biblioteką zakurzonych tomów nie robi już aż takiego wrażenia. Zamiast kupna kolejnego regału można to miejsce wykorzystać na dodatkową szafę na ubrania lub gry planszowe. Nasze lektury – przeczytane i nieprzeczytane – możemy przechowywać na małym, poręcznym urządzeniu.  

10. Dodatkowe funkcje

Czytnik ebook, jak działa, każdy już wie. Czytanie książek jest fajne, prawda? Staje się fajniejsze z wieloma dodatkowymi udogodnieniami, które są zawarte w modelach poszczególnych czytników. W ofercie znajdują się m.in. takie funkcje jak odtwarzanie plików MP3, przeglądanie stron WWW, korzystanie z poczty elektronicznej. Ciekawym dodatkiem są słowniki, także obcojęzyczne, co jest pomocne przy próbie zrozumienia nowego wyrażenia lub w trakcie czytania obcojęzycznej pozycji.

Zalety książek elektronicznych przeważają nad zaletami papierowych powieści. Ebooki są po prostu dużo wygodniejsze, poręczniejsze i łatwiej dostępne. Książkę w tej wersji dostajemy praktycznie od razu, nie dźwigamy dodatkowego ciężaru. Zamiast kupować dodatkowe stosy papieru, które zakurzone, będą zlegać na półce, albo zniszczą się podczas czytania w plenerze (Wspomniałem, że większość czytników jest odporna na działanie czynników atmosferycznych?), warto zastanowić się nad kupnem czytnika – rozwiązanie tańsze i wygodniejsze. Polecam książkomaniakom i każdemu innemu.

Ogromny wybór ebooków i czytników dostępny już teraz na Gandalf.com.pl.

Sprawdź także, jaki czytnik e-book wybrać. 😊

Udostępnij:
18 czerwca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.