Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – z jakimi książkami go spędzić?

aktualności Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto, które powinno zainteresować wszystkich zapalonych książkoholików. Stanowi doskonałą okazję do uczczenia wartości, jakie niesie ze sobą literatura oraz promowania świadomości na temat praw autorskich. Przyjrzyjmy się bliżej temu wydarzeniu, wyjątkowemu dla każdego miłośnika literatury!

Święto miłośników literatury – z jaką książką je spędzić?

Ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku, Dzień Książki obchodzony co roku 23 kwietnia stanowi hołd dla pisarzy, czytelników i wydawców na całym świecie. Datę 23 kwietnia wybrano nieprzypadkowo. Jest to symboliczna data związana z dwoma wielkimi postaciami literatury światowej: Williamem Shakespearem i Miguelem de Cervantesem. Zarówno śmierć Shakespeara, jak i Cervantesa miały miejsce tego samego dnia, 23 kwietnia 1616 roku. Mimo pewnych nieścisłości związanych z kalendarzami, ta data stała się ikonicznym momentem w historii literatury. Poznaj dzieła znakomitych autorów związanych z tym wyjątkowym dniem, by móc go w pełni celebrować!

  1. WIlliam Shakespeare jest znany przede wszystkim z takich dzieł jak Romeo i Julia, Makbet oraz Hamlet. W ich cieniu skryły się inne znakomite historie, na przykład Poskromienie złośnicy, jedno z pierwszych dzieł autora. To znakomita komedia opowiadająca o losach dwóch przeciwstawnych charakterami sióstr. Tytułowa złośnica jest zupełną przeciwnością delikatnej i eterycznej Bianki – słynie z ciętego języka i silnego charakteru. Baptista postanawia, że dopóki uparta złośnica nie znajdzie sobie męża, młodsza nie weźmie ślubu. Jak potoczą się ich losy?
  1. Don Kichot z La Manchy to ikoniczna postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Losy zainspirowanego literaturą rycerską szlachcica od lat stanowią klasykę literatury i gromadzą rzesze miłośników. Don Kichot z La Manchy, zwany także Rycerzem Smętnego Oblicza, w opowieści wraz ze swym wiernym rumakiem Rosynantem i giermkiem Sancho Pansą wyrusza w pełną przygód podróż. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doskonała okazja, by odświeżyć sobie to ponadczasowe dzieło.
  1. Chociaż Vladimir Nabokov odszedł na dzień przed oficjalnym Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, dlatego jego postać często kojarzy właśnie z tym dniem. Autor pozostawił za sobą ogromną literacką spuścizną, która mimo upływu lat wciąż cieszy się ogromną popularnością. Wśród niej znajdują się takie tytuły jak Ada albo Żar – tragiczna historia miłosna dwójki młodych ludzi. Inną propozycją do odkrycia na nowo twórczości autora może być Śmiech w ciemności. Książka opowiada o losach podstarzałego krytyka filmowego, który ociera się o szaleństwo, popadając w głębokie uczucie do młodej dziewczyny.

Wyczekiwane premiery książkowe 2024

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to nie tylko okazja do uczczenia wielkich pisarzy, ale także promocji czytelnictwa. Poprzez organizację różnorodnych wydarzeń literackich, takich jak czytanie publiczne, spotkania autorskie, czy konkursy literackie, promuje się radość z czytania oraz znaczenie literatury w życiu społecznym. Inicjatywa UNESCO w zakresie ustanowienia tego dnia ma na celu podkreślenie globalnej współpracy w dziedzinie ochrony kultury i twórczości. Aktywne uczestnictwo w książkowej społeczności to doskonały sposób na doświadczenie tego wyjątkowego dnia. Możesz zrobić to u boku nadchodzących premier literackich, które pozwolą Ci docenić magię i moc dobrej literatury.

  1. Kuchnia książek – Kim Jee Hye to opowieść o młodej Koreance, która zmęczona trudami wielkomiejskiego życia ucieka do niewielkiej, ale malowniczej wsi Soyang-ri. Zauroczona nowym miejscem postanawia otworzyć w nim wyjątkową księgarnię – Soyang-ri Books Kitchen. Odwiedzają ją najróżniejsi goście zmagający się z rozmaitymi problemami. Kuchnia książek to magiczna, przytulna historia, idealna na spokojny wieczór w towarzystwie herbaty i ulubionego koca!
  1. Ahat il? Siostra bogów Olgi Tokarczuk to długo wyczekiwana premiera polskiej noblistki. Historia Inanny, która od wieków towarzyszy ludzkości, ożywa na nowo w interpretacji Tokarczuk. Autorka nie tylko przedstawia ją jako postać mitologiczną, ale również jako symbol ludzkich pragnień i lęków. Wraz z wybitnym ilustrowanym komentarzem religioznawcy Zbigniewa Mikołajki czytelnicy odbędą podróż przez mity, literaturę i filozofię, ukazujące uniwersalne aspekty ludzkiego ducha. Ta wielowymiarowa opowieść to prawdziwe święto dla umysłu i duszy, pozwalające zanurzyć się w fascynującym świecie sumeryjskiej mitologii i filozofii.
  1. Pani Wiatru to trzecia część wyjątkowej tetralogii o porach roku autorstwa Mai Lunde i Lisy Aisato, która zdobyła uznanie czytelników na całym świecie. Główny bohater, Tobias, spędza wakacje na wsi, podczas gdy jego rodzice pracują w mieście. Oczekuje on idyllicznych dni na farmie, ale trafia do chatki na klifie, zamieszkiwanej przez zrzędliwą rybaczkę o imieniu Lothe. Jednak odkrycie tajemniczego pokoju wypełnionego rysunkami zmieniło perspektywę chłopca, choć odkrywane sekrety mogą być bolesne. Książka porusza tematy lęku, nadziei, przyjaźni oraz radości płynącej z drobnych rzeczy życia. Zawiera w sobie zarówno radość, jak i smutek, zapach morza, smak truskawek oraz wzruszające ilustracje. Pozostawia czytelników z niezapomnianym doświadczeniem, jak najlepsze wspomnienie z dzieciństwa.

Ciesz się z bycia czytelnikiem!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to więcej niż tylko rocznica śmierci dwóch wielkich pisarzy. To dzień, w którym celebrowana jest literatura we wszystkich jej aspektach, od czytelnictwa po tworzenie. Jest to również czas refleksji nad ważnością ochrony praw autorskich w świecie zdominowanym przez cyfrowe technologie. Poprzez aktywne uczestnictwo w obchodach tego dnia nie tylko wspieramy rozwój literatury. Tworzymy także lepszy, bardziej sprawiedliwy świat dla twórców i czytelników.

Z okazji święta książki przygotowaliśmy dla Was specjalny rabat na kategorię: powieść obyczajowa, z którego możecie skorzystać do 28.04!

Udostępnij:
23 kwietnia 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.