Polecamy

Monopoly – rodzaje kultowej gry planszowej. Czy znałeś je wszystkie?

monopoly rodzaje
Avatar
Napisane przez Gandalf

Rodzaje Monopoly mnożą się w oczach. Kultowa planszówka już dawno wyszła poza swoją podstawową ramę rozrywkowego handlu nieruchomościami, podbijając nawet świat zabawy elektronicznej – doczekała się swoich odsłon także na PC, konsolach czy smartfonach. Wydawca Monopoly nie zapomina przy tym o graczach analogowych. Gdy tylko pojawia się kolejny kulturowy fenomen, możemy liczyć na to, że wkrótce doczeka się swojej wersji Monopoly. Zastanawiacie się, ile rodzajów tej planszówki istnieje na świecie? W samej wersji anglojęzycznej jest ich blisko 1200, a firma działa – tłumacząc i tworząc dedykowane projekty – w niemal 30 różnych krajach. Robi wrażenia, prawda? Oto kilka wybranych propozycji, które znajdziecie na polskim rynku.

Rodzaje Monopoly oparte na grach komputerowych

Wszystkie rodzaje Monopoly mają jedną wspólną cechę – są formą uznania dla tematu, który podejmują. Jeżeli jakiś tytuł doczekuje się swojej wersji tej planszówki, to znaczy, że w jakiś sposób wyjątkowo się wyróżnił, stał się ważny dla współczesnej kultury. Nic więc dziwnego, że wiele ze współczesnych rodzajów Monopoly to wersje wzorowane na grach komputerowych.

W tym kontekście na naszej liście nie mogło zabraknąć Monopoly: Fortnite, planszówki opartej na jednym z najpopularniejszych dzisiaj battle royale’i. By jak najbardziej dostosować się do oczekiwań fanów „Fortnite”, twórcy zmienili nieco założenia klasycznej rozgrywki Monopoly. W tym przypadku nie chodzi bowiem o handel nieruchomościami, lecz o używanie znalezionych przedmiotów oraz korzystanie z kości akcji tak, by pokonywać przeciwników. Stawianie ścian, regeneracja, zadawanie obrażeń – wszystko to, co znamy z „Fortnite”, jest również obecne w jego planszowej wersji.

Równie specyficzne zmiany znajdziemy w Monopoly: Gamer – kooperacji znanej planszówki z firmą Nintendo. Tutaj zamiast pionków do dyspozycji mamy znane postaci z gier, takie jak Mario, Donkey Kong, Princess Peach czy Yoshi. Standardowe pieniądze zastąpiono z kolei gwiazdkami. W samej rozgrywce zaś chodzi nie tylko o wykupowanie kolejnych pól, ale także o walkę z bossami.

Listę wersji Monopoly dla fanów gier komputerowych zamyka Monopoly: Uncharted, czyli coś dla nieco starszych gamerów. W tym przypadku można zauważyć już znacznie więcej podobieństw do podstawowej wersji zabawy w handel nieruchomościami. Planszę dostosowano tematycznie, zmieniono też pionki, ale zasady rozgrywki pozostały bardzo bliskie klasycznym rozwiązaniom.

Monopoly – rodzaje dla dzieci

Zarządzanie nieruchomościami nie wydaje się rozrywką dla dzieci. Okazuje się jednak, że wystarczy kilka ułatwień, by najmłodsi również cieszyli się z zabawy w kupowanie i sprzedawanie działek oraz innych parceli. Monopoly Junior przeznaczone jest dla dzieci już od piątek roku życia. Wcielając się w pionki w postaci kotka, pieska, wesołego statku czy wyścigówki, pociechy mogą nabyć lodowisko, parki rozrywki czy cyrk!

Na bardzo podobnych zasadach działają rodzaje Monopoly zbudowane na podstawie ulubionych bajek. W Monopoly Junior: Kraina Lodu dzieci mogą wybierać pionki przedstawiające ich ulubionych bohaterów – Annę, Elsę czy Olafa. Pozostała część gry, w wersji dostosowanej do wieku uczestników, pozostaje właściwie niezmieniona.

Bardzo ciekawą alternatywą dla najmłodszych jest także Monopoly: Wrocławskie Krasnale. To pierwsza na świecie miejska edycja znanej planszówki przeznaczona dla dzieci. Zadaniem graczy jest wcielenie się w rolę fotografów i uwiecznianie wrocławskich pupili – figur krasnali. Kto pierwszy „zrobi zdjęcie” danej rzeźbie, ten zajmuje pole i pobiera opłaty od kolejnych osób, które się przy niej zatrzymają.

Filmowe i serialowe rodzaje Monopoly

Wymienienie wszystkich rodzajów Monopoly? To niemożliwe, jednak pominięcie egzemplarzy na podstawie najważniejszych filmów czy seriali ostatnich lat przekreśliłoby w ogóle sens tworzenia podobnego zestawienia.

Niekwestionowanym liderem pośród tytułów wzbudzających chęć do dyskusji w 2019 roku była (i wciąż jest) „Gra o Tron”. Jeżeli rozpaczacie po obejrzeniu finałowego sezonu, być może właśnie Monopoly: Gra o Tron ukoi Wasze nerwy.

Osobom, które z sentymentem spoglądają na ramówkę telewizyjną z lat 90., polecamy z kolei Monopoly: Dragon Ball Z. W tej wersji zabawy w handel nieruchomościami walutą jest Zeni, a zamiast domków i hoteli buduje się Domy Kame oraz Komnaty Ducha i Czasu. Karty szansy zaś wypełniają wydarzenia z Komórczakiem, Bulmą czy innymi bohaterami w rolach głównych. Gra przeznaczona jest dla osób już od szóstego roku życia, więc „dzieciaki” z lat 90. mogą w ten sposób zaszczepić miłość do Goku kolejnemu pokoleniu!

Z podobnego okresu, a do tego budzące dziś ogromne emocje, są też Pokemony. W Monopoly: Pokemon Kanto, jak łatwo się domyślić, gracze wcielają się w Trenerów, a ich zadaniem jest… złapać wszystkie wartościowe pola na planszy.

Polskie rodzaje Monopoly

Dla lokalnych patriotów także znajdzie się odpowiednia wersja klasycznej zabawy w sprzedaż nieruchomości. Dedykowane rodzaje Monopoly powstały dla wielu państw i miast na świecie. W Polsce wyróżnić możemy między innymi Monopoly: Poznań, Monopoly: Wrocław czy – mniej oczywiste – Monopoly: Tatry i Zakopane. Jak łatwo się domyślić, transformacja zasad w przypadku tych typów rozgrywki opiera się głównie na zmianie pól do wykupienia – zamiast największych miast mamy tutaj konkretne atrakcje turystyczne czy inne ważne obiekty.

Ciekawym estetycznie doświadczeniem w polskiej wersji jest z pewnością Monopoly: Warszawa Dwudziestolecie międzywojenne, które przypomina jak stolica Polski prezentowała się 100 lat temu.

Lata mijają, a powstała w okresie Wielkiego Kryzysu gra planszowa wciąż łączy pokolenia. Zróżnicowanie wersji kultowego Monopoly pozwala na odnalezienie najlepszego tematu dla całej rodziny i umocnienie więzi podczas wspólnej gry. Może warto zorganizować cały wieczór tematyczny, poprzedzając rozgrywkę w Monopoly odcinkiem ulubionego serialu, filmem lub spacerem po mieście? A co powiecie na oddanie losów wspólnej zabawy w ręce dziecka? Pozwólcie pociesze wybrać jej ulubiony motyw dostępny w wersji Monopoly i spotkajcie się w połowie drogi – zapoznajcie ją z zasadami gry, podczas gdy ona pokaże Wam świat swoich ulubionych bohaterów. Przecież te wszystkie rodzaje Monopoly powstały właśnie po to, by trafić w różnorodne gusta i zapewnić rozrywkę jak największej liczbie osób. To jak, gotowi na przeglądanie setek wariacji na temat zabawy w handel nieruchomościami?

Wszystkie wymienione rodzaje Monopoly możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf