SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Kajś Opowieść o Górnym Śląsku

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment odsłuchaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

Opis produktu:

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte.

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na `delegacjach` w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących `nieistniejącą` narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.

Zbigniew Rokita
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: nagrody literackie,  Nike,  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Kategoria: literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 125x195
Liczba stron: 320
ISBN: 9788381910774
Wprowadzono: 28.12.2021

RECENZJE - książki - Kajś Opowieść o Górnym Śląsku - Zbigniew Rokita

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

3.2/5 ( 14 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    1
  • 3
    2
  • 2
    4
  • 1
    2

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Alicja Kopczyńska.

ilość recenzji:350

26-03-2022 14:59

Lubię reportaże za to, że pozwalają spojrzeć na różne sprawy z innej perspektywy. Otwierają oczy na rzeczy istotne, pozwalają poznać świat. Niejednokrotnie są to niezykle podróże do przeszłości i do różnych zakątków. I tak, siedząc w fotelu i przewracając stronę za stroną, możemy zanurzyć się w historii, zaznajomić się z faktami, poznać rodzinne tradycje.

Autor zabiera nas właśnie na taką wycieczkę po wspomnieniach. Tych zwyczajnych egzystencjonalnych jak i wojennych ze wszystkimi zawirowaniami jakie za sobą niosła wojna i zabory.
Wspomnieniach pełnych zakrętów, niedopowiedzeń, tajemnic, gdzie próbuje odkryć swoje pochodzenie. A może bardziej przynależność? Albo to co mu w sercu gra? Zwyczajnie chce odkryć siebie, poznać swoje korzenie, dowiedzieć się czegoś o swojej rodzinie.


Nie myślałam, że to będzie tak ciekawa lektura. Przed wszystkim uświadomiła mi, że Ślązacy są mniejszością, która ciągle od Polski zbiera cięgi, notorycznie próbuje się ją uciszyć i zdusić. Nie pojmuję dlaczego Ślązacy mają milczeć o histori, takiej jaka spotkała ich. Bo jednak tam każda wojna była trochę inna.
Wiecznie przerzucani z rąk jednego państwa do drugiego jak gorący kartofer, nie mając nic do powiedzenia. O każdy kawałek własnego ,,ja" muszą walczyć i wydzierać swoją przeszłość, inną od tej polskiej. Torzyc swoje tu i teraz i nowa.
Przyznaję, że chwycił mnie żal. Bo Śląsk i Ślązacy chcą zadbać o pamięć swojej mniejszości, ale notorycznie się im to uniemożliwia. Dlaczego?
Jeśli nie umiemy pomóc, to chociaż nie przeszkadzajmy.

W każdym razie bardzo polecam ten reportaż????
Myślę, że Nagroda Literacka ,,Nike" jak najbardziej zasłużona ????

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?