W jakiej kolejności czytać Diunę Franka Herberta i jej kontynuacje?

aktualności Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
7 komentarzy
Udostępnij:

„Diuna” to monumentalna saga science fiction stworzona przez amerykańskiego autora Franka Herberta. Pierwsza część serii, zatytułowana po prostu „Diuna”, została opublikowana w 1965 roku. Szybko zdobyła uznanie czytelników oraz krytyków, stając się jednym z najważniejszych dzieł tego gatunku.

„Diuna” Franka Herberta to dzieło, które przetrwało próbę czasu, wpływając na wiele późniejszych dzieł science fiction. Została uhonorowana nagrodą Hugo i Nebula, a jej wpływ sięga daleko poza świat literatury, obejmując filmy, gry komputerowe i inne formy kultury popularnej.

O czym jest „Diuna”?

Akcja „Diuny” rozgrywa się w odległej przyszłości, w czasach, gdy ludzkość kolonizuje kosmos. Fabuła skupia się głównie na planecie Arrakis, znanej również jako Diuna, która jest jedynym źródłem najcenniejszego surowca we wszechświecie – przyprawy zwanej melanżem. Arrakis to jednak również niebezpieczna pustynia, zamieszkana przez groźne stworzenia i surowe warunki atmosferyczne.

Głównym bohaterem jest Paul Atryda, młody arystokrata, którego rodzina przejmuje zarządzanie na Arrakis. Jego życie diametralnie się zmienia, gdy staje się kluczową postacią w politycznych intrygach, walkach o władzę, a także w pradawnych proroctwach związanych z planetą. Herbert w mistrzowski sposób łączy elementy polityki, religii, ekologii i filozofii, tworząc złożoną, wielowątkową historię.

Konflikty między najbardziej uprzywilejowanymi rodami oraz walka o kontrolę nad Arrakis stanowią główny wątek fabularny. Dodatkowo, Herbert eksploruje tematy ekologii i zrównoważonego rozwoju, co czyni tę sagę nie tylko emocjonującą, ale także skłaniającą do rozmyślań.

Książki z serii Kroniki Diuny

Frank Herbert napisał sześć głównych tomów serii „Diuna”, tworząc kompleksową i rozbudowaną sagę. Poniżej przedstawiamy krótkie streszczenia kolejnych tomów:

„Diuna” (Dune, 1965): Pierwszy tom wprowadza czytelnika w świat Arrakis. W nim Paul Atryda staje się kluczową postacią w politycznych intrygach i proroctwach związanych z planetą.

„Mesjasz Diuny” (Dune Messiah, 1969): Rozgrywający się kilka lat po wydarzeniach pierwszego tomu, kontynuuje historię Paula Atrydy jako przywódcy religijnego i politycznych przemian na Arrakis.

„Dzieci Diuny” (Children of Dune, 1976): Kolejne pokolenie Atrydów i Harkonnenów musi zmierzyć się z dziedzictwem przeszłości, gdy planeta Arrakis staje się miejscem nowych konfliktów.

„Bóg Imperator Diuny” (God Emperor of Dune, 1981): Ten tom rozgrywa się tysiąc lat po wydarzeniach poprzedniego tomu. Skupia się na postaci Leto II, syna Paula, który stał się nieśmiertelnym tyranem w imię utrzymania pokoju i przetrwania ludzkości.

„Heretycy Diuny” (Heretics of Dune, 1984): Osadzony wiele wieków po „Bogu Imperatorze Diuny”, opowiada o próbach odbudowy społeczeństwa na Arrakis po długotrwałej tyranii Leto II.

„Kapitularz Diuną” (Chapterhouse: Dune, 1985): Ostatni tom napisany przez Franka Herberta, kontynuuje historię Arrakis, której stała się terenem walki między różnymi frakcjami o kontrolę nad przyprawą i przetrwanie ludzkości.

Kontynuacja kultowej serii

Po śmierci Franka Herberta, jego syn, Brian Herbert, wspólnie z Kevinem J. Andersonem, postanowili kontynuować i rozbudować uniwersum „Diuny”, tworząc nowe serie. Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę.

Legendy Diuny

Trylogia opisuje wydarzenia z czasów dżihadu butleriańskiego, czyli wielkiej wojny między ludźmi a myślącymi maszynami, która kształtuje społeczeństwo i technologię uniwersum Diuny. Książki w tej serii to:

 • Dżihad Butleriański
 • Krucjata przeciw maszynom
 • Bitwa pod Corrinem

Wielkie Szkoły Diuny

Książki opowiadają o powstawaniu kluczowych instytucji w uniwersum Diuny, takich jak Bene Gesserit, Mentaci czy Gildia Kosmiczna, po zakończeniu dżihadu butleriańskiego.

Książki w tej serii to:

 • Zgromadzenie Żeńskie z Diuny
 • Mentaci Diuny
 • Nawigatorzy Diuny

Preludium do Diuny

Prequel oryginalnej „Diuny”, opisując wydarzenia poprzedzające przybycie rodziny Atrydów na Arrakis. Seria skupia się na politycznych intrygach, które kształtują znane uniwersum. Książki w tej serii to:

 • Ród Atrydów
 • Ród Harkonnenów
 • Ród Corrinów

Trylogia Kaladanu

Najnowsza seria skupia się na historii rodu Atrydów tuż przed wydarzeniami z „Diuny”, ukazując życie księcia Leto Atrydy, jego relacje z rodziną i wydarzenia prowadzące do ich przeprowadzki na Diunę. Książki w tej serii to:

 • Książę Kaladanu
 • Pani Kaladanu
 • Dziedzic Kaladanu

Bohaterowie Diuny

Seria wypełnia luki między oryginalnymi książkami Franka Herberta, koncentrując się na kluczowych postaciach i wydarzeniach. Do tej pory ukazały się:

 • Paul z Diuny
 • Wichry Diuny

Zakończenie Kronik Diuny

Książki kontynuują historię tam, gdzie skończył się „Kapitularz Diuną”, bazują na notatkach zostawionych przez Franka Herberta. Fabuła skupia się na poszukiwaniach zaginionych statków kosmicznych i zagrożeniach, które mogą powrócić z nieznanego kosmosu. W serii znajdują się:

 • Łowcy Diuny
 • Czerwie Diuny

Każda z tych serii wnosi unikalny wkład w rozbudowane uniwersum Diuny, oferując fanom głębsze zrozumienie jego historii, kultury i polityki.

Ekranizacje Diuny

Ekranizacje książek Franka Herberta to różnorodne próby przeniesienia bogatego i skomplikowanego uniwersum na ekran, zarówno w formie filmów, jak i seriali telewizyjnych. Przygotowaliśmy dla opis najważniejszych adaptacji:

„Diuna” (1984) reżyserii Davida Lyncha: Pierwsza znacząca próba adaptacji „Diuny” na wielki ekran. Pomimo faktu, że film jest uznawany za kultowy, spotkał się z mieszanymi reakcjami zarówno krytyków, jak i fanów powieści. Główne zastrzeżenia dotyczyły skomplikowanego scenariusza, który dla osób nieznających książki był trudny do zrozumienia, oraz znacznych odchyleń od źródłowego materiału. W obsadzie znaleźli się m.in. Kyle MacLachlan, Sting i Max von Sydow.

„Diuna” (2000) – miniserial: Ta telewizyjna adaptacja, znana również jako „Frank Herbert’s Dune”, została lepiej przyjęta niż film Lyncha, głównie ze względu na wierność oryginalnej treści i możliwość głębszego eksplorowania skomplikowanego świata przedstawionego w powieści dzięki formatowi miniserialu. W roli Paula Atrydy wystąpił Alec Newman. Miniserial zdobył kilka nagród, w tym Nagrodę Emmy za najlepsze efekty specjalne.

„Dzieci Diuny” (2003) – miniserial: Kontynuacja miniserialu z 2000 roku, łącząca w sobie elementy zarówno „Mesjasza Diuny”, jak i „Dzieci Diuny”. Miniserial kontynuuje historię Paula Atrydy i skupia się na losach jego dzieci. Alec Newman powrócił w roli Paula, a w obsadzie znaleźli się także James McAvoy i Susan Sarandon. Podobnie jak jego poprzednik, „Dzieci Diuny” zostały dobrze przyjęte i nagrodzone, w tym Emmy za efekty specjalne.

„Diuna” (część pierwsza 2021, część druga 2024) w reżyserii Denisa Villeneuve’a: Najnowsza adaptacja „Diuny” wyreżyserowana została przez uznawanego za mistrza wizualnego Denisa Villeneuve’a. Timothée Chalamet występuje w roli Paula Atrydy, Rebecca Ferguson jako Lady Jessica, Oscar Isaac jako książę Leto Atryda. Ponandto w obsadzie pojawia się wiele innych gwiazd. Film został przyjęty z entuzjazmem zarówno przez krytyków, jak i widzów. Jest chwalony przede wszystkim za imponujące wizualizacje, wierność źródłowemu materiałowi i głębokie oddanie skomplikowanej polityki i filozofii uniwersum „Diuny”. „Diuna” Villeneuve’a skupia się na pierwszej części oryginalnej powieści.

Każda z tych ekranizacji wniosła coś unikalnego do interpretacji uniwersum „Diuny”. Odzwierciedlają różne podejścia reżyserskie i zmieniające się technologie filmowe. Pozwala to widzom na nowo odkrywać i doświadczać bogaty świat stworzony przez Franka Herberta.

Udostępnij:
19 lutego 2024

7 odpowiedzi na “W jakiej kolejności czytać Diunę Franka Herberta i jej kontynuacje?”

 1. Avatar zalukajmy pisze:

  diuna część 1 i 2 są to super filmy godne polecenia polecam zajrzeć do https://zalukajmy.pl/

 2. Avatar Krz pisze:

  Ostrzegam przed czytaniem książek syna Franka H. strasznie odchodzą od tekstu źródłowego, są niespójne wewnętrzne i zaprzeczają ideą zawartym w oryginale. Syn powinien nigdy nie dotykać tego uniwersum bo jedyne co przyniósł to rozczarowanie. Artykuł nie warty zachodu.

  • Avatar Gandalf.com.pl pisze:

   Trzeba przyznać, że wielu fanów twórczości Herberta nie uznaje książek jego syna, niemniej jednak przygotowując artykuł o uniwersum Diuny, nie można o nich nie napisać.

 3. Avatar Rafal pisze:

  Fajny tekst ale widać że pisany przez AI.

  • Avatar Gandalf.com.pl pisze:

   Owszem, korzystamy z różnych technologii, ale wszystko, co przygotowujemy, jest sprawdzane, weryfikowane i poprawiane przez naszych redaktorów, aby ostatecznie uzyskać jak najbardziej prawidłowy i wartościowy merytorycznie tekst. 🙂

 4. Avatar Valerian pisze:

  Czytać po kolei czyli tom 1 potem tom 2 i tak dalej… News bez sensu

  • Avatar Gandalf.com.pl pisze:

   Cieszymy się, że dla Ciebie kolejność jest oczywista, ale ze względu na fakt, że seria „DIUNA” jest bardzo rozbudowana, a dodatkowo poszerzona o kontynuację, wiele osób ma trudności w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.