Polecamy

Rodzinne gry planszowe, które umilą wspólny czas. 5 propozycji idealnych na familijny wieczór

Avatar
Napisane przez Gandalf

Rodzinne gry planszowe zacieśniają więzy między krewnymi oraz dostarczają mnóstwo zabawy. Dlatego warto od czasu do czasu zapomnieć o grach komputerowych czy technologicznych udogodnieniach, usiąść wspólnie z dziećmi oraz wyciągnąć jakąś dobrą planszówkę. Taka rozgrywka zajmie nawet długie godziny i pozwoli cieszyć się wspólnym, rodzinnym czasem. Poniżej przedstawiamy ranking 5 gier planszowych, przy których spędzicie ciepłe, przyjemne chwile!

Karaluchy pod poduchy

Gry planszowe dla całej rodziny powinny w równym stopniu angażować zarówno dorosłych, jak i dzieci, dlatego idealnie sprawdzą się planszówki zręcznościowe, które nie będą wymagały zbyt dużego wysiłku intelektualnego, ale za to mogą okazać się trudne dla każdego gracza, bez względu na jego wiek. „La Cucaracula” to wyśmienita propozycja na familijne spotkanie, ponieważ nie znudzi ani rodziców, ani pociech – za to wprowadzi odrobinę zdrowej rywalizacji i nauczy współpracy podczas zabawy. Gra polega na przemieszczaniu się przez planszowy zamek i zapalaniu świec w celu wypędzenia karalucha-wampira, a w drugim etapie – wystrzeleniu go przez okno. Można grać wspólnie, aby pozbyć się strasznego natręta, albo dążyć do samodzielnej wygranej i być pierwszym, który uratuje zamek – wybór należy do Was!

Opowieści czar

Jedną z najlepszych gier rodzinnych od lat jest „Dixit”. Uhonorowana wieloma nagrodami i znana każdemu miłośnikowi planszówek, nada się świetnie w sytuacji, gdy chcesz zachęcić graczy do rozmowy i większej interakcji między sobą podczas rozgrywki. Dzieci będą zachwycone zabawą, ponieważ umożliwi im ona w pełni rozwinięcie ich nieograniczonej wyobraźni – a sami rodzice będą mogli poćwiczyć swoje umysły i przypomnieć sobie, jak powinno się opowiadać wymyślone, barwne historie. „Dixit” polega na układaniu ustnych opowieści tylko przy pomocy pięknie ilustrowanych, dość minimalistycznych kart. Obrazy potrafią ułożyć się w naprawdę niespodziewane opowiadanie. Wygrywa osoba, która potrafi najlepiej opowiadać i ma najlepsze skojarzenia związane z grafikami – przekonaj się, kto w twojej rodzinie ma predyspozycje do snucia bajek!

Dziecięce zabieganie

Gry planszowe dla rodziny nie od razu muszą urzec najmłodszych graczy, dlatego warto zacząć od czegoś prostego, co na pewno spodoba się dzieciom i nie zniecierpliwi ich podczas zbyt długiej rozgrywki. Oto „Dzieci z Carcassonne”, gra oparta na hicie „Carcassonne”, przeznaczona dla nieco mniejszych graczy, która wprowadzi ich w świat planszówek i zachęci do bardziej skomplikowanych rozgrywek. Każdy z uczestników wciela się w rolę dziecka próbującego złapać zwierzęta zagrodowe, wypuszczone z okazji corocznego święta. Podczas rozgrywki należy dokładać losowe kafelki do plansz leżących już na stole. Na każdym kafelku namalowana jest droga, ale tylko na niektórych ścieżka się kończy – i to właśnie do takich miejsc dążymy pionkami. Kiedy wszystkie dzieci będą już bezpieczne i odnajdą ukochane zwierzęta, rozgrywkę można uznać za zakończoną chyba, że nabierzecie ochoty na kolejną partię!

Piękno przyrody

Rozgrywka, oprócz dobrej zabawy może przynosić także inne korzyści, zwłaszcza edukacyjne. „Fotosynteza” to jedna z tych rodzinnych gier planszowych, które nauczą dziecko podstaw biologii, a także ukażą mu piękno i cykl życia przyrody. Wszyscy gracze, bez względu na wiek, będą też zachwyceni cudownym wykonaniem pionków-drzewek, które gdy zapełniają całą planszę, wyglądają jak prawdziwy las. Rozgrywka polega na tym, aby „posadzić” jak najwięcej dużych drzew w miejscach, gdzie docierają promienie słoneczne, jednocześnie utrudniając innym graczom dostęp do światła. Pod koniec gry, kiedy już cała plansza będzie zapełniona, wygrywa ten, komu udało się jak najlepiej wykorzystać proces fotosyntezy i zdobyć dzięki temu najwięcej punktów. To idealna zabawa na letni, rodzinny piknik, która wciągnie całą rodzinę!

Tak czy nie?

W rodzinnych grach planszowych, w których liczą się przede wszystkim refleks i wyobraźnia, może wygrać zarówno dziecko, jak i rodzic – wszyscy mają równe szanse. Ostatnia pozycja w tym zestawieniu, „Nie mów TAK, nie mów NIE”, przynosi całej rodzinie wiele śmiechu z powodu pomyłek słownych i przejęzyczeń, które popełniają gracze. Rozgrywka polega na odpowiadaniu na wylosowane pytania mające dwa stopnie trudności: dla dorosłych i dla dzieci. Szkopuł tkwi w tym, że podczas odpowiedzi nie można użyć ani słowa „tak”, ani słowa „nie” – nieważne, w jakim kontekście. Trzeba więc nieźle kombinować i ruszyć głową, aby ułożyć poprawną odpowiedź! Jeśli ktoś przez przypadek wypowie zakazane wyrazy, któryś z graczy może uderzyć w specjalny dzwonek i przesunąć swój pionek do przodu. Im więcej błędów przeciwników się wyłapie oraz im szybciej wciśnie się przycisk, tym większa szansa na wygraną!

Nic nie zastąpi chwil przy rodzinnych grach planszowych, dlatego jeśli nie wiesz, jak zachęcić najbliższych do wspólnego spędzania czasu, taka rozrywka może okazać się idealnym sposobem. Zdrowa rywalizacja, pomyłki wywołujące śmiech i wciągające partie – gry planszowe dla rodziny oferują to i o wiele więcej. Dobrze bawić się można bez względu na wiek, dlatego przy następnej okazji zaoferuj maluchom wspólną rozgrywkę, a na pewno nikt nie będzie tego żałował! Pamiętaj, że wszystkie wymienione gry możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

  • Agata

    U nas numerem jeden jest Gorący Ziemniak w wersji familijnej. Cały czas coś się w tej grze dzieje. Dzieciaki starają się jak najszybciej odpowiadać na pytania i oddawać ziemniaka następnej osobie. Nikt nie chce przegrać 🙂