Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – główne założenia projektu

aktualności Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Na początku 2021 roku zaproponowano nowy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Trwająca inicjatywa została określona mianem największego pod względem finansowym projektu autorstwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opracowany został we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, a cały planowany budżet NPRCz 2.0. liczy ponad 1,1 mld zł.

Idee Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w założeniu ma poprawiać stan czytelnictwa w Polsce. Według badań ankietowanych wykazuje się, że czytelnictwo w naszym kraju wynosi około 34% (w latach 2021 oraz 2022). W stosunku do lat minionych (2015 – 2020) to spory spadek.

Nowe idee NPRCz 2.0. zakładają przede wszystkim wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, które stanowią ośrodki życia społecznego zarówno w stopniu krajowym, jak i lokalnym. Bardzo często, zwłaszcza w mniejszych miastach i miejscowościach, są jedynym miejscem z dostępem do wiedzy i kultury.

Priorytety Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to między innymi:

  • poprawa oferty bibliotek publicznych
  • inwestowanie w infrastrukturę bibliotek publicznych
  • zakup nowości wydawniczych do przedszkoli, bibliotek szkolnych i pedagogicznych
  • dotacje dla bibliotek oraz promocja czytelnictwa

Główne założenia NPRC 2.0.

Oczywiście podstawową zasadą Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest promowanie czytelnictwa oraz przygotowanie warunków dla jego rozwoju w Polsce. Właśnie dlatego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło przeznaczyć określony budżet na realizowanie przedsięwzięć i inicjatyw do tego dążących dzięki kształtowaniu i promowaniu postaw proczytelniczych.

NPRCz 2.0. skupia się na bibliotekach publicznych, szkolnych i pedagogicznych, które umożliwiają dostęp do wiedzy i kultury nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Co ważne, wspieranie czytelnictwa, tak popularne w większości państw europejskich, uważane jest aktualnie za działanie na rzecz wspólnego dobra oraz budowanie poczucia tożsamości narodowej.

Wśród głównych założeń NPRCz 2.0. wyróżnić możemy:

  • przyłączenie jak największej liczby bibliotek (wszystkich bibliotek wojewódzkich) do platformy ogólnokrajowej sieci bibliotecznej
  • zrozumienie potrzeb i oczekiwań czytelników przez bibliotekarzy
  • ogólnokrajowa kampania na rzecz czytelnictwa

Edycja 2021-2025 NPRCz

NPRCz 2.0. po części kontynuuje poprzednią edycję programu, której założenia były podobne, ale realizowano je na mniejszą skalę. Program odnosi się do zakupu nowości wydawniczych dla bibliotek.

Nacisk kładzie się także na inwestycje w infrastrukturę bibliotek, co było punktem pierwszej edycji programu, jednak w NPRCz 2.0. o dofinansowanie mogą starać się także instytucje znajdujące się w miastach do 100 tys. mieszkańców.

Ministerstwa Edukacji Narodowej chce również rozszerzyć wsparcie dla bibliotek szkolnych i pedagogicznych, dlatego zamierza uwzględnić w nim placówki wychowania przedszkolnego.

Gdzie można zrealizować NPRCz 2.0.?

Dzięki NPRCz 2.0. szkoły, biblioteki i inne placówki edukacyjne i kulturalne będą mogły zakupić między innymi nowości wydawnicze, lektury szkolne, książki niebędące podręcznikami czy nowe elementy wyposażenia, takie jak chociażby sprzęt komputerowy. Dofinansowanie ma służyć również organizacji działań promujących czytelnictwo, takich jak spotkania autorskie czy konkursy.

Jeśli pracujesz w placówce, której przyznano wsparcie podlegające pod NPRCz 2.0., zastanów się, w jaki sposób spożytkujesz finanse i gdzie możesz to zrobić. Jedną z możliwości jest dokonanie zakupów przez sklep internetowy Gandalf.com.pl. Poszczególne szkoły i biblioteki mają możliwość zapisania się do panelu hurtowego, dzięki czemu zyskają dostęp do hurtowych cen. Warto zaznaczyć, że w przypadku zamówień o wartości przekraczającej 399 złotych dostawa kurierem jest darmowa.

Poszczególne placówki mają do dyspozycji eksperta, który będzie czuwał nad realizacją zamówień.  Ze stroną Gandalf.com.pl z pewnością zapełnisz półki interesującymi Cię pozycjami książkowymi i edukacyjnymi.

Biblioteka jako ostoja kultury

Biblioteki są bardzo ważną częścią kulturową i wychowawczą każdego miasta, a przede wszystkim małych miast i miejscowości. Organizuje się w nich liczne spotkania, wydarzenia, stają się miejscem idealnym dla socjalizacji z drugim człowiekiem, ale i dla edukacji, relaksu czy rozrywki.

W Polsce jest ponad 2,5 tysiąca bibliotek publicznych. Wraz ze swoimi filiami funkcjonują one w charakterze instytucji kultury, których liczba sięga 8 tysięcy. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa pragnie wykorzystać potencjał miejsca i jego pracowników, by w najwyższym stopniu służyli oni dobru społeczności w wymiarze lokalnym i krajowym.

Polski historyk i publicysta Marek Żukow-Karczewski stwierdził:

Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie można przyjść, sięgnąć po wybraną pozycję i po wykorzystaniu odłożyć z błogą pewnością, iż leżeć tam będzie zawsze, gdy tylko zajdzie potrzeba ponownego do niej dotarcia. Aby tak było, trzeba ponosić ciągłe nakłady i otaczać bibliotekę opieką. Taką samą opieką jak muzea, teatry, kina, salony wystawowe. Należy o tym przypominać wszystkim, którzy o stanie kultury polskiej decydują.

Na szczęście Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej dążą do polepszenia bytu bibliotek… i ich czytelników. 

Udostępnij:
3 października 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.