Polecamy

Filmy na podstawie książek – najlepsze propozycje

Avatar
Napisane przez Gandalf

Najlepsze filmy na podstawie książek to takie, które angażują i wywołują emocje, nawet gdy zna się je już doskonale. Trudno oprzeć się wrażeniu, że opowieść skonstruowana przez błyskotliwego pisarza nabiera dodatkowych barw, gdy zostaje przełożona na język kina. Sprawdź, które filmy na podstawie książek musisz koniecznie mieć w domowej filmotece!

Lśnienie” – produkcja z dreszczykiem

Stephen King specjalizuje się w literaturze grozy, a „Lśnienie” zyskało miano klasyki gatunku. Od pierwszej do niemal ostatniej strony książka trzyma w napięciu. Przeniesienie na ekran specyficznej atmosfery hotelu – położonego w wysokich górach i odciętego od świata zewnętrznego – stanowiło wyzwanie, z którym mógłby poradzić sobie tylko uzdolniony reżyser. Kultowa ekranizacja Stanleya Kubricka stanowi pierwszą pozycję na liście opatrzonej tytułem „filmy na podstawie Kinga, które musisz obejrzeć”, a samo „Lśnienie” zajmuje jedną z czołowych pozycji w pokaźnej grupie bestsellerów książkowych wszech czasów. Mimo dużego potencjału fabularnego i ogromnego budżetu filmowe dzieło Kubricka nie od razu zostało docenione. Początkowo produkcja nie przynosiła spodziewanych zysków, a postaci wykreowane przez Jacka Nicholsona i Shelley Duvall były uznawane za nieprzekonujące. Wraz z upływem czasu filmowa wersja „Lśnienia” zyskiwała coraz większą popularność, by ostatecznie stać się ekranizacją, której po prostu nie wypada nie znać.

Oscarowy „Lot nad kukułczym gniazdem”

Jack Nicholson, który wystąpił w filmowej wersji „Lśnienia”, pojawił się również w „Locie nad kukułczym gniazdem”, gdzie wcielił się w rolę McMurphy’ego – głównego bohatera. Ekranizacja powieści Ken’a Keysey’a została nagrodzona Oscarami w aż pięciu kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, reżyseria i najlepszy scenariusza adaptowany. Nie wszystkie filmy na podstawie książek odnoszą tak spektakularne sukcesy, a za powodzeniem tej produkcji stoi m.in. Miloš Forman – wybitny reżyser i wielokrotny zdobywca prestiżowych nagród filmowych. Filmowa adaptacja „Lotu nad kukułczym gniazdem” przyniosła mu jednak największy rozgłos.

Forrest Gump”, czyli czarująca opowieść o zwycięstwie ducha nad materią

Niewiele filmów stworzonych na podstawie książek wzrusza tak jak „Forrest Gump”. Choć tytułowy bohater często stawał się obiektem drwin, było mu dane uczestniczyć w przełomowych wydarzeniach historycznych i poznać ludzi, którzy byli ich autorami. Mężczyzna cierpiący na lekką odmianę autyzmu został gwiazdą amerykańskiego futbolu, bohaterem wojny w Wietnamie i majętnym biznesmenem. Ekranizacja książki Winstona Grooma to ciepła, choć chwilami także smutna opowieść o człowieku, który wierzył w to, że cuda zdarzają się codziennie. W postać Forresta Gumpa wcielił się wielokrotnie nagradzany Tom Hanks.

Pamiętnik” – wzruszająca próba przywrócenia utraconych wspomnień

Nie wszystkie filmy na podstawie książek romantycznych chwytają za serce równie mocno jak „Pamiętnik”. Opowieść o miłości, która potrafi przetrwać liczne przeciwności i próbę czasu, wzrusza do łez. Ekranizacja powieści Nicholasa Sparksa, z Ryanem Gosslingiem wcielającym się w jedną z głównych ról, nie jest jedyną adaptacja, która cieszy się tak dużą popularnością. „Szkoła uczuć”, „List w butelce” oraz „Dla ciebie wszystko” – to inne, popularne filmy na podstawie Sparksa, które zyskały miano klasyki gatunku.

Filmy na podstawie książek Kinga (np. „Lśnienie”), ekranizacje wzruszających historii opowiadanych przez Sparksa („Pamiętnik”) lub trudnych opowieści snutych przez takich pisarzy, jak Ken Keysey („Forrest Gump”) czy Winston Groom („Lot nad kukułczym gniazdem”) – to ekranizacje, w których można zachwycać się nie tylko fabułą, ale i dodatkową oprawą, stanowiącą wspólne dzieło reżyserów, operatorów, scenografów, kompozytorów itd.

Wszystkie wymienione filmy możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

  • Mateusz Lipiec

    “przez takich pisarzy, jak Ken Keysey („Forrest Gump”) czy Winston Groom („Lot nad kukułczym gniazdem”)”

    Na odwrót – pomylono pisarzy.