Aktualności Polecamy Recenzje

Pat Metheny premiera – From This Place już wkrótce w sprzedaży!

Pat Metheny premiera
Avatar
Napisane przez Gandalf

Pat Metheny premiera From This Place – to fraza, która od lutego co i rusz powtarza się w środowisku jazzowym . Ostatni krążek artysta dał światu aż 6 lat temu, w 2014 roku. Była to dotąd najdłuższa przerwa w twórczości muzyka. Wiele wskazuje na to, że najnowsza płyta doczeka się bardziej intensywnych działań marketingowych. Międzynarodowa trasa koncertowa przewiduje nawet kilka wizyt w Polsce, a na niektóre wciąż są bilety. Jeżeli dotąd nie słyszeliście o Methenym czas to zmienić. Oto garść informacji na temat jego i jego twórczości.

Kim jest Pat Metheny?

Pat Metheny tak naprawdę nazywa się Patrick Bruce Metheny. Urodził się 12 sierpnia 1954 w Lee’s Summit w stanie Missouri. Zasłynął jako gitarzysta jazzowy i kompozytor. Talentem i zainteresowaniami muzycznymi wykazywał się od najmłodszych lat. Pierwszym instrumentem, po który sięgnął, była trąbka. Wybór ten był najpewniej podyktowany wzorcami rodzinnymi – na trąbce grał bowiem jego starszy brat oraz dziadek. W wieku 12 lat uwagę Pata przykuła jednak gitara. Jego talent zauważył wibrafonista Gary Burton, kiedy Metheny miał 19 lat. Od razu zaproponował mu współpracę, którą panowie kontynuowali przez 3 lata. W swojej biografii Metheny ma również epizod akademicki – był najmłodszym wykładowcą na Uniwersytecie Miami oraz w Berklee College of Music w Bostonie. Wśród jego płyt wyróżnić można: Watercolors, I Can See Your Horse From Here czy The Way Up.

Pat Metheny Group

Pat Metheny Group, jak wskazuje nazwa zespołu, powstała z inicjatywy Pata Metheny’ego. Był rok 1977, kiedy gitarzysta założył ją ze swoim przyjacielem, klawiszowcem Lyle’em Maysem, który niestety, kilka dni temu, 10 lutego, zmarł po długiej chorobie. Stopniowo grupa rozrastała się i przybierała stałych kształtów. W 1980 roku dołączył do niej kontrabasista Steve Rodby, zaś w 2002 roku perkusista Antonio Sanchez oraz wietnamski trębacz Cuong Vu. Najnowszymi nabytkami zespołu są: grający na harmonijce ustnej Grégoire Maret oraz gitarzysta Nando Lauria. W sumie Pat Metheny Group ma już na swoim koncie 11 albumów studyjnych. Styl grupy określa się jako fusion jazz z wpływami rytmów południowoamerykańskich i afrykańskich. Wśród płyt zespołu znajdują się między innymi: QuartetPat Metheny, Secret Story czy American Garage (Touchstones).

Lista nagród Pata Metheny’ego

Pat Metheny jest laureatem aż 20 nagród Grammy w 12 różnych kategoriach (z czego 10 to efekt działań z Pat Metheny Group). Muzyk zdobył też nagrodę NEA Jazz Masters Award 2018, która uważana jest za największe amerykańskie wyróżnienie jazzowe. Zwykle otrzymują je wybitni twórcy pod koniec swojej kariery muzycznej za całokształt twórczości. Wyróżnienie ustanowiono w 1982 roku. Każdego roku może otrzymać je nie więcej niż 7 muzyków. W 2018 roku oprócz Metheny’ego nagrodzono: Todda Barkana, Joanne Brackeen i Dianne Reeves.

Poprzedni album Metheny’ego – Kin (←→)

Uwagę przykuwa już sam tytuł albumu – Kin (←→). Co skrywa się pod nazwą krążka Metheny’ego z 2014 roku? Znaczenie słowa „kin” związane jest z pokrewieństwem i pochodzeniem; połączeniem w rozumieniu więzów krwi czy wywodzenia się z jednej grupy. Muzyk wpadł na to, poszukując określenia dla specyfiki jego zespołu, który tworzą ludzie o różnych korzeniach etnicznych i kulturowych, rozumiejący się przez uniwersalny przekaz melodii. Z drugiej strony „kin” to także rodzaj wytrychu do zrozumienia sensu całego krążka, który zespala w sobie wszystko, co do tej pory Metheny pokazał światu. Znawcy twórczości kompozytora odnajdą tutaj wiele tropów z jego dotychczasowych projektów, ale też usłyszą elementy najważniejszych inspiracji gitarzysty.

Kto zagra na From This Place?

Muzycy, który Metheny zgromadził na najnowszej płycie to istny kocioł kulturowy. Na krążku swoje brzmienie prezentują: meksykańsko-amerykański perkusista Antonio Sanchez, malezyjsko-australijska basistka Linda May Han Oh, brytyjski pianista Gwilym Simcock oraz orkiestra Hollywood Studio Symphony dyrygowana przez Joela McNeelya. Ponadto w roli gości specjalnych pojawili się Meshell Ndegeocello (śpiew), Gregoire Maret (harmonijka) i Luis Conte (instrumenty perkusyjne). Jak mówi sam Pat Metheny premiera From This Place „to jedna z tych płyt, które chciałem zrobić przez całe życie. To rodzaj muzycznej kulminacji, z szerokim wachlarzem muzycznych ekspresji, które zawsze mnie interesowały. Wszystko zebrane na jednym wielkim płótnie, zrealizowane dzięki znakomitej komunikacji, którą można mieć tylko z muzykami, z którymi spędziło się setki nocy podczas wspólnego grania”.

Utwór promujący płytę – America Undefined

America Undefined to pierwszy singiel promujący From This Place. Jest to majestatyczna 13-minutowa kompozycja. Polscy melomanii jako pierwsi na świecie mieli okazję usłyszeć rzecz już w listopadzie 2019 roku. Właśnie wtedy Pat Metheny odwiedził radiową Trójkę, a Marek Niedźwiecki miał okazję zaprezentować najnowszy utwór muzyka słuchaczom. America Undefined to tylko jedna z 10 kompozycji, która trafiły na ostateczną wersję From This Place, ale już ona sama wystarcza, by rozbudzić apetyt wszystkich fanów jazzu. Wyraźnie daje się w niej również zauważyć, że przez te wszystkie lata rozwijania kariery, Metheny oddalił się od mainstreamowego brzmienia.

Trasa koncertowa From This Place

Na wagę projektu From This Place wskazuje nie tylko zaangażowanie wielu uznanych muzyków, ale też skala trasy koncertowej, która przybrała rozmiar międzynarodowego projektu. Artysta zawita też w tym roku do Polski, jednak w ramach innego pomysłu – Side Eye. Gośćmi obecnej edycji Side Eye są pianista i klawiszowiec James Francies oraz perkusista Marcus Gilmore. Zespół 2 czerwca zagra we Wrocławiu, 3 czerwca w Bydgoszczy, 4 czerwca w Sopocie, 6 czerwca da dwa koncerty w Warszawie.

Pat Metheny premiera i fani jazzu na całym świecie

Są tacy artyści na tym świecie, do których nie pasuje inna etykieta niż wizjoner. Pat Metheny przez lata udowadniał jak plastyczna jest muzyka, jak podatna na wpływy, jak uniwersalna i piękna. Stopniowo oddalał się od znanych, wyświechtanych dźwięków, by tworzyć rzeczy unikalne i wyjątkowe. Jego otwartość na nowe doświadczenia i doświadczenia innych ludzi to rzadko spotykany dziś dar i warto być jego świadkiem. Znany kompozytor chciał stworzyć w świecie dźwięków doświadczenie, które oddawałoby muzyczną wersję filmowego IMAXA – nieprzeciętną jakoś oraz immersję. Czy mu się to udało? Nie przekonamy się, jeżeli nie odsłuchamy From This Place.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf