SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Kajś [edycyjo ślonsko]

Gyszichta o Gornym Ślonsku. Sulina

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
odsłuchaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

Opis produktu:

Bez wiynkszość życio widzioł żech Ślonzokow za jaskiniowcow ze kilofym i roladom. Swoja ślonskość żech wypiyroł. We podstawowce pani Chmiel grała nom na cyji Rota, a jo niy mioł pojyńcio, iże tyn Niymiec ze pieśni, co pluje we tworz, on boł moj praojciec.

O swojich korzyniach żech wiedzioł mało. Niy wierzoł żech, iże na Ślonsku przed wojnom sie odbyła jako historyjo. Moji antynacio byli choby z inkszyj planety, nosiyli jakeś niymożebne miana: Urban, Reinhold, Lieselotte.

Niyskorzij była ta nazistowsko burdelmama, major z Kaukazu, prastarzik na `delegacyjach` w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek ze zeszkrobanym mianym przi kompoście. Coś pynkało. Spokopioł żech, iże za ogrodzyniym trefiyła sie alternatywno historyjo, dzieje odwrocone na rymby. Postanowiołch sie posmykać po okolicy, sprobować słożyć to w cołkość. I czegoch tam niy znod: hned milijon ludzi, co deklarujom norodowość, co `niy istniyje`, katastrofo ekologiczno niyznomych mior, gyszichty o polskij koloniji, o separatyzmach i ludzi, co idom niy za tym manszaftym, co trza. Oto naszo silezjogonijo.

Zbigniew Rokita

`Autor tyj ważnyj ksionżki wyznowo, iże dugo sie przeproszoł ze swojom ślonskościom. Teroz pomogo nom zrozumieć dramat krajiny, co leży na pograniczu kultur i historyje - czymu Ślonsk durch je `kajś`, a niy w cyntrum polskij świadomości.` Małgorzata Szejnert
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: literatura faktu, publicystyka,  
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 125x195
Liczba stron: 320
ISBN: 9788381915656
Wprowadzono: 06.10.2022

Zbigniew Rokita - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Kajś [edycyjo ślonsko], Gyszichta o Gornym Ślonsku. Sulina - Zbigniew Rokita

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: