Polecamy

Męskie Granie: 2018. Poznaj historię i płyty ze wszystkich edycji wydarzenia!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Męskie Granie: 2018. Poznaj historię i płyty ze wszystkich edycji wydarzenia!

Męskie Granie 2017 to jedna z najgłośniejszych edycji tego wydarzenia, o której jeszcze dobrze nie zapomnieliśmy, a już sceną zawładnęło trio Podsiadło, Kortez i Zalewski. Męskie Granie w 2018 roku świętuje swoją 9. edycję i bez cienia przesady można stwierdzić, że ambitna muzyka nie dość, że gromadzi tłumy, to jeszcze rokrocznie okupuje listy przebojów nowymi singlami. Poznaj historię wszystkich edycji tego wydarzenia!

Męskie Granie: Żywiec jako sponsor wydarzenia

Męskie Granie 2017, gdy na scenie w towarzystwie Tomasza Organka i Piotra Roguckiego pojawiła się Monika Brodka, było naprawdę głośnym wydarzeniem. Męskie Granie 2018 ma szansę przebić poprzednią edycją, czego dowodem jest choćby singiel „Początek”, który stał się prawdziwym hitem. Cały projekt cieszy się jednak ogromną popularnością już od samego początku, czyli 2010 roku, gdy pierwsza ogólnopolska trasa koncertowa pod szyldem Męskiego Grania została zorganizowana przez Grupę Żywiec. Duże koncerny mają na swoich kontach współtworzenie wielkich festiwali muzycznych (wystarczy wspomnieć Heinekena) i tym tropem postanowiła pójść również ta marka, proponując ciekawą alternatywę dla tego, co zwykle możemy usłyszeć w radiu. Co jednak sprawiło, że Męskie Granie – Żywiec stało się wydarzeniem przez wielkie W?

Męskie Granie 2018-2010 – 9. edycji niesamowitej trasy koncertowej

Męskie Granie – Żywiec to projekt powstały po to, by prezentować twórczość najlepszych polskich artystów, którzy do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni wraz z twórcami sztuk wizualnych. Silne osobowości ze sceny muzycznej, przemyślane i świetnie brzmiące utwory oraz niesamowite efekty podczas koncertów – tak właśnie wygląda każda edycja tego wydarzenia od 2010 roku, aż do Męskiego Grania 2018. Cały projekt zachęca publiczność do poznawania bardziej wyrafinowanych i niejednokrotnie awangardowych brzmień oraz bezsprzecznie na stałe wpisał się na mapę muzycznych wydarzeń w naszym kraju.

Trud artystycznego kierowania Męskim Graniem 2010 wziął na swoje barki Wojciech Waglewski – jeden z najsłynniejszych polskich muzyków, znany z grupy VooVoo, który zajął się również kolejną edycją wydarzenia. W 2012 roku zastąpiła go Katarzyna Nosowska, do której rok później dołączył łódzki raper O.S.T.R, a Męskie Granie – Żywiec zrezygnowało w 2014 roku z funkcji dyrektora artystycznego trasy, powołując tym samym Męskie Granie Orkiestrę. Jej prowadzenie w dwóch kolejnych edycjach objął Andrzej Smolik, w 2016 i 2017 znany z rockowych brzmień Tomasz Organek, a Męskie Granie 2018 należy już do Krzysztofa Zalewskiego. Poznaj 9 odsłon tego wydarzenia oraz towarzyszące im albumy!

Męskie Granie 2018

Męskie Granie 2018 to męskie granie w pełnym znaczeniu tych słów. W tegorocznej edycji sceną zawładnęli Kortez, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski (to właśnie temu ostatniemu zawdzięczamy muzykę i słowa singlowego „Początku”). Bez wątpienia to męskie trio wznosi się na fali sukcesów swoich solowych wydawnictw („Zalewski śpiewa Niemena”, “Małomiasteczkowy” oraz „Dobrze, że Cię mam”), ale o sukcesie kawałka promującego Męskie Granie 2018 zadecydowało niezwykłe zgranie trzech, zupełnie różnych muzycznych osobowości. Każdy z artystów nadał inny ton swojej partii tekstu i choć na album Męskie Granie 2018 przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać – to z pewnością warto uzbroić się w cierpliwość!

Męskie Granie 2017

Męskie Granie 2017 i Tomasz Organek, który po raz drugi został Szefem Muzycznym Orkiestry. To nie mogło się nie udać! To właśnie ten artysta odpowiada w większości za singlowy „Nieboskłon”, do którego wraz z Katarzyną Nosowską napisał słowa, a następnie wykonał go razem z Moniką Brodką i Piotrem Roguckim. Mocne, rockowe granie w połączeniu z pasją każdego z wykonawców sprawiło, że kawałek stał się prawdziwym hitem. Podczas finałowego koncertu w Żywcu wykonano również projekt Obywatel G.C. 2.0, w którym gwiazdy Męskiego Grania 2017 zmierzyły się z legendą Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. Wszystko na wyjątkowym krążku „Męskie Granie 2017”.

Męskie Granie 2017. Dogrywka

Dlaczego wspomnieliśmy, że Męskie Granie 2017 było naprawdę głośnym wydarzeniem, choć każda edycja cieszyła się ogromną popularnością? To właśnie ta odsłona bowiem doczekała się drugiego krążka, który jako specjalny dodatek do podstawowego albumu „Męskie Granie 2017”, proponował fanom kolejne wyjątkowe aranżacje. Co prawda trasa koncertowa nie została powtórzona, ale „Męskie Granie 2017. Dogrywka” stało się sporym hitem. Co na niej czeka? Ponad godzina fantastycznej muzyki – w tym m.in. brawurowe wykonania artystów znanych z festiwalu oraz nieopublikowane wcześniej koncertowe wersje ich największych przebojów.

Męskie Granie 2016

Męskie Granie 2016 to debiut Organka, jako szefa muzycznego Orkiestry, który opiekował się również edycją Męskie Granie 2017, a także odważne trio: O.S.T.R, Dawid Podsiadło i wspomniany już Organek. Singiel „Wataha” z nadającymi tempo gitarami i perkusją, w którą wkracza ze swoją frazą jak zwykle rewelacyjny O.S.T.R., mógł wydawać się w takim zestawieniu mocno ryzykowny (klasyczna rockowa sekcja i rap), ale kawałek broni się w 100%. Na płycie „Męskie Granie 2016” pojawiają się również Monika Brodka, Raz Dwa Trzy, Hey, Lao Che, a nawet Krystyna Prońko. Miłym zaskoczeniem w czasie setu w Katowicach był Tribute to Hey.

Męskie Granie 2015

Męskie Granie 2015 było drugą edycją, podczas której stanowisko szefa Orkiestry objął Andrzej Smolik. To on także jest autorem muzyki do singlowych „Armat”, do których słowa napisali wspólnie Mela Koteluk i Fisz. W koncertach podczas trasy „Męskie Granie 2015” udział wzięło ponad 33 tysiące fanów, a na scenie – poza trio wspomnianych muzyków – pojawili się m.in. Krzysztof Zalewski i Tomasz Organek, którym towarzyszyli najsłynniejsi artyści (w tym Ten Typ Mes, Molesta Ewenement, Hey, Kult czy choćby KEV FOX). Sam album stanowi dwupłytowy zapis koncertów z Wrocławia, Chorzowa, Poznania i Warszawy, których popularność udowadnia fakt, że „Męskie Granie 2015” pokryło się platyną.

Męskie Granie 2014

To właśnie Męskie Granie 2014 było edycją, podczas której zrezygnowano z funkcji dyrektora trasy na rzecz Męskie Granie Orkiestry. Jej szefem został Andrzej Smolik, który na scenie pojawiał się w towarzystwie takich gwiazd, jak Monika Brodka, Dawid Podsiadło, Emade czy Krzysztof Zalewski. To właśnie ci muzycy są odpowiedzialni za promujący Męskie Granie 2014 singiel „Elektryczny”, do którego słowa napisała Katarzyna Nosowska. Dwupłytowy album pokrył się platyną, w koncertach wzięło udział ok. 30 tysięcy miłośników dobrej muzyki, a każdy z nich był niesamowitym wydarzeniem artystycznym, co Męskie Granie zawdzięcza fotografowi, scenografowi i reżyserowi Kobasowi Laksie, designerowi Robertowi Majkutowi oraz Janowi Holoubkowi, który był odpowiedzialny za oprawę świetlną.

Męskie Granie 2013

Męskie Granie 2013 promował singiel „Jutro jest dziś”, którzy wspólnie stworzyli Kasia Nosowska oraz O.S.T.R. Duet tych dwóch muzyków mógł być zaskakujący, ale ich podobna wrażliwość sprawiła, że kawałek okazał się hitem, a jego sukces powtórzyła trasa koncertowa i ostatecznie także dwupłytowy, pokryty platyną album. Wraz z artystami na scenie – w zależności od miasta, do którego zawitał projekt Męski Granie – Żywiec, pojawili się m.in. Mela Koteluk, Marek Dyjak, Lao Che, Domowe Melodie, Czesław Mozil, a nawet Myslovitz i Kaliber 44. Podczas tej edycji, Strefa Art prezentowała uczestnikom prace Martyny Czerwińskiej, Marka Mielnickiego, Pawła „Spidera” Pająka i Magdaleny Wosińskiej.

Męskie Granie 2012

To właśnie podczas Męskiego Grania 2012, dyrektorem artystycznym została po raz pierwszy Katarzyna Nosowska. Artystka znana z grupy Hey napisała również tekst singla promującego tę edycję, a sam kawałek pt. „Ognia!” wykonała z Markiem Dyjakiem. Sześć koncertów obejrzało na żywo ponad 22 tysiące fanów, a na scenach pojawiały się takie sławy, jak Marika, Tomasz Stańko, Pablopavo, O.S.T.R. i wielu innych artystów reprezentujących często zupełnie odmienne gatunki muzyczne.

Męskie Granie 2011

„Kobiety nam wybaczą” to tytuł singla promującego Męskie Granie 2011, który został nagrany przez Wojciecha Waglewskiego, Fisza, Lecha Janerkę, Leszka Możdżera i Spiętego. Trasa koncertowa powtórzyła sukces pierwszej edycji z 2010 roku, a Męskie Granie odwiedziło wtedy 7 miast, rozpoczynając podróż w Żywcu. Album zyskał status platynowej płyty, a wydawnictwo zawiera także krążek DVD „Making of Męskie Granie 2011”, który pozwala fanom zajrzeć za kulisy całego projektu.

Męskie Granie 2010

W naszej krótkiej podróży przez wszystkie wydarzenia zorganizowane w ramach festiwalu dotarliśmy do pierwszego z nich. Męskie Granie 2010 to edycja, która wystartowała koncertem w Gdańsku, a zakończyła się podczas specjalnego wystąpienia dla mieszkańców Żywca. Trasę promował singiel „Wszyscy muzycy to wojownicy” wykonany przez Wojciecha Waglewskiego, Macieja Maleńczuka i Abradaba, których „połączenie” było dowodem na to, że Męskie Granie będzie projektem zupełnie nietuzinkowym. Wraz z muzykami występowali również Leszczek Możdżer, Mitch&Mitch, Tomasz Stańko i grupa Waglewskiego, czyli Voo Voo. Artystycznie całość uzupełniały fotografie Tomasza Sikory, animacje Mariusza Wilczyńskiego oraz scenografie Jarosława Koziary, a album „Męskie Granie 2010” pokrył się platyną i zdobył Fryderyka 2011 w kategorii Album Roku: Muzyka Alternatywna.

Mamy nadzieję, że podróż przez każdą z edycji była dla Was przyjemna i pozwoliła przypomnieć sobie najlepsze kawałki z poprzednich lat. Albumy „Męskie Granie” z ostatnich edycji możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf