JAŚNIE PAN / Jaume Cabre | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
przeczytaj fragment

JAŚNIE PAN (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Marginesy
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 512
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy

JAŚNIE PAN - opis produktu:

  Z jaką łatwością spada się ze szczytów władzy na dno piekła zniesławienia! Jak szybko pełnia życia może stać się igraszką śmierci!
 
  Barcelona, koniec 1799 rok. W pokoju hotelowym zostaje znaleziona śpiewaczka, słowik z Orleanu, z poderżniętym gardłem i nożem wbitym w serce. Oskarżenie pada na młodziutkiego poetę, który spędził w jej pokoju namiętne chwile, ostatnie w jej życiu.
  Ciąg niefortunnych wydarzeń splecie ze sobą losy poety i romantyka z losami wszechwładnego sędziego Massó, prezesa Sądu Królewskiego w Barcelonie, człowieka ogarniętego obsesją władzy, zafascynowanego astronomią, a także, na nieszczęście dla siebie, urodą młodych kobiet. Jaume Cabré wiernie odtwarza klimat epoki i powołuje do życia wiele postaci, wplątanych w sieć namiętności i intryg, korupcji politycznej i walki o władzę.

 "Jaśnie pan" to przełomowa powieść w karierze literackiej katalońskiego pisarza, pierwsza przyjęta z entuzjazmem przez czytelników i z uznaniem przez krytykę. Dzięki niej Jaume Cabré otrzymał Hiszpańską Nagrodę Literacką oraz szereg nagród katalońskich, jak Premi Joan Crexells, Crítica Serra d`Or, nagrodę czytelników pisma El Temps i nagrodę Prudenci Bertrana, przyznawaną przez czytelników i krytyków.Jaume Cabré - urodził się w Barcelonie w 1947 roku. Od lat uznaje się go za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Jest autorem wielu powieści, zbiorów opowiadań, esejów literackich oraz scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Należy do Instytutu Studiów Katalońskich, a jego utwory, wysoko oceniane przez czytelników i krytyków, były wielokrotnie nagradzane i tłumaczone. W 2013 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się jego najnowsza powieść, "Wyznaję" (2011), a 2014 "Głosy Rzeki Pamano" (2004).
Tak jak bohater "Wyznaję" pisarz uczył się gry na skrzypcach i tak jak on porzucił je dla bardziej wyrafinowanego instrumentu - języka. Od lat uznawany jest za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Teraz, po wydaniu powieści "Wyznaję", mówi się o nim jako o jednym z najważniejszych pisarzy europejskich. Zresztą już wcześniej - paradoksalnie - w Europie był on bardzo ceniony bardziej niż w tej części Hiszpanii, w której językiem literackim jest kastylijski. W Niemczech sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy jego książek, we Włoszech, Francji czy Holandii - dziesiątki tysięcy. A teraz wszędzie, gdzie jego nowy utwór jest publikowany, zbiera znakomite recenzje i szybko wspina się na szczyty list księgarskich bestsellerów. Jego obsypane nagrodami książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i wydane w setkach tysięcy egzemplarzy.


Tytuł oryginału: Senyoria
Przekład z języka katalońskiego: Anna Sawicka

inne wydania :

Jaśnie pan (miękka)

Jaume Cabre

miękka
39,81 zł
produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

Jaśnie pan - mobi, epub

Jaume Cabre

30,03 zł 35.33
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -34%
Tylko raz w roku

Agnieszka Lingas-Łoniewska

miękka
26,33 zł 39.90
 • -40%
Szczęście przy kominku

Gabriela Gargaś

miękka
22,13 zł 36.90
 • -34%
Świąteczny sekret

Krystyna Mirek

miękka
26,33 zł 39.90
 • -42%
Uwierz w Mikołaja

Magdalena Witkiewicz

miękka
23,14 zł 39.90
 • -39%
 • -35%
Niedokończona baśń

Dorota Gąsiorowska

miękka
25,99 zł 39.98

Jaume Cabre - przeczytaj też

Agonia dźwięków

Jaume Cabre

twarda
39,81 zł
Cień eunucha

Jaume Cabre

twarda
44,78 zł
Głosy Pamano

Jaume Cabre

twarda
49,77 zł
Głosy Pamano + CD

Jaume Cabre

twarda
59,76 zł
Jaśnie pan

Jaume Cabre

miękka
39,81 zł
Kiedy zapada mrok

Jaume Cabre

twarda
39,81 zł
Podróż zimowa

Jaume Cabre

twarda
39,81 zł
Wyznaję

Jaume Cabre

twarda
49,77 zł

Zobacz również

 • -42%
PS Kocham Cię na zawsze

Cecelia Ahern

miękka
23,14 zł 39.90
 • -37%
Dziewięcioro nieznajomych

Liane Moriarty

miękka
28,29 zł 44.90
 • -38%
Horyzont

Jakub Małecki

miękka
24,80 zł 39.99
 • -45%
Róża wiatrów

Agnieszka Krawczyk

miękka
21,89 zł 39.81
 • -37%
Nieczyste więzy

K.N. Haner

miękka
25,14 zł 39.90
 • -40%
Marzycielka

Katarzyna Michalak

miękka
23,87 zł 39.77
 • RRecenzje
 • Książka
 • JAŚNIE PAN
4.8/5 ( 6 ocen )
  5
  5
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

malutka_ska

 • 20-08-2015
 • 18:32

W 2013 roku Wydawnictwo Marginesy podbiło serca czytelników wydaniem powieści pt.: "Wyznaję". Ledwie przestaliśmy wychodzić z podziwu nad wspaniałą historią ukrytą na kartach tej książki, a już wydawnictwo zauroczyło nas ponownie, kolejną powieścią autorstwa Jaume Cabré pt.: "Głosy Pamano". Dopiero co skończyliśmy lekturę drugiej (na polskim rynku wydawniczym) książki katalońskiego autora, a naszym oczom ukazał się "Jaśnie pan", czyli fenomenalny debiut pisarski wybitnego prozaika, który w zasadzie nie wymagałby komentarza, gdyby nie fakt, że tak znakomitych książek po prostu nie sposób pominąć milczeniem[1].

W XVIII-wiecznej Barcelonie, mieście, gdzie dźwięk 243 dzwonów odmierza każdą godzinę, żyje don Rafael Massó, siódmy cywilny prezes tamtejszego Trybunału Królewskiego i jego bogobojna żona do?a Marianna. On, przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości, ona, ziemska orędowniczka boskiej potęgi. Wydawać by się mogło, że stanowią idealną parę. Otóż nie! Nasz zadufany w sobie bohater, który każe służącym nazywać siebie Jaśnie Panem, uczuciem darzy jedynie gwiazdy i piękne kobiety o obfitym biuście. Rafael nie wie, że jedna z tych pań obróci w niwecz wieloletnią karierę sędziego narażając na szwank jego reputację i status społeczny. A wszystko to przez tajemnicę skrywaną w pięknym ogrodzie Jaśnie Pana. Nim jednak wnikniemy w życiorys naszego bohatera i zostaniemy świadkami jego upadku, czekają na nas chwile przyjemności w towarzystwie kobiety zwanej słowikiem z Orleanu.

Wspaniały koncert w pałacu markiza de Dosrius i jego zaskakujące następstwa stanowią wyraźny kontrast dla wzruszającej historii innego bohatera tej powieści, ciężko chorego Ciseta, który na naszych oczach żegna się z życiem doczesnym. Jego cierpienie po śmierci żony i ból powodowany chorobą są zdaniem ogrodnika karą za czyny sprzed lat. Co takiego zrobił ten biedny człowiek i w jaki sposób los połączył go z Jaśnie Panem? Aby rozwikłać tę zagadkę, wystarczy dać się porwać debiutanckiej powieści wybitnego Katalończyka.

Miłośnicy prozy Jaume Cabré nie będą zaskoczeni faktem, że "Jaśnie Pan" to kolejna, wielka powieść tego popularnego autora w znakomitym przekładzie Anny Sawickiej. Na kartach jego literackiego debiutu znajdziemy wszystko, czym zachwycaliśmy się w innych książkach Cabré. Mamy tu kilka różnych, pozornie nie powiązanych ze sobą historii, które w znany tylko pisarzowi sposób łączą się w jedną opowieść. Nie brak również korespondencji wykorzystywanej przez autora do tworzenia fabuł innych jego książek. Do tego akcja toczy się we wspaniałej, monumentalnej Barcelonie, która pod piórem katalońskiego pisarza nabiera zupełnie nowych barw. Z kolorowego, przyciągającego turystów miejsca staje się ponurym miastem, pełnym bezprawia i ludzi, których należy unikać. W takim otoczeniu żyją bohaterowie książki, którą po prostu trzeba przeczytać.

Wielbię i podziwiam talent pisarski Jaume Cabré. To jeden z tych autorów, na których zawsze mogę liczyć. Każda jego powieść jest wspaniałą przygodą, wymagającą od czytelnika niebywałego skupienia i pobudzającą do refleksji nad sensem życia. Don Rafael Massó to bohater, którego skomplikowany życiorys przywołuje na myśl historię Adriana Ard?vola, czy Oriola Fontellesa. I choć pomysł na sędziego Trybunału Królewskiego pojawił się w głowie autora jako pierwszy, to jego losy porywają czytelników równie mocno, co opowieści o innych bohaterach z książek wybitnego hiszpańskiego prozaika.

---------------------------------------------------------------
[1] Książki autorstwa Jaume Cabré ukazywały się na polskim rynku wydawniczym w innej kolejności niż w ojczyźnie pisarza.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Anna

 • 15-06-2015
 • 09:56

Jaume Cabre zabiera nas w fascynującą podróż do osiemnastowiecznej Barcelony. Ukazuje nam życie społeczno-kulturalne jej mieszkańców, zwyczaje i niezwykły klimat samej Barcelony. Powieść jest barwnie opowiedziana, językiem przemawiającym do wyobraźni, a przy tym lekkim w odbiorze.
?Jaśnie pan? to opowieść z wątkiem kryminalnym, napisana w sposób dowcipny, żeby nie rzec sarkastyczny. Autor pokazuje grzeszki i ciemną stronę wysoko postawionych osób. Na uwagę zasługują kreacje bohaterów, szczególnie tytułowej postaci. Jest fantastycznie stworzona i dopracowana, wzbudza sympatię czytelnika i zaskakuje. Cabre zwodzi nas i przedstawia wiele sprzecznych wątków ? kto jest zabójcą? Ha! To nie takie proste?.

?Jaśnie pan? czaruje czytelnika swoim niezwykłym, tajemniczym klimatem. To Barcelona jest również jednym z głównych bohaterów, jej piękne miejsca i magia, która ją otacza, sprawiają, że powieść jest specyficzna i niepowtarzalna. Jeśli chcecie poznać jej klimat, a przy tym doskonale się bawić ? polecam książkę ?Jaśnie pan? Jaume Cabre!

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2015/06/jasnie-pan-jaume-cabre.html

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Czy Fryderyk Chopin był grzecznym chłopcem? Co robił, kiedy nie grał na fortepianie? Kim był dla niego dziwaczny bezzębny mężczyzna noszący perukę? Czym Frycek rozśmieszył do łez swojego ojca? Za co uwielbiali go szkolni koledzy? I wreszcie co kryje się pod tajemniczym słowem eolimelodikon?...

 • Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów. Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy...

 • Dzieło Tadeusza Matuszewicza. Tadeusz Matuszewicz, to minister skarbu Królestwa Polskiego w latach 1815-1817, minister skarbu Księstwa Warszawskiego od 30 września 1810, jeden z inicjatorów zawiązania Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego 28 czerwca 1812, członek Rządu Centralnego Wojskowego...

 • KAZANIE KONFEDERACKIE Było to roku 1769, czwartego listopada, w sam dzień świętego Karola, a tak pamiętam, jakby to się działo onegdaj. Słuchaliśmy mszy świętej w kościele ojców bernardynów w Kalwarii, kościół był jak nabity szlachtą, którym mnóstwo panów przewodziło. Siedzieli w ławach:...

 • 189.41 zł
  142.05 zł

  Tornister charakteryzuje się wysoką jakością wykonania. Jest lekki oraz bardzo wytrzymały. Posiada komorę z przegródkami, dzięki czemu ciężar podręczników rozkłada się w nim równomiernie. Po bokach znaleźć można dwie kieszenie - jedną wykonaną z siateczki, idealną do trzymania butelki bądź bidonu...