Polecamy

12 bajek i filmów przedświątecznych. Dzięki nim ulepisz pierogi i usmażysz rybę

Avatar
Napisane przez Gandalf

Oto 12 filmów, dzięki którym zrobisz 12 wigilijnych potraw. Oczywiście bardziej na miejscu byłoby, gdybym poleciła robienie papierowych łańcuchów na choinkę, albo innych ozdób. Jednak wiele kreatywnych i fajnych pomysłów na spędzenie przedświątecznego czasu wymaga Waszego zaangażowania. Jak więc ogarnąć mieszkanie? Jak gotować, piec i smażyć, kiedy co chwilę słyszycie „ma-mo!” „ta-to!”.

Doszłam do wniosku, że skutecznym sposobem będą bajki i filmy, które zainteresują dzieci i jednocześnie wprowadzą je w świąteczny klimat. Wybrałam 12 propozycji, ponieważ zgodnie z tradycją tyle potraw powinno znaleźć się na wigilijnym stole. Czyli jeden film = jedna potrawa. Zatem – do dzieła!

1. Kraina lodu (animacja, 2013)

Przepiękna bajka opowiadająca o dwóch siostrach, Annie i Elsie. Ta druga obdarzona jest wyjątkową mocą, nad którą ciężko jej zapanować. Aby nie stało się nic złego rodzice izolują Elsę od młodszej siostry. Dziewczynki dorastają i starsza z nich ma być koronowana na królową. Nikt nie przypuszcza, że ten dzień zmieni życie nie tylko sióstr, ale i wszystkich mieszkańców Arendelle. Piękna historia i świetna muzyka na pewno przykują uwagę.

2. Ratujmy Mikołaja! (animacja, 2013)

Czyli „zaginął święty! Kto rozda prezenty?”. Sprawa jest poważna, ponieważ Boże Narodzenie wisi na włosku. Mikołaj został porwany, efy uwięzione, a losy Gwiazdki są w rękach elfa Bernarda. Nie dość, że jest on pechowcem, to czeka go wyjątkowo trudna misja i podróż w czasie. Co będzie musiał zrobić elf, żeby uwolnić Mikołaja i odzyskać Kulę Czasu, dzięki której można rozdać prezenty w jedną noc?

3. Renifer Niko ratuje brata (animacja, 2012)

To kontynuacja bajki „Renifer Niko ratuje święta” (2008). Mimo, że rodzice Niko rozstali się, on wciąż ma nadzieję, iż znów będą razem. Wszystko zaczyna się komplikować, kiedy renifer dowiaduje się, że będzie miał ojczyma. To nie wszystko, ponieważ wybranek mamy ma synka, którego wszyscy uwielbiają. Niko chce, żeby maluch zniknął. Życzenie spełnia się…

4. Szalone święta (animacja, 2012)

szalone swietaAbby i Adam to dzieci śniegowego stworka. Nie znają ludzi, a tata zawsze tłumaczył im, że to bardzo niebezpieczne istoty. Ostrzegał ich i zabraniał kontaktu. Los jednak bywa przewrotny. Tuż przed Bożym Narodzeniem Abby i Adam trafiają do miasteczka w Kolorado. Tam poznają dwójkę dzieci. Czeka ich mnóstwo wspólnych przygód. Dowiedzą się także, czym jest Gwiazdka.

5. Epoka lodowcowa: Mamucia gwiazdka (animacja, 2011)

Głównym bohaterem tej części jest Sid. Niszczy on niechcący rodzinną pamiątkę Mańka – świąteczny głaz. Trafia przez to na listę Mikołaja. Niestety nie tę z prezentami, a tę na której są „niegrzeczni”. Sid postanawia wyjaśnić sprawę i wyrusza na Biegun Północny. Ta część serii nie zagwarantuje Wam wielogodzinnego spokoju w kuchni, ale jeśli zaopatrzycie się we wszystkie części to… Święta będą pyszne 🙂

6. Opowieść wigilijna (animacja, 2009)


Znają ją pewnie wszyscy dorośli, ale na pewno nie znają jej wszystkie dzieci. Historia napisana przez Charlesa Dickensa została opowiedziana na mnóstwo sposobów i zawsze znajdowała swoich fanów. Tym razem polecam adaptację z 2009 roku w reżyserii Roberta Zameckisa, który dołożył starań, żeby animowane postaci przypominały znanych aktorów. Ebenezer Scrooge to skąpiec i gbur. Nie lubi Świąt Bożego Narodzenia. W Wigilię Scrooge’a nawiedzają trzy duchy…

7. Ekspres polarny (animacja, 2004)

Ta wyjątkowa opowieść została oparta na książeczce, która ma zaledwie 29 stron. Jej nautorem jest Chris Van Allsburg.  Bohaterem filmu jest chłopiec, który nie wierzy w Świętego Mikołaja. W wigilię Bożego Narodzenia tuż pod jego domem pojawia się tajemniczy pociąg. Konduktor zaprasza chłopca, żeby wsiadł i wyruszył w niesamowitą podróż na Biegun Północny. Tam, gdzie mieszka Święty Mikołaj…

8. Elf (film, 2003)

elfBuddy jako jako niemowlę przypadkiem wchodzi do worka Świętego Mikołaja. Ten niczego nie świadomy zabiera go do swojej krainy. Chłopcem trafia pod opiekę elfów. Niestety kiedy dorasta wszystko się komplikuje, ponieważ jest za duży. Musi wrócić do świata ludzi. Ląduje w Nowym Jorku. Postanawia odnaleźć ojca. Gdy go znajduje okazuje się, że to skąpiradło. Na dodatek jego przyrodni braciszek nie wierzy w Świętego Mikołaja, a życie w dużym mieście jest skomplikowane. Na domiar złego wszyscy przestali dostrzegać magię Bożego Narodzenia. Buddy postanawia zrobić wszystko, żeby to naprawić.

9. Grinch: Świąt nie będzie (film, 2000)

gritchFilm bił rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych. W małym miasteczku o nazwie Ktosiowo mieszkają dobrzy ludzie, którzy bardzo kochają Boże Narodzenie. Jednak, jak się okazuje, nie wszyscy kochają Święta. Są dwie osoby, które nie przepadają za Gwiazdką. Jedna z nich to Betty Lou Ktoś. Dziewczynka uważa, że Święta to tylko kupowanie prezentów. Drugi osobnik to Grinch, który nienawidzi Bożego Narodzenia. Opętany nienawiścią postanawia pozbawić mieszkańców Ktosiowa Świąt. Chce wykraść z miasta wszystko, co kojarzy się z Gwiazdką. Czy Grinch zrealizuje swój perfidny plan?

10. Rudolf czerwononosy renifer (animacja, 1998)

rudolfTo opowieść o przygodach wyjątkowego renifera – Rudolfa, który różni się on nieco od innych, bo ma czerwony, świecący nos. Inne renifery cały czas śmieją się z niego, a on przez to traci pewność siebie. Postanawia uciec z domu… Rudolf wyrusza w świat, gdzie czekają go różne przygody.

11. Piękna i Bestia: Zaczarowane święta (animacja, 1997)

Tej pary nikomu nie trzeba przedstawiać. Świąteczna animacja nawiązuje bowiem do hitu Disneya „Piękna i Bestia”. Akcja bajki „Zaczarowane święta” toczy się w czasie, kiedy Belle jest jeszcze uwięziona w zamku Bestii. Nad mieszkańcami pałacu wciąż ciąży klątwa. Dziewczyna pomimo swojej trudnej sytuacji chce miło spędzić zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Bestia nie zgadza się na uczczenie Świąt. Belle pomimo zakazu razem z przyjaciółmi zabiera się do działania. Przygotowanie Gwiazdki nie będzie jednak łatwe…

12. Cud na 34. ulicy (film, 1994)

cud-na-34-ulicy_21672042To remake filmu z 1947 roku. Kriss Kringle zostaje zostaje zatrudniony jako Święty Mikołaj w centrum handlowym. Sklep ma poważne kłopoty finansowe i grozi mu przejęcie przez konkurencję. Nowy Mikołaj znajduje sposób, jak zwiększyć obroty centrum handlowego. Jednak nie wszystkim podobają się jego pomysły. Zawistny szef konkurencji chce skompromitować Krissa Kringle’a. „Cud na 34. ulicy” zajmuje 9 miejsce na liście na najbardziej inspirujący film wszech czasów Amerykańskiego Instytutu Filmowego.

 

Jeśli marzycie o chwili wytchnienia przed Świętami, możecie spróbować zainstalować swoje pociechy przed telewizorem i wprowadzić je w świąteczny nastrój. Może znacie jeszcze jakieś ciekawe filmy, czy bajki, które z przyjemnością obejrzą dzieci, kiedy Wy będziecie pochłonięci przygotowaniami?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

  • Erni2015

    No to może „Barbie: Idealne święta”? O tym, że ważne jest to „z kim” spędzasz święta, a nie „gdzie”.

    • Aleksandra

      Erni, bardzo dobra propozycja 🙂 dzięki.