Dzień czytania Tolkiena. Czego jeszcze nie wiedziałeś o tym znanym autorze?

aktualności Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

25 marca obchodzimy Dzień Czytania Tolkiena. To doskonała okazja, aby pogłębić wiedzę na temat życia i twórczości tego wyjątkowego autora, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy fantasy w historii literatury. To także najlepszy czas na przypomnienie sobie jego najbardziej znanych dzieł.

Ten brytyjski pisarz, filolog i profesor uniwersytecki urodził się w RPA, ale większość swojego życia spędził w Anglii. Był profesorem języka anglosaskiego na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego praca akademicka koncentrowała się głównie na mitologii nordyckiej oraz staroangielskiej literaturze i języku. To zainteresowanie miało znaczący wpływ na tworzenie własnych mitów, języków i historii, które stanowiły tło dla jego fikcyjnych światów.

Rola języka w życiu Tolkiena

Dzień Czytania Tolkiena sprzyja także wspominkom związanym z życiem tego wybitnego autora. Czy widzieliście, że był on lingwistą? Dzięki swojej wiedzy stworzył różnorodne języki dla ras zamieszkujących Śródziemie, takie elficki czy krasnoludzki. Niektóre z tych języków były tak kompleksowe, że można byłoby nauczyć się ich jak prawdziwego języka obcego. Nie były jedynie luźnymi konstrukcjami słów, ale miały własną gramatykę, składnię i słownictwo. Sam Tolkien znał około 30 języków, m.in. anglosaski, staroislandzki, hebrajski, ale co najciekawsze, również polski!

Przyjaźń z C.S. Lewisem

Tolkien był bliskim przyjacielem innego znanego pisarza – C.S. Lewisa, autora “Opowieści z Narnii”. Poznali się na Uniwersytecie Oksfordzkim. Ich przyjaźń była bardzo inspirująca dla obojga pisarzy i miała istotny wpływ na ich twórczość. Mężczyźni wspierali się wzajemnie w tworzeniu swoich dzieł, motywowali się do pracy i byli swoimi pierwszymi recenzentami.

Nauka na pierwszym miejscu

Kiedy sięga się po książki Tolkiena, łatwo zapomnieć o niezwykłym wysiłku i czasie poświęconym na stworzenie tych arcydzieł. W szczególności „Władcy Pierścieni” zaskakują nie tylko bogactwem swego świata, ale także niezwykłym czasem, jaki Tolkien poświęcił na ich napisanie – aż 14 lat. Okazuje się, że pisarz dosyć wolno pisał na maszynie. 1200 stron pierwowzoru napisał przy użyciu tylko dwóch palców. Jednak najważniejsza była dla niego nauka. Jest nawet współautorem słownika języka angielskiego Oxford English Dictionary.

Wpływ wojny na życie Tolkiena

Tolkien nie planował wydawać “Władców Pierścieni” w postaci trylogii. W jego zamyśle była to jedna zakończona historia, więc chciał, aby ukazała się jako pojedyncza książka. Natomiast okoliczności sprawiły, że stało się to niemożliwe. Objętość lektury była na tyle duża, że wydanie takiej ilości stron podczas wojny było dla wydawnictwa ogromnym wyzwaniem. Z tego powodu podjęta została decyzja, że będzie to trylogia.

Warto wspomnień, że zaraz po ukończeniu studiów Tolkien zaciągnął się do wojska. Brał czynny udział w I wojnie światowej, co miało duży wpływ na jego życie i twórczość. Uczestniczył m.in. w bitwie nad Sommą.

Poezja – od tego się zaczęło

Zanim Tolkien podarował światu te najbardziej znane tytuły, tworzył poezję. Przejawy zainteresowania literaturą piękną widoczne są w jego dalszej twórczości. W książkach pojawiają się pieśni, hymny i wiersze śpiewane. Pisarz próbował nawet sam je interpretować. W sieci dostępne są nagrania z jego śpiewem.

Nowe wątki w sprawie Śródziemia

Tolkien miał wiele pomysłów i koncepcji, które nie znalazły się w ostatecznej wersji “Władcy Pierścieni”. Autor kontynuował też pisanie i rozwijanie świata Śródziemia już po ukończeniu tej lektury. Niestety, wiele w tych prac nigdy ukazało się za życia autora, ale jego syn Christopher opublikował je później w różnych tomach, dając fanom możliwość zagłębienia się w historię i mitologię Śródziemia. Dzięki temu możemy dziś sięgnąć również po „Silmarillion” czy „Niedokończone opowieści”.

John Ronald Reuel Tolkien – inspiracja dla wszystkich pokoleń

Tolkien był niezwykłym pisarzem, którego wpływ na literaturę fantastyczną i kulturową jest niepodważalny. Dzieła, które stworzył, nie tylko rozszerzyły granice gatunku fantasy, ale również zainspirowały pokolenia czytelników i twórców na całym świecie. Każdy element życia Tolkiena czyni z niego wyjątkową i niezapomnianą postać. Dzień Czytania Tolkiena to nie tylko celebracja jego twórczości, ale również okazja do refleksji nad dziedzictwem, które pozostawił nam ten niezrównany mistrz fantastyki.

Udostępnij:
25 marca 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.