Czytać po męsku. Jakie książkowe prezenty kupić na Dzień Ojca? Top 7 czytelniczych pomysłów

książki książka to udany prezent na Dzień Ojca! Agnieszka
Napisane przez Agnieszka 1503 wyświetleń
Dodaj komentarz
Udostępnij:

Każdego roku, gdy nadchodzi czerwiec, stajemy przed kolejnym problemem z cyklu: nie mam pojęcia, jaki kupić prezent na Dzień Ojca. Upominek z tej okazji nie powinien być zbyt kosztowny – liczy się raczej gest, pamięć, chęć uczczenia tego święta jako symbolu uznania dla roli taty w naszym życiu. Wielu poszukuje prezentu, który wniesie coś do życia obdarowywanego; drobiazgu, który nie stanie się jeszcze jednym kurzącym się lub przywitanym z krzywym uśmieszkiem przedmiotem, lecz wzbudzi autentyczne zadowolenie. Mamy nadzieję, że prezent na Dzień Ojca da tacie radość chociaż przez jakiś czas. Myśl o zakupie książki nasuwa się automatycznie. Tylko, jaki tytuł z morza możliwości wybrać? Oto lista 7 potencjalnie fantastycznych książkowych prezentów.

Jaką książkę na Dzień Ojca wybrać?

Niektóre z sugerowanych książek trafiły na poniższą listę ze względu na reprezentowanie zagadnień typowo męskich (np. związanych z modą męską lub zarostem), inne po prostu wpisują się w aktualne trendy tematyczne choć niekoniecznie spodobają się wyłącznie mężczyznom. Nie da się też ukryć, że istnieją pewne tendencje wyborów gatunkowych wśród obu płci. Mężczyźni chętniej niż po romanse sięgną po thrillery, kryminały czy political fiction. Listę tę można byłoby też spokojnie poszerzyć o literaturę poradnikową czy książki kulinarne. Została ona jednak skomponowana z myślą o możliwie uniwersalnym charakterze.

Idealna książka na Dzień Ojca

Sam/sama najlepiej znasz swojego ojca. Jeżeli wiesz, że Twój tata lubi spędzać czas w warsztacie, poza poniższymi tytułami rozważ np. Wióry lecą. Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących. Jeżeli z kolei pasjonuje się kulinariami, koniecznie sprawdź chociażby Filmowe menu. Przewodnik kulinarny dla miłośników kina (tę fantastyczną książkę napisał Andrew Rea, twórca niezwykle popularnego kanału na YouTube Binging wih Babish!). Nawet jeżeli dotąd Twój tata nieszczególnie interesował się literaturą – w pokaźnych zbiorach księgarni z pewnością istnieje taka, która wesprze jego codzienne zainteresowania. Nie musi być to coś, co przeczyta od deski do deski i odstawi na półkę. Może to być tytuł, który będzie otwierał od czasu do czasu, by coś sobie przypomnieć lub sprawdzić.

Barber – prezent na Dzień Ojca dla brodaczy

Książka nie tylko dla brodaczy. Barber to fantastyczny, przekrojowy przewodnik po rozwoju męskich fryzur i zarostu. Czytelnicy znajdą w nim nie tylko opisy różnorodnych uczesań, ale też ciekawostki o tym, dlaczego w danym okresie czesano się tak, a nie inaczej. W książce zawarto również wskazówki, jak wykonać dane uczesanie w domowych warunkach (co doskonale pasuje do aktualnej, wciąż jeszcze niepewnej sytuacji). Ciekawy dodatkiem są też informacje dotyczące potencjalnie idealnie pasującego do fryzury stroju – odwołującego się do okresu narodzin wybranego uczesania.

Felietony na Dzień Ojca. Prezent dla taty-obserwatora

Jerzy Pilch swoje felietony publikował w „Tygodniku Powszechnym” już od początku lat 80. Ukazywały się one prawie 10 lat i zapewniły mu renomę jednego z najwybitniejszych polskich felietonistów. Nic dziwnego, że kontynuował działania twórcze w tej formule – kolejno w „Polityce”, „Dzienniku” i „Przekroju”. Na swoim koncie miał też wiele nagrodzonych, uznanych utworów prozatorskich. Był nominowany do Literackiej Nagrody Nike, otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Zbiór 60 felietonów najjadowitszych pozwala poznać Jerzego Pilcha od jego być może najmniej przystępnej, ale jednocześnie najbardziej cenionej strony – złośliwego, uszczypliwego, ironicznego, ale przy tym wybitnie błyskotliwego obserwatora i komentatora. Książka ta trafi w gusta wszystkich tych, którzy od lat bacznie przyglądają się polskiej arenie kulturalnej i politycznej.

Miłośnik nauki? Postaw na 21 lekcji na XXI wiek

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie wyzwania stawia przed ludźmi teraźniejszość? A może Twój tato rozmyśla nad tym, jak zmienił się świat, odkąd on był dzieckiem? Yuval Noah Harari, izraelski historyk i wizjoner, w książce 21 lekcji na XXI wiek omawia obecne problemy, z którymi boryka się świat. Brexit, fake newsy, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, dewastacja środowiska naturalnego, kryzys uchodźczy to tylko nieliczne kwestie, które porusza Harari. Zabierz tatę na debatę o cywilizacji homo sapiens i jej upadku.

Prezent na Dzień Ojca? Książka o… ojcu

Jeszcze zanim Barack Obama został prezydentem ­– a właściwie nawet na samiutkim początku swojej politycznej kariery, kiedy miał ledwie 34 lata – wydał książkę: Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu. Książka jest zapisem prywatnej podróży Obamy śladami taty. Były prezydent Stanów Zjednoczonych nie miał łatwego dzieciństwa – wychowany w latach 60. w tyglu hawajskiej kultury jako syn białej Amerykanki i czarnego Kenijczyka nie zdążył nawet poznać ojca. Ta podróż, poznawanie rodzinnych korzeni i zgłębianie własnej tożsamości ukształtowały Obamę nie tylko jako polityka i społecznego działacza, ale przede wszystkim jako człowieka.

Political fiction z rodzimego podwórka dla ojców śledzących politykę

Niedługo po tym jak Zygmunt Miłoszewski swoimi kryminałami zawojował serca Polaków, na wydawniczą scenę wkroczył jego brat – Wojtek. Debiutem Wojtka Miłoszewskiego okazał się jednak nie kryminał, choć prezentowana przez niego historia wypada równie – jeżeli nie bardziej – niepokojąco. Inwazja to pierwszy tom cykl Wojna.pl, który opowiada o przyszłości, w której Putin decyduje się na zaatakowanie Polski. Czytelnik śledzi historię z różnych perspektyw – wojskowej, politycznej, cywilnej – budując w głowie specyficzny, choć w swej naturze uniwersalny obraz wojennej pożogi i ludzkich dramatów. Doświadczenie Wojtka Miłoszewskiego jako scenarzysty pomogło mu dokonać trzymającego w napięciu mariażu różnych rozwiązań fabularnych. W książce coś dla siebie znajdą wielbiciele analiz politycznych, dynamicznej akcji, a nawet romansu. To wyjątkowo aktualna i niepokojąca seria zwłaszcza w dzisiejszym, pełnym napięć świecie.

Coś dla stylowego taty

Michał Kędziora to autor strony Mr. Vintage. W sieci działa od prawie 10 lat i od początku jego celem jest „promowanie dobrego, ponadczasowego stylu w rzeczowy i przystępny sposób”. Książka Rzeczowo o modzie męskiej, którą napisał, doczekała się już drugiego, uzupełnionego wydania. Zawiera wskazówki dotyczące nie tylko dobierania strojów na wyjątkowe okazje, ale także – a może przede wszystkim – kompletowania szafy na co dzień. Kędziora dzieli się trikami, z których skorzystać mogą mężczyźni w każdym wieku. Zarówno ci już wcześniej interesujący się modą, jak i panowie, którzy do tej pory ignorowali trendy, znajdą coś dla siebie.

Mentalna podróż do Pragi jako prezent na Dzień Ojca

Wspólny wyjazd na weekend byłby fantastycznym pomysłem prezentu na Dzień Ojca, ale aktualna sytuacja daje nam w tym względzie ograniczone pole manewru. Nie oznacza to jednak, że trzeba zupełnie zrezygnować z wojaży. Osobisty przewodnik po Pradze to magiczna książka autorstwa Mariusza Szczygła, która umożliwia wyobrażoną wycieczkę do stolicy Czech. Autor zakochał się w tym mieście 20 lat temu i miłość tę widać na każdej stronicy tomu. Miejsca opisywane w przewodniku możemy zobaczyć dzięki fotografiom Filipa Springera.

Prezent na Dzień Ojca. Dlaczego warto kupić tacie książkę?

Książka może być początkiem fantastycznej przygody – potrafi rozbudzić nowe zainteresowania, poszerzyć wiedzę na temat aktualnego hobby, zainspirować do poznania czegoś świeżego. Wspólnie przeczytane książki pozwalają odbiorcom poznać się w dyskusji, a wręczenie obdarowywanemu powieści z ulubionego gatunku lub autorstwa ukochanego autora wskazuje na to, że słuchamy drugiej strony i interesujemy się wyborami. Książka to coś więcej niż użytkowy przedmiot – zawiera w sobie przesłania i wartości, których często z różnych powodów nie potrafimy zwerbalizować. Jednym tomem może zażegnać stare kłótnie lub powiedzieć po prostu: kocham cię.

Na Dzień Ojca podaruj tacie książkę, która powie, jak wiele znaczy dla Ciebie jego obecność. Książkowe szczegóły znajdziesz na Gandalf.com.pl.

Udostępnij:
16 czerwca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.