SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Siedem sióstr

Siedem sióstr Tom 1

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja

książka

Wydawnictwo Albatros
z serii Siedem sióstr
Oprawa miękka
Ilość stron 544
 • Dostępność niedostępny
 • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Opowieść o miłości i stracie, która rozpoczyna serię siedmiu powieści powstałych w oparciu o legendę dotyczącą konstelacji Siedmiu Sióstr. Książka wprowadza czytelnika w niezwykle zawiłą historię i przybliża mu postać Mai D`Apliese, najstarszej siostry.

Na wieść o śmierci swojego przybranego ojca główna bohaterka, wraz z pozostałymi siostrami, spotyka się w domu, w którym spędziły swoje dzieciństwo. Każda z nich otrzymuje wskazówki, które mają im pomóc odkryć sens dziedzictwa, jakie otrzymały w spadku. Maia trafia do Rio de Janeiro, gdzie poznaje historię swojej przodkini Izabeli Bonifacio. To książka z działu literatury pięknej, która może zachwycić zarówno starszych, jak i młodszych czytelników.`SIEDEM SIÓSTR` - OPOWIEŚĆ PEŁNA TAJEMNIC I ZAGADEK

- Pozycja pozwalająca na podróże w czasie aż do tzw. Belle epoque

- Powieść napisana przez Lucindę Riley - cenioną brytyjską pisarkę

- 544 strony pełne przygody, magii i odkrywanych po latach tajemnic

- Książka o charakterze społeczno-obyczajowym, której akcja rozgrywa się w Brazylii i Francji

Więcej książek z tej serii
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Albatros
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 135x205
Ilość stron: 544
ISBN: 9788382153811
Wprowadzono: 21.09.2021

RECENZJE - książki - Siedem sióstr, Siedem sióstr Tom 1 - Lucinda Riley

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 38 ocen )
 • 5
  30
 • 4
  2
 • 3
  2
 • 2
  2
 • 1
  2

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

kmr****************

ilość recenzji:1

25-07-2023 17:25

Siedem Sióstr: Tom 1 to wciągająca opowieść, która rozpoczyna ekscytującą serię powieści opartych na tajemniczej legendzie konstelacji Siedmiu Sióstr. Lucinda Riley wplata miłość, tajemnicę i historię w wciągającą fabułę, której główną bohaterką jest Maia DApliese - najstarsza z sióstr.

Historia rozpoczyna się od tragicznej wieści o śmierci przybranego ojca, która sprowadza siostry do rodzinnego domu, gdzie spędziły swoje dzieciństwo. Spotkanie to stanowi punkt wyjścia dla niezwykle skomplikowanej podróży, podczas której każda z sióstr otrzymuje wskazówki, prowadzące je do odkrycia prawdziwego sensu dziedzictwa, jakie odziedziczyły po ukochanym zmarłym.

Tom 1 przenosi czytelnika do malowniczego Rio de Janeiro, gdzie Maia rozpoczyna swoje poszukiwania, odkrywając fascynującą historię swojej przodkini - Izabeli Bonifacio. Autorka zgrabnie przenosi czytelnika między teraźniejszością a przeszłością, stopniowo odsłaniając sekrety rodzinne i intrygujące fakty z minionych epok. Czytelnik z łatwością zostaje wciągnięty w mistyczną atmosferę historii, wędrując razem z bohaterką przez zawiłe labirynty tajemnic.

Lucinda Riley zachwyca umiejętnością tworzenia wielowymiarowych postaci, które od pierwszych stron stają się bliskie sercu czytelnika. Maia DApliese to bohaterka pełna determinacji i wrażliwości, której losy z łatwością wzbudzają empatię. Autorka nie tylko kreśli główną postać, ale też roztacza przed nami barwne portrety pozostałych sióstr, które z pewnością zachęcą nas do poznania ich własnych historii w kolejnych tomach serii.

Książka przyciąga nie tylko treścią, ale też pięknym stylem pisania, który sprawia, że czytanie staje się czystą przyjemnością. Riley snuje opowieść płynnie, bez zbędnego namysłu, dzięki czemu czytelnik łatwo oddaje się magii jej słów. Przenikliwe opisy krajobrazów i realistyczne opisy wydarzeń sprawiają, że wydaje się, jakbyśmy sami uczestniczyli w podróży przez historię.

Nie można pominąć elementu, który z pewnością przyciągnie wielu czytelników - skomplikowane układanki i tajemnice, jakie kryją się za historią Siedmiu Sióstr. To doskonale skomponowany mix różnych gatunków, który zachwyci zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. "Siedem Sióstr: Tom 1" to powieść, którą ciężko odłożyć, a każdy rozdział prowadzi do chęci poznania kolejnego.

Podsumowując, Siedem Sióstr: Tom 1 Lucindy Riley to wspaniała książka, pełna magii, tajemnic i emocji. Czytelnik zostaje wciągnięty w intrygującą podróż po różnych zakątkach świata, gdzie historia splata się z legendą, a miłość przeplata z tęsknotą. To lektura, którą trudno będzie zapomnieć, i z pewnością zmotywuje do sięgnięcia po kolejne tomy serii. Lucinda Riley udowodniła swoje mistrzostwo w sztuce opowiadania historii. Niecierpliwie oczekuję momentu, kiedy usiądę do Tomu 2, by ponownie zagłębić się w barwne światy kolejnych sióstr i ich fascynujących historii.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

polecanekobietom.blogspot.com

ilość recenzji:283

brak oceny 25-02-2018 14:47

Czasami zdarza się tak że patrzę na okładkę i już wiem że chcę tą pozycję przeczytać. Tak było właśnie w przypadku tej książki. Okładka mnie wprost zachwyciła i ujęła bajkowa scenerią. Oczywiście poniekąd już z góry założyłam o czym będzie. I musicie mi uwierzyć że książka zawiera bajkowe opisy, ale jak na razie fantastycznych wydarzeń nie było. A co najdziwniejsze autorka wplotła w treść wiele autentycznych postaci które miały swój udział w budowie pomnika Chrystusa w Rio. To było dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem.


Nie miałam do tej pory styczności z tą autorką i nie za bardzo wiedziałam czego mogę się spodziewać. Podobno dość powszechnym zabiegiem jest stosowanie dwutorowej historii przez nią. I tutaj też tak było. Z jednej strony historię rodziny sześciu sióstr adoptowanych na różnych kontynentach poznajemy z perspektywy najstarszej z nich, czyli Maji. Pochodzi ona z uprzywilejowanego środowiska, ale nie miała łatwego życia. Jako najstarsza z sióstr czuje się obarczona odpowiedzialnością za rodzinę. Jest jedyną z sióstr która nadal mieszka w Atlantis, rodzinnej posiadłości na brzegu Jeziora Genewskiego. Śmierć ojca dogłębnie nią wstrząsa i zmusza do stawienia czoła przeżyciom z przeszłości, przed którymi od lat ucieka. Zgodnie ze wskazówką zostawioną jej przez umierającego opiekuna udaje się ona do Rio de Janeiro by poznać swą przeszłość i biologiczną rodzinę. W poznaniu miasta i odkryciu rodzinnej tajemnicy pomaga Maji brazylijski pisarz poznany podczas tłumaczenia jednej z jego książek.


Druga część tej historii rozgrywa się osiemdziesiąt lat wcześniej, kiedy to prababka Maji- Izabela zaręcza się z arystokratą Gustavem, którego nie darzy żadnym uczuciem. Przed za mąż pójściem Izabela odbywa jeszcze z przyjaciółką i jej rodziną podróż do Paryża by poznać inne kultury i różne dziedziny sztuki. Spotyka tam młodego rzeźbiarza który bezpowrotnie zmieni jej życie.


Muszę przyznać że ta część mówiąca o teraźniejszości była dopełnieniem historii sprzed osiemdziesięciu lat. Historia Izabeli była dla mnie bardziej poruszająca i jakby pełniejsza. Sama Izabela była bardziej kolorową, pełną pasji i marzeń kobietą przed którą w owym czasie stanęło wiele powinności do spełnienia. Czy podążyć za głosem serca i wybrać miłość do ukochanego czy podążyć jednak za głosem rozumu i sprostać oczekiwaniom rodziców i społeczeństwa w którym żyje?


Oczywiście nie odbieram też tajemniczości fabuły związanej z legendą Siedmiu Sióstr wplecioną we współczesnej części. Maja, zgodnie z mitologią grecką, jest piękną pustelniczką, nieśmiałą i zabiedzoną kobietą która wybrała samotne życie w jaskini. Znana jest jako matka lub opiekunka i te cechy jednoznacznie też charakteryzują naszą bohaterkę. Myślę że to dopiero początek tej magicznej historii która z każdą częścią będzie ukazywać nam fragmenty większej całości. Po tej pierwszej osobiście wiele pytań zostało bez odpowiedzi i wiele też wątków zostało rozpoczętych.


Świetnie się tą książkę czytało. Nie było przy długich opisów i odbiegania w mniej istotne aspekty. Wszystko tu było na swoim miejscu i jest to niezaprzeczalny talent autorki. Nie jest to pozycja na jeden raz gdyż jest dość obszerna. A po siedmiu takich tomach ta saga rodzinna nabierze na pewno epickich rozmiarów. Zdecydowanie polecam po nią sięgnąć. Na pewno można się przy niej rozluźnić. Nie znajdziecie tu wulgarnych opisów i scen erotycznych. To delikatna opowieść obyczajowa na którą warto poświęcić kilka wieczorów.


1. P O L E C A N E K O B I E T O M : DOLA ANIOŁÓW J.R. Ward

2. P O L E C A N E K O B I E T O M : SKANDALE Penny Jordan

3. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Czarownice z Pirenejów" LUZ Gabas

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Joanna721

ilość recenzji:11

brak oceny 28-11-2017 10:50

Sześć sióstr, sześć różnych historii, jedna tajemnica.
Tak w skrócie można opisać cykl "Siedem sióstr" Lucindy Riley.

W piękny, czerwcowy dzień sześć kobiet dowiaduje się o śmierci swojego adopcyjnego ojca. W obliczu tej niecodziennej sytuacji uświadamiają sobie, jak niewiele wiedzą o swoim przybranym tacie i o sobie samych.
Pa Salt, jak zwykły go nazywać, zostawia każdej z nich wskazówki odnośnie ich pochodzenia, ale to od każdej z osobna zależy, czy będzie chciała się tego dowiedzieć.

Tak rozpoczyna się cykl 7 powieści Lucindy Riley - jak można się łatwo domyślić, każda książka traktuje o jednej z sióstr.
Tom pierwszy poświęcony jest Mai - najstarszej z dziewcząt, którą wskazówki prowadzą do gorącej Brazylii.

Tak jak zostało to już wspomniane przez moich poprzedników, ciężko przejść przez pierwsze 90 stron - jednak później akcja nabiera tempa, a strony same przewracają się w poszukiwaniu odpowiedzi na mnożące się pytania.
Rozwiązanie zagadki może nie jest odkrywcze i zaskakujące, niemniej jednak spędziłam z tą książką miły czas i na pewno sięgnę po kolejne części.

Jeśli szukacie lekkiej opowieści z historią w tle "Siedem sióstr" jest dla Was!

Czy recenzja była pomocna?

zglowawksiazkach.pl

ilość recenzji:15

brak oceny 2-07-2017 21:27

?Siedem sióstr? to saga rodzinna, zaplanowana na siedem tomów, a rozpoczynająca się powieścią o tym samym tytule. Historia zawarta w całym tym cyklu oparta jest luźno na mitologicznej opowieści o Plejadach. Opowiada ona o sześciu siostrach (tytułowa siódemka jest więc póki co tajemnicą), które mimo, że razem się wychowywały i traktują się jak rodzeństwo, to nie są połączone więzami krwi. Każda z nich została w innym miejscu i czasie adoptowana przez tajemniczego Pa Salta, człowieka o wielkim sercu, ale też wielkim majątku. Dorastały wspólnie w pięknym zameczku nad Jeziorem Genewskim, gdzie spotykają się ponownie wszystkie razem po kilku latach, kiedy dowiadują się o śmierci ojca. Na miejscu czeka na nich nie tylko spodziewana pustka i smutek, ale również szansa na odkrycie swojej prawdziwej tożsamości.

Pierwsza część tego cyklu zatytułowana ?Siedem sióstr? dotyczy przede wszystkim Mai, najstarszej siostry, pięknej i inteligentnej, ale również nieco nieśmiałej i wycofanej. Tak jak pozostałe córki Pa Salta otrzymuje ona od niego list, a także współrzędne geograficzne i trójkątny kafelek z niewyraźnym napisem z tyłu. To od niej zależy decyzja czy chce poznać swoje korzenie i dowiedzieć się w jakich okolicznościach została adoptowana. Pod wpływem impulsu i Maia decyduje się na podróż do Rio de Janeiro, gdzie u boku przystojnego brazylijskiego pisarza odkrywa przeszłość swojej rodziny. Czytelnik wraz z główną bohaterką cofa się do roku 1927, gdzie prababka Mai, Isabela, doświadcza cieni i blasków młodości. To wspaniała podróż po pachnącej kawą Brazylii, ale także po artystycznym Paryżu, gdzie akurat powstaje wspaniały pomnik Chrystusa Odkupiciela, który do dziś możemy podziwiać w Rio de Janeiro.

Jak widać, ?Siedem sióstr? jest więc znakomitym połączeniem historii z fikcją literacką. Autorka stworzyła opowieść, która przedstawia losy kilku pokoleń kobiet, ich ówczesne problemy, rozterki i perypetie miłosne. Wspaniale został tutaj oddany klimat Rio de Janeiro - tego współczesnego, pełnego turystów, klubów, w których miejscowi tańczą co wieczór sambę, miasta pełnego barw i radości, ale także tego sprzed niemal stu lat, gdzie wyprawiano wystawne przyjęcia dla wpływowych mieszkańców w pięknych hotelach, a córki w bardzo młodym wieku były wydawane jak najkorzystniej za mąż. Piękny jest też epizod powieści z Paryżem lat trzydziestych w tle. Zwariowani artyści, picie absyntu w knajpach i proces tworzenia najsłynniejszej rzeźby w Brazylii - autorka ukazała ten okres historii niezwykle barwnie i przez to fabuła powieści zyskała bardzo wiele jeśli chodzi o niepowtarzalny klimat.

Akcja powieści toczy się na przemian w teraźniejszości, kiedy Maja wyjeżdża do Rio de Janeiro, odkrywa swoje korzenie oraz samą siebie i w przeszłości, gdzie Isabela staje się częścią słynnej rodziny Aires Cabralów i gdzie właściwie rozpoczyna się brazylijska historia przodków Mai. Lucinda Riley napisała powieść, która pokazuje, jak bardzo przeszłość determinuje przyszłość i z jaką mocą pewne decyzje wpływają na dalsze pokolenia. Jest to książka o kobietach i dla kobiet, przedstawiająca typowe dla nich problemy i tęsknoty serca. Są tematy rodzinne, miłosne, dotyczące sztuki i podróży. A bogata jest nie tylko fabuła, ale też język, jakim napisana jest ta powieść. Lucinda Riley pisze w sposób, który można nazwać eleganckim, wysmakowanym, subtelnym. Dużo jest tutaj szczegółów, barwnych opisów sytuacji i emocji, ale nie jest to absolutnie przesadzone, bo nie nudzi. Czyta się bardzo lekko, przyjemnie i z zaangażowaniem, choć zdecydowanie nie jest to pozycja na jeden raz. Tą magią należy się delektować! Tym lepiej więc, że ma to być aż siedmioczęściowy cykl.

...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Isztar

ilość recenzji:1

brak oceny 28-06-2017 08:42

Od pierwszych stron wiedziałam, że będzie to książka, która mnie pochłonie bez reszty. ?Siedem Sióstr? to pierwszy tom otwierający siedmiotomowy cykl opowiadający o pewnej rodzinie, która do zwykłych i przeciętnych z pewnością nie należy.

Chociaż rozpoczynając lekturę pierwszego tomu cyklu, czytelnik nie ma wielu powodów do radości, to z każda kolejną stroną, każdym kolejnym rozdziałem powieść się rozkręca, nabiera tempa a i sama historia opowiadająca o losach drzewa genealogicznego głównej bohaterki jest niezwykle zajmująca.

Choć recenzje tej książki piszę tydzień po skończeniu lektury, a w między czasie przeczytałam kilka innych książek, to doskonale pamiętam co, kto, gdzie i kiedy jeśli chodzi o fabułę ?Siedmiu Sióstr?. To bardzo dobry znak i zachęta ? dla mnie ? by sięgnąć po kolejne części cyklu.

Powieść napisana jest przyjemnym w odbiorze językiem, który sprawia, że całość czyta się naprawdę szybko. Kolejne rozdziały pochłaniają uwagę czytelnika, tak bardzo, że można zapomnieć o otaczającym świecie. Autorka stworzyła piękną i spójną opowieść, która spodoba się każdemu kto lubi sagi rodzinne pełne zagadek i tajemnic.

?Siedem Sióstr? opowiada historię Maji, która jako jedyna nadal mieszka w posiadłości ojca. Reszta jej sióstr wyfrunęła już z rodzinnego gniazda, ale Maja czuje silne przywiązanie do tego miejsca oraz poczucie obowiązku, ale najbardziej boi się pokazać światu. Pracuje głownie online, jest tłumaczem i z tego się utrzymuje. Po śmierci ojca, Maja odkrywa, że ma brazylijskie korzenie i podążając za historią i ? być może trochę ślepym losem ? udaje się w poszukiwaniu swoich bliskich do Brazylii.

cała recenzja:
...

Czy recenzja była pomocna?

Kasia P.

ilość recenzji:399

brak oceny 30-03-2017 20:06

Czy nasze życie jest wynikiem tylko i wyłącznie naszych decyzji? W końcu nie egzystujemy z dala od innych ludzi i, chcąc lub nie, wpływają oni na nas i nasze wybory, chociaż to my powinniśmy móc powiedzieć ostatnie słowo. Trzeba pamiętać również, że czasem podjęte decyzje mogą dotknąć kogoś bardziej niż tego pragnęliśmy lub braliśmy pod uwagę. Niekiedy odkrywając tajemnice z przeszłości zaczynamy lepiej rozumieć samych siebie oraz zaczynamy inaczej patrzeć na świat i przede wszystkich na bliskich. Jednak nie tak łatwo dotrzeć do tego co pogrzebano, ale wytrwałość prędzej czy później przyniesie wyniki, bywa, że bardzo niespodziewane.

Na śmierć ukochanego ojca nie można się przygotować, ale ta myśl wcale nie pomaga Mai w ukojeniu bólu. Pa Salt był dla niej i pięciu jej sióstr kimś kto wniósł do ich życia światło i szczęście oraz przede wszystkim dał im rodzinne ciepło. Teraz pozostały same, mogą na siebie liczyć, lecz jak się okazuje wiele o sobie jeszcze nie wiedzą. Każda z nich została adoptowana w niemowlęctwie, zawsze o tym wiedziały, jednak nie czuły potrzeby by odnaleźć swoje korzenie. Jednak wraz z odejściem Pa Salta coś się zmieniło w ich życiu. Być może nadszedł czas na odszukanie nieznanych krewnych? Maja otrzymuje niezwykły list i coś co wraz z nim wiedzie ją do odległego Rio de Janeiro. Cóż kryło się w zapisanych słowach ojca, że decyduje się podróż do miejsca dla niej zupełnie obcego? Czy z niejasnych informacji przekazanych w tak dramatycznych okolicznościach da się odczytać przeszłość? Dlaczego sięgają one do lat dwudziestych ubiegłego wieku i pewnej młodej kobiety? Okazuje się, iż jeszcze więcej pytań pojawia się na miejscu i nie pozwalają one Mai na pozostawienie ich bez odpowiedzi. Egzotyczne miasto jest inne niż spodziewała się i ma w sobie coś znajomego, na dodatek pisarz, którego książka zachwyciła dziewczynę, pomaga jej w wypełnianiu białych plam w rodzinnej historii i jednocześnie pokazuje uroki brazylijskiej stolicy. Ale chwilom szczęścia towarzyszy smutek po niedawnej stracie oraz po czymś, co zraniło kiedyś Maję. Czy warto zagłębiać się w przeszłość? Co przyniesie wizyta w Rio? Kim była Izabela, żyjąca w całkiem inne epoce i zmuszona dokonać wyborów bez wiedzy jak one odbiją się na innych?

Sześć sióstr i siódma, która nigdy nie pojawiła się, każda z nich jest inna, lecz związana z pozostałymi czymś więcej niż tylko siostrzanymi więzami. Najpierw była Maja, piękna oraz utalentowana i ona jest główną bohaterką pierwszego tomu pełnego emocji cyklu autorstwa Lucindy Riley. "Siedem sióstr" zaczyna się tajemnicą i podobnie kończy, a pomiędzy jednym i drugim toczy się niezwykła historia, w której przeszłość odkrywa swoje sekrety, co nie pozostaje bez wpływu na teraźniejszość. Pisarka stawia przed postaciami trudne wyzwanie, jednocześnie pozwalając im szukać odpowiedzi na pytanie jakie dopiero niedawno zostało zauważone i zaczęły wymagać odpowiedzi. "Siedem sióstr" to nie jedynie opowieść o uczuciach, ogromną rolę odgrywa w niej także rodzina, ta znana jak i ta, którą dopiero odkrywa się. Po części seria Lucindy Riley może wydawać się współczesną baśnią, lecz nie brak w niej ciemniejszych stron ludzkiej natury oraz refleksji nad tym podjętymi decyzjami. Wątek Mai bardzo szybko rozbudowuje się mając za tło egzotyczną Brazylię i romantyczny Paryż lat dwudziestych. "Siedem sióstr" ma wiele cech sagi rodzinnej, lecz w tym przypadku nabiera ona całkiem innego klimatu i wymowy, bo porusza trudną kwestię poszukiwania korzeni i konfrontacji z własnymi doświadczeniami. Nie można także nie zauważyć swoistej magii, towarzyszącej bohaterom, czy jest ona złudzeniem czy też swoistym odbiciem jeszcze nieujawnionego przeznaczenia tego nie wiadomo. Lucinda Riley włączyła do fabuły fakty, ale nie jako detale, lecz czyniąc je ważnymi składnikami powieści. Całość pozwala czytelnikom poznać ponadczasową historię miłości, namiętności i związku przeszłości, nawet tej odległej, z współczesnymi wydarzeniami. Z Mają czytelnicy odkryli fragment układanki, lecz jeszcze tak wiele pozostało do znalezienia i opowiedzenia ...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Aleksandra Szoć

ilość recenzji:1

brak oceny 30-03-2017 10:09

...
Myślałam, że będzie to zwykła obyczajówka, która pokaże nam interesującą historię rodziny. Myślałam, że to powieść dla młodzieży - coś na kształt Akademii Pana Kleksa (naprawdę - taka myśl przebiegła mi po głowie). Myślałam nawet, że może i będzie coś o magii, wnioskując po magicznie cudownej okładce książki. Jeśli jeszcze mnie nie poznaliście, przypominam Wam, że zazwyczaj nie czytam opisów - lubię być zaskakiwana. Lubię, kiedy sama poznaję historię, nie będąc na nic przygotowana. Ciężko jest więc wybrać powieść, która ,,w ciemno" mi się spodoba. Zaryzykowałam... Czy to się opłaciło?


Pierwsze pytanie: w tytule jest siedem sióstr. A wiecie, że w powieści jest ich tylko sześć? Tak, sześć. To pierwsza interesująca namiastka historii, która mnie zainteresowała. Ojciec, a właściwie mężczyzna, który adoptował dzieci, przyprowadził do swojego domu sześć dziewczynek. Już od początku wiemy, że nawet wybierając im imiona, kierował się najjaśniejszymi gwiazdami w gwiazdozbiorze Byka - nazywane Plejadami, a inaczej Siedmioma Siostrami. Kiedy siostry czekały na przyjazd siódmej siostry, ojciec powiedział im, że niestety jej nie znalazł. To właśnie ten fragment zainteresował mnie, bo w końcu coś musiało być na rzeczy, prawda? Dlaczego nie mógł wybrać pierwszego lepszego dziecka i nazwać kolejną dziewczynkę następną - a zarazem ostatnią - nazwą gwiazdy? Czym się kierował, wybierając swoje dzieci? Dlaczego tak bardzo interesował się Plejadami? Jaki związek mają dziewczynki z jego historią? I przede wszystkim... Kim był ich ojciec?

Dużo pytań, prawda? A zapewniam Was, że te pytania napłynęły po pierwszych stronach powieści. Czytając dalej, mogłabym ze swoich pytań stworzyć swój osobisty gwiazdozbiór. Brnęłam w historię, która do końca mnie pochłonęła.

Poznajemy Maię - jedną z sióstr, które Pa Salta adoptował i przygarnął do swojej bajecznej rodziny. Po śmierci ojca, Maia otrzymała skrawek swojego poprzedniego życia - wskazówki na to, kim była przed adopcją. Sprawa wyglądała na prostą - ona wyjedzie, zwiedzi miasto, zobaczy swój stary dom, a może i nawet pozna swoją rodzinę. Nikt jednak nie domyśla się, że jej historia jest bardziej obszerna, niż można byłoby przypuszczać. Trop ciągnie za kolejnym tropem i nie tylko poznajemy jej przeszłość - jej dzieciństwo, ale również cofamy się do dziejów jej prababki. Co można znaleźć w tym fascynującego?
Czytam każdą książkę, którą upoluję. Nie liczy się dla mnie gatunek, tylko przekaz, jaki za sobą niesie. Niemniej jednak... Nigdy nie przypadła mi do gustu powieść historyczna. Nie lubię, kiedy bohaterowie cofają się w czasie, a razem z nimi ja. Lubię teraźniejszość. Jednak...
Tutaj, chociaż wracamy do drugiej dekady XX wieku, nie odczułam żadnego ,,dyskomfortu". Co najważniejsze, poczułam się, jakbym faktycznie tam była. Autorka umiejętnie przeplatała fikcję literacką z prawdziwymi wydarzeniami - chociażby budowa słynnego pomnika Cristo w Rio de Janeiro. W historii jej prababki pojawiają się nazwiska, na przykładzie podaję: Landowskiego, francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia, który był twórcą jednego z nowych siedmiu cudów świata. Dzięki takiej mieszaninie miałam wrażenie, że czytam pamiętnik obcej, a zarazem bliskiej mi osoby. Straciłam czytelniczy grunt pod nogami. Słowa dosłownie wciągnęły mnie do powieści. Podczas czytania książki siedziałam z włączonym Internetem i przeglądałam co jakiś czas wyszukiwarkę, aby zobaczyć, czy kolejna ciekawostka naprawdę wydarzyła się w naszym realnym świecie. I chociaż niejednokrotnie zostałam oszukiwana przez autorkę, bo ubarwiała rzeczywistość, to jestem jej wdzięczna za to, co zrobiła z moim umysłem.

Choć nie mam ulubionego gustu muzycznego, tak samo jak i czytelniczego, od chwili, kiedy skończyłam czytać książkę, wciąż puszczam muzykę klasyczną. Jednak gdy to robię, przypomina mi się piękna historia, która wzrusza i pozostawia niedosyt. To jedna z tych powieści, po których czytelnik ubolewa nad faktem, iż nie może wejść do książki i na własnej skórze poczuć chociażby powietrzpowietrze, którym oddychają bohaterowie. Chociaż klasyfikuję ,,Siedem sióstr" do tych bardziej lekkich powieści, czuję ciężar jej wartości. To piękna historia, którą będę wspominać czule i z radością będę do niej wracać, gdy tylko moje serce wróci na swoje miejsce.

,,Siedem sióstr" to piękna powieść, która nie tylko zabawia czytelnika, ale i wnosi coś magicznego do serca. Jest to pierwsza z siedmiu części serii (sześć z nich opowiada o innej siostrze) i aż nie mogę się doczekać, aż przeczytam kolejną powieść autorstwa Lucindy Riley. Już sama okładka zabrała mnie w inny czytelniczy wymiar, jednak historia... Ach. Nawet po kilku dniach po przeczytaniu jestem wciąż tak samo zauroczona powieścią, co wcześniej. To właśnie z tego powodu daję jej maksymalną ocenę.

Czy recenzja była pomocna?

Ewelina Marciniak

ilość recenzji:64

brak oceny 19-03-2017 12:32

Pierwszy tom z serii "Siedem sióstr" o tym samym tytule wprowadza nas w całą zagmatwaną historię oraz przybliża postać najstarszej siostry - Mai D?Apliese. Pan Pa Salt, właściciel bajkowego zamku Atlantis umiejscowionego nad brzegiem Jeziora Genewskiego podjął się adopcji sześciu dziewczynek w różnych odstępach czasu, które zawsze były niemowlętami w chwili przysposobienia. Przywoził je z różnych części świata, stworzył im wspaniałe warunki do życia, możliwość rozwoju, jednak nigdy nie zdradził tajemnicy, dlaczego samotny mężczyzna miałby chcieć wychowywać kilka małych dzieci. Pa Salt był człowiekiem bardzo ekscentrycznym, ale również bardzo tajemniczym. Jego pasją było obserwowanie gwiazd, a ukochaną gwiezdną gromadą - Siedem sióstr, po których to dziewczynki dostały imiona. W chwili, gdy poznajemy pierwszą z nich, dowiaduje się ona, ze ukochany przybrany ojciec nie żyje. Jego ostatnią wolą było, aby wszystkie podopieczne wróciły do zamku i przeczytały listy, które dla nich zostawił. Dla każdej przygotował bowiem wskazówki umożliwiające odkrycie tajemnic ich przodków. Takim sposobem Maja trafia do Rio de Janeiro w Brazylii w poszukiwaniu własnych korzeni... Dzięki niej poznajemy opowieść o Izabeli Aires Cabral.

Uważam, że pomysł na stworzenie cyklu książek, które w jakiś sposób łączą się ze sobą, ale są oddzielnymi historiami, bo każda z dziewczyn podąża za swoimi wskazówkami, do innych krajów, do innych opowieści jest po prostu genialny. Jestem przekonana, że autorka ma w swojej głowie mnóstwo pomysłów na bohaterów, ich narodowości, problemy i czasy, w których przyszło im żyć i wymyślenie takiej koncepcji, aby te wszystkie historie przelać i połączyć w jedną - bardzo tajemniczą, która scala wszystkie razem - to jest po prostu majstersztyk. Zawsze jestem podekscytowana, gdy otwieram kolejną powieść, która wyszła spod jej pióra, jednak tym razem przeszła samą siebie. Od razu w pierwszym rozdziale zostajemy obarczeni ogromną tajemnicą, która będzie się ciągnęła przez wszystkie siedem tomów. Zagadką jest, dlaczego Pa Salt adoptował tylko sześć sióstr, mimo że jego ukochana gwiezdna gromada zwie się "Siedem sióstr". Od pierwszych stron, zdań, czy nawet słów bije jakaś niewyobrażalna magia. Jakbym od razu przeczuwała, że ta powieść nie tylko pochłonie mnie bez reszty, ale sprawi, że będę obsesyjnie myślała o pozostałych bohaterkach rozlokowanych w różnych krajach i odkrywających prawdę nie tylko o swojej rodzinie, ale również o sobie samych. Jestem pod ogromnym wrażeniem, a autorka chyba posiada jakieś magiczne zdolności, bo czuję się jak zaczarowana. Zaczarowana, aby chłonąć tę historię i nie przestawać, dopóki nie poznam jej zakończenia. Ale to przecież dopiero pierwszy tom! Chciałabym opisać tę książkę, jako prawdziwie inspirujące dzieło sztuki nie tylko przenoszące nas w czasie, ale też pozwalające na odkrycie egzotycznych krain. Pozwólcie się porwać romantycznej historii rozgrywającej się w słonecznej Brazylii i wspaniałym Paryżu.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?