Dokąd prowadzi królicza nora? Matrix Zmartwychwstania nadchodzi!

filmy i seriale matrix Paulina
Napisane przez Paulina 103 wyświetleń
Brak komentarzy
Udostępnij:

Matrix to taki film, który znany jest prawdopodobnie wszystkim, nawet jeśli nie każdy go oglądał. Trylogia filmowa napisana i wyreżyserowana przez rodzeństwo Wachowskich z pewnością była rewolucyjna dla świata science fiction. Fanów Matriksa nie brakuje, a cała idea fabuły stała się kultowa dla miłośników cyberprzestrzeni. Już w tym roku po 18 latach Matrix wróci do kin z czwartą częścią. Sprawdź, czy jest na co czekać!

O czym jest Matrix?

Pierwsza część filmu miała premierę w 1999 roku i zaczyna się może niepozornie… Opowiada historię Neo – hakera komputerowego, który dowiaduje się od tajemniczych rebeliantów, że świat, w którym przyszło mu żyć, tak naprawdę jest jedynie obrazem przesyłanym przez roboty do jego mózgu.

Neo wiedzie podwójne życie. Pod prawdziwym nazwiskiem – jako Thomas A. Anderson – pracuje w charakterze programisty komputerowego w firmie MetaCortex. Niewytłumaczalne zjawiska prowadzą go do kontaktu z tajemniczą grupą, której przewodzi Morfeusz, uznawany za terrorystę.

Kojarzycie wątek, a może chociaż… mem, kiedy to Morfeusz daje do wyboru dwie kapsułki – niebieską i czerwoną? Niebieska sprawi, że zapomnisz o sytuacji i obudzisz się we własnym łóżku, czerwona zaś  odkryje przed Tobą ten prawdziwy i niezakłamany świat.  Neo decyduje się zweryfikować to, co ukryte, a więc poznaje rzeczywistość, która tak naprawdę rozgrywa się około roku 2199. Ludzie wymyślili już sztuczną inteligencję, jednak stworzone maszyny zwróciły się przeciwko swoim twórcom. Chcąc nad nimi zapanować, ludzie spowili niebo czarnym smogiem, by odciąć źródło energii słonecznej. Fatalna w skutkach decyzja sprawiła, że maszyny na źródło energii wybrały stworzycieli. Przerobiły program komputerowy, czyli Matrix, w którym to symulują świat z roku 1999. Na świecie są jednak osoby wyzwolone przez pierwszego Wybrańca – nie są one podłączone do programu. Wśród nich znajduje się załoga statku Nabuchodonozor, a jej kapitanem jest właśnie Morfeusz.

Noe jest wyzwolony spod Matriksa, ponieważ Morfeusz spodziewa się, że jest on kolejnym Wybrańcem przepowiedzianym przez wyrocznię. Jego zadaniem jest zakończenie wojny i przyniesienie pokoju. Neo z czasem uczy się naginać i łamać reguły systemu komputerowego, mimo że nie wierzy w swoje przeznaczenie.

W Matriksie istnieją także Agenci – grupa programów, która tępi szkodniki, czyli osoby wyzwolone. Ścigają je i zabijają. Agenci są zdolni do unikania pocisków, mogą przejmować ciała dowolnego człowieka, który żyje w Matriksie, są nadnaturalnie silni i szybcy. Tylko Wybraniec ma równe szanse z Agentami.

Szereg wydarzeń doprowadza do porwania Morfeusza, a także śmierci Neo, który zostaje jednak przywrócony do życia w Matriksie – jego zmartwychwstanie budzi w nim prawdziwego wybrańca. Od teraz misją Neo staje się wyzwolenie ludzi spod panowania robotów.

O czym będzie Matrix Zmartwychwstania?

Z pewnością wierni fani Matrixa czekają na najnowszą część z wypiekami na twarzy, zwłaszcza że na ekranach spotkamy znajome twarze – Neo (Keanu Reeves) i Trinity (Carrie-Anne Moss). Światowa premiera wyznaczona jest na dzień 22 grudnia 2021 roku. Premiera kinowa odbędzie się równocześnie z premierą na niedostępnej w Polsce platformie streamingowej HBO Max (niedługo to właśnie tam będzie można oglądać Diunę). Matrix 4 to z pewnością najbardziej wyczekiwana premiera tego roku, a może nawet tej dekady. Film został wyreżyserowany jedynie przez Lanę Wachowski, druga z sióstr z produkcją nie chciała mieć nic wspólnego (bracia Wachowscy przeszli operację zmiany płci).

Niewiele wiadomo o fabule – dzięki zwiastunowi niektórzy wysuwają przypuszczenia, że będzie to niejako wznowienie serii i próba zwerbowania nowych ludzi do walki z Matriksem. W jednym z wywiadów Keanu Reeves zdradził, że akcja najnowszej części Matriksa dzieje się przed trzecią częścią, a więc jest prequelem. Najnowszy trailer pokazuje, że główny bohater ewidentnie nie pamięta wydarzeń, które miały miejsca w pierwszych Matriksach.

W filmie nie zobaczymy Laurence Fishburne, odtwórcy roli Morfeusza. Pojawi się natomiast  Yahya Abdul-Mateen II, który być może w Morfeusza się wcieli, ale nie będzie pamiętał, że nim jest. Aktor jest narratorem teasera, który pojawił się pierwszy raz na stronie thechoiceisyours.whatisthematrix.com – jego głos wyjaśnia rzeczywistość w momencie, gdy wybierze się czerwoną pigułkę. W przypadku wyboru pigułki niebieskiej głos Neila Patricka Harrisa, który wciela się w psychiatrę, wytłumaczy Neo (Thomasowi), że przestał odróżniać prawdę od fikcji.

Ciekawostki o Matriksie:

 • Początkowo rolę Neo zaproponowano Bradowi Pittowi. Rolę tę odrzucił Will Smith i Ewan McGregor. Pod uwagę brano także Leonarda DiCaprio, Kevina Costnera, Davida Duchovny’ego, Vala Kilmera i Toma Cruise’a.
 • W apartamencie Wyroczni nad drzwiami kuchni jest napis Temet nosce, czyli „poznaj siebie”. Są to słowa Plutarcha, pisarza ze starożytnej Grecji.
 • Neo jest martwy przez 72 sekundy. Jest to jedno z wielu odwołań do Biblii – Jezus leżał w Grobie przez 3 dni, co daje 72 godziny.
 • Przed rozpoczęciem prac na planie Keanu Reeves przeszedł operację kręgosłupa, co wpłynęło na ograniczenie ruchów, mimo że wcześniej, przygotowując się do roli, przez około siedem godzin dziennie ćwiczył Kung Fu. Opracowano choreografię scen walk w taki sposób, by bardziej opierała się na korzystaniu z rąk niż z nóg.
 • Aktorka wcielająca się w postać Trinity (Carrie-Anne Moss) nauczyła się prowadzić motocykl Ducati, dlatego w scenie pościgu na autostradzie nie korzystała z pomocy kaskadera.
 • W scenie kraksy helikoptera do ostatniego momentu nie widać jego odbicia w szybach budynku.
 • Znaki, które pojawiają się na ekranach, mających obrazować Matrix, złożone są z odwróconych liter, numerów i japońskich znaków katakana.
 • Imię „Neo” to anagram od „One”. Ma oznaczać nadczłowieka, tego jedynego, wybrańca. Ma także konotacje biblijne – od Noe, który był wybrany do budowania arki. Nazwisko bohatera „Anderson” pochodzi od greckiego „andros”, czyli człowiek, i angielskiego „son”, a całość oznacza Syna Człowieczego.

 • Nazwa statku rebeliantów – Nabuchodonozor – odnosi się do biblijnego króla, którego dręczyły niewytłumaczalne sny. Na statku znajdują się numery, które są odwołaniem do Ewangelii wg Św. Marka: „Nawet duchy nieczyste, na Jego widok, padały przed Nim i wołały: Ty jesteś Syn Boży”.
 • Neo jest szóstą inkarnacją, czyli częścią czegoś większego. Ponieważ człowiek został stworzony przez Boga dnia szóstego, Neo jest Stworzeniem Stwórcy, tym wybranym.
 • W filmie pojawiają się liczne trójki. Imię „Trinity” oznacza Trójcę Świętą. Trzy osoby czekają na pociąg, są trzy poziomy rzeczywistości, pokój w początkowej scenie pierwszej części ma numer 303.
 • Wyrocznia nosi ubrania w konkretnych kolorach – niebieski, pomarańczowy, zielony. W takie same kolory odziana jest Wyrocznia w Kaplicy Sykstyńskiej.
 • Jedna z teorii głosi, że Matrix był światem idealnym stworzonym przez Boga, dopóki ludzie się nie zbuntowali. Czas w nim nie upływa.

Produkty związane z serią Matrix dostępne są na Gandalf.com.pl.

Sprawdź także, co warto wiedzieć przed obejrzeniem Diuny.

Udostępnij:
9 września 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.