Aktualności

Ciekawostki o Dniu Matki z całego świata. Czy wiesz, że…

Avatar
Napisane przez Gandalf

Bez względu na szerokość geograficzną, kulturę, religię, czy ustrój polityczny, Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie.

Chyba nikogo to nie dziwi. Przecież to właśnie „mama” jest przeważnie pierwszym słowem wypowiadanym przez dzieci. To mama tuli do snu, czyta pierwsze bajki, walczy z katarami i gorączkami, prowadzi za rękę do przedszkola, trzyma kciuki podczas matury i cały czas martwi się, czy to śniadanie przed pracą to na pewno zostało zjedzone. Bezwarunkowa miłość mamy i jej poświęcenie pozwalają dzieciom dzielnie stawiać kolejne życiowe kroki. I choć wiemy o tym każdego dnia, to w Dzień Matki możemy oficjalnie za wszystko podziękować.

Tego dnia obdarowujemy mamy upominkami, prezentami, kwiatami i czekoladkami. Młodsze dzieci wręczają mamom laurki i zapraszają na szkolne przedstawienia, a starsze wpadają w odwiedziny z bukietem kwiatów i zabierają na uroczysty obiad. Wszystko po to, by pokazać mamom, że są niezastąpione. Tak jak wspomniałam święto mam obchodzone jest niemalże na całym świecie.

Oto ciekawostki o Dniu Matki z całego świata:

 • Dzień Matki to ma początek w czasach starożytnych. Narodził się prawdopodobnie w Grecji i w Rzymie. W starożytności ogromnym kultem otaczano boginie-matki, które symbolizowały płodność.
 • W Grecji było obchodzone wiosną święto Matki Natury. Składano wówczas dary bogini Rei, żonie Kronosa – matce wszechświata i wszystkich bóstw.
 • W Rzymie obchodzone święta matki nazywano Hilariami (święto radości). Hilaria trwały od 15 do 18 maja. Podczas tych uroczystych dni czczono boginię Cybelę – matkę bogów.
 • Początków święta mam można również dopatrzeć się w kulturze starożytnego Egiptu. Czczono tam boginię Izydę. Była matką Horusa, czyli króla. W starożytnym Egipcie matki były bardzo szanowane i poważane. Świadczą o tym liczne zachowane przekazy.
 • Dzień Matki pierwszy raz obchodzono w Polsce w 1914 roku w Krakowie. Jako jedyni obchodzimy go 26 maja.
 • Na świecie w różnych krajach święto to wypada innego dnia. I tak na przykład Meksykanie uczczą go 10 maja, Armeńczycy 7 kwietnia, a Indonezyjczycy 22 grudnia.
 • W Meksyku jest to bardzo ważne święto, które celebruje się także w kościele. W domach z kolei dzieci podają swoim mamom śniadania i obdarowują je kwiatami.
 • Wiele krajów europejskich świętuje w pierwszą niedzielę maja. Tak jest między innymi w Portugalii, Hiszpanii, na Litwie i na Węgrzech.
 • Z kolei tradycję obchodzenia Dnia Matki we Francji wprowadził Napoleon. W 1950 roku oficjalnie ustanowiono, że święto mam przypada w ostatnią niedzielę maja.
 • Anglia i Irlandia mają swoją „matczyną niedzielę” – Mothering Sunday. Jej początki sięgają XVII wieku. Ci, którzy przebywali wówczas na służbie we dworach gdzieś daleko od domu zwyczajowo tego dnia odwiedzali swoją parafię, aby pomodlić się do Matki Boskiej. Korzystając ze sposobności składali też wizyty swoim mamom.
 • Natomiast w krajach dawnej Jugosławii obowiązuje w święto mam tak zwane „łóżkowe więzienie”. Oczywiście przebywa w nim mama. Dopóki nie da dzieciom słodyczy musi wypoczywać w łóżku, a one zastępują ją w codziennych obowiązkach. Myślę, że wiele polskich mam chętnie przyjęłoby ten zwyczaj 😉
 • W Australii i Kanadzie w dniu święta mam przypina się do ubrań goździki. Nie jest to bez znaczenia w jakim kolorze będzie kwiat. Białe goździki oznaczają, że matka tej osoby zmarła, a kolorowe, że żyje. Dla Kanadyjczyków Dzień Matki jest równie ważny jak Boże Narodzenie.
 • W USA święto mam obchodzone jest podobnie jak u nas. Mamy dostają prezenty i życzenia. Pokazuje się im, że są ważne i niezastąpione. W Stanach Zjednoczonych dodatkowo na domach i budynkach użyteczności publicznej pojawiają się flagi narodowe. To na cześć matek narodu.
 • Dzień Matki w USA też ma swoją matkę – sprawczynię. To Anna Jarvis, dzięki której zaistniało to święto jako narodowe. Obchodzone jest ono w drugą niedzielę maja.
 • Dzień Matki jest też bardzo ważny dla Włochów, którzy są wyjątkowo rodzinni. Z okazji tego święta piecze się ciasteczka w kształcie serca. Pomaga się też mamom we wszelkich domowych pracach. Niektórzy zapraszają mamy na uroczysty obiad do restauracji. Dzień Matki we Włoszech wypada w drugą niedzielę maja.
 • Trochę bardziej egzotycznie wygląda to w Indiach. Obchodzi się tam święto Durga Puja na cześć Matki Bogów Durga i Wielkiej Matki Kali Ma. To bóstwa czczone w Indiach od zarania dziejów. Nie ma to jednak związku z tradycyjnym Dniem Matki. Hindusi jednak zaadoptowali to święto i celebruję je w drugą niedzielę maja od około 10 lat.
 • Są państwa, w których Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet. Jest tak w Słowenii, Rosji, na Białorusi, w Bułgarii, Macedonii, czy Armenii.
 • Dzień Matki z czasem stawał się coraz popularniejszy na świecie. Na stała wpisał się do kalendarza najważniejszych uroczystości dopiero w połowie XX wieku. Dziś święto to obchodzone jest powszechnie i choć daty jego są różne w różnych krajach idea przyświeca ta sama – miłość do mam.

Znacie może jakieś ciekawostki o Dniu Matki? Jeśli tak zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf