Polecamy Recenzje

„Na krańce świata” – Norman Davies zaprasza do podróży przez historię

Na krańce świata to nowa książka Norman’a Davies’a
Avatar
Napisane przez Gandalf

„Na krańce świata” Norman’a Davies’a to kolejna książka jednego z najpopularniejszych historyków na świecie, który ma na swoim koncie niesamowicie pasjonujące tytuły. Jeśli uważacie, że historia jest nudna to znaczy, że jeszcze nie mieliście okazji ich przeczytać! W nowej pozycji, Davies jest nie tylko historykiem, ale i podróżnikiem, który udowadnia, że zwiedzać i uczyć się historii można w zupełnie inny sposób. Sprawdźcie sami!

Ocena Blog Gandalf:

Na krańce świata

Książki Norman’a Davies’a, czyli jak uczyć się historii?

„Na krańce świata” to nowa książka Norman’a Davies’a, w której tym razem nie chodzi tylko o historię, bo ogromne znacznie ma tutaj samo podróżowanie. Nie da się jednak ukryć, że urodzony w 1939 roku pisarz jest autorem bestsellerowych, historycznych właśnie tytułów, które zachwycają nie tylko miłośników tej dziedziny nauki, ale i czytelników, którzy kochają zupełnie inną literaturę. Dlaczego? Otóż Davies ma niesamowity dar opowiadania o przeszłości, a każda jego książka jest niczym gawęda, powieść akcji, świetny thriller i sensacja w jednym. Czy da się tak mówić o historii? Davies udowadnia, że tak!

Niektórzy uważają, że gdyby historii uczono w ten sposób w szkołach, wszyscy uczniowie uwielbialiby ten przedmiot. Aby dowiedzieć się co oznacza „ten sposób”, wystarczy sięgnąć choćby po książkę pod tytułem „Europa. Rozprawa historyka z historią” – jedną z najpopularniejszych pozycji Norman’a Davies’a, w której pisarz podejmuje niełatwą próbę „spisania” historii Starego Kontynentu. „The Independent” pisze, że to jedna z najważniejszych książek, jakie wydał Oxford, ale to czytelnicy potwierdzają jej fenomen. Choć ma ponad 1400 stron to czyta się ją jednym tchem, a niezwykle oryginalne pióro Davies’a sprawia, że tytuł jest już właściwie legendarny. Nikt przecież dotąd nie starał się opisać historii posiłkując się żartami opowiadanymi przez starożytnych Greków i przepisami kulinarnymi z epoki kamienia łupanego, prawda?

Norman Davies – historyk z polskim obywatelstwem

Zanim jednak Norman Davies został pisarzem, studiował swój umiłowany przedmiot w Oxfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex. I choć to autor świetnie znany w naszym kraju, dla wielu czytelników zaskakujący może być fakt, że swój doktorat bronił w 1973 roku na… Uniwersytecie Jagiellońskim. To jednak nie jedyna rzecz, która łączy Davies’a z Polską. Znacie z pewnością fraszkę Jana Kochanowskiego:

„Nie rzekł jako żyw żadnej więtszej prawdy z wieka,

Jako kto nazwał bożym igrzyskiem człowieka.”

To właśnie ona stała się inspiracją do tytułu jednej z najważniejszych książek w dorobku tego autora – „Bożych Igrzysk”, czyli dwutomowej historii Polski wydanej w 1981 roku. Davies na swoim koncie ma także inne tytuły ściśle związane z krajem nad Wisłą: „Serce Europy”, „Orzeł Biały – czerwona gwiazda. Wojna polsko-sowiecka 1919-1920”, „Mikrokosmos” czy „Powstanie ‘44”. Żona Norman’a – Maria Korzeniewicz, pochodzi z Polski, a latem 2014 roku historyk uzyskał polskie obywatelstwo.

„Na krańce świata” – literacka podróż przez historię

„Na krańce świata” Norman’a Davies’a jest książką nieco inną niż wcześniejsze pozycje historyka. To najbardziej historyczna książka spośród książek podróżniczych i najbardziej podróżnicza z historycznych. Nic jednak dziwnego, bowiem podróżujący historyk w każdym zakątku świata może odnaleźć powiązania z przeszłymi czasami i inspirację do snucia nowych opowieści. Podróż też jest nie byle jaka, bo dookoła świata, a że glob oglądany oczami Davies’a jest pełen historii to efekt zapiera dech w piersiach.

„Na krańce świata” to pasjonują podróż przez niemal każdy kontynent, podczas której Norman Davies opowiada o historii najróżniejszych miejsc, posiłkując się symbolami, wydarzeniami i zasłyszanymi opowieściami. Poznacie tu ranczerów z Teksasu, urzędniczkę z Azerbejdżanu, mieszkańców pirackiego wybrzeża i hinduskich maharadżów. Zobaczycie mnóstwo niezwykłych miejsc i poznacie historię w taki sposób, w jaki z pewnością nie uczą jej w szkołach. Warto? Zdecydowanie!

 

„Na krańce świata” Norman’a Davies’a możecie zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf