SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Księga zaginionych opowieści Historia śródziemia Część 1 (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Bestseller
  image-bestseller
 • Promocja
  image-promocja

książka

Wydawnictwo Zysk I S-Ka
Data wydania 2022
z serii Historia Śródziemia
Oprawa twarda
Liczba stron 352

Opis produktu:

Księga zaginionych opowieści. Część 1 już w Polsce! John Ronald Reuel Tolkien przeszedł do historii jako autor o nieograniczonej wyobraźni - jego bogaty dorobek literacki, epickie opowieści i językowe zdolności do dziś zachwycają czytelników i inspirują twórców. Długo wyczekiwana seria, która do tej pory w całości wydana została jedynie w angielskim oryginale, pierwszy raz w komplecie ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Zysk I S-Ka. Księga zaginionych opowieści. Część 1 rozpoczyna dwunastotomowy cykl 'Historia Śródziemia', szczegółowo zanalizowany i opracowany przez Christophera Tolkiena, syna J.R.R. Tolkiena, uznawanego za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury fantastycznej. Seria została skompletowana i zredagowana na podstawie notatek słynnego brytyjskiego pisarza i wydana pośmiertnie.

O czym jest 'Księga zaginionych opowieści'?

Książka Księga zaginionych opowieści. Część 1 ujawnia dotąd niepublikowane materiały i ciekawostki stanowiące wstęp do późniejszych dzieł Tolkiena. Składają się na nią głównie wczesne wersje mitów, które następnie zostały rozwinięte i poszerzone w 'Silmarillionie' - zbiorze opowieści traktujących głównie o Pierwszej Erze Świata. To prawdziwa uczta dla fanów książek Tolkiena i osób ciekawych tego, jak wyglądają poszczególne etapy kreowania rozległego, stworzonego z ogromną ilością szczegółów fantastycznego uniwersum. Już w pierwszym tomie pojawia się także przekrój słynnych magicznych stworzeń, utrwalonych w kulturze przez Tolkiena - m. in. orkowie, krasnoludy i elfy. Tolkien - Księga zaginionych opowieści. Część 1 znacznie poszerza wiedzę na temat znanego uniwersum, odpowiada na nurtujące pytania, a także ukazuje kulisy powstawania klasyki literatury fantasy i pozwala zaspokoić ciekawość na temat procesu twórczego. Zawiera komentarze odautorskie, fragmenty opowiadań i poezji. Księga zaginionych opowieści. Część 1 udowadnia, że stworzony z rozmachem świat Tolkiena wciąż skrywa wiele tajemnic i utwierdza niekwestionowany wkład autora w rozwój gatunku fantasy.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: bestsellery,  Książki na prezent 🎁,  Prezent świąteczny 🎄,  wysyłka 24h
Kategoria: fantastyka,  fantasy,  książki na jesienne wieczory
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 155x230
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-8202-687-0
Wprowadzono: 21.10.2022

RECENZJE - książki - Księga zaginionych opowieści Historia śródziemia Część 1 - J.R.R. Tolkien

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.9/5 ( 10 ocen )
 • 5
  9
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

przyrodaz

ilość recenzji:636

23-07-2023 14:36

Przyznaję, że początek książki mnie mocno zdziwił, gdyż syn autora opowiada nam w jaki sposób powstały książki jego ojca, jak dawny to był czas i niekiedy jak nieokreślony. Wiele zabiegów pozycja przeszła, by można było ją przeczytać, zwłaszcza, że ich autor zmarł tuż przed zakończeniem serii. Mamy tu porównania i podkreślenia, co wyróżnia tą opowieść od innych i jaki miała odnieść wydźwięk. Z pewnością nie jest przeznaczona dla każdego, gdyż nie zawiera pustych opowiadań. Wiele rzeczy czytający tu śledzi i myśli o tym, co czyta. Zaczynamy mieć pewne wyobrażenia o książce i niespiesznie im dalej, tym bardziej się one zmieniają.

,,Siedziba mała jest, jej mieszkańcy wszakże są znacznie od niej mniejsi. Ci bowiem, którzy wchodzą w nasze progi, są albo bardzo mali z natury, albo stają się tacy na własne życzenie ".

Aż nie wierzę jak pięknie ta księga jest opisana! Cudowne, malownicze pióro, które potrafi tchnąć życie nawet w stary dąb, który lata świetności ma już za sobą. Nie ważne o czym czytałam, uśmiechałam się niczym te dzieci o których tutaj czytałam. Czułam ich radość i wyczekiwanie. To jakbym zawitała do pięknej krainy elfów, gdzie mogłam korzystać z ich dobrodziejstw pod warunkiem, że byłam ich mieszkanką, a na część lektury właśnie się nią czułam. Poznawałam każdy kąt, którym oni przemierzali i wiedziałam gdzie co trzymali. Tylko postacie musiałam sama sobie wyobrazić, gdyż ich opisy były bardzo pobieżne. Autor chciał przede wszystkim ukazać świat do jakiego wkroczyłam, przedstawić mi rody, które tutaj spotkam i zwyczaje jakie tutaj panowały. Ta opowieść to po części wprowadzenie do ich świata i przyznaję, że bardzo udane. Zgadzam się z synem autora, że opowieść nie jest niczyją kopią, ani nawet podobizną do innych serii. Przez cały okres czytania wciąż narastało we mnie napięcie, gdyż wiedziałam, że spotkam tutaj coś o czym długo nie zapomnę. Jeszcze nie wiem co mnie czeka w części następnej, ale czuć tutaj, że będzie to dobitna kontynuacja. Aż trudno uwierzyć w to jak dawno ta opowieść powstała, gdyż czuć tu pewną ponadczasowość. Równie dobrze mogła dziać się kiedyś, lub dopiero się wydarzy. Jestem nią naprawdę mocno zachwycona! To coś pomiędzy Niekończącą się opowieścią, a serią, która jeszcze się nie ukazała. Bez wątpienia nacieszy wiele przyszłych pokoleń:-)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

sni*****************

ilość recenzji:315

3-05-2023 13:07

?Księga zaginionych opowieści. Część II? to zbiór opowiadań J. R. R. Tolkiena opublikowanych przy współpracy z Christopherem Tolkienem, synem autora. Nie tak dawno otrzymałam pierwszy tom tych opowiadań i byłam pod wrażeniem naszego, polskiego wydania. Twarda oprawa, obwoluta i piękna okładka, bardzo ucieszył mnie fakt otrzymania książki do celów recenzyjnych. W pierwszym tomie ?Księga zaginionych opowieści. Część I? przedstawiono niektóre z opowieści o Valarach i stworzeniu świata, ostatecznego wygnania elfów z Valinoru, stworzeniu słońca i księżyca. Byłam ciekawa, co uda się odkryć w tym tomie, co przygotował i opracował syn J. R. R. Tolkiena.
?Księga zaginionych opowieści. Część II? to kolejna analiza rękopisów opowiadań pisarza, które w końcu przybrały postać ?Silmaillonu?. W drugim tomie wszystko nieco się zmienia, otrzymujemy opowieści o bohaterach i ich czynach w walce z siłami, które miały obalić wszystko, co dobre i piękne na świecie. J. R. R. Tolkiena ?Księga zaginionych opowieści. Część II? dała intrygujące spojrzenie na pracę Tolkiena, zwłaszcza w miejscach, gdzie późniejszy rozwój danej opowieści nigdy nie został ukończony, albo jest tylko fragmentaryczny. Głębia i rzeczywistość opowieści o Śródziemiu rozpoczęły się od czegoś mniejszego i prostszego, ale co okazało się być zalążkiem czegoś o wiele większego. Warstwy, które można zobaczyć, zostały zbudowane na tych pierwszych płótnach, dając fascynujący wgląd w proces twórczy, który był naprawdę wspaniały. Christopher Tolkien wykonał świetną robotę, łącząc opowieści z różnych manuskryptów swojego ojca, przy pomocy notatek po każdej opowieści oraz komentarzy udaje się wykrzesać jeszcze więcej z historii. ?Księga zaginionych opowieści. Część II? nie jest łatwą lekturą, zdania są długie, język bardzo często archaiczny, same historie często nadpisywane, zawiłe, a jednak dają niesamowity wgląd w ewolucję historii autora. Christopher Tolkien wykonuje godną podziwu robotę, wyjaśniając, w jaki sposób każda historia otrzymała ostateczny kształt, jaki wyreował J.R.R. Historie są fascynujące i pobudzające wyobraźnię. ?Upadek Gondolinu? to moja ulubiona historia z tej książki, ale jest wiele innych, które z pewnością zainteresują czytelników.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

sni*****************

ilość recenzji:315

16-04-2023 20:14

?Księga zaginionych opowieści. Część pierwsza? to pierwszy tom cyklu Historii Śródziemia, którą tworzył J. R. R. Tolkien jeszcze w czasach, kiedy uczęszczał do szkoły średniej. To, co mogę o tym powiedzieć, to, że zdecydowanie nie wygląda to na bełkot młodego człowieka, ale raczej uczonego o niesamowitej inteligencji. Myślę, że oczywistym jest fakt, że Tolkien przeczytał wiele różnych mitologii i zakochał się w niej w dzieciństwie w młodości. Kunszt jego opowiadań jest fenomenalny, tak samo jak innych powieści, które z pewnością czytaliście.
?Księga zaginionych opowieści. Część pierwsza? była pierwszym dużym dziełem J. R. R. Tolkiena, które napisał w wieku 25 lat podczas I wojny światowej. W tej książce można przeczytać genezę historii, która później stała się innym dziełem, a mianowicie ?Silmarillionem?. Christopher Tolkien postanowił zredagować zapiski, które jego ojciec robił głównie ołówkiem w osobnych zeszytach. Opowiadania są prezentowane ze wstępem do materiału źródłowego, a następnie z jego analizą, czasami z dodatkiem materiałów uzupełniających, takich jak wiersze. Ta książka oferuje wgląd w tworzenie ogromnego i skomplikowanego historycznie wszechświata, jakim jest Śródziemie.
?Księga zaginionych opowieści. Część pierwsza? obejmuje tematy znane czytelnikom wspomnianego ?Silmarillionu?, taie, jak stworzenie świata, Valinoru, przebudzenie elfów. Wszystkie historie zostały opowiedziane przy ognisku Eriolowi, podróżnikowi odwiedzającemu elfy mieszkające na wyspie Tol Eressea.
Można publikację określić, jako interesującą refleksję nad procesami twórczymi pisarza. Wyobraźcie to sobie, to nie tylko napisanie jednej z największych epopei fantasy ?Władcy Pierścieni?, ale także całej mitologii i historii prowadzącej do wydarzeń z powieści, tak aby istniały w Śródziemiu. ?Księga zaginionych opowieści. Część pierwsza? podczas czytania wymaga koncentracji, bo może być to trudne do zrozumienia i prawidłowego odczytania. Wszystko, dlatego, ponieważ Tolkien używa archaicznego języka w starym stylu. Jeśli czytelnik będzie potrafił ominąć te potencjalne przeszkody, historie mogą przenieść go w zupełnie inne miejsce i przynieść niesamowitą przyjemność, a także chwilową ucieczkę od stresującej rzeczywistości.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

books.and.candles

ilość recenzji:294

1-12-2022 23:33

Czy są tu fani J.R.R. Tolkiena??Jeśli tak, to mam dziś dla Was prawdziwą gratkę! ???? Przedstawiam "Księgę zaginionych opowieści" część 1, która jest pierwszym tomem "Historii Śródziemia". ????

Jest to zbiór zapisków, notatek, listów, komentarzy oraz pierwszych szkiców, jakie wyszły spod pióra J.R.R. Tolkiena, a które udało się połączyć w całość Christopherowi Tolkienowi, czyli jego synowi. ???? Sam autor podkreśla, że nie było to łatwym zadaniem, ale udało się i dzięki temu możemy cieszyć się książką, która bardzo wiele wyjaśnia. ????

Tom pierwszy "Księgi zaginionych opowieści" przedstawia różne wersje opowiadań i wydarzeń, które stały się najwcześniejszymi formami mitów składających się na Silmarillion. To szczegółowe ukazanie tego, co działo się na długo przed wydarzeniami, które miały miejsce w Hobbicie oraz Władcy Pierścieni. ???? Każde z opowiadań syn Tolkiena opatrzył stosownym komentarzem, szczegółową notatką czy odpowiednim przypisem. Te wyjaśnienia bardzo otwierają oczy oraz odpowiadają na bardzo wiele pytań. ????

Ale ostrzegam, nie jest to lektura łatwa, lekka i przyjemna, ale wymagająca dużego skupienia się na tekście. ???? Gdy jednak pozna się już wszystkie szczegóły, barwne opisy i niuanse związane z tolkienowskim światem, to zachwyt nie zna granic! ????

"Księga zaginionych opowieści" to wspaniałe kompendium wiedzy po świecie, który stworzył wybitny pisarz J.R.R. Tolkien. ???? Dla prawdziwych fanów to pozycja obowiązkowa?? Średnio może sprawdzić się jednak u czytelnika, który nie zna całego cyklu.

Ja, jako wielka fanka twórczości J.R.R. Tolkiena, jestem zachwycona i nie mogę się już doczekać kolejnych części. A ma być ich aż 12! ???? Już zacieram łapki. ????

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

slowemwsercee

ilość recenzji:1

30-11-2022 10:23

? ?Księga zaginionych opowieści? to pierwszy tom "Historii Śródziemia" dwunastotomowego cyklu książek wydanych przez Christophera Tolkiena wykorzystującego zapiski oraz notatki, które pozostawił jego ojciec.

?Z pewnością jest to ogromny ukłon w stronę wiernych fanów, czekających na dodatkową dawkę informacji o ukochanym autorze i jego uniwersum.

????Tomy te zostały wydane oryginalnie w latach 1983-1996 i złożyły się na Historię Śródziemia. Poczynając od rozumienia go jako fikcyjne miejsce z własną historią, ludami, językami, poprzez wczesne koncepcje ?mitologii dla Anglii? aż po rozkwit owych historii, które składają się na Silmarillion i Władca Pierścieni.

???Dwa pierwsze tomy, pod wspólnym tytułem Księga zaginionych opowieści, prezentują różne wersje z komentarzami tych opowiadań i wydarzeń, które stały się najwcześniejszymi formami mitów składających się na Silmarillion. To właśnie tu chronologicznie po raz pierwszy pojawiają się Valarowie, Dzieci Iluvatara, elfowie i ludzie, krasnoludowie i orkowie oraz krainy, w których została umiejscowiona ich historia: Valinor na drugim krańcu zachodniego oceanu, Śródziemie i Wielkie Krainy pomiędzy morzami wschodu i zachodu, oraz złowieszczy Angband, siedziba Morgotha, Władcy Ciemności, którego najwierniejszy sługa Sauron stoczy później Wojnę o Pierścień?.

? Cykl dokładnie pokazuje, jak był tworzony świat Śródziemia oraz rozwój koncepcji samego Tolkiena. Oprócz wcześniejszych wersji wielu opowiadań, zawiera również niedokończone opowieści, wiersze, poematy, listy i komentarze J.R.R. Tolkiena. Chociaż wszelkie adnotacje, słowniczek oraz dodatkowe przypisy wymagają od czytelnika maksymalnego skupienia i uwagi, tak dzięki nim całość jest wyjątkowo satysfakcjonująca.
Cudowna podróż... nie tylko dla fanów autora, ale również i tych, którzy chcą zapoznać się z magią Śródziemia.

Czy recenzja była pomocna?

mil**********

ilość recenzji:1983

3-11-2022 10:47

NIEDOKOŃCZONE I ODMIENIONE OPOWIEŚCI ŚRÓDZIEMIA

Z beznadziejnego i nieśmiesznego żartu Amazona, jakim okazały się ?Pierścienie władzy? wyszło tyle dobrego, że ludzie na nowo zainteresowali się prozą Tolkiena. Nie żeby kiedykolwiek przestali, ale wiecie o co mi chodzi. A z tego całego szumu najlepsze okazało się to, że wydawcy postanowili sięgnąć po to i owo brytyjskiego mistrza, a że niemal wszystko na polskim rynku wydane było już po wielokroć, Zysk w końcu zdecydował się na wznowienie ?Historii Śródziemia?. I super, bo może to i rzecz dla zagorzałych fanów ojca Hobbitów, może to i specyficzna lektura, po jaka sięgać bez dobrej znajomości prozy Tolkiena zwyczajnie nie ma sensu, ale świetna to książka, niezapomniana i warta poznania, jeśli już w ten świat weszliście, drogi Śródziemia przemierzyliście i poznaliście trochę postaci i miejsc.

Śródziemie pełne jest wydarzeń. I pełne jest opowieści. Niektóre się zmieniły, niektóre nigdy nie zostały dokończone, inne spisano w formie, która nie przypomina pierwotnych ich wersji. Ale te wersje są, istnieją i nadeszła pora je poznać.

Historia ?Historii Śródziemia? jest długa i pogmatwana, jak sama historia tworzenia Śródziemia i związanych z nim opowieści. Bo to jedno i to samo. W skrócie chodzi o to, że syn zmarłego pisarza wziął, co tam ojciec zostawił, wszystkie te notatki, pierwsze wersje niektórych fragmentów, niewykorzystane momenty i tym podobne drobiazgi i chronologicznie ułożył to w jedną, potężną całość. Materiału starczyło na dwanaście tomów, które oryginalnie wydawane były w latach 1983-1996. Do Polski rzecz zawitała w połowie lat 90., a dokładniej w 1995 roku ? wydano wówczas dwa pierwsze tomy i? I tyle. Wznowiono je 1998 roku w nowym przekładzie i? I tu też temat został porzucony. Komu się udało je kupić, mógł się cieszyć. Reszta? Reszta, w tym ja, liczyła na wznowienia. Bo przecież była filmowa trylogia ?Władcy pierścieni?, wielki i Oskarowy hit, to czemu nie pójść za ciosem i nie zarobić na tym? Potem była trylogia ?Hobbita? i też miałem nadzieję, bo pojawiły albumy związane z filmem i wszelkiej maści publikacje, więc czemu nie ?Historia Śródziemia?, Tolkien ją przecież napisał, no co może bardziej zainteresować? Nikt tematu nie chwycił. Aż do teraz.

No i mamy. Na razie pierwszy tom, nowy przekład, nowe wydanie. Super. Ale ważniejsze jest to, że Zysk nie tylko wznawia, co już było, ale zamierza wydać wszystko. Wszystkie dwanaście części, do tego już niedługo wrzuci na sklepowe półki ?Naturę Śródziemia?, czyli najnowszą, bo ledwie sprzed roku, publikację zbierającą tolkienowskie materiały. Czy dojdzie do tego dwutomowa ?The History of The Hobbit?, czas pokaże, ale i bez tego jest super. Okej, malkontenci powiedzą, że to w sumie takie kolejne ?Niedokończone opowieści? i będą mieli trochę racji, ale przede wszystkim to ogrom materiału nieznanego, ukazującego nam inna stronę, inne oblicze czy po prostu nieco inne podejście do danych momentów, i jednocześnie szansa wglądu w ewolucje historii, a zatem i procesu twórczego. Wiem, że to dla fanów, wiem, że ci, którzy Śródziemia nie znają z innych dzieł, szukać tu nie mają za bardzo co ? choć i tak czeka na nich fascynująca wizja i świetne pisarstwo ? ale fani? Ci będą zachwyceni. Ja jestem, bo magia prozy Tolkiena ożywa raz jeszcze, ożywają wspomnienia, a wszystko to trąca w sercu i umyśle wiele strun.

Rewelacja. I rewelacyjnie wydana. Małe cudeńko. Do Świąt jeszcze trochę, ale to chyba najlepszy prezent dla fanów ambitnej fantastyki, jaki można było zaserwować polskim czytelnikom. Już nie mogę doczekać się ciągu dalszego.

Czy recenzja była pomocna?

Tomasz

ilość recenzji:1

31-10-2022 17:01

Ssssssssuuuuuupppppeeeerrrtttttt

Czy recenzja była pomocna?