Polecamy Recenzje

„Opowieść podręcznej” Margaret Atwood – musisz ją przeczytać, jeśli oglądasz serial Showmax’a

„Opowieść podręcznej” Margaret Atwood – musisz ją przeczytać, jeśli oglądasz serial Showmax’a
Avatar
Napisane przez Gandalf

Wyobraźcie sobie świat, w którym współczesne reguły nie istnieją. Świat rodem z najgorszego koszmaru. Wstrząsającą antyutopię odwróconej moralności. Oto „Opowieść podręcznej” – bezsprzecznie najlepsza książka Margaret Atwood, na której podstawie w 1990 roku nakręcono film o tym samym tytule oraz przygotowano serial emitowany właśnie na Showmax’ie.

Ocena Blog Gandalf:

Opowieść podręcznej

Opowieść podręcznej

Margaret Atwood to urodzona w 1939 roku w Ottawie pisarka kanadyjskiego pochodzenia. To właśnie w tym kraju osadza często fabuły swoich powieści, w których nierzadko dotyka tematyki feministycznej i społecznej. Pisać zaczęła już w wieku 6 lat, a dekadę później zdecydowała, że to właśnie pisarstwo obierze jako swój życiowy kierunek. Na swoim koncie posiada kilkadziesiąt tytułów – powieści, zbiory opowiadań, tomy poezji oraz eseje i wydawnictwa dla dzieci, ale to właśnie „Opowieść podręcznej” stała się jej najważniejszą, najpopularniejszą i bestsellerową pozycją.

Książka po raz pierwszy ukazała się na rynku w 1985 roku i w swojej wymowie oraz przekazie była próbą krytyki rządów Reagan’a – amerykańskiego prezydenta, podczas którego kadencji próbowano ograniczyć prawa kobiet. Powieść Atwood zaliczana do gatunku naukowej fantastyki jest oryginalną antyutopią, której fabuła toczy się w niedalekiej przyszłości w Republice Gileadzkiej. Krajem rządzi nazistowska partia Bank Myśli Synów Jakuba, która swoje poglądy opiera na mylnie pojmowanym Starym Testamencie. W świecie klęsk ekologicznych, w którym społeczeństwo upada i gubi swoją moralność, kobiety stają się jedynie obiektami zmuszanymi do wykonywania przeznaczonych im zadań. Główna bohaterka – Freda trafia do Centrum Racheli i Lei, a następnie do domu Komendanta Freda (stąd też jej imię), gdzie poznaje Nicka. A on zaś staje się jej ostatnią nadzieją na odzyskanie wolności.

„Opowieść podręcznej” to nie tylko studium psychologiczne kobiet postawionych w ekstremalnie trudnej sytuacji, ale i analiza zjawisk społecznych, które choć opisane w 1985 roku – w pewnym sensie nadal nie tracą na aktualności. Książka Margaret Adwood stała się inspiracją dla niemieckiego reżysera Volkera Schlöndorffa, który zekranizował ją w 1990 roku, a w jego produkcji wystąpiły takie sławy, jak Natasha Richardson, Robert Duvall czy Aidan Quinn. Powieść stała się niedawno znów niewiarygodnie popularna za sprawą Showmax, który na jej podstawie nakręcił serial z Elizabeth Moss, Alexis Bledel i Josephem Fiennesem znanym choćby z takich produkcji, jak „Wróg u bram” czy „Zakochany Szekspir”.

Serial uważany za jeden z najgłośniejszych tytułów tego roku przyciąga przed ekrany tysiące widzów, którzy z zapartym tchem śledzą losy Fredy. Głośny tytuł warto jednak oglądać znając książkę Margaret Atwood, która w końcu stała się inspiracją do jego powstania.10

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf