Polecamy

Heavy metal – Ranking płyt, które muszą znać fani gatunku

muzyka heavy metal
Avatar
Napisane przez Gandalf

Heavy metal: klasyka ciężkiego grania, która od lat 70-tych XX wieku po dziś dzień ma rzesze wyznawców na całym świecie. Sprawdź ranking najlepszych krążków, który obejmuje zarówno albumy twórców gatunku, jak i płyty współczesnych – w tym polskich – gwiazd.

„Hewi Metal”, czyli debiut Nocnego Kochanka

Stylistyka hard, metal, klasyczny rock i nwobhm, które stworzyły mieszankę wybuchową. Pierwszy album Nocnego Kochanka, czyli grupy stworzonej przez muzyków z Night Mistress, od razu wywindował zespół do czołówki krajowych przedstawicieli gatunku. Z niszowej kapeli nagrywającej fragmenty muzyczne do pełnometrażowej kreskówki o Kapitanie Bombie, Kochanek stał się gwiazdą Przystanku Woodstock i jednym z liderów sprzedaży albumów na polskim rynku płytowym. Riffy wypływające z najlepszych dokonań Iron Maiden, AC/DC czy Judas Priest, potężny, osiągający wysokie rejestry głos wokalisty i prześmiewcze teksty sprawiły, że Nocny Kochanek stał się metalowym odpowiednikiem sukcesu BFF, a „Hewi Metal” płytą, którą trzeba mieć na swojej półce.

Metal: muzyka z tradycjami, czyli debiut Black Sabbath

Można nie przepadać za głosem Ozzy’ego Osbourne’a, ale słuchać mocnego rocka lub metalu i nie znać muzyki Sabbathów to po prostu niemożliwe. Black Sabbath to zespół, który stworzył cały gatunek i wyprowadził rock z radosnego podwórka Dzieci Kwiatów.  Swoim debiutem pt. „Black Sabbath” wyznaczyli drogę na dziesięciolecia rozwoju metalu: potężne riffy, które zapadają w pamięć nawet słuchaczom, którzy z rockiem nie mają nic wspólnego, niski strój instrumentów, demoniczna otoczka i emocje rodem z horroru. Kolejna płyta, której nie wypada nie znać.

Heavy metal w popkulturze, czyli : Iron Maiden, „The Number of the Beast”

Brytyjczycy, pozbywając się rozrabiającego wokalisty Paula Di Anno występującego na dwóch pierwszych albumach Iron Maiden, dokonali wyboru, który z dobrego zespołu w swojej niszy zamienił ich w zespół kultowy, który zrewolucjonizował gitarowe granie. Bruce Dickinson, charyzmatyczny wokalista z wyjątkową manierą wokalną i niesamowitymi możliwościami rozpiętości skali, wywindował zespół na szczyt. „The Number of the Beast” to płyta robiąca wrażenie nawet dziś: niesamowite melodie, ogromne nagromadzenie przebojów (na 9 piosenek aż 6 to hity, grane pod koniec koncertów przez kilkadziesiąt lat) i przemyślana taktyka promocyjna (maskotka grupy – Eddie – zaistniał w popkulturze w zasadzie od tego albumu, choć występował na pierwszych płytach z Di Anno).

Muzyka metalowa dla wszystkich, czyli Metallica w operze

Metallica dokonała niemożliwego: uczyniła Stany Zjednoczone godnym konkurentem Wielkiej Brytanii na mapie metalowego świata. Sam zespół Hetfielda przeszedł sporą ewolucję: od pionierów trashu, przez nieco komercyjny „Czarny Album”, który uczynił ich ulubieńcami MTV, aż po „S&M”, czyli swojego rodzaju Greatest Hits w symfonicznym sosie, którym Metallica uraczyła fanów w 1999 roku. Sam koncert z orkiestrą pod batutą Michaela Kamena, transmitowany na żywo, stał się wielkim hitem na całym świecie. Metallica wyszła z tej próby obronną ręką: kilkanaście utworów stanowi spójną całość, a orkiestra nie jest tylko dodatkiem, który ma uatrakcyjnić znane przeboje. Sporą część repertuaru odważnie przearanżowano tak, że płyta przypadnie do gustu każdemu – nie tylko fanom gatunku.

„Zmartwychwstanie”, czyli bardzo ciężkie i mocne granie

Jesienią 2018 roku pojawiła się nowa płyta grupy Frontside, którą określono jako najcięższy album od 2010 roku. I nic dziwnego, bowiem krążek „Zmartwychwstanie” to mocny, bardzo odważny tytuł, który docenią szczególnie fani i znawcy gatunku. Wydawnictwo, które stworzyli prekursorzy metalcore’u w Polsce jest dowodem na to, że ciężkie granie w kraju nad Wisłą ma się dobrze. 11 utworów, a każdy z nich po brzegi wypełniony ogniem.

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie przypomniało Ci kilka znanych krążków, które warto przesłuchać raz jeszcze lub zainspirowało do odkrywania nowych kierunków heavy metalu. Wszystkie płyty z powyższego rankingu możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf