Polecamy

Brush Pen, czyli pisaki pędzelkowe. Kiedy i dlaczego warto je kupić?

brush pen
Avatar
Napisane przez Gandalf

Wszystko wskazuje na to, że mimo powszechności w naszych życiach komputerów czy smartfonów wciąż potrzebujemy również analogowych form odpoczynku. Co jakiś czas wypływa na powierzchnię nowy sposób na walkę ze stresem, będący formą artystycznego wyżywania się. Kiedyś były to – dziś już nieco zapomniane – żelowe farby witrażowe. Później przyszedł czas na powrót decoupage’u i w ogóle ideę praktycznego DIY (do it yourself). Od jakiegoś czasu renesans przeżywa zainteresowanie kaligrafią oraz różnego rodzaju kolorowankami. Wszystko to w wersji nieprzeciętnie skomplikowanej, wykreowanej głównie z myślą o dorosłych, wymagającej specjalnego oprzyrządowania – jak Brush Pen właśnie. Jakie jednak pisaki pędzelkowe powinniśmy wybrać, by zakup okazał się udany? W co oprócz markerów należy zainwestować?

Wielbiciele monochromatyzmu

Malowanie węglem czy ołówkiem ma swój niepowtarzalny urok. Utrzymanie grafiki w monochromatycznej palecie z miejsca potrafi przywołać odpowiednie konotacje – brązowe odcienie natychmiast odeślą nas do przeszłości (sepia), róże przywołają romantyczne uniesienia, a szarości zachęcą do – nierzadko smutnego i pełnego melancholii – zamyślenia.

Wielu artystów znanych jest z tworzenia dzieł w określonej tonacji barwnej. Niektórzy na przestrzeni lat zmieniali swoje palety – mówimy dzisiaj o ich fazach czy okresach. Również amatorzy mogą wykazywać tendencję do używania określonego zestawu kolorów. Jeżeli więc wiemy, że najchętniej posługujemy się monochromatyczną paletą, warto zainwestować w mniej liczny, ale skrojony pod nasze potrzeby zestaw mazaków pędzelkowych. Po co przepłacać, kiedy i tak wiemy, że z części zakupionych produktów nie skorzystamy?

Brush Peny – między innymi od marki Faber-Castell – można kupić w zestawach pakowanych po sześć pisaków wpisujących się w wybrany odcień – na przykła niebieski, szary czy brązowy. Warto tutaj dodatkowo zaznaczyć, że – w przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej ołówków czy węgla –  markery pędzelkowe po wyschnięciu nie są podatne na rozmazywanie się.

Szerokie spektrum możliwości

Chociaż zwykle potrafimy wskazać swój ulubiony kolor, nie znaczy to, że jako artyści-amatorzy musimy się do niego ograniczać. Jeżeli nasza twórczość nie jest wyraźnie skodyfikowana i wciąż poszukujemy swojego własnego zestawu barw albo po prostu cenimy sobie swobodę wyboru, warto od razu sięgnąć po takie markery pędzielkowe, które zaspokoją tę potrzebę.

Według ogólnie przyjętego założenia istnieją trzy kolory podstawowe (czerwony, niebieski i żółty). To dzięki temu zestawowi uzyskuje się wszystkie pochodne barwy, takie jak zielony, pomarańczowy, różowy czy fioletowy. Biel i czerń służą z kolei do nadania poszczególnym barwom właściwego odcienia – jaśniejszego lub ciemniejszego. Na świecie istnieje tak wiele kolorów, że z pewnością nie wyprodukowano zestawu mazaków, który by je wszystkie uwzględnił. Zresztą inwestowanie w setki pisaków też nie wydaje się zbyt mądre.

Na początek nawet największym fanom wielobarwności powinien wystarczy zestaw pisaków Carioca Brush Tip, który składa się z dziesięciu kolorów. Jeżeli jesteśmy zwolennikami bardziej stonowanych odcieni, z pewnością warto zainwestować w pastelowe Brush Peny Pitt Artist – tych znajdziemy w pudełku aż dwanaście.

Ludzie listy piszą… wykorzystując Brush Pen?

Dzięki specyficznej końcówce Brush Peny nazywa się też pisakami do kaligrafii. Nie jest to zupełnie trafna nazwa – kaligrafia zakłada bowiem wykorzystanie pióra oraz tworzenie liter jednym pociągnięciem wykorzystywanego narzędzia. Dużo trafniejszym określeniem byłoby nazywanie pisaków pędzelkowych markerami do Hand Letteringu. Technikę tę można byłoby w pewnym sensie określić mianem nowoczesnej, zliberalizowanej kaligrafii. Podobnie jak w klasycznej technice tutaj też chodzi o ozdobne pismo (nierzadko okraszone również niewielkimi ilustracjami), jednak tworzenie liter nie wymaga pojedynczego pociągnięcia wybranym narzędziem, a samo spektrum dostępnych „urządzeń” jest dużo szersze. Niedopuszczalne w pierwotnej kaligrafii mazaki, w Hand Letteringu są jak najbardziej pożądane.

Kolory wykorzystywane do tworzenia tekstów czy haseł powinny być intensywne i wyraziste. Tak więc jeśli w wolnym czasie barwimy również kolorowanki, warto wiedzieć, że nie każdy artykuł będziemy mogli wykorzystać również przy Hand Letteringu czy kaligrafii. Jasne tonacje raczej się nie przydadzą, gdyż nie będą wystarczająco widoczne. Świetnie sprawdzą się natomiast pisaki Pitt Artist Pens Hand Lettering dostępne w zestawach po sześć lub cztery mazaki w różnych kolorach.

Malowanie kreatywne

Klasyczne kolorowanki, zwykłe kredki czy farbki mogą w dzisiejszych przebodźcowanych czasach nie wzbudzać w dzieciach zainteresowania, które sami pamiętamy z przeszłości. Z drugiej strony wymagające pewnej subtelności w użyciu mazaki pędzelkowe niekoniecznie sprawdzą się w przypadku kilkulatków. Z pomocą przychodzą jednak takie wynalazki jak marker Airbrush.

Airbrush to specyficzne połączenie klasycznego pisaka z malowaniem natryskowym. Przy użyciu specjalnego urządzenia zasilanego mechaniczną pompką pisaki mogą zmienić się w aerograf. Różnorodność technik i większa swoboda twórcza sprzyjają rozwojowi kreatywności, a brak konieczności mieszczenia się w konkretnych liniach kolorowanki przestaje budzić dziecięcą frustrację. Co więcej, Airbrush możemy wykorzystać nie tylko do malowania po kartkach, ale również na koszulkach.

Gadżety, które mogą się przydać

Wyjątkowe narzędzia wymagają odpowiedniego przechowywania. Papierowe opakowania, w których zakupimy markery pędzelkowe, szybko się zużyją i przestaną pełnić swoją funkcję. Warto zainwestować więc w odpowiednio trwałe pudełko, które zagwarantuje nam trwałość i bezpieczeństwo markerów. Odpowiednie etui może też działać na wyobraźnię. Nowoczesny design pisaków nie sprzyja wyobrażaniu dawnych czasów podczas pisania ozdobnych listów czy zaproszeń, ale możemy ułatwić sobie wizualizację poprzez umieszczenie markerów w postarzanym pudełku, takim jak na przykład Pencil Cases Safavid Rectangular. Na początku przygody z pisakami, których nie da się przecież zmazać gumką jak ołówka, warto mieć również pod ręką korektor do skrywania niewielkich potknięć.

 

Tworzenie jest wpisane w ludzką naturę. Chociaż nie każdy z nas napisze książkę, zamieni kamień w rzeźbę czy namaluje obraz, to każdy ma prawo dać się od czasu do czasu ponieść artystycznej fantazji. Mazaki pędzelkowe pozwalają na odszukanie swojej formy wyrazu. Być może będzie to wypełnianie skomplikowanych wzorów mandali do kolorowania, nauczenie się nowoczesnej formy kaligrafii, czyli Hand Letteringu, lub tworzenie absolutnie własnych rysunków i kompozycji. A może, dzięki nowoczesnym gadżetom, będziemy po prostu całą rodziną ozdabiać koszulki przed wypadami w góry albo do zoo. Tak czy siak warto spróbować – by zwolnić, by się zrelaksować, by na chwilę skupić się na tym, co jest w nas, a nie poza nami.

Wszystkie wymienione pisaki pędzelkowe, w tym mazaki typu Brush Pen, możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf