Aktualności

30 ciekawostek o Harrym Potterze, których nie znacie!

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Który czarodziej istniał naprawdę? Co faktycznie było w fiolkach z miksturami? Kto był gejem?

Wybiła godzina 0! Jest już w sprzedaży najnowsza część przygód Harrego Pottera „Harry Potter i przeklęte dziecko” .

To chyba najbardziej wyczekiwana premiera tej jesieni. Ukazanie się książki cieszy tym bardziej, że Joanne K. Rowling stwierdziła, że więcej tomów o młodym czarodzieju nie napisze. W zasadzie dotrzymała słowa. Najnowsza, ósma część „Harry’ego Pottera” to nie tylko dzieło Rowling. Pisarka jest współscenarzystką sztuki, która powstała we współpracy z dramatopisarzem Jackiem Thorne’em i Johnem Tiffanym, reżyserem spektaklu. Książka została oparta na pierwszej wersji dwuczęściowego przedstawienia teatralnego i jest ono oficjalną kontynuacją przygód Pottera.

J.K. Rowling zdradziła szczegóły przedsięwzięcia dopiero w lipcu 2015 roku. Premiera ponad pięciogodzinnego spektaklu odbyła się na londyńskim West Endzie 30 lipca 2016 i zebrała rewelacyjne recenzje. Publiczność była zachwycona, a krytycy uznali, że od dekad nie widzieli niczego tak dobrego. Mam przeczucie, że książka „Harry Potter i przeklęte dziecko” również nie zawiedzie wielbicieli maga.

Akcja ósmego tomu „Harry Potter i przeklęte dziecko” rozgrywa się dwadzieścia lat po wydarzeniach opisanych w siódmej części „Harry Potter i insygnia śmierci”. Czarodziej nie jest już chłopakiem w okrągłych okularach, a poważnym urzędnikiem pracującym w Ministerstwie Magii. Ma żonę Ginny i trójkę dzieci. Jedno z nich, najmłodszy syn Albus, musi stawić czoła wielkiemu niebezpieczeństwu…

Wiedza na temat Harrego Pottera jest tak ogromna, że nie sposób wszystkiego ogarnąć i zapamiętać. Zawsze coś nas zaskakuje. Kiedyś Rowling anonimowo zalogowała się na forum internetowym, gdzie dyskutowano o magu i co się okazało… użytkownicy zwrócili jej uwagę, żeby nie wtrącała się ponieważ za mało wie o Harrym Potterze. Idąc tym tropem, uznałam, że jest mnóstwo faktów o Harrym Potterze, które wprawią w osłupienie niejednego fana. Ciekawostki podzieliłam na książkowe i filmowe. Życzę Wam miłej lektury 🙂

15 ciekawostek – książki o Harrym Potterze:

1. Książki o Harrym Potterze przetłumaczono na blisko 70 języków.

2. J.K. Rowling jest pierwszą osobą na świecie, która została miliarderką dzięki pisaniu książek.

3. Pierwszą część przygód maga autorka napisała na maszynie do pisania.

4. Rowling zaczynając pracę nad historią młodego maga, napisała podobno około 17 wersji pierwszego rozdziału pierwszej części cyklu „Harry Potter i kamień filozoficzny” .

5. Tytuł pierwszego tomu pierwotnie brzmiał „Harry Potter i Kamień Czarodziejów”. Wydawca uznał, że nie jest wystarczająco dobry. Zmieniono go na „Harry Potter i kamień filozoficzny”.

6. Harry Potter urodził się 31 lipca. Tego dnia urodziny świętuje także autorka.

7. Dursley – nazwisko rodziny Pottera to nazwa angielskiego miasta, które leży w hrabstwie Gloucestershire. J.K. Rowling odwiedzała miejscowość w dzieciństwie. Nienawidziła tego miejsca, stąd wzięło się nazwisko nielubianych bohaterów.

8. Nicolas Flamel, w książce czarodziej, twórca kamienia filozoficznego, istniał naprawdę. Urodził się około 1330 roku, był jednym z najsłynniejszych alchemików wszech czasów. Legenda oparta na jego księgach głosi, że wynalazł on eliksir zamieniający metal w złoto i zapewniający nieśmiertelność – kamień Filozoficzny.

9. Wśród ulubionych książek Rowling są „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”  C.S. Lewisa. To z tej powieści pochodzi nazwisko czarodzieja Cedrika – Diggory. W „Opowieściach z Narnii” jeden z bohaterów nazywa się Digory Kirke.

10. W pierwszej wersji nazwisko Hermiony brzmiało Puckle. Pisarka uznała je za mało eleganckie i niepasujące do osobowości dziewczyny. Zmieniła to i tym sposobem powstała Hermiona Jean Granger.

11. W jednym z wywiadów J.K. Rowling zdradziła, że na początku chciała, żeby Hermiona była dziewczyną Harry’ego. Zdecydowała jednak, że zwiąże się ona z Ronem.

12. W dniu premiery IV tomu serii „Harry Potter i czara ognia” w całej Polsce otworzono 270 księgarni. Zaplanowano to punktualnie na godzinę 24 z 28 na 29 września. Nikt nie spodziewał się aż tak licznych tłumów.

13. Przed wydaniem części „Harry Potter i czara ognia” Rowling oznajmiła, że zginie jeden z głównych bohaterów. Kiedy ta informacja obiegła świat, bukmacherzy zaczęli przyjmować zakłady kto to będzie.

14. Autorka bestsellera podczas promocji ostatniego tomu serii ujawniła, że wieloletni dyrektor Hogwartu – Albus Dumbledore to gej. Zdradziła też, że był zakochany w swoim przyjacielu z dzieciństwa. Uczuciami obdarzył czarodzieja Gellertda Grindelwalda. Mniejszości seksualne bardzo ucieszyło to wyznanie pisarki.

15. W Międzynarodowej Lidze Quidditcha (fikcyjna gra z serii o Potterze, której zasady stworzyła autorka) są zarejestrowane około 272 drużyny. Podobno jedna z nich jest z Polski.

15 ciekawostek – filmy o Harrym Potterze:

1. Sowę śnieżną Hadwigę, należącą do Harrego Pottera, zagrały trzy różne ptaki: Ook, Gizmo i Sprout.

2. Przez pół roku szkolono sowy, żeby nauczyły się dostarczać list do domu państwa Dursleyów. Filmowcy własnoręcznie napisali ponad 1000 listów! Niestety były one za ciężkie dla ptaków.

3. W filmach o Harrym Potterze wykorzystano ponad 250 tysięcy różnych elementów garderoby.

4. Do realizacji wszystkich części serii zbudowano aż 588 planów zdjęciowych.

5. Dan Radcliffe grający Pottera używał około 60-70 różdżek. Każda z nich była robiona na miejscu i każda była inna. Różdżki mają około 33-38 cm długości. Mimo to różdżka czarodzieja nie zmieniła się przez wszystkie lata kręcenia filmu.

6. Jedna z charakterystycznych cech młodego czarodzieja to okrągłe okulary. Radcliffe miał ponad 160 par okularów w czasie nagrywania całej historii Harry’ego Pottera.

7. Półki w gabinecie Dumbledore’a wypełniał ogromny zbiór ksiąg. W rzeczywistości to nie magiczne dzieła, a stare książki telefoniczne w różnych okładkach.

8. Meble będące wyposażeniem wież w Ministerstwie Magii zrobiono z kartonu.

9. Rubeus Hagrid grany przez Robbiego Coltrane ma pokaźną brodę. Zrobiono ją z sześciu osobnych pukli włosów. Przysparzała ona sporo kłopotów. Między innymi zaplątał się w nią prawdziwy nietoperz i wkręcił mały wiatrak.

10. Zwierzęta to stały element cyklu o Potterze. W piątej części serii „Harry Potter i Zakon Feniksa” pokazany jest ministerialny gabinet Dolores Umbridge (Imelda Staunton). Jego ściany zdobią zdjęcia kotów. Zrobiono je na specjalnej sesji, na którą przywieziono 40 kotów ze schroniska. Wszystkie zwierzaki znalazły nowe domy i żaden kociak nie wrócił do schroniska.

11. Kiedy na planie filmowym pojawiały się tłumy dzieci stale był obecny stomatolog. Na uwadze miał nie tyle bóle zębów, co wypadające mleczaki. Dentysta natychmiast wstawiał sztuczne zęby w miejsce tych, które wypadały. Zorganizowano to po to, żeby nie tracić czasu zdjęciowego i zachować ciągłość produkcji.

12. Magiczne mikstury i eliksiry, które pili aktorzy to najczęściej były… zupy.

13. Wszystkie ujęcia pokazujące Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie na zewnątrz zostały zrobione przy użyciu makiety, którą przez siedem miesięcy tworzył zespół liczący 40 osób.

14. Na potrzeby scen pokazujących śmierć itp., wykonano 250 odlewów ciał.

15. Jeden z pierwszych planów zdjęciowych, który powstał na potrzeby produkcji to Wielka Sala. Była tak duża, że bez trudu mogłoby zaparkować tam ponad 20 londyńskich autobusów. Na budowę Wielkiej Sali zużyto ponad 100 ton gipsu, a prace trwały cztery i pół miesiąca. Zatrudniono do nich ponad 30 osób.

Na pewno Wy też znacie jakieś ciekawostki z książek lub filmów o Harrym Potterze. Podzielcie się w komentarzach, zachęcam 🙂

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...

 • Gość

  Hadwiga? Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie?

  Sowa Harrego Pottera to Hedwiga a Szkoła to: Szkoła Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Nie w Hogwarcie…

 • Catt

  Żonę Ginę? :/

  • Lady Gaga

   Ginny ?