Jaki czytnik e-book wybrać? Ranking najlepszych modeli

Czytnik ebooków - jaki wybrać i na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
7 komentarzy
Udostępnij:

Czytniki książek stają się coraz bardziej popularne. W jednym miejscu można mieć naprawdę ogromną bibliotekę i bez problemu wszędzie zabierać ją ze sobą. Jeśli chodzi o jakikolwiek sprzęt elektryczny, każdy ma swoje preferencje i ulubione marki – nie inaczej jest w przypadku czytników. Marki produkujące te urządzenia ścigają się o miano najlepszej. A jest o co walczyć, ponieważ rynek e-książki rośnie w szybkim tempie. Coraz więcej osób zastanawia się więc, jaki czytnik e-book wybrać. Chcąc wspomóc ich w tej decyzji, przygotowaliśmy niniejszy ranking.

Czytnik e-book – kto powinien się na niego zdecydować?

Kto powinien zdecydować się na elektroniczny czytnik? Oczywiście każdy, kto ma ochotę mieć takie urządzenie. Jednak może nie każdy wie, że powinien go sobie zafundować? Oto kilka wskazówek, które pozwolą stwierdzić, czy przyda Ci się czytnik e-booków.

  1. Spędzasz dużo czasu w podróży lub masz sporo wyjazdów służbowych, a chcesz mieć dostęp do swojej biblioteki, bo nigdy nie wiesz, po którą książkę chcesz sięgnąć.
  2. Twoja domowa biblioteka pęka w szwach i nie masz już ochoty na odkurzanie księgozbioru lub miejsca na montowanie nowych półek.
  3. Jesteś przysłowiowym molem książkowym – kupujesz je tonami. W takim wypadku ich ceny z całą pewnością mają duże znaczenie. E-booki są tańsze od tradycyjnych publikacji, a czasami bywają darmowe.
  4. Codziennie śledzisz portale internetowe i sporo patrzysz na ekran – czytnik e-book jest zdecydowanie mniej inwazyjny dla oczu.
  5. Lubisz robić notatki, a te „analogowe” gdzieś Ci giną – takie urządzenie to wszystkie notatki w jednym łatwo dostępnym miejscu.
  6. Fascynują Cię nowe technologie i lubisz być na czasie.

Jeśli spełniasz któryś z wymienionych punktów, to czytnik e-booków jest dla Ciebie! Teraz pozostaje pytanie: jaki czytnik e-book wybrać?

Na co zwracać uwagę, wybierając czytnik e-book?

Na pierwszy rzut oka elektroniczne czytniki wyglądają podobnie. To jednak tylko pozory. Parametry tych urządzeń, ich funkcjonalności, jak również atrakcyjność bardzo się różnią. Wybór dostępnych marek i modeli jest spory. To, jaki będzie najlepszy czytnik e-book dla Ciebie, zostanie przesądzone przez między innymi poniższe kryteria, na które warto zwrócić uwagę.

Ekran

To podstawa każdego czytnika. Ważny jest jego rozmiar, ale nie tylko. Duże znaczenie ma też typ ekranu, który zazwyczaj jest inny niż ten w tabletach czy telefonach. Standardem są ekrany o cechach e-papieru. Ich główną zaletą jest inny rodzaj światła, który zdecydowanie mniej męczy wzrok – to dzięki technologii E-Ink występującej w różnych opcjach. Kluczowy tu jest kontrast. Dobrymi opiniami na rynku cieszą się wyświetlacze Carta, Pearl czy Viziplex. Tańsze wersje czytników mają często ekrany LCD. Wybierając to rozwiązanie należy pamiętać, że wielogodzinne czytanie będzie obciążeniem dla oczu.

Inną ważną kwestią związaną z ekranem jest dotyk. Chyba w zasadzie wszystkie czytniki mają ekrany dotykowe, ale są też warianty z przyciskami. Która opcja okaże się bardziej optymalna zależy od indywidualnych upodobań użytkowników.

Pamięć

Ważna jest we wszystkich urządzeniach tego typu. W zależności jaki czytnik e-book wybierzesz, będzie to 4 albo 8 GB pamięci. Elektroniczne książki, w przeciwieństwie do tradycyjnych, nie są ciężkie. Oznacza to, że w niewielkim urządzeniu zmieści się biblioteka licząca nawet kilka tysięcy książek.

Są jednak osoby, dla których taka pamięć może okazać się niewystarczająca, ponieważ na przykład mają sporo komiksów, które z racji grafiki są „pamięciochłonne”. Można wówczas skorzystać z karty microSD, czyli dodatkowej pamięci. Zaletą takiej karty jest odciążanie pamięci wewnętrznej e-booka, co wpływa korzystnie na jego użytkowanie.

Możliwości

Zastanawiając się, jaki czetnik e-booków wybrać, warto sprawdzić, jakie rodzaje plików obsługuje. Czytniki starszej generacji z reguły dostosowane są do konkretnych, pojedynczych plików: EPUB, PDF, MOBI. Nowsze modele mają znacznie większe możliwości – radzą sobie także z plikami PDF, TXT, HTML, RTF czy DOC.

Kolejnym ważnym aspektem jest wytrzymała bateria. Istotny jest też czas jej ładowania. Istotną cechą e-czytników jest także możliwość korzystania z Wi-Fi i Bluetooth. Jeśli urządzenie nie posiada tych udogodnień, pliki można kopiować jedynie przy użyciu kabla. Obecnie jednak zdecydowana większość czytników ma opcję łączności bezprzewodowej i połączenia z Internetem. Dzięki temu e-zakupy można robić bezpośrednio za pomocą urządzenia.

Czytnik e-booków – jaki wybrać?

Oferta czytników jest szeroka, a urządzenia są bardzo różne. Wiele marek, wiele modeli, jedne niedrogie z podstawowymi funkcjami, inne wysokobudżetowe ze sporymi możliwościami. Producenci dokładają starań, by trafić w potrzeby i gusta czytelników elektronicznych książek
i czasopism.

Zatem jaki czytnik e-book jest najlepszy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto najpierw zwrócić uwagę na najpopularniejszych producentów e-czytników. Najbardziej renomowane marki to Amazon i jego czytnik Kindle. Ta amerykańska firma jest pionierem w świecie czytników. Inny godny uwagi producent to korporacja PocketBook, która ponad 10 lat temu została założona w Kijowie. Na liście najlepszych są też Kobo, inkBook i International Onyx. To oczywiście jedynie czołówka producentów czytników elektronicznych. Wybór marki to pierwszy krok do zdecydowania, jaki będzie najlepszy czytnik e-booków dla Ciebie. Opinie o firmie i jej popularność to dobra podpowiedź.

Najlepsze czytniki e-booków – ranking 2019

Oto ranking TOP 5 czytników e-book Gandalfa. To zestawienie pokazuje, które czytniki e-booków cieszą się u nas największą popularnością.

E-czytnik Kindle Paperwhite 4 black, 32 GB, Amazon (bez reklam)

Co wyróżnia Kindle Paperwhite 4? To pierwszy wodoszczelny Paperwhite. Z tym e-czytnikiem możesz nawet relaksować się w kąpieli, podczas urlopu nad wodą albo nawet pod wodą, ponieważ urządzenie ma ochronę IPX8! Dzięki niej czytnik można zanurzyć pod wodą do dwóch metrów. Tak czytać można godzinę, choć to zwariowany pomysł.

Dodatkowo ta wersja Kindle Paperwhite jest jeszcze cieńsza i lżejsza od poprzedniej. Kolejny plus, za który Czytelnicy kochają Kindle Paperwhite 4, to dwa razy większa pamięć. E-czytnik bez problemu pomieści wszystkie ulubione książki.

Jeśli zastanawiasz się, jaki czytnik e-book wybrać, a poza czytaniem lubisz też słuchać audiobooków, to najnowszy Kindle będzie dla Ciebie idealny!

E-czytnik Cybook Muse Light, Bookeen

Kolejny czytnik e-book, który skradł serca Czytelników, to najnowszy Cybook Muse Light. Jego ekran jest bardzo przyjazny dla oczu. LED-owe podświetlenie umożliwia czytanie w każdych warunkach. Światło można dostosować na 20 sposobów. Dzięki temu czytanie z Cybook Muse Light będzie komfortowe zarówno na słonecznej plaży, jak i pod namiotem w gwieździstą noc.

Nowy czytnik Bookena waży zaledwie 155 g i ma wymiary 116x155x8 mm. Jest lekki jak piórko i bardzo poręczy. Choć jego parametry są niewielkie, funkcjonalność zadziwia. Dużym plusem tego urządzenia jest 6-calowy ekran e-ink Carta. Wyświetlany na nim interfejs, przypominający papier, jest prosty w obsłudze. To świetne połączenie nowoczesności z tradycją.

Dodatkowe zalety czytnika Bookeen Cybook Muse Light to 4 GB pamięci, która pomieści 4000 e-booków oraz dodatkowe 32 GB lektury z karty pamięci. Urządzenie jest też wyposażone w bezprzewodową łączność Wi-Fi. Ten e-czytnik to świetne rozwiązanie dla osób, które czytają e-booki w formacie PDF, ponieważ funkcja reflow przekształca tekst i grafiki z oryginalnego układu na płynny tryb, w którym ilość stron tekstu dostosowuje się do wielkości wybranej czcionki, a rozmiarów czcionek jest 20.

E-czytnik Boox Max Carta, Onyx

Jaki czytnik e-book będzie dobry dla bardzo wymagających? Na pewno wszelkie oczekiwania spełni Boox Max Carta marki Onyx. To nie tylko doskonały sprzęt do czytania beletrystki, spełnia się też jako urządzenie do czytania literatury akademickiej lub technicznej. A na czytaniu można się skupić, gdyż ten e-czytnik nie wyświetla reklam! Jest też dobrym pomysłem dla osób, które potrzebują takiego narzędzia do pracy. Sprawdzi się między innymi u programistów, grafików, muzyków, którzy potrzebują zarówno kartki papieru, jak i nowoczesnych technologii. Dołączony do czytnika rysik rozpoznaje 2048 stopni nacisku. Można nim rysować bardzo precyzyjnie. Na tym urządzeniu można otwierać pliki wielu formatów – zarówno tekstowych, jak i graficznych.

Na co warto zwrócić uwagę w Boox Max Carta? Na pewno na duży wyświetlacz Mobius Carta. Nie bez znaczenia jest też szybki procesor z pamięcią 1 GB. Świetna specyfikacja techniczna tego czytnika pozwala na zaawansowane i profesjonalne prace na tym urządzeniu.

To świetny wybór dla tych, którzy lubią czytać lub pracować przy muzyce, ponieważ ten czytnik e-booków ma możliwość odsłuchiwania muzyki w tle na słuchawkach. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość surfowania po Internecie. Wszystko to oczywiście możliwe jest przez wiele godzin, ponieważ bateria jest wytrzymała.

E-czytnik Kindle Touch 8 New white, Amazon (bez reklam)

Jaki czytnik e-book wybrać, kiedy zależy Ci przede wszystkim na czytaniu i nie potrzebujesz zbyt wielu dodatkowych funkcji? Odpowiedzią jest Kindle Touch 8 New white. E-booki na tym urządzeniu czyta się podobnie jak tradycyjne książki. Matowy ekran odbija światło podobnie jak kartka; dodatkowo tekst jest bardzo wyraźny i przypomina ten na papierze.

Niewątpliwie zaletą każdego e-czytnika jest piórkowa waga. Kindle Touch 8 New waży tylko 161 g. Bez wątpienia dużą zaletą tego urządzenia jest także długa żywotność baterii i małe zużywanie energii, co zapewnia możliwość czytania nawet przez miesiąc bez konieczności ładowania urządzenia. Korzystanie z tego Kindle jest wygodne także dzięki ośmiu rozmiarom czcionki i trzem fontom do wyboru. Każdy może dopasować tekst do siebie, a e-czytnik zapamięta nawet stronę, na której skończyło się czytać. Biblioteka, którą stworzysz, może mieć ustalone przez Ciebie kategorie i dzielić się na odpowiednie kolekcje. Co więcej, czytniki Kindle mają wbudowany słownik The New Oxford American Dictionary. Ma on ponad 250 000 definicji, co przy czytaniu okazuje się bardzo przydatne.

E-czytnik 627 Touch Lux 4, PocketBook

W czytniku PocketBook Touch Lux 4 jakość czytania zapewnia ekran E-Ink Carta o rozdzielczości 1024×758 i 212 dpi, który dodatkowo ma równomierne podświetlenie. Nie jest też problem czytanie w różnych miejscach, ponieważ urządzenie jest bardzo lekkie i można z niego korzystać dosłownie wszędzie i zabrać na każdą wyprawę. Waży tylko 155 g! PocketBook Touch Lux 4 nie spłata też figla, szybko się rozładowując. Bateria ma moc 1500 mAH. Ten e-czytnik ma też WiFi, różne aplikacje i wbudowany słownik. Użytkownik ma też możliwość wybrania formy obsługi urządzenia – dotykową (opartą na technologii Film Touch) lub tradycyjną za pomocą przycisku.

Dodatkowe plusy tego e-czytnika to pamięć wewnętrzna 8 GB, którą można jeszcze rozszerzyć, a także aplikacja Send-To-PocetBook, przez którą można przesyłać e-booki na czytnik e-mailem. Aplikacja ta ma też mnóstwo innych korzyści. E-czytnik Pocketbook 627 Touch Lux 4 jest urządzeniem mającym bardzo wysokie parametry technicznie, dzięki czemu korzystanie z niego jest czystą przyjemnością.

Jaki czytnik e-book zrobi w 2019 roku największą furorę wśród czytelników elektronicznych książek? To się okaże po podsumowaniu roku, a producenci pewnie jeszcze czymś nas zaskoczą. Przedstawione w niniejszym artykule modele czytników, a także inne możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Jeśli interesuje Cię temat czytników, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym wyjaśniliśmy, jaki wybrać format ebooka do konkretnego urządzenia.

Udostępnij:
3 czerwca 2019

7 odpowiedzi na “Jaki czytnik e-book wybrać? Ranking najlepszych modeli”

  1. Avatar Julian Iwanicki pisze:

    Ja tam lubie pocketbook touch hd 3 I ogolnie jest bardzo dobry i ma przyjazny interface. Czytam juz na nim troche dlugo i ma duzo czcionek I duzo funkcji. Powinien sie znalesc na tej liscie. Serio!

  2. Avatar Emil Otocki pisze:

    Inkbook Prime HD najlepszy, dobra czcionka, oświetlenie, wygoda i klasa, nic tylko polecić

  3. Avatar Iga Piotrowska pisze:

    Nie wiem jak reszta inkbooków ale prime hd jest idealny. Ma tak fajne funkcje i super się sprawdza w podrózy

  4. Avatar Franciszek Białkowski pisze:

    Ja tez nalezę do #teaminkbook 🙂 Ale to już po prostu kwestia przyzwyczajenia bo od nich zaczela się moja przygoda z e-czytelnictwem 🙂

  5. Avatar kasiek pisze:

    Też mi brakuje inkbooka 😉 Taka drobna sugestia 🙂 uważam że mają w swoich zasobach czytniki na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę

  6. Avatar Łuki pisze:

    Ja własnie mam inkbooka prime HD i jest całkiem fajny. Przyjemnie się na nim czyta. Mam nadzieje, że w następnym rankingu coś się z nich pojawi. Zwłaszcza, że to nasza Polska firma 😀

    • Avatar Ewelina Różycka pisze:

      Też mam tego Inkbooka i zdecydowanie podzielam opinię. Sprawuje się na 5 z plusem i aktualnie to mój ulubiony gadżet 🙂 Spisali się 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.