Aktualności Uroda

Naturalne lakiery do paznokci. Sposób na manicure wolny od toksyn

Naturalne lakiery do paznokci na Gandalf.com.pl
Avatar
Napisane przez Gandalf

Stawiasz na naturalne kosmetyki? Myjesz włosy szamponem w kostce i używasz balsamu do ciała bez SLS? Świetnie! Powinnaś uważnie przyglądać się każdemu produktowi, z którym ma kontakt Twój organizm. Jest jednak coś, o czym wiele kobiet zapomina – paznokcie. Mogą nie wydawać się tak wrażliwe, jak skóra, ale w rzeczywistości są. Tymczasem stosowane do ich zdobienia produkty pełne są szkodliwych chemikaliów. Na szczęście coraz więcej producentów rozszerza swoją ofertę o naturalne lakiery do paznokci. Zapomnij raz na zawsze o silnym, duszącym zapachu! Poniżej podpowiadamy, po jakie produkty warto sięgnąć i co nie powinno znaleźć się na liście składników naturalnego lakieru do paznokci.

Tradycyjne lakiery do paznokci zyskują coraz gorszą reputację, głównie ze względu na szkodliwe składniki chemiczne i ostry zapach. Na pewno choć raz przyprawiły Cię o kaszel czy zawroty głowy. Wywołują one jednak nie tylko krótkotrwałe podrażnienia – ich długotrwałe stosowanie może powodować problemy zdrowotne, np. uszkodzenie nerek, wątroby czy wpływać na poziomy hormonów płciowych. Obecne w nich chemikalia wnikają bowiem do organizmu przez łożyska paznokci. Na szczęście od kilku lat receptury tego rodzaju kosmetyków ulegają znacznej poprawie, co prowadzi nas do tak zwanych nietoksycznych lub naturalnych lakierów do paznokci.

Naturalny lakier do paznokci – czego nie powinien mieć w składzie?

Z list składników lakierów do paznokci producenci krok po kroku skreślają kolejne toksyczne substancje. Na rynku pojawiają się nawet produkty wegańskie. Na buteleczce z naturalnym lakierem do paznokci możesz spotkać się z oznaczeniami ‘3-free’, ‘5-free’, ‘7-free’ i tak dalej. To informacja o tym, że w ich składzie nie znajdziesz odpowiednio trzech, pięciu czy siedmiu najbardziej szkodliwych chemikaliów. Oto zestawienie tego, co nie powinno znaleźć się w naturalnym lakierze do paznokci.

Naturalny lakier do paznokci 3-free

Formaldehyd, toluen i ftalan dibutylu to najczęściej występujące toksyczne składniki, które można znaleźć w zwykłym lakierze do paznokci. Są one stosowane odpowiednio jako środek zwiększający przyczepność, środek konserwujący i minimalizujący odpryski. Wszystkie one mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Naturalne lakiery do paznokci stanowczo nie powinny ich zawierać! Formaldehyd powiązano z rakiem, a także infekcjami skóry i dróg oddechowych. Wdychanie oparów toluenu początkowo prowadzi do bólów głowy i nudności, natomiast długotrwałe na nie narażenie może powodować depresję ośrodkowego układu nerwowego. Nic dziwnego, że używanie obu tych chemikaliów zostało prawnie ograniczone w Unii Europejskiej. Z kolei ftalan dibutylu, poza zaburzaniem czynności nerek i wątroby, wpływa również niekorzystnie na równowagę hormonalną.

Naturalny lakier do paznokci 5-free

Innym toksycznym składnikiem, powszechnie występującym w lakierach do paznokci, jest kamfora, która odpowiada za błyszczące wykończenie. Niestety, może powodować powikłania neurologiczne, a nawet drgawki. Efekt połysku gwarantuje również żywica formaldehydowa. U niektórych użytkowników może jednak wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia. Naturalne lakiery do paznokci 5-free, oprócz formaldehydu, toluenu i ftalanu dibutylu, nie zawierają zatem ani kamfory, ani żywicy formaldehydowej.

Naturalny lakier do paznokci 7-free

Etylotosylamid i ksylen to toksyczne składniki, których również nie znajdziesz w naturalnym lakierze do paznokci 7-free. Pierwszy ma na celu zmiękczenie polimeru, aby zapobiec pękaniu. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej nie należy go stosować w kosmetykach i produktach do higieny osobistej, ponieważ z czasem osłabia odporność. Wdychanie ksylenu powoduje z kolei bóle i zawroty głowy. Wykazano też, że przedostaje się on do organizmu.

Poczekaj, to jeszcze nie koniec!

Jakby tego było mało, jest co najmniej siedem innych składników, które nie powinny znaleźć się w lakierze do paznokci. Parabeny, silikon, kalafonia, TPHP, wodoronadtlenek tert-butylu, halogenki organiczne i składniki pochodzenia zwierzęcego. Możesz wykluczyć je ze swojego manicure bez żalu i utraty jakości.

Nowa jakość Twojego manicure’u

Kobiety coraz częściej stawiają na naturalny i zdrowy styl życia. Dbają o ciała, ćwiczą, zdrowo się odżywiają, zaniedbują jednak małe rzeczy. Coś, co wydaje się nieistotne, może jednak z czasem stać się dużym problemem. Rozwiązaniem są właśnie naturalne lakiery do paznokci – lepsze dla Twoich płytek ze względu na jakość i wykluczenie wielu szkodliwych toksyn. Są przyjazne dla wegan, mogą zawierać też surowce BIO, tak jak produkty Delia Cosmetics Bio Green Philosophy. Po lakiery te mogą bezpiecznie sięgać przyszłe mamy, bez obaw o ich szkodliwy wpływ na dziecko. Naturalne lakiery do paznokci są odporne na zarysowania i wodoodporne. Mają też żywe, modne i trwałe kolory.

Dla małych dam – naturalny lakier do paznokci dla dzieci

Co zrobić, gdy córka postanowi iść w ślady mamy i również zażyczy sobie kolorowego manicure’u? Jeżeli nie chcesz mimo wszystko malować dziecku paznokci swoim ‘dorosłym’ lakierem, sięgnij po bezpieczne produkty dedykowane najmłodszym. Naturalne lakiery do paznokci dla dzieci produkowane są na bazie wody, łatwo zmywają się wodą i mydłem (także z ubrań czy dywanów!), albo zdejmują jak naklejka metodą peel-off. Bezpieczne składniki sprawiają, że pozostaje praktycznie bezwonny. Sprzedawane są w wielu wesołych kolorach i mniejszych buteleczkach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by taki krótkotrwały manicure zrobiła sobie również mama! Bezpieczne naturalne lakiery do paznokci zamówisz na Gandalf.com.pl.

Zobacz też:
Jak dobrać szminkę w czerwonym kolorze? Wybierz idealną dla siebie!
Jak dbać o włosy? Wprowadź 5 kroków pielęgnacji do swojej codzienności!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf