Polecamy

Książki dla niemowląt: co czytać dziecku? Ranking dla rodziców, którzy poszukują najlepszych lektur dla swojej pociechy

książki dla niemowląt
Avatar
Napisane przez Gandalf

Czytanie dziecku od samego urodzenia jest szalenie istotne. Dlaczego? Język to sposób komunikowania się z otoczeniem. To fundamentalne narzędzie, które pozwala na czynny udział w życiu kulturalnym, jest odpowiedzialne za myślenie, rozwój osobisty i zdobywanie wiedzy. Jak więc można słusznie spostrzec, sprawność językowa odgrywa bardzo ważną rolę w późniejszym życiu. Dziecko, zanim zacznie mówić, powinno bardzo dobrze osłuchać się języka mówionego, a następnie zaznajomić z pisanym. Co oznacza sformułowanie „bardzo dobrze”? Otóż naukowcy twierdzą, iż aby osiągnąć biegłość w danej dziedzinie, należy temu poświęcić – uwaga – 10 tysięcy godzin! Możemy więc dojść do słusznego wniosku, że to na rodzicach spoczywa obowiązek praktykowania mowy poprzez rozmowę, a przede wszystkim – przez czytanie odpowiednio dobranych lektur. Dziś prezentujemy ranking najlepszych książek dla niemowląt, które są doskonałym połączeniem edukacji z uwielbianą przez wszystkie pociechy interaktywnością.

Jak czytać dziecku książki?

Zanim przejdziemy do omówienia niezwykłych pozycji książkowych, warto skupić się na samym sposobie czytania. Bardzo wiele osób podchodzi do tego typu czynności jak do obowiązku, który należy spełnić. To błąd! Codzienne czytanie dziecku jest wspaniałym sposobem do zacieśniania więzów dziecka z rodzicem. Sprawia maluchowi również ogrom przyjemności – wystarczy mieć do tego odpowiednie podejście.

Aby pociecha wyciągnęła z tej czynności jak najwięcej, spraw, by widziała Twoją twarz (mimikę oraz to, jak poruszasz ustami, wypowiadając słowa) oraz gestykulowanie podczas rozmowy czy też opowiadania. Nie oznacza to, że podczas czytania musisz zachować duży dystans. Gdy dziecko będzie chciało się przytulić lub też przerwać opowieść, pozwól mu. Wysłuchaj, co ma do „powiedzenia”, nawet jeśli na razie tylko gaworzy lub wymachuje rączkami.

Pamiętaj, że książki dla niemowląt to nie tylko słowo pisane, to także obraz. Podczas czytania wierszyków, rymowanek, krótkich opowiadań czy też długich baśni opisuj oraz pokazuj to, co wspólnie widzicie. Zachęcaj do rozmowy, zadawaj pytania, szczególnie jeśli sięgacie po ulubioną pozycję książkową po raz kolejny. To łatwy sposób na zapamiętywanie, które stanowi świetny budulec dla koncentracji i logicznego wnioskowania – elementy te na pewno sprawdzą się w szkolnej sferze.

Każda książka to początek niesamowitej opowieści, która kształtuje wyobraźnię, rysuje w niej nowe postaci, ich szalone perypetie oraz wskazuje na uczucia. Jeśli więc zasłyszałeś lub też przeczytałeś w wirtualnej przestrzeni, że niemowlęciu nie kupuje się książek, ponieważ od historii bardziej interesuje je papierowa zawartość, to czas najwyższy przegonić te stereotypy i wybrać najlepsze lektury dla dzieci!

Jakie książki dla niemowląt wybrać? Oto jest pytanie!

Zastanawiasz się od jakiej lektury zacząć? Aktualnie jedną z popularniejszych pozycji jest książka Eleonory Barsotti pt. „Moje pierwsze słowa”. To lektura, która obowiązkowo powinna znaleźć się na półce dziecięcego pokoju. Książka ta jest przede wszystkim doceniana za ponadczasowość. Można do niej wracać w różnych odstępach czasu, a co za tym idzie – także na innych etapach rozwoju pociechy. Publikacja uczy pisowni, wymowy oraz znaczenia poznanych wyrazów.

Książka została bardzo ciekawie wydana. Wystarczy zwrócić uwagę na samą okładkę (wiemy, że książki po okładce się nie ocenia, aczkolwiek w tym przypadku wspomnianego aspektu nie należy pomijać). Jest ona świetnym wstępem do tego, co można znaleźć we wnętrzu lektury. Każdy wyraz został przypisany do kolorowego obrazka, który prezentuje wykonywaną czynność, zawód czy też przedmiot. Warto zaznaczyć, iż obrazki różnią się między sobą – każdy z nich jest inny, dzięki czemu zapamiętanie danego słowa nie powinno sprawiać dziecku żadnych kłopotów.

Kto powiedział, że tatusiowie nie mogą czytać dziecku? Guido van Genechten postanowił zagrać stereotypom na nosie i wydał książkę dla niemowląt pt. „Tatusiowie z dziećmi”. Lektura opowiada o zwierzakach, które również mają swoich tatusiów, niezastąpionych super bohaterów. W książce spotkamy ulubione czworonogi, m.in. psy, nieodłącznych towarzyszy przestworzy, czyli ptaki, uwielbiające pluskać się w morskiej toni i wygrzewać się na słońcu foki oraz egzotyczne i charakterne nosorożce. Warto zaznaczyć, iż lektura nie tylko opowiada piękne, wzmacniające więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem historie, ale także świetnie stymuluje zmysł wzroku – pozycja ta została bowiem wydana w czarno-białej tonacji kolorystycznej. „Tatusiowe z dziećmi” to książka nie tylko dla niemowląt, ale również noworodków, która łączy w sobie cechy pożyteczne i przyjemne.

Oczywiście, aby mamy nie poczuły się pominięte, Guido van Genechten wydał także lekturę pt. „Mamusie z dziećmi”. W tym wydaniu poznamy perypetie uwielbiających się łasić kotów, śmiesznie poruszających się kur, eleganckich pingwinów i charakteryzujących się największą trąbą na świecie słoni. Jak można słusznie zauważyć, od teraz każdy rodzic będzie miał swoją ulubioną, spersonalizowaną pozycję książkową, którą z miłą chęcią przeczyta maluszkowi.

Dźwięczne opowieści, czyli książki interaktywne dla niemowląt!

Wspominaliśmy o słowie pisanym, mówionym, nie zapomnieliśmy także o obrazkach, które mają wielką moc. Przyszedł więc czas na najlepsze książki interaktywne dla niemowląt opowiadające pełne niesamowitych dźwięków historie.

Jedną z pierwszych propozycji jest napisana przez Mirosławę Kwiecińską lektura pt. „Zwierzęta. Odkrywam dźwięki”. W książce znajdują się krótkie, ciekawe historyjki o zwierzętach mieszkających na wsi. Jak robi owieczka? A jaki dźwięk wydaje kurka? To pytania, na które chętnie odpowie Twoja pociecha poprzez wybranie właściwego przycisku. Obok dźwięków znajdują się także obrazki przedstawiające danego zwierzaka. „Zwierzęta. Odkrywam dźwięki” to doskonałe połączenie słowa pisanego, kolorowych obrazków i charakterystycznych dźwięków, które wyobraźnię maluszka przeniosą do sielankowej, wiejskiej atmosfery.

Przyszedł czas na popularną historię, która znana jest od pokoleń – „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. To słynna na całym świecie bajka, uwielbiana przez każdego dorosłego i przez każde dziecko. Niemniej jednak propozycja ta została wydana w świeżej, ciekawej odsłonie. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. 30 niezwykłych bajkowych dźwięków” kreuje bajkową scenerię pełną dźwięków, melodyjnych piosenek i niesamowitych przygód! Lektura ta została uzupełniona dźwiękami związanymi z czytanym tekstem. Obok poszczególnych części historii w książeczce znajdują się symbole, które sugerują naciśnięcie jednego z trzydziestu przycisków. Zostało to skomponowane w taki sposób, aby czytana opowieść była bardziej atrakcyjna dla ukochanej pociechy, która lubi, gdy coś niezwykłego przykuwa jej uwagę.

Okazuje się, że czytanie dziecku od pierwszych dni życia jest szalenie istotną czynnością, która powinna łączyć w sobie cechy pożyteczne i przyjemne. W niniejszym rankingu najlepszych książek dla niemowląt znalazły się propozycje uniwersalne, historie „nieśmiertelne”, uwielbiane przez pokolenia, opowieści przełamujące stereotypy i wypełnione dźwiękiem pozycje interaktywne. Każda lektura niesie ze sobą powiew świeżości i niczym nieograniczonej dziecięcej ciekawości, nawet jeśli jest to historia znana i stale przekazywana z pokolenia na pokolenie. Pamiętaj, że wszystkie wymienione książki dla niemowląt możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf