Polecamy Recenzje

„W cieniu władzy” – kolejne spotkanie z Thomasem Andreassonem i mroczną zagadką kryminalną

Książka W cieniu władzy - Viveca Sten
Avatar
Napisane przez Gandalf

Nie da się ukryć, Polacy uwielbiają skandynawskie kryminały. Nazwiska takie jak Jo Nesbø, Camilla Läckberg, Stieg Larsson są znane naszym rodakom – miłośnikom mocnych wrażeń w literaturze. Na liście najlepszych szwedzkich autorów od lat znajduje się Viveca Sten. Właśnie ukazał się 7 tom z cyklu „Morderstwa w Sandhamn”. Czym tym razem zainteresują czytelników bohaterowie? Jaką zagadkę kryminalną zaserwowała nam autorka?

Ocena Blog Gandalf:

W cieniu władzy Morderstwa w Sandhamn (tom 7)

W cieniu władzy – Viveca Sten

„W cieniu władzy” – taki tytuł nosi kolejna powieść Vivecy Sten, której twórczość od 2014, kiedy to ukazała się w Polsce jej pierwsza powieść kryminalna „Na spokojnych wodach”, przyciąga czytelników. W 2015 roku wydano kolejne 3 tomy cyklu, rok później czytelnicy dostali do rąk kolejne 2 tomy, w 2017 roku przyszedł czas na ostatnią – jak na razie – lekturę.

Co łączy wszystkie kryminalne opowieści Sten? Po pierwsze, miejsce akcji. Jest to wyspa Sandhamn leżąca w Archipelagu Szwedzkim, bardzo dobrze znana autorce, bo od lat spędza tam wakacje. Jest to miejsce – wydawałoby się – idylliczne, bo Szwedzi chętnie przyjeżdżają tu na urlop, ciesząc się naturą i spokojem. Jednak w powieściach Vivecy Sten jest to miejsce grozy, gdzie zdarzają się zbrodnie, zdarzenia mrożące krew w żyłach i skomplikowane zagadki kryminalne. Od ich rozwiązywania jest specjalista – policjant z dwudziestoletnim stażem, inspektor Thomas Andreasson. Ma za sobą ciężkie przeżycia: śmierć 3-miesięcznej córeczki, co stało się powodem końca miłości małżeńskiej, i rozwód.  W pracy detektywa wspomaga go przyjaciółka z dziecięcych lat – Nora Linde, której także nie brakuje osobistych problemów. Tak więc para przyjaciół, która prowadzi kryminalne śledztwa, to drugi element, który łączy wszystkie powieści Vivecy Sten.

Każda powieść ujęta jest w pewien schemat: jest zbrodnia lub niewyjaśniona śmierć, sprawy się gmatwają, brak podejrzanych, albo niesłusznie podejrzani, ale dzielny inspektor, niczym Sherlock Holmes, dociera do sedna sprawy i wyjaśnia zagadkę, odnajdując sprawcę przestępstwa. Jednak nie można mówić o nudzie. Każda historia jest tak fascynująca, że czytelnik śledzi ją z zapartym tchem i nawet nie domyśla się końca śledztwa.

Co nas czeka w 7 tomie „W cieniu władzy”? Od akcji dziejącej się w 6 tomie cyklu mijają 4 lata. Thomas Andreasson przeżywa załamanie: traci pewność siebie, przeżywa rozterki związane z pracą, nie wierzy w swoje możliwości. Jednak gdy na wyspie Sandhamn dzieje się coś złego, inspektor mobilizuje siły i jest gotowy do walki. Jak zwykle, znajduje się przy jego boku Nora Linde, która na wyspie spędza wakacje.

Co tym razem się zdarzyło? Oczywiście nie zdradzimy Wam szczegółów. Dość powiedzieć, że tajemnicze  i kryminalne historie mają związek z Carstenem Jonssonem, zamożnym inwestorem, który na Sandhamn buduje okazały dom. Od początku mieszkańcy wyspy i turyści nie darzą go sympatią, przeczuwając, że tajemnicze i niebezpieczne zdarzenia mają z nim związek.

Czy tak jest w istocie? Thomas Andreasson wraz z nieodłączną przyjaciółka sprawę wyjaśnią. Jak zwykle.

Powieści Vivecy Sten można czytać w dowolnej kolejności. Każda z osobna stanowi odrębną całość.

Najnowszy tom „W cieniu władzy” możecie zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf