Kończysz podstawówkę? Zobacz, jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty!

aktualności egzamin ósmoklasisty Avatar
Napisane przez Justyna
Brak komentarzy
Udostępnij:

Przed Tobą pierwszy prawdziwy i poważny egzamin! Ale nie musisz się tym stresować (choć to pewnie nieuniknione). Wszystko jest w Twoich rękach. I głowie 😉 Od pozytywnego wyniku zależy tylko to, czy odpowiednio wcześnie zabierzesz się za powtarzanie materiału. A w tym chętnie Ci pomożemy. Jeśli jesteś tegorocznym ósmoklasistą i niebawem czeka Cię wyzwanie podejścia do egzaminu, sprawdź, co musisz o nim wiedzieć, jakie zadania mogą Cię na nim czekać i przede wszystkim, jak uzyskać najlepszy wynik! Egzaminie ósmoklasisty – nadchodzimy! 🦸

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z polskiego?

Egzamin ósmoklasisty z polskiego – zadania

Na pierwszy ogień – język polski! Na rozwiązanie tej części macie 120 minut i jest to najwięcej czasu spośród innych wszystkich przedmiotów. Dlaczego? Dlatego, że na końcu czeka Was do napisania dłuższa wypowiedź – rozprawka lub inna dłuższa forma do wyboru, np. opowiadanie. A co wcześniej? Zadania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem, znajomość lektur obowiązkowych lub zasad gramatycznych, ortograficznych lub interpunkcyjnych.

Egzamin ósmoklasisty – lektury obowiązkowe:

  • Charles Dickens: Opowieść wigilijna
  • Aleksander Fredro: Zemsta
  • Jan Kochanowski: wybór fraszek i trenów,
  • Aleksander Kamiński: Kamienie na szaniec
  • Adam Mickiewicz: Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz,
  • Antoine de Saint-Exupéry: Mały Książę
  • Henryk Sienkiewicz: Quo vadis, Latarnik
  • Juliusz Słowacki: Balladyna
  • wiersze wybranych poetów.

Co warto powtórzyć?

  1. Lektury – to nie tylko przydatne przy rozwiązywaniu zadań otwartych, ale przede wszystkim przy pisaniu wypracowania! Pamiętaj, że w każdym temacie musisz nawiązać nie tylko do podanego fragmentu tekstu, ale i do innej lektury ‚z gwiazdką’ i tekstu kultury spoza kanonu. Powtórzcie najważniejsze wątki książek, ich bohaterów, symbolikę i zastanówcie się do jakich tematów mogłyby się przydać.
  2. Zasady ortograficzne, interpunkcyjne i gramatyczne – choć oczywistym wydaje się, gdzie postawić przecinek, to jednak zaznaczenie w zdaniu przydawki czy okolicznika może sprawić więcej problemów. Nie mówiąc o tym, że za błędy z tych obszarów tracicie punkty.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki – zadania

Na rozwiązanie egzaminu macie 100 minut. W pierwszej kolejności czekają Was zadania zamknięte, w liczbie od 14 do 16, a zaraz po nich kilka zadań otwartych (5-7). Same zadania zamknięte gwarantują Wam ok. 50% wszystkich punktów. Pamiętaj, żeby zacząć od tych zadań, które potrafisz rozwiązać! Główkując nad zadaniami po kolei, stracisz mnóstwo czasu!  A matematyka, jak każdy inny przedmiot składa się z wielu różnych działów i zagadnień, które rozumiesz bardziej lub mniej 😉

Egzamin ósmoklasisty – zagadnienia:

  • Liczby naturalne, całkowite, ułamki,
  • Potęgi i pierwiastki,
  • Wyrażenia algebraiczne,
  • Równania z jedną niewiadomą, proporcjonalność prosta,
  • Obliczenia praktyczne, wprowadzenie do statystyki, kombinatoryki i prawdopodobieństwa,
  • Obliczenia procentowe,
  • Figury na płaszczyźnie,
  • Bryły.

Co warto powtórzyć?

  1. Wzory i ich zastosowanie – pola i obwody figur płaskich i przestrzennych czy twierdzenie Pitagorasa – te wzory musisz znać i musisz wiedzieć, jak je poprawnie zastosować.
  2. Przykładowe zadania – poćwicz rozwiązywanie podstawowych zadań z każdego działu. W tego typu zadaniach może zmienić się jedynie treść polecenia, ale sposób rozwiązania będzie zawsze ten sam! Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy!

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego?

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego – zadania

Co czeka Cię na, już ostatnim, etapie egzaminu ósmoklasisty? W pierwszej kolejności – zadania na rozumienie ze słuchu. Pamiętajcie, że nagrania możecie wysłuchać jedynie dwukrotnie – potem już nie możecie do nich wrócić. Kolejny etap to czytanie ze zrozumieniem – tutaj musicie wykazać się umiejętnością wyciągania niezbędnych informacji z treści, raz dłuższych, a raz krótszych i wybranie poprawnej odpowiedzi lub samodzielne uzupełnienie zdania. W kolejnej części czekają Was jeszcze zadania otwarte, sprawdzające znajomość zasad gramatycznych oraz krótka wypowiedź pisemna, np. e-mail lub list.

Co może pomóc?

  1. Powtarzanie słownictwa – za pomocą banków słówek, fiszek, bajek, piosenek, czy czegokolwiek, z czym będzie Ci łatwiej. Znajomość słówek pomoże Ci w zrozumieniu tekstów, słuchanek, a także w napisaniu pracy!
  2. Nauka zasad i struktur gramatycznych – to nie tylko podstawa przy zadaniach otwartych, ale i główna umiejętność przy pisaniu wypowiedzi na końcu egzaminu.
  3. Rozwiązywanie próbnych zadań – dzięki temu będziesz wiedział, na jakie informacje zwracać uwagę, a często kluczem do dobrej odpowiedzi może być właśnie malutki szczegół.

POWODZENIA! ✊📚📐

Udostępnij:
28 lutego 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.