SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Sumienie zasnute mgłą

Podróż wołyńska Tom 2

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja

Opis produktu:

Kto przyjaciel, kto wróg. Dalsze losy rodziny Stawińskich, ich przyjaciół i wrogów. Banderowcy wciąż napadają na wsie i wycinają w pień Polaków. Wanda, próbując ratować życie, ucieka do lasu, ale w czasie drogi zawraca, bo nie potrafi zostawić bliskich na pastwę zbrodniarzy. Jakimś cudem udaje jej się wyjść cało z pogromu, ale niestety nie wszyscy Stawińscy mieli to szczęście. Opłakując śmierć matki, razem z ojcem i siostrami trafia do Łucka. Niestety nikt nie wie, co stało się z najmłodszym z rodzeństwa, Andrzejem, którego Zygmunt powierzył opiece Oleksandra. Sam Zygmunt nie potrafi odnaleźć się w nowych realiach, oddala się od córek, za to doskonale dogaduje się z kobietą, od której powinien trzymać się z daleka. Po ponad roku od lipcowych wydarzeń na cmentarzu zostaje odsłonięta tablica poświęcona pamięci zamordowanych przez UPA. Edward, brat Heleny, jest temu przeciwny, ale Zygmunt stawia na swoim, nie wiedząc nawet, że ściąga na bliskich kłopoty. Niedługo po odsłonięciu tablica zostaje oblana farbą, a kilka tygodni później roztrzaskana. Nad rodziną zawisa widmo przesiedlenia. Niezwykle poruszająca historia o sekretach rodzinnych i wielkich namiętnościach na tle zawieruchy wojennej. Od tej powieści trudno się oderwać. Serdecznie polecam! Edyta Świętek, autorka sag Spacer Aleją Róż, Grzechy młodości i Niepołomice.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura piękna,  Powieść społeczno-obyczajowa,  książki na lato
Wydawnictwo: Replika
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 205x145
Liczba stron: 320
ISBN: 9788367639682
Wprowadzono: 22.06.2023

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Sumienie zasnute mgłą, Podróż wołyńska Tom 2 - Joanna Nowak

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
 • 5
  2
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Ilona Wolińska.

ilość recenzji:152

18-08-2023 16:11

Literatura wojenna zawsze wywołuje we mnie mnóstwo emocji, ale powieści, których fabuła dotyczy sytuacji Polaków na Wołyniu, poruszają mnie do głębi. Dlatego z ogromną niecierpliwością wyczekiwałam kontynuacji losów rodziny Stawińskich, których dane mi było poznać przy okazji lektury ?Echa przyszłych dni? autorstwa Joanny Nowak. Pierwszy tom sagi "Podróż Wołyńska" to była dla mnie niezwykle emocjonująca i poruszająca podróż do odległych czasów, której zakończenie pozostawiło mnie z oczami mokrymi od łez. Rodzina Stawińskich przeżywa najgorsze chwile w życiu. Banderowcy nieustannie napadają na wsie i mordują Polaków. Córka Zygmunta i Heleny, Wanda próbuje ratować swoje życie i ukryć się w lesie, jednak myśl o pozostawionych na pastwę banderowców bliskich skłania ją do powrotu. Niestety, nie wszystkim udaje się przeżyć, a ci, którzy cudem ocaleli, wyruszają w trudną i niebezpieczną podróż do Łucka, do rodziny Heleny. Jaki los czeka Stawińskich? Czy w końcu zaznają spokoju? Pani Joanna za sprawą słowa pisanego znowu na krótką chwilę przeniosła mnie do jednego z najgorszych okresów w dziejach Polski. Kolejny raz dane mi było towarzyszyć bohaterom w ich trudnej i zatrważającej codzienności. Kartkując kolejne strony, wspólnie z rodziną Stawińskich pragnęłam ocalić swoje życie, dotrzeć do miejsca, w którym mogłabym czuć się bezpiecznie. Autorka swoim wspaniałym stylem i plastycznym językiem oczarowała mnie do tego stopnia, że z każdą kolejną stroną coraz bardziej czułam się bohaterką powieści. ?Sumienie zasnute mgłą? to powieść, na której kartach autorka kreśli dalsze losy bohaterów i w bardzo obrazowy sposób przedstawia nam czasy, w jakich przyszło żyć Stawińskim. Historia, którą przelała na papier Joanna Nowak to nie tylko odzwierciedlenie zła i okrucieństwa, jakie niesie ze sobą widmo wojny, to również powieść o rodzinnych sekretach, rozterkach uczuciowych, nadziei na lepsze jutro. Zakończenie sprawia, że najchętniej już w tej chwili wzięłabym do ręki kolejny tom. Mam nadzieję, że autorka nie będzie kazała długo czekać na kontynuację. Podsumowując, drugi tom sagi "Podróż Wołyńska" to niewątpliwie jedna z najbardziej poruszających historii z literatury wojennej. Wielowymiarowa, piękna i emocjonująca historia, która na długo pozostanie w mojej pamięci. Jeżeli lubicie literaturę wojenną, to z całego serca zachęcam Was do sięgnięcia po tę powieść.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

naksiazkach

ilość recenzji:4

28-06-2023 15:48

Do ostatniej chwili Zygmunt ufając ukraińskim sąsiadom, nie ulega namowom żony na opuszczenie domu. Nie wierzy w relacje uciekinierów, którym udało się uniknąć niewyobrażalnego aktu przemocy, jednak których obraz pozostanie w ich koszmarach do końca życia.
Straciły na wartości lata przeżyte obok siebie we wzajemnej przyjaźni i życzliwości, przeistaczając się w nienawiść, gdzie sąsiad zabijał sąsiada, mąż żonę, w sposób brutalny i pozbawiony jakichkolwiek skrupułów.
Atak banderowców w końcu kieruje się także na dom Stawińskich, powodując do rozdzielenia rodziny, którzy w ostatniej chwili próbują się ratować ucieczką. Klapki z oczu spadają Zygmuntowi dopiero po wiadomości o mordzie jaki miał miejsce podczas niedzielnej mszy, w którym życie stracił Jerzy, najstarszy syn Stawińskich oraz Hubert Ławniak, szwagier Zygmunta, będący księdzem w tutejszej parafii.
Rodzina choć rozdzielona próbuje dostać się do Łucka, w którym mieszkają krewni od strony Heleny. Czy uda im się dotrzeć? I z jakimi przeciwnościami przyjdzie im się zmierzyć? Musicie doczytać już sami.
Pierwsza część drugiego tomu Podróży wołyńskiej to próba uniknięcia brutalnego mordu. Przywołanie obrazów, których bestialstwa nie sposób ogarnąć umysłem. To pożegnanie się z bliskimi, którym przyszło zginąć w okrutnych męczarniach i próba pogodzenia się z rzeczywistością i ruszeniem naprzód, by w końcu w drugiej części podołać kolejnym trudom.
Odchodząc od fabuły, to co niezmiernie mi się podobało, to zwięzłe przywołanie wydarzeń z poprzedniego tomu, które dla czytelnika, który czyta poszczególne części w odstępie czasu jest moim zdaniem wybawieniem, pozwalając w pełni cieszyć się dalszą historią bohaterów.
Saga Podróż wołyńska ma w sobie to coś, że bardzo ciężko się od niej oderwać, przez co jest lekturą na dzień lub dwa. Nie mogę się doczekać kolejnej części, by zaspokoić rozwiązanie niektórych sytuacji, a nierozwiązanych zagadek jest całkiem sporo.
Pierwsze dwa tomy dostają ode mnie mocne 9/10!
11 lipca obchodzić będziemy 80-tą rocznicę Krwawej Niedzieli, uważaną za dzień rozpoczęcia rzezi wołyńskiej, w której ukraińscy nacjonaliści postanowili "oczyścić" Wołyń z jego polskich mieszkańców. W jej wyniku zginęły dziesiątki tysięcy Polaków.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?