Matura z WOSu? Zdaj ją na 100%!

aktualności Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Jeśli jesteś uczniem profilu humanistycznego (lub jeśli takie właśnie masz zainteresowania) prawdopodobnie wahasz się nad wyborem przedmiotu matury rozszerzonej. Jeśli zdecydowałeś się na zdawanie egzaminu z wiedzy o społeczeństwie przed Tobą wiele zagadnień dotyczących życia w państwie i społeczeństwie, obecnej sytuacji politycznej, a także gospodarki i ekonomii. WOS to bardzo szeroka dziedzina, ale jej znajomość w połączeniu z dobrym wynikiem egzaminu, może otworzyć Ci drzwi do wielu kierunków studiów, takich jak prawo czy administracja. Jak osiągnąć ten dobry wynik i czego spodziewać się po maturze w WOSu? My Ci odpowiemy!

Jak przygotować się do matury z rozszerzonego WOSu?

Przygotowanie do matury z WOSu jest jak najbardziej możliwe, ale pod jednym kluczowym warunkiem, że zaczniesz się do niej przygotowywać odpowiednio wcześnie! Niestety, w tym wypadku nauka na ostatnią chwilę niewiele da, bo materiał na egzamin jest zbyt obszerny

  1. Interesuj się aktualnymi wydarzeniami! WOS to jedna z tych dziedzin, które wymagają znajomości aktualnych wydarzeń, sytuacji politycznej i społecznej. Jak wskazuje sama nazwa przedmiotu – wiedza o społeczeństwie, musisz wiedzieć, co się dzieje w społeczeństwie, a ono, jak wiesz, stale się zmienia. 
  2. Poznaj teorię. Choć społeczeństwo stale ewoluuje, WOS, jak każdy inny przedmiot, opiera się także na teorii. Definicje ustrojów i ideologii politycznych, pojęć gospodarczych i ekonomicznych, podstawy prawa…i inne. Tak, to także musisz wiedzieć
  3. Poucz się historii. WOS i historia idą ze sobą w parze. I choć wydaje się, że wiedza o społeczeństwie to przedmiot bardziej ‘aktualny’ to jednak musisz być świadomym tego, jakie wydarzenia doprowadziły do sytuacji gospodarczej, społecznej czy ekonomicznej w danym państwie lub regionie świata. Dodatkowo przed Tobą historie partii politycznych, władców państw czy ich ustrojów. 
  4. Sporządź własne notatki. Dzięki nim łatwiej będzie Ci przyswoić wiedzę. Opisuj zjawiska swoimi własnymi słowami, buduj systemy skojarzeń i przykładów. Czerp wiedzę z różnych źródeł i weryfikuj ją. Z najbardziej problematycznych zagadnień sporządź fiszki i powtarzaj ich zawartość. 
  5. Zaopatrz się w odpowiednie materiały naukowe. Repetytorium to najlepsze wyjście na drodze do matury. To nie tylko źródło wiedzy zebranej ze wszystkich lat nauki, ale także przykładowe rozwiązania zadań maturalnych i pytania, które mogą pojawić się na Twoim egzaminie. Choć oczywiście nie wiadomo, jakie dokładnie zagadnienie Ci się przytrafią, to ich pula jest raczej wyczerpalna. Bądź przygotowany na każdą ewentualność!

Po więcej materiałów naukowych zajrzyj do kategorii repetytoriów do WOSu!

Jak wygląda matura z WOSu?

Matura z WOSu to jeden z przedmiotów zdawanych w trybie rozszerzonym. Oznacza to, że samodzielnie wybierasz, czy chcesz zdawać taki egzamin. Jako maturzysta jesteś zobowiązany do wybrania minimum jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. I choć taki wymaga on wiedzy wykraczającej poza tematy poruszane na lekcjach WOSu w poszczególnych szkołach, to jest jeden plus – nie możesz go nie zdać! Matura rozszerzona ma to do siebie, że teoretycznie możesz przyjść, oddać pusty arkusz i uzyskać 0% i nie ma to żadnego wpływu na zdanie czy niezdanie matury. Ale ma już wpływ, i to znaczący, na punktację na studia. Jak do tego podejdziesz – wybór należy do Ciebie.

Matura z WOSu – zadania

Na rozwiązanie egzaminu masz 180 minut, czyli 3h zegarowe. Oczywiście z możliwością ukończenia pracy wcześniej. Sam arkusz składa się z zadań zamkniętych i otwartych o różnym charakterze: praca z tekstem, tabelą, obrazkiem/zdjęciem, uzupełnianie schematu lub zadania typu prawda/fałsz. A na koniec zostaje Wam jeszcze wypracowanie, za które możecie zgarnąć aż 12 punktów (z 60 możliwych). Wybierzcie jeden z trzech tematów i odwołajcie się do tekstu (o ile jest podany) i wiedzy własnej.

Uwaga ❗️❕

Maturzystów, którzy będą podchodzić do egzaminu z WOSu od roku szkolnego 2022/2023, czekać będzie nowa trudność. W arkuszu spotkacie dwa zadania tzw. ‘rozszerzonej odpowiedzi’. Jedno z nich ma dotykać działu Prawo i prawa człowieka i polegać na napisaniu tekstu formalnego (np. skarga, zażalenie itp.). Drugie to oczywiście wypracowanie 😀

POWODZENIA ⚖️👩‍⚖️🎓

Udostępnij:
1 lutego 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.