Jak zmotywować się do czytania? Wskazówki i nowe zadanie do wyzwania!

aktualności Avatar
Napisane przez Magdalena Ulanowska
Brak komentarzy
Udostępnij:

Czy czytanie wydaje Ci się staromodne? A może uważasz je za stratę czasu? Powiem Ci coś  – w dzisiejszym cyfrowym świecie, w którym jesteśmy przebodźcowani od docierających do nas z każdej strony informacji, czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów na ucieczkę. Wiem, że często brakuje nam czasu lub chęci na tego typu aktywności, ale książkom naprawdę warto dać szansę! A motywacja do czytania? Cóż, poradzimy sobie z nią. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci ją skutecznie w sobie odnaleźć!

Czytanie? A po co mi to?

Jeśli zastanawiasz się, po co w ogóle czytać, odpowiedź jest prosta – czytanie rozwija wyobraźnię jak nic innego. Kiedy czytasz, tworzysz własny film w głowie, projektujesz sceny, kreujesz postaci. Poza tym czytanie poszerza horyzonty, umożliwia przeniesienie się w czasie i przestrzeni. Pozwala doświadczyć życia i emocji innych ludzi, zrozumieć różne kultury i perspektywy. W książkach znajdziesz historie, które pomogą Ci zrozumieć świat, ale też lepiej poznać samego siebie.

A może przekona Cię fakt, że czytanie poprawia pamięć i koncentrację? Do tego wzbogaca słownictwo i umiejętności komunikacyjne, co z pewnością przyda Ci się w szkole, na studiach i w pracy. To bardzo cenne korzyści, które mogą oddziaływać na całe Twoje życie i pozytywnie je odmienić!

Jak znaleźć w sobie motywację do czytania? Mamy kilka propozycji!

Zmotywować się do czytania wcale nie jest tak ciężko! Wystarczy, że poświęcisz temu odrobinę swojego czasu i zaangażowania. A przy dobrej książce szybko zapomnisz o całym świecie i żadna motywacja nie będzie Ci potrzebna! Chyba, że do Twoich codziennych obowiązków, bo tak trudno będzie się od niej oderwać! 😀

Czytanie > Scrollowanie 

Jeśli Twoją wymówką jest brak czasu, to szybko możemy rozwiązać ten problem. Po prostu zacznij od czytania kilku minut lub nawet jednej strony dziennie. Może zamiast bezmyślnego scrollowania mediów społecznościowych, po prostu sięgaj wtedy po książkę? Wyrób w sobie pozytywny nawyk. Za każdym razem, gdy najdzie Cię ochota na to, aby kolejny raz bez żadnego celu zacząć przeglądać Instagrama czy Tik-Toka, po prostu odłóż telefon i weź do ręki książkę. To na pewno przyniesie więcej korzyści i da Ci poczucie dobrze spożytkowanego czasu. Czytać możesz w dowolnej chwili, na przykład przed snem czy podczas przerwy na lunch. Zobaczysz, jak szybko stanie się to Twoją codzienną rutyną!

A jeśli codziennie tracisz kilkanaście (a może nawet kilkadziesiąt) minut na dojazdy do szkoły czy pracy, a klasyczne czytanie nie wchodzi wtedy w grę, słuchaj audiobooków. To świetna alternatywa dla papierowych książek! 

Czytaj to, co lubisz!

Choć rozpoczęcie przygody z czytaniem może wydawać się proste, bo przecież wystarczy wziąć książkę i po prostu ją czytać, sięgając po nieodpowiednie dla Ciebie lektury, możesz łatwo się zniechęcić. Pamiętaj, że nie musisz wybierać trendujących tytułów czy książek najpopularniejszych autorów. Zakres gatunków jest tak szeroki, że na pewno znajdziesz coś, co Ci się spodoba. Spróbuj zastanowić się, jakie historie najbardziej lubisz. Czy fabuła powinna być dynamiczna czy spokojniejsza? Czy odnajdziesz się w fikcyjnych światach fantasy, czy bardziej przemawiają do Ciebie prawdziwe historie? Pamiętaj jednak, żeby nie ograniczać tylko do konkretnych pozycji – czasem warto poszukać nowych wyzwań i nowych gatunków.

Mobilizację do czytania na pewno pobudzi w Tobie też sięganie po całe serie – bo w końcu kto oprze się temu, by dowiedzieć się, jak ostatecznie skończy się historia, której poświęciło się tyle czasu, i emocji, a często także nerwów lub łez?! No właśnie!

Korzystaj z poleceń

Dla wielu miłośników książek wizja niewystarczającej ilości czasu na przeczytanie wszystkich pozycji ze swojej listy czytelniczej wydaje się przerażająca (uwierz, my też tak mamy!). Dlatego zachęcamy do korzystania z poleceń innych. Krótkie charakterystyki czy recenzje pozwolą Ci się bliżej przyjrzeć poszczególnym książkom i wstępnie zadecydować, czy są dla Ciebie, czy może na razie warto je odłożyć na później. Z kolei samodzielnie napisane przez Ciebie recenzje z pewnością pomogą innym i zdecydowanie zwiększą szansę na znalezienie kogoś o podobnym guście, kto będzie mógł podpowiedzieć Ci kilka tytułów na podstawie Waszych wspólnych preferencji.

Słuchaj podcastów o książkach

Twoją ciekawość dotyczącą książek z pewnością pobudzi słuchanie podcastów o tej tematyce. Jak unikać gniotów? Gdzie szukać ciekawych tytułów? Dlaczego warto przeczytać dane pozycje i jakich motywów w nich szukać? Jaki przekaz niesie ze sobą omawiana książka? Jakie są jej najlepsze fragmenty i najpiękniejsze cytaty? Te i inne pytania dotyczą właśnie podcastów poświęconych literaturze! Niektórzy mają ogromny dar do opowiadania o książkach w taki sposób, że kilka dobrych odcinków potrafi wydłużyć listę tytułów do przeczytania o dziesiątki pozycji! 

Poznaj autorów 

Często do sięgnięcia po niektóre książki zachęca bliższe poznanie autora i jego historii. Może kojarzysz jakiegoś pisarza lub pisarkę, którzy pochodzą z Twojego miasta? Może zaciekawił Cię los jakiegoś autora albo zaintrygowało wydarzenie, które skłoniło go do napisania jakiejś wybitnej (albo mniej znanej) powieści? Zdecydowanie warto to sprawdzić! A jeśli chcesz jeszcze bliżej przyjrzeć się życiu pisarza, który Cię zainteresował, wybierz się na spotkanie autorskie. To świetna okazja, aby zadać mu swoje własne pytania i poznać go w rzeczywistości! 

Wyzwanie czytelnicze

Zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych czytelników świetnym motywatorem do czytania są różnego rodzaju wyzwania! Co powiesz na książkowe bingo? Albo czytanie pozycji, których tytuły rozpoczynają się na daną literę? A może serie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami? Wyzwania czytelnicze nie tylko skutecznie zachęcają do sięgania po książkę, ale też doskonale wpływają na poszerzanie swoich zainteresowań w tym zakresie. 

Wyzwanie czytelnicze 2024 – zadanie na luty 

A jeśli brakuje Ci własnych pomysłów na wyzwanie, skorzystaj z naszych propozycji! W tym miesiącu przygotowaliśmy coś specjalnego! Koniecznie obejrzyj video i sprawdź, jakie zadanie czeka na Ciebie w lutym! 

W poniższych propozycjach od Gandalf.com.pl znajdziesz m.in. intrygujące pozycje z gatunku weird fiction, domestic noir czy Young Adult (w tym komiksy i pozycje love-hate). Poza tym uwzględniliśmy nietypowe bestsellerowe książki, rekomendowane przez czytelników ceniących sobie niejednoznaczne historie i ciekawe formy przekazu. 

Pamiętaj, że czytanie to nie tylko nauka i rozwój, ale także świetny sposób na relaks i odstresowanie. W świecie ciągłego pośpiechu książka może być miejscem, w którym się zatracisz i odpoczniesz od codzienności. 

To co czytamy dzisiaj?

Udostępnij:
1 lutego 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.